Popüler Aramalar:  TLS Nedir?  MyBB SSL Ayarları  MyBB 1.8 Linkleri Gizleme Eklentisi  Wordpress LiteSpeed Cache Ayarları  Wordpress Eklentisiz Breadcrumb  Yandex Webmaster
Hep Merak Ettim, İlk Harf Nasıl Bulundu?

Hep Merak Ettim, İlk Harf Nasıl Bulundu?

Çoğumuzun aklına gelmiştir bu, ilkler. Ateşi ilk kim bulmuştur? Yazıyı ilk kim bulmuştur? gibi birçok soru sormuşsunuzdur ve bu soruların çoğunun yanıtını var. Bilim insanları bu soruların cevaplarını bulmuşlar ancak benim hep merak ettiğim şu soruya henüz cevap bulabilmiş değiller gibi. Sorum şu ilk harf nasıl bulundu?

Hep Merak Ettim, İlk Harf Nasıl Bulundu?

İlk harf nasıl bulundu? Bu soru ortaokulda aklıma gelmişti ve Türkçe öğretmenime sorduğumda bana alfabenin bulunması ile ilgili demişti, o zaman bu cevap benim için yeterli idi ancak geçtiğimiz günlerde gezindiğim bir İnternet sitesinin reklam yerinde bu soru tekrar karşıma çıktı. Reklam da ilk harf nasıl bulundu? sorusu vardı. Reklam o kadar basit, sade ve anlaşılırdı ki ister istemez o reklama tıkladım ve kendimi araştırma yapar vaziyette buldum.Bazen durup düşünüyorum, Google Adsense beynimizi mi okuyor? yani bu soruyu düşünürken, İnternet’te daha önce bununla ilgili araştırma yapmamışken karşıma böyle bir reklamı neden çıkartır? Bu soruyu da sorunca aklıma komplo teorileri gelmeye başladı 😀

Her neyse asıl soruyu soralım ve yaptığım birkaç araştırma sonucunda elde ettiğim bilgileri sizlere aktarmaya çalışacağım.

İlk Harf Nasıl Bulundu?

İnsanoğlunun bugüne kadar geçirdiği evreler hakkında araştırma yapan sayısızca bilim insanı mevcuttur. Her alanda, tarihsel, kültürel,askeri,siyasi, toplumsal ve dinsel yönden insanoğlunun çeteresini çıkarmışlar diyebilirim ancak atladıkları bir nokta var ilk harfi kim buldu? ya da ilk harf nasıl bulundu?

Mağara çağı adı verilen çağda insanlar birbirleriyle etkileşim kurabilmek ve birbirlerini anlayabilmek adına hayvan figürlerinden yararlanıyorlardı. Hayvan ve bitkileri taşlara çizerek birbirleriyle konuşuyorlardı (bir nevi). Eğitim hayatınızda mutlaka şu bilgi size verilmiştir ilk yazıyı M.Ö 3500 yıllarında Sümerli rahipler tarafından kullanıldığını, daha sonra Mısırlılar tarafından daha da geliştirilip günümüz alfabelerinin oluşmasına sebep olduğunu mutlaka bir şekilde öğrenmişsinizdir, biliyorsunuzdur. Ancak benim takıldığım nokta burası değil ilk harf, yani o hayvan figürlerinin bir harf olduğunu,alfabeyi, yazıyı oluşturan o şekilleri kim oluşturdu? kim akıl etti ?

Harfler Bir Şekil midir?

Kenanlılar - Samiler
Kenanlılar – Samiler

Bu sorunun cevabı bana göre evet. Her harf bir şekildir, bir resimdir. Öyle olacak ki M.Ö 2050 yıllarında yani Orta çağ krallık dönemlerine ait kireç taşı üzerine yazılmış harfleri keşfeden ve şekillerin bir dile ait olduğunu, bir yazı olduğunu keşfeden Kenanlıların ilk harfi bulduklarını söyleyebilirim. Kenanlılar “Sami” dili adını verdiğimiz bir dili kullanıyorlar. Kısaca mısırlılar diyebiliriz Kenanlılara ya da sizlerin daha aşına olacağı isimleriyle Fenikeliler diyebilirim. (Bk. Kenan)

Antik çağ döneminde yaşamış bir grup paralı asker tarafından keşfedilen ilk harf “I” harfidir. Harflerin bir şekil olduğunu söylemiştim sizlere, taşlara, mağaralara çizilen o şekiller ilk harfin keşfedilmesine zemin hazırlamıştır. Aşağıda ki resimde gördüğünüz “I” harfinin Mısır hiyerogliflerinde karşılığını görüyorsunuz aslında o bir sütun.

Mısır hiyeroglifleri, Mısır Alfabesi - Antik Çağ
Mısır hiyeroglifleri, Mısır Alfabesi – Antik Çağ

Bu hiyeroglifleri bir kireç taşı üzerinde gören ve sami dilini kullanan kenanlı paralı askerler bunun kendi dillerinde ki “I” harfi olabileceğini düşünmüş ve bu şekilde o kireç taşında bulunan hiyeroglifleri çevirmişler ve tarihe ilk çeviri yazısı olarak geçmiştir.

Peki, ilk harfi kim buldu? adı vs belli mi? diye soranlar için cevabım ne yazık ki henüz bilinmiyor sadece bir grup paralı asker olarak biliniyorlar ve buda kesin değil. Henüz bilim insanları bu konu hakkında bir araştırma yapmamışlar ya da halen yapıyorlar. Açıkcası bulduğum bu bilgiler beni tatmin etmedi, baktığım tüm bilgi kütüphanelerinden elde tutulur, sorduğum soruya net bir cevap verecek bilgi kırıntısı aradım ancak elimde olan tüm bilgi bir grup paralı asker oldu.

İlk alfabeyi kimin bulduğunu, ilk yazıyı kimin bulduğunu biliyoruz ancak ilk harfi kim buldu? yani o şekillerin şuan kullandığımız harfleri temsil ettiğini ilk kim buldu? ilk kimin aklına geldi ve bu fikriyle tabirim caizse Dünya’nın kaderini kim değiştirdi ya da kimler değiştirdi. Şuan için bu sorularıma bulabildiğim bir cevap yok ne yazık ki. Belki bu konuda yeteri kadar araştırma yapmamışımdır, kim bilir?

 Yazı Bağlantısını Kopyala & Paylaş

Benzer Yazılar

 • Mount and Blade 2: Bannerlord’un Çıkış Tarihi Açıklandı!

  Mount and Blade 2: Bannerlord’un Çıkış Tarihi Açıklandı!

  Mount and Blade 2: Bannerlord'un çıkış tarihi artık kesinleşti. Oyunun 2019 yılı içerisinde çıkacağını tahmin ediyordum ancak tahminimden bir yıl sonrasında çıkacak oyun. Gamescom 2019'da TaleWorlds'un yapmış olduğu resmi açıklama sonucunda oyunun çıkış tarihi net olarak oyuncular ile paylaşıldı. Çok uzun zamandır geliştirilmekte olan Mount and Blade 2: Bannerlord nihayet…
 • Toplumsal Hezeyan – 31 Mart 2019 Yerel Seçimleri

  Toplumsal Hezeyan – 31 Mart 2019 Yerel Seçimleri

  31 Mart 2019 yerel seçimlerine sayılı günler kaldı ve bu yerel seçim diğer yerel seçimlerinden çok farklı bir seçim oluyor. Bu seçimde il, ilçe belediye başkanları, mahalle muhtarları ve il meclis üyeleri seçilecek. Her genel seçimden sonra yaptığımız gibi normal bir seçim aslında ama hükumet partisi öyle bir seçim atmosferi,…
 • Visual Studio Code İçin Kullandığım Eklentiler ve Ayarlar

  Visual Studio Code İçin Kullandığım Eklentiler ve Ayarlar

  İster arayüz geliştiricisi olun ister arkaplan geliştiricisi. Her ne olursanız olun bir kod düzenleme editörüne ihtiyaç duyuyorsunuz. Şuana kadar Notepad++, Sublime Text gibi editörler kullandım ancak yaklaşık 1,5 yıldır Microsoft tarafından geliştirilen ücretsiz kod düzenleme editörü olan Visual Studio Code programını kullanmaktayım. Gerek büyük,karmaşık tüm projeler de oldukça stabil ve…
 • 2080 Yılına Bir Mektup

  2080 Yılına Bir Mektup

  Selam dostum, "Dostum" dedim çünkü; 2080 yılına yazdığım bu mektubu bir erkek mi? bir kadın mı? yoksa bir robot mu? okuyacağını bilemediğim için en genel bir hitap şekli ile mektubuma başlamak istedim. Bu mektubu 2019 yılında kaleme aldım, neden kaleme aldığıma dair en ufak fikrim yok belki Dünya'da en güçlü…
Hep Merak Ettim, İlk Harf Nasıl Bulundu? için Yorum'da Bulun

Bu yazıya şimdiye kadar 2 Yorum yapılmıştır.

 • Yorum Sahibi
   Yanıtla
  Abdullah Yazgi Ziyaretçi

  Benide merak ettirdin şimdi 😀 ilk harfi kim buldu acep cevabının olması gereken bir soru bence

 • Yorum Sahibi
   Yanıtla
  Hüseyin Körbalta Yazar 

  Bunun üzerine araştırmalar yapılıyor ancak on yıldır sürüyor bu araştırmalar. Şuan için bulunmasının bir önemi yok gibi gelebilir ancak ilk harfi keşfedeni bulmak için yapılan araştırmalar başka gizemleri de ortaya çıkartabilir.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 Lütfen, en az 15 karakterli bir yorum belirtiniz.

 Lütfen,isminizi belirtiniz.
 Lütfen, kullanmakta olduğunuz bir e-mail adresi giriniz.
 Yukarıda ki alanı işaretlemeniz zorunludur.Aksi takdirde yorumunuz gönderilemeyecektir.


kızlar soruyor