İlginizi Çekebilir:Progressive Web App (PWA) Nedir? Ne İşe Yarar?


19 Şub 2018

Çoğumuzun aklına gelmiştir bu, ilkler. Ateşi ilk kim bulmuştur? Yazıyı ilk kim bulmuştur? gibi birçok soru sormuşsunuzdur ve bu soruların çoğunun yanıtını var. Bilim insanları bu soruların cevaplarını bulmuşlar ancak benim hep merak ettiğim şu soruya henüz cevap bulabilmiş değiller gibi. Sorum şu ilk harf nasıl bulundu?

Hep Merak Ettim, İlk Harf Nasıl Bulundu?

İlk harf nasıl bulundu? Bu soru ortaokulda aklıma gelmişti ve Türkçe öğretmenime sorduğumda bana alfabenin bulunması ile ilgili demişti, o zaman bu cevap benim için yeterli idi ancak geçtiğimiz günlerde gezindiğim bir İnternet sitesinin reklam yerinde bu soru tekrar karşıma çıktı. Reklam da ilk harf nasıl bulundu? sorusu vardı. Reklam o kadar basit, sade ve anlaşılırdı ki ister istemez o reklama tıkladım ve kendimi araştırma yapar vaziyette buldum.Bazen durup düşünüyorum, Google Adsense beynimizi mi okuyor? yani bu soruyu düşünürken, İnternet’te daha önce bununla ilgili araştırma yapmamışken karşıma böyle bir reklamı neden çıkartır? Bu soruyu da sorunca aklıma komplo teorileri gelmeye başladı 😀

Her neyse asıl soruyu soralım ve yaptığım birkaç araştırma sonucunda elde ettiğim bilgileri sizlere aktarmaya çalışacağım.

İlk Harf Nasıl Bulundu?

İnsanoğlunun bugüne kadar geçirdiği evreler hakkında araştırma yapan sayısızca bilim insanı mevcuttur. Her alanda, tarihsel, kültürel,askeri,siyasi, toplumsal ve dinsel yönden insanoğlunun çeteresini çıkarmışlar diyebilirim ancak atladıkları bir nokta var ilk harfi kim buldu? ya da ilk harf nasıl bulundu?

Mağara çağı adı verilen çağda insanlar birbirleriyle etkileşim kurabilmek ve birbirlerini anlayabilmek adına hayvan figürlerinden yararlanıyorlardı. Hayvan ve bitkileri taşlara çizerek birbirleriyle konuşuyorlardı (bir nevi). Eğitim hayatınızda mutlaka şu bilgi size verilmiştir ilk yazıyı M.Ö 3500 yıllarında Sümerli rahipler tarafından kullanıldığını, daha sonra Mısırlılar tarafından daha da geliştirilip günümüz alfabelerinin oluşmasına sebep olduğunu mutlaka bir şekilde öğrenmişsinizdir, biliyorsunuzdur. Ancak benim takıldığım nokta burası değil ilk harf, yani o hayvan figürlerinin bir harf olduğunu,alfabeyi, yazıyı oluşturan o şekilleri kim oluşturdu? kim akıl etti ?

Harfler Bir Şekil midir?

Kenanlılar - Samiler
Kenanlılar – Samiler

Bu sorunun cevabı bana göre evet. Her harf bir şekildir, bir resimdir. Öyle olacak ki M.Ö 2050 yıllarında yani Orta çağ krallık dönemlerine ait kireç taşı üzerine yazılmış harfleri keşfeden ve şekillerin bir dile ait olduğunu, bir yazı olduğunu keşfeden Kenanlıların ilk harfi bulduklarını söyleyebilirim. Kenanlılar “Sami” dili adını verdiğimiz bir dili kullanıyorlar. Kısaca mısırlılar diyebiliriz Kenanlılara ya da sizlerin daha aşına olacağı isimleriyle Fenikeliler diyebilirim. (Bk. Kenan)

Antik çağ döneminde yaşamış bir grup paralı asker tarafından keşfedilen ilk harf “I” harfidir. Harflerin bir şekil olduğunu söylemiştim sizlere, taşlara, mağaralara çizilen o şekiller ilk harfin keşfedilmesine zemin hazırlamıştır. Aşağıda ki resimde gördüğünüz “I” harfinin Mısır hiyerogliflerinde karşılığını görüyorsunuz aslında o bir sütun.

Mısır hiyeroglifleri, Mısır Alfabesi - Antik Çağ
Mısır hiyeroglifleri, Mısır Alfabesi – Antik Çağ

Bu hiyeroglifleri bir kireç taşı üzerinde gören ve sami dilini kullanan kenanlı paralı askerler bunun kendi dillerinde ki “I” harfi olabileceğini düşünmüş ve bu şekilde o kireç taşında bulunan hiyeroglifleri çevirmişler ve tarihe ilk çeviri yazısı olarak geçmiştir.

Peki, ilk harfi kim buldu? adı vs belli mi? diye soranlar için cevabım ne yazık ki henüz bilinmiyor sadece bir grup paralı asker olarak biliniyorlar ve buda kesin değil. Henüz bilim insanları bu konu hakkında bir araştırma yapmamışlar ya da halen yapıyorlar. Açıkcası bulduğum bu bilgiler beni tatmin etmedi, baktığım tüm bilgi kütüphanelerinden elde tutulur, sorduğum soruya net bir cevap verecek bilgi kırıntısı aradım ancak elimde olan tüm bilgi bir grup paralı asker oldu.

İlk alfabeyi kimin bulduğunu, ilk yazıyı kimin bulduğunu biliyoruz ancak ilk harfi kim buldu? yani o şekillerin şuan kullandığımız harfleri temsil ettiğini ilk kim buldu? ilk kimin aklına geldi ve bu fikriyle tabirim caizse Dünya’nın kaderini kim değiştirdi ya da kimler değiştirdi. Şuan için bu sorularıma bulabildiğim bir cevap yok ne yazık ki. Belki bu konuda yeteri kadar araştırma yapmamışımdır, kim bilir?


Bu Yazımı Beğendiysen Sosyal Medya Hesaplarında Paylaşarak Bana Destek Olabilirsin!
 Google Plusda Paylaş


 Yazar: Hüseyin Körbalta Hakkında

Blog yazarı, Arayüz geliştiricisi ve Arkaplan geliştiricisi olmak için çalışmalar yapıyor.

 Websitesi
Takip Et:

2
 Kimler Neler Demiş?

avatar
2 Yazıdaki Yorumlar
0 Yorumlar
0 Takipçi
 
En çok tepki verilen yorum.
En iyi yorum
  Abone Ol  
Bildir
Abdullah Yazgi
Ziyaretçi
Abdullah Yazgi

Benide merak ettirdin şimdi 😀 ilk harfi kim buldu acep cevabının olması gereken bir soru bence