Gizlilik Politikam Güncellendi. Bkz:Gizlilik Politikası01 Eyl 2016

HTML 5’de En Sık Kullanılan Meta Etiketler #2

Merhaba,

Daha önce ki yazım olan HTML 5’de En Sık Kullanılan Meta Etiketler devamı olarak bu yazıyı yazıyorum. Meta etiketleri tek bir yazıda anlatmak yeterli gelmedi bana. Tek bir yazıda bütün meta etiketleri açıklayamaz ve sizleride uzun bir yazıyla sıkmak istemediğimden ikinci bir yazı ile devam ediyorum.

Daha önce ki yazımda meta etiketler hakkında gerekli bilgileri vermiştim. Bu yazımda da o etiketlere devam edeceğim.

1. Dil Belirtici (Href) Meta Etiketi

Bu meta etiket sitemizin hangi dili tercih ettiğini belirten ve o dilde ki arama sonuçlarında çıkmak istediğimizi arama motorlarına bildirmemiz sağlayan bir meta etikettir. Örneğin Türkiye’deki kullanıcılar sizin için önemli ve sadece Türkiye’den insanların sitenize daha çok gelmesini istiyorsunuz bunun içinde yapmanız gereken href lang etiketini kullanmaktır. Bu etiket sayesinde arama motorlarına hangi dilde ki kullanıcıları hedeflediğinizi belirtir ve onlarda bu belirtece göre sitenizi arama sonuçlarında listeler.

Peki, bu etiket nasıl kullanılır ?

Türkçe bir web siteniz mevcut diyelim aynı zamanda bu sitenizin birde İngilizce veya Almanca versiyonları mevcut. Sitenizi ziyaret eden kullanıcılar web tarayıcılarında hangi dili kullanıyorsa o sayfayı açmanızı ve arama motorlarınıda bunu bildirmenizi sağlar.

Bu meta etiketi HTML sayfanızda <HEAD> </HEAD> etiketleri arasında eklenmelidir.

<link rel="alternate" hreflang="es" href="http://es.siteadi.com/" />

Yukarıda ki örnekte sitemizin İspanyolca olan sayfasını belirtik. Sitemize giren bir İspanyol kullanıcısı direkt bu adrese giriş yapacaktır. Bu sayede hedeflediğimiz müşteri kitlesini memnun etmiş olursunuz.

Subdomain olarak değilde alt klasör olarak sitenizin farklı dilde ki versiyonları göstermek istiyorsanız bu meta etiketi şu şekilde kullanacaksınız.

<link rel="alternate" href="http://siteadi.com/en-ie" hreflang="en-ie" />
<link rel="alternate" href="http://siteadi.com/en-ca" hreflang="en-ca" />
<link rel="alternate" href="http://siteadi.com/en-au" hreflang="en-au" />
<link rel="alternate" href="http://siteadi.com/tr" hreflang="tr" />

Dil/ülke seçicileri veya otomatik yönlendirme yapan ana sayfalar söz konusu olduğunda, hreflang değeri “x-default” için de bir ek açıklama koymalısınız:

<link rel="alternate" href="http://siteadi.com/" hreflang="x-default" />

Bu etiket ile ilgili detaylı bilgiyi Google Developer sayfasından edinebilirsiniz.

2. Robots Meta Etiketi

Bu etiket arama motorları için kullanılmaktadır. Sitenizin indexlenip, indexlenmemesi gibi durumları bildirmenizi sağlayan meta etiketlerden bir tanesidir.

 <meta name="robots" content="noindex,nofollow" />

Yukarıda ki meta etiketin olduğu bir html sayfasını arama motorları takip etmeyecek ve indexlemeyeceklerdir. Bu etiketle burayı takip etme, indexleme demiş oluyoruz. Arama sonuçlarında çıkmasını istemediğiniz web sayfalarınız var ise bu etiket ile bu sayfalarınızın indexlenmemesini engellemiş olursunuz.

Bu etiketin alabileceği birden fazla farklı varyasyonları mevcuttur. Bunlar:

 1. index varsayılan olarak, sayfa arama motoru veritabanına kaydedilir.
 2. noindex websayfası, arama motoru veritabanına kaydedilmez.
 3. nofollow robot, websayfasındaki linkleri takip etmez.
 4. none “noindex, nofollow” ile aynıdır.

Bu özellikleri kullanmak için, yukardaki ilk örnekteki “noindex, nofollow” ile kullanmak istediğinizi değiştirin.

3. Yönlendirme (Refresh) Meta Etiketi

Bu etiketin olduğu bir sayfaya girdiğinizde sizi belirli bir süre bir başka sayfaya yönlendiren meta etikettir. Örneğin html sayfasından bir diğerine otomatik olarak geçmesini sağlamak için bu etiketler kullanılır. Aynı zamanda belirli bir sayfayı ve yine belirli bir saniye aralığında yenilemesini /refresh yapmasını sağlamak için yine bu etiket kullanılır.

 <meta http-equiv="refresh" content="5; url=http://siteadi.com/yenisayfa.html" />

Yukarıda ki örnek meta etiketinin bulunduğu web sayfasına giren bir kullanıcı. 5 saniye boyunca girdiği sayfada duracak ve siteadi.com/yenisayfa.html sayfasına yönlendirilecektir. content=”5;  kısmında 5 rakamı yönlendirme süresidir. 5 saniye sonra url=http kısmında belirtilen sayfaya yönlendirilecektir.

Aynı sayfayı belirlediğiniz süre boyunca tekrar tekrar yenilenmesini istiyorsanız url kısmında yer alan kısıma sayfa adresini girmeniz yeterli olacaktır.

4. Rating Meta Etiketi

Bu etiket html sayfanızın hangi yaş gruplarına hitap ettiğini belirtmenizi sağlayan bir filtre meta etiketi görevi görmektedir. Bu etiket ile sayfa içeriğinizin hangi kullanıcılar için olduğunu açıkca belirtebilirsiniz ve arama sonuçlarında sitenizde bu etiketteki belirtiğiniz rating göre gösterilecektir.

<meta name="rating" content="general" />

Yukarıda ki örnekte “general” kısmı herkes için geçerli anlamına gelmektedir ve bir kısıtlama koymamaktadır. Bu meta etiketin alabileceği değerleri aşağıda listeledim.

 1. mature büyükler için kullanılır. (18+)
 2. restricted kısıtlı kişilere izin verilir. Bunun tam olarak net bir açıklaması yok açıkcası ama kullanılan yerleri mevcuttur.
 3. 14 years  14 yaş ve üstü kullanıcılar için kullanılır.

Yukarıda ki değerleri content=”general” yazan kısımda ki “general” bölümünü değiştirerek kullanabilirsiniz.

5. Yazar (Author) Meta Etiketi

Bu meta etiket oluşturduğunu HTML sayfasının yazarını belirtir. Yani örneğin bu blogu kimin yazdığını arama motorlarına bildirmenizi sağlayan meta etiketlerden bir tanesidir.

<meta name="author" content="Hüseyin KÖRBALTA" />

Örnek kullanım şekli yukarıda ki gibidir.

6. Revisit-After (Yeniden Gel) Meta Etiketi

Bu meta etiketin kullanıldığı sayfalarda arama motorları geldiği zamandan sonra ki kaç gün sonra tekrar gelmesini belirtmemizi sağlayan meta etiketir. Örneğin: siteadi.com/a.html sayfasına 1 haziranda gelen arama motorları eğer bu sayfada 4 gün sonra tekrar gel etiketi var ise arama motorları bu sayfaya 5 haziranda tekrar geleceklerdir.

<meta name="revısıt-after" content="4 weeks">

Örnek kullanım şekli yukarıda ki gibidir. 4 weeks yazan kısm 4 hafta anlamına gelmektedir. Bu kısma girebileceğiniz parametreler aşağıda listelenmiştir.

 1. hour (saat) belirttiğiniz saat sonrasında tekrar ziyaret edecektir.
 2. days(günler) belirttiğiniz günden sonra tekrar ziyaret edecektir.
 3. weeks (haftalar)
 4. months (aylar)
 5. years (yıllar)

content=”4 weeks” yazan kısıma yukarıda ki parametreleri kullanabilirsiniz.

Bir yazımın daha sonuna geldim. Meta etiketler daha bitmedi birkaç tane daha meta etiket mevcut onlarıda başka bir yazımda sizlere aktaracağım.


Bu Yazımı Beğendiysen Sosyal Medya Hesaplarında Paylaşarak Bana Destek Olabilirsin!
 Google Plusda Paylaş


 Yazar: Hüseyin Körbalta Hakkında

Blog yazarı, Arayüz geliştiricisi ve Arkaplan geliştiricisi olmak için çalışmalar yapıyor.

 Websitesi
Takip Et:

 Kimler Neler Demiş?

avatar
  Abone Ol  
Bildir