Gizlilik Politikam Güncellendi. Bkz:Gizlilik Politikası05 Eyl 2016

HTML Dersleri 1: HTML Nedir ?

Merhaba,

HTML derslerine başlamadan önce gerekli olan ön bilgileri sizlere aktarmak istiyorum. Bu yazımda en bilindik sorulardan biri olan HTML Nedir ? sorusuna cevap arayacağız.

HTML Nedir ?

HTML (Hyper Text Markup Language) internet üzerinde web sayfası oluşturmak için kullanılan bir betik dilidir. HTML dosyalarının aktarımı için HTTP (Hyper Text Transfer Protocol) kullanılır. HTML dosyaları sunucu bilgisayarın sabit diskinde .html ya da .htm uzantısı ile saklanır.

Herşeyden önce bazen yanlış anlaşıldığı gibi HTML bir programlama dili değildir. HTML bir mark-up (işaretleme) dilidir, yani tag denen özel işaretlerle bir yazının tümünü ya da sadece bir kısmının görünümünü ve/veya işlevini değiştirmeye yarar. Örneğin herhangi bir tag olmadan default yazı tipinde görünen bir yazı, HTML içinde önüne ve arkasına <i>  ve </i>  işaretleri gelince bu şekilde italik görülür.

Yazdığımız html dosyaları düz yazı dosyalarından başka bir şey değildir. Yani yazdığımız html dosyalarını bir C ya da Pascal programında olduğu gibi bir derleyici ile derlememize gerek yoktur. Bir siteye girdiğimiz zaman bize görüntülenen ilk sayfa index.html, index.htm, index.asp,

html-nedir
HTML Nedir ?

index.php ya da default.htm dosyalarından birisidir. index.* dosyaları UNIX ve türevi sunucu sistemler, default.htm dosyasıda WinNT ya da türevi sistemler için giriş sayfası olur. Yukarıda saydıklarımın dışında uzantısı değişik birçok biçemdeki sayfalar da sunucu sistemin ayarları değiştirilerek giriş sayfası yapılabilir.

Web tarayıcımızın adres satırına https://huseyinkorbalta.com gibi bir ifade yazarsak sunucu sistem bize, o adresin www ya da public_html  root/kök dizinindeki index.html (ya da hangi giriş sayfası tanımlı ise) dosyasını görüntüleyecektir.

HTML’in Yapısı

Daha öncede söylediğim gibi html dosyaları sadece düz yazı dosyalarıdır. HTML öğrenmesi oldukça basit ve yaratıcılığa fazla açık olmayan bir dildir. Basittir çünkü, internette gezinirken görüntülediğiniz sayfaların hazırlanırken kullanılan teknikleri öğrenmemiz mümkündür (Sayfanın üzerinde farenizin sağ tuşuna bastıktan sonra Kaynağı Görüntüle seçeneği ile). Beğendiğiniz tasarımları kendi sayfanızda kullanabilir, bu tasarımların hangi html kodları kullanılarak yapıldığını öğrenebilirsiniz. Yaratıcılığa fazla açık değil dedim çünkü html ile yazdığınız sayfalar PHP, ASP, ColdFusion, CGI… gibi web programlama dilleri kullanılmadan statik html dışına çıkamaz.

HTML kodlarını yazmak için özel bir düzenleyiciye ihtiyacınız yoktur. Bu iş için Windows altında NotePad ya da DOS-Edit, Linux altında pico, joe ya da vi gibi metin düzenleyicileri yeterlidir. HTML sayfalarınızı kod yazmaksızın FrontPage, Netscape Composer gibi programlarla da hazırlayabilirsiniz. Yalnız bu programlar kullanılarak hazırlanan sayfalar genellikle belli bir çerçeve içinde olduğu için zaten dar olan HTML’nin üreticilik alanını daha da daraltmaktadır. Bunun yanı sıra HTML’yi kod düzeyinde bilmenin kullanıcıya her zaman fayda getireceği de unutulmamalıdır (İleriki yazılarımda değineceğim Dinamik Web Tasarımı için HTML’nin kod düzeyinde bilinmesi gereklidir!).

Kısaca HTML hakkında ön bilgileri sizlere aktardım. Bu bilgiler bilen birisi için gerekli mi ? değildir ancak hiç bilmeyen birisi için çok fazla kafa karıştırmadan, olabildiğince sade bir yazı altın kaynak değerindedir ve bu işe girişmek isteyen kişinin caymasına sebep olmayacaktır.

Hepsi bu kadardı arkadaşlar yazımı okuduğunuz için teşekkür ederim, sosyal medya hesaplarınızdan,bloglarınızda yazımı paylaşarak ve bu yazının altına yorumlarınızı ileterek bana destek olabilirsiniz. Bir sonra ki HTML ders yazımda görüşmek dileği ile esen kalın efenim 🙂


Bu Yazımı Beğendiysen Sosyal Medya Hesaplarında Paylaşarak Bana Destek Olabilirsin!
 Google Plusda Paylaş


 Yazar: Hüseyin Körbalta Hakkında

Blog yazarı, Arayüz geliştiricisi ve Arkaplan geliştiricisi olmak için çalışmalar yapıyor.

 Websitesi
Takip Et:

 Kimler Neler Demiş?

avatar
  Abone Ol  
Bildir