İlginizi Çekebilir:Progressive Web App (PWA) Nedir? Ne İşe Yarar?


11 Kas 2016

Selamlar,

Bu yazımda sizlere her zaman duyduğunuz html’in sürümleri arasında ki farkları anlatacağım. HTML5 ile HTML Arasında ki Farklar ın ne olduğunu madde madde sıralayacağım. Buna neden gerek duydum önce bunu açıklamak istiyorum, biliyorsunuz günümüzün en güncel html teknolojisi ve sürümü HTML5’dir. Ancak tam olarak yaygın bir şekilde kullanılmıyor ve hatta bazı tarayıcılar HTML5 ile gelen bir takım özellikleri yeni yeni desteklemeye başladılar. Bundan dolayı HTML5 ile HTML Arasında ki Farklar konusu ortaya çıkıyor. Yani, HTML dilini öğrenmek isteyen birisi hangi HTML teknolojisini ve yapısını öğrenmesi gerektiğini bilemiyor, bir siteye giriyor html’in çook eski özelliklerine dayalı dersler,uygulamar var bir diğerine giriyor html5 ile karşılaşıyor. İlk HTML ile tanıştığım sırada bu ikilemde bende kalmıştım, benim gibi ikilemde kalan ya da kalmak üzere olanlar için bir bilgilendirme yazısı yazmayı uygun gördüm. Bu yazıdan sonra hangi html sürümünü veya yapısını öğrenmek istiyorsa kişinin tercihine kalmıştır.

Blogumda HTML Dersleri adı altında yayınladığım tüm dersleri ben HTML5’e göre anlatmaktayım. Derslerin başlığına HTML5 yazmıyorum ancak hepsi html5 için hazırlanmış derslerdir. Düşününce, ben o derslerin başlığını değiştireyim ya HTML5 diye… İnsanların kafası karışmasın değil mi  ? 🙂 Velhasılıkelam durum bundan ibarettir. İsterseniz yavaştan  bu farkları anlatmaya başlayalım.Bu farkları sıralamadan önce  bu konudan bi haber olan arkadaşlarımızıda düşünerek HTML’in ne olduğunu anlatalım bunu ben HTML Dersleri 1: HTML Nedir ? adlı blog yazımda detaylı bir şekilde anlatmıştım. HTML’i bilmeyenler bu yazımı okuyarak bilgi sahibi olabilirler.

Gel gelelim…

HTML5 ile HTML Arasında ki Farklar

Önemli: HTML ile HTML5 ayrı web programlama dilleri değildir. İkiside aynı dildir ancak sürüm farkları vardır. HTML5, HTML’in bir sürümüdür, revizyonudur. Farklı bir dil olarak kesinlikle algılamayın,karıştırmayın. Yazdığım bu yazı sürümler arasında ki farkları ortaya koymaktır dikkatinize.

Peki, bu farklar nelerdir ? HTML gibi daha önceki versiyonlarla kıyaslarsak HTML5’de aşağıdaki gibi yenilikler vardır:

  • HTML5 detaylı işleme modelleri içerir.
  • HTML5 standart yazım dilini ilerletir, geliştirir ve rasyonalize eder.
  • HTML5 kompleks (karışık) web uygulamaları için API’ler sunar.
  • HTML5 çok platformlu mobil uygulamalar için potansiyel adaydır.
  • HTML5 üçüncü parti yazılımlara ve eklentilere ihtiyaç duymadan multimedya ve grafik görüntüleri oynatabilir.

Not: HTML kullanan websitelerinde bu özellik bulunmuyor. Hatırlayın 2-3 yıl geçmişi, youtube’dan bir video açmaya çalıştığınızda size bir uyarı verirdi tarayıcınız Adobe Flash uygulaması gerekiyor ya da sürümünüz eski diye. İşte HTML5’de buna gerek kalmıyor, kendi bünyesinde daha hızlı ve stabil olarak bir flash çekirdeği bulunuyor. Artık, youtube girdiğinizde bu uyarı çıkmıyor değil mi ? Neden ? Çünkü; Youtube kodlama yapısını HTML’den HTML5’e geçirdide ondan 🙂

 • HTML5 ses ve görüntü dosyaları için daha iyi bir destek sunar.
 • HTML5’te JS GeoLocation API ile lokasyon belirlenebilir. (Javascript derslerimize başladığımızda bunun hakkında detaylı bilgi vereceğim.)
 • HTML5 detaylı parsing kuralları içerir ve hata yönetim sistemi daha iyidir.
 • HTML5,HTML ve HTML4 ile uyumludur.
 • HTML5’in yeni özellikleri HTML, CSS, DOM ve JavaScript üzerine kuruludur.
 • HTML5’te Flash gibi üçüncü parti yazılımlara ihtiyaç yoktur.

Dikkat çeken farklar bunlardı arkadaşlar. Biraz daha yazıyı netleştirecek olursam,HTML5’in ana çıkış noktası HTML dilinin günümüz modern multimedya araçlarını destekleyebilmesi için geliştirilmesidir. HTML5, HTML4’ün ve XHTML’nin devamıdır. 2012 itibariyle de HTML5 W3C standartları tarafından önerilen dillerden biridir.

HTML5 yeni modern web tarayıcılar tarafından sunulan yeni teknolojileri karşılamak ve desteklemek amacı güder. Ayrıca web dökümanlarından pek çok syntax ve yazım hatalarını gidermeyi amaçlar. Ayrıca hem HTML hem de XHTML syntax ile yazılabilen tek bir standart format getirmeyi hedefler. Daha önceki HTML versiyonları ile de uyumludur.

Hepsi bu kadardı, kolay gelsin.


Bu Yazımı Beğendiysen Sosyal Medya Hesaplarında Paylaşarak Bana Destek Olabilirsin!
 Google Plusda Paylaş


 Yazar: Hüseyin Körbalta Hakkında

Blog yazarı, Arayüz geliştiricisi ve Arkaplan geliştiricisi olmak için çalışmalar yapıyor.

 Websitesi
Takip Et:

 Kimler Neler Demiş?

avatar
  Abone Ol  
Bildir