Hunharca Etiket Kullanmayı Bırakın!

Selamlar,

Herkes gibi bende zamanında blogumda etiketler kullandım ve bu etiketleri girerken konumla alakalı diye 5-6 tane girdiğim etiket oldu. Daha sonra seo ile ilgili yaptığım araştırmalar, yerli ve yabancı sitelerden okuduğum bilgiler doğrultusunda çok fazla etiket kullanımın spam olarak değerlendirilmekteymiş.

Herkes seo hakkında birşeyler söylüyor ancak hangisine inanacağımızı bilemiyoruz, benim düşüncem ise kendi tecrübelerinle seo’yu öğrenmek lazım.Kendiniz araştıracaksınız, okuyacaksınız ve size doğru gelen tekniği uygulayacaksınız ve sonucunda ya kazanacaksınız ya da kaybedeceksiniz sonuçta bir tecrübe sahibi olmuş olacaksınız ve daha sonra ki projelerinizde bu kazandığınız tecrübeyi daha iyi değerlendirip kullanacaksınız.

En son olarak Google’ın blog sayfasında ki bir yazıya denk geldim ve orada etiket kullanımının son dönemlerde fazlaca arttığı ve artık işin spam hit çekme olayına dönmesinden ötürü algoritmalarında değişiklik yapmaya gitmişler ve bu değişiklik ile çok fazla başlıkta ta belirttiğim gibi hunharca etiket kullanan siteleri spam site filtresine alıp,arama sonuçlarında geri sayfalara atmaya başlanmış. Çok değil yaklaşık 1 yıldır bu sistemi uyguluyormuş google 🙂 Zamanında benimde yaptığım gibi hunharca etiket eklemenin cezasını çekiyormuşuz.

Hunharca Etiket Kullanmayı Bırakın!

Yazılarınızı etiketlemenin asıl amacı sitedeki benzer yazılara kullanıcılarınız tarafından kolayca ulaşılabilmesini sağlamak için gruplandırma yapmaktır. Arama sonuçlarında etiket sayfaları ile iyi konumlar elde edip ziyaretçi alma uğruna sitenin indekslenmiş sayfa sayısını gereksiz yere artırmak spam site görünümü veriyor, hemen olmasa bile uzun vadede olumsuz etki yaratabilecektir. Şu anki koşullarda etiket sayfalarının noindex kullanarak arama motorlarının indekslemesini engellemek en mantıklısı olacaktır.

Yayınladığım yaklaşık 5-6 tane yazımda etiket kullanmadım ve bir süre daha etiket kullanmamaya devam edeceğim. Şuan için olumlu yönde bir etkisini gördüm diyebilirim. Siteme gelen kullanıcı sayısında ciddi bir artış gerçekleşti, daha önceleri ortalama 200-300 günlük tekil kullanıcı girerken siteme şu aralar 400-500 arasında gidip gelen bir kullanıcı sayısına ulaştı. Kim bilir ? ileri ki günlerde daha yüksek trafiğe ulaşabilirim 🙂

Tavsiyem, çok fazla etiket kullanmamanız eğer illa ki kullanmanız gerekiyorsa en az 2 ya da 3 etiket kullanmanız web siteleriniz için daha hayırlı olacaktır.

6 Yorum

 1. Yazılarını beğenerek okuyorum kardeşim, bu tarz tecrübelerini paylaştığın yazılar çok faydalı olyor. Etiket kullanımına gelince özellikle haber siteleri bunu çok yapıyor haber ile alakası olmayan sırf kelimeden trafik kazanayım düşüncesiyle basıyorlar etiketi ancak anlamadığım bir nokta var niye bu haber siteleri cezalandırılmıyorda biz cezalandırılıyoruz ?

  1. Yorumun için teşekkür ederim. Bahsettiğin haber siteleri otoriter ve uzun yıllar yayında oldukları için google tarafından ceza verilse dahi çok fazla bir etkisi olmuyor ne yazık ki. Onlar büyük balık, bizler küçük balığız google’nin yarattığı dalgada bizler etkilenmekteyiz. Onlar kullanıyor birşey olmuyor diye hunharca etiketlere abanmayın diye bu yazımı yazdım 🙂 Şuan için size bir zararı olmayabilir ama uzun vadede sitenizi olumsuz etkileyecektir.

 2. Etiketler kullanılmalıdır bana göre ama dediğiniz gibi aşırıya kaçılmaması gerekiyor aksi takdirde siteler spam olarak değerlendirilebilir ya da sandbox dediğimiz olayı yaşayabilirler, dikkat etmek gerek

  1. Etiket sistemi doğru kullanıldığında yazıda da dediğim gibi sitemiz için çok faydalıdır ancak aşırıya kaçıldığında ve konuyla alakasız etiketler eklendiğinde sizinde dediğiniz gibi spam ve hatta sandbox’a düşme tehlikesi yaşayabilirsiniz. Herşeyin fazlası zarardır deyimi de bu durum için söylenebilecek en iyi cevaptır 🙂

 3. Ben sadece birbiri ile ilişkili konuları ilişkilendirmek amacı ile kullanıyorum etiketleri yani iki konu birbirine benzer ise iki konuda da aynı etiketi kulanıyorum ki o etiket kelimesi arandığında 2 konuda çıksın 🙂

  Örnek veriyorum; google da “en iyi diziler” araması popüler blogumda bulunan dizilerden gözüme kestirdiğim en iyilere “en iyi diziler” etiketini veriyorum. bu sayede en iyi diziler arandığında etiket google da cıkıyor ve altında etiketlediğim diziler sıralanıyor.

  1. Etiketlenmenin amacıda o zaten benzer içerikler ya da anahtar kelimeleri kullanarak kullanıcıya içeriklerinizi sunmak. Yazıda ki bir kelime sizin verdiğiniz örnek gibi en iyi diziler ise kullanıcıda bunu arıyorsa o etikete tıkladığında en iyi dizilere ulaşmış olacak 🙂 Yazdığınız konuyla alakalı etiketleme yapmanız en sağlıksıdır 🙂

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir