İlginizi Çekebilir:Progressive Web App (PWA) Nedir? Ne İşe Yarar?


16 Oca 2017

Selamlar,

Herkes gibi bende zamanında blogumda etiketler kullandım ve bu etiketleri girerken konumla alakalı diye 5-6 tane girdiğim etiket oldu. Daha sonra seo ile ilgili yaptığım araştırmalar, yerli ve yabancı sitelerden okuduğum bilgiler doğrultusunda çok fazla etiket kullanımın spam olarak değerlendirilmekteymiş.

Herkes seo hakkında birşeyler söylüyor ancak hangisine inanacağımızı bilemiyoruz, benim düşüncem ise kendi tecrübelerinle seo’yu öğrenmek lazım.Kendiniz araştıracaksınız, okuyacaksınız ve size doğru gelen tekniği uygulayacaksınız ve sonucunda ya kazanacaksınız ya da kaybedeceksiniz sonuçta bir tecrübe sahibi olmuş olacaksınız ve daha sonra ki projelerinizde bu kazandığınız tecrübeyi daha iyi değerlendirip kullanacaksınız.

En son olarak Google’ın blog sayfasında ki bir yazıya denk geldim ve orada etiket kullanımının son dönemlerde fazlaca arttığı ve artık işin spam hit çekme olayına dönmesinden ötürü algoritmalarında değişiklik yapmaya gitmişler ve bu değişiklik ile çok fazla başlıkta ta belirttiğim gibi hunharca etiket kullanan siteleri spam site filtresine alıp,arama sonuçlarında geri sayfalara atmaya başlanmış. Çok değil yaklaşık 1 yıldır bu sistemi uyguluyormuş google 🙂 Zamanında benimde yaptığım gibi hunharca etiket eklemenin cezasını çekiyormuşuz.

Hunharca Etiket Kullanmayı Bırakın!

Yazılarınızı etiketlemenin asıl amacı sitedeki benzer yazılara kullanıcılarınız tarafından kolayca ulaşılabilmesini sağlamak için gruplandırma yapmaktır. Arama sonuçlarında etiket sayfaları ile iyi konumlar elde edip ziyaretçi alma uğruna sitenin indekslenmiş sayfa sayısını gereksiz yere artırmak spam site görünümü veriyor, hemen olmasa bile uzun vadede olumsuz etki yaratabilecektir. Şu anki koşullarda etiket sayfalarının noindex kullanarak arama motorlarının indekslemesini engellemek en mantıklısı olacaktır.

Yayınladığım yaklaşık 5-6 tane yazımda etiket kullanmadım ve bir süre daha etiket kullanmamaya devam edeceğim. Şuan için olumlu yönde bir etkisini gördüm diyebilirim. Siteme gelen kullanıcı sayısında ciddi bir artış gerçekleşti, daha önceleri ortalama 200-300 günlük tekil kullanıcı girerken siteme şu aralar 400-500 arasında gidip gelen bir kullanıcı sayısına ulaştı. Kim bilir ? ileri ki günlerde daha yüksek trafiğe ulaşabilirim 🙂

Tavsiyem, çok fazla etiket kullanmamanız eğer illa ki kullanmanız gerekiyorsa en az 2 ya da 3 etiket kullanmanız web siteleriniz için daha hayırlı olacaktır.


Bu Yazımı Beğendiysen Sosyal Medya Hesaplarında Paylaşarak Bana Destek Olabilirsin!
 Google Plusda Paylaş


 Yazar: Hüseyin Körbalta Hakkında

Blog yazarı, Arayüz geliştiricisi ve Arkaplan geliştiricisi olmak için çalışmalar yapıyor.

 Websitesi
Takip Et:

6
 Kimler Neler Demiş?

avatar
3 Yazıdaki Yorumlar
3 Yorumlar
0 Takipçi
 
En çok tepki verilen yorum.
En iyi yorum
  Abone Ol  
Bildir
Yakup Kadri
Ziyaretçi
Yakup Kadri

Yazılarını beğenerek okuyorum kardeşim, bu tarz tecrübelerini paylaştığın yazılar çok faydalı olyor. Etiket kullanımına gelince özellikle haber siteleri bunu çok yapıyor haber ile alakası olmayan sırf kelimeden trafik kazanayım düşüncesiyle basıyorlar etiketi ancak anlamadığım bir nokta var niye bu haber siteleri cezalandırılmıyorda biz cezalandırılıyoruz ?

Vasiphan
Ziyaretçi
Vasiphan

Etiketler kullanılmalıdır bana göre ama dediğiniz gibi aşırıya kaçılmaması gerekiyor aksi takdirde siteler spam olarak değerlendirilebilir ya da sandbox dediğimiz olayı yaşayabilirler, dikkat etmek gerek

Fakir
Ziyaretçi
Fakir

Ben sadece birbiri ile ilişkili konuları ilişkilendirmek amacı ile kullanıyorum etiketleri yani iki konu birbirine benzer ise iki konuda da aynı etiketi kulanıyorum ki o etiket kelimesi arandığında 2 konuda çıksın 🙂

Örnek veriyorum; google da “en iyi diziler” araması popüler blogumda bulunan dizilerden gözüme kestirdiğim en iyilere “en iyi diziler” etiketini veriyorum. bu sayede en iyi diziler arandığında etiket google da cıkıyor ve altında etiketlediğim diziler sıralanıyor.