Gizlilik Politikam Güncellendi. Bkz:Gizlilik Politikası27 Eki 2017

Her blog yazarının başına gelmiş olan bir durumdan bahsedeceğim ve bu durum için çözüm olabileceğini düşündüğüm kişisel öneriler ve tavsiyelerimi aktaracağım. Biz blog yazarları, blog sayfalarımızı yayına aldığımız andan itibaren canlı bir şekilde içerik üretmeye başlarız ve hiç durmadan günde belki de 3-4 tane içerik üretmeye başlıyoruz. Bu kadar kısa sürede bu kadar içerik üretebilmemizin sebebi bütün o içeriklerin biriktirmemiz’den kaynaklı.

Bu birikimi çok kısa süre içerisin de tüketiyoruz ve bir süre sonra içerik üretmemiz seyrekleşiyor ve içerik üretememe noktasına kadar gelebiliyoruz. Bu ufacık sorunun yanına bir de yazdığınız yazıların değer görmemesi veya geri dönüşlerin beklediğiniz gibi olmaması sizin ilk başta ki olan enerjinizi, motivasyonunuzu düşürüyor.Motivasyonunuz düştüğünde ise içerik üretebilecekken içerik üretememeye başlıyorsunuz.

İçerik üretememeye, yazacak konu bulamamaya başladığınız zaman ne yapmalısınız ? içerik üretebilmek için ne yapmalı, nasıl tekrar o ilk günkü gibi içerik zenginliğine ulaşabilirim diyorsanız bu yazımda size kendimin de uyguladığı bir yöntemi tavsiye edeceğim.

İçerik Üretebilmek İçin Okumak Lazım!

İçerik Üretebilmek İçin Okumak Lazım!
İçerik Üretebilmek İçin Okumak Lazım!

Yaklaşık 1,5 yıldır kişisel blog sayfama içerik üretiyorum ve son zamanlarda yazı yazamama gibi garip bir durumla karşılaştım. Telefonuma kaydettiğim yazılacak yazılar listesinde 10-15 tane içerik var iken benim bilgisayara geçip, bu yazılacaklar listesinde ki içerikleri yazamama sebebimi uzunca bir süre anlayamadım…

Evde otururken aklıma blog sayfam için yazacak konu geliyor bunu telefonumun not defterine kayıt ediyorum, otobüste giderken aklıma geliyor not ediyorum eve gidince bloguma yazarım diye ama eve geldiğimde ve bilgisayarımı açtığım da o not aldığım konuları yazamıyorum.

Bu Sorun Yazı Başlığı Seçiminde Başlıyor!

Ben yazıya başlamadan önce yazının başlığını atan blog yazarlarındanım. İçeriğimi attığım yazı başlığına göre şekillendirir ve öyle devam ederim. İşte bu içerik üretememe sıkıntısı baş gösterdiğin de fark ettiğim ilk sorun içerikler’ime yazacak başlık bulamıyordum. Bu benim için içerik üretmeme engel olan başlıca nedenlerden birisi. Bu sorunu aşabilmek için yaptığım yöntem şu oldu haber,magazin, onedio tarzı sitelere giriş yaptım ve orada ki içeriklerin başlıklarına göz gezdirdim.

Benimle aynı konularda içerik üreten blog yazarlarının sayfalarını da ziyaret ettim ve onlarında başlıklarına baktım bunu sadece birkaç kez yaptım bunu günlük rutine bağladım ve bir süre sonra artık not aldığım içerikler’ime ilgi çekici başlıklar atabiliyor,içerik üretmeme engel olan ilk sorunu geçe biliyordum. Ta ki bir sonra ki engele takılana kadar…

İkinci Sorun – Giriş Cümlesini Seçememe veya Yazamama

Başlık sorununu çözdüm ancak başlık sonra başlayan yazının giriş cümlesini belirleyememe, yazamama sorunu oldu. Yazıya nasıl başlasam, ne desem diye düşünürken yazıyı yazmaktan vazgeçmeye kadar giden süreçler yaşadım ve bundan dolayı başlığını atıp, sildiğim yazılarım oldu. İşte bu sorunumu çözebilmek için bu yazımın konusunu oluşturan yöntemi uyguladım.

Diğer blog sitelerinin içeriklerini okumak lazım…

İçerik Üretebilmek İçin Okumak Lazım!
İçerik Üretebilmek İçin Okumak Lazım! -2

Sadece blog okumak değil diğer altyapıda ki siteleri de takip edip, okumak lazım. Ama bizim ilgili alanımız ve faaliyet gösterdiğimiz alan blog yazarlığı olunca haliyle takip ettiğimiz siteler blog yapısında olan siteler oluyor. Benimle benzer içeriğe sahip kişilerin bloglarını takip ediyorum ve onların yazılarına nasıl başladıklarına dikkat ettim ve daha sonra kendime has bir yöntem geliştirmeye başladım. Onlardan hem ilham aldım, hem aynı konularda yazdığımız için kafamda farklı içerik fikirlerinin de oluşmasını sağladı kısaca bir taş ile iki kuş vurmuş oldum bu serüvende.

Diğer blog yazarlarını okumak dediysem öyle beş satırlık yazıyı okuyup çıkmak değil, yazılarının tamamını okumanız gerekiyor. Bazen yazı başında ki anlatımlar sizin dikkatinizi çekmeye biliyor veya ilham almanızı sağlayamıyor ancak yazı ortasında veya sonunda sizin aradığınız şeyi yazmış olabiliyor. O yüzden blog yazısı okurken sıkılmamanız gerekiyor. Eğer yazar sıkıcı bir yazı yazmışsa o zaman sıkılmanız doğaldır 🙂

Sizden Farklı İçeriklere Sahip Blogları Okuyun!

Okuduğunuz blog siteleri sizin ilgi alanız içerisinde olmak zorunda değil. Burada kaçırmamanız gereken nokta size ilham verebilecek blogları okumanız. Ben uzay meraklısı birisi olduğum için (bkz: uzay bilimi) uzay ile ilgili teoriler yazan,üreten blogları takip ediyorum yerli ve yabancı birçok blog takip ediyorum bu insanlar benim kişisel blog sayfamın içeriğinden çok daha farklı bir içerik sundukları için yazılarında kullandıkları dil ve anlatım tarzı da değişiyor haliyle size ekstra bir bakış açısı ve anlatım dili kazandırıyorlar.

Ben bu şekilde yaparak içerik üretmede ki sıkıntımı giderdim ve fırsat buldukça blog yazısı çıkarabilecek durumdayım. Sizlerin de bu durumda kullandığınız teknikler var ise yorum olarak belirtin, faydalanalım..


Bu Yazımı Beğendiysen Sosyal Medya Hesaplarında Paylaşarak Bana Destek Olabilirsin!
 Google Plusda Paylaş


 Yazar: Hüseyin Körbalta Hakkında

Blog yazarı, Arayüz geliştiricisi ve Arkaplan geliştiricisi olmak için çalışmalar yapıyor.

 Websitesi
Takip Et:

 Kimler Neler Demiş?

avatar
  Abone Ol  
Bildir