Popüler Aramalar:  TLS Nedir?  MyBB SSL Ayarları  MyBB 1.8 Linkleri Gizleme Eklentisi  Wordpress LiteSpeed Cache Ayarları  Wordpress Eklentisiz Breadcrumb  Yandex Webmaster
İnternet Sitem Yavaş Açılıyor, Ne Yapmalıyım?

İnternet Sitem Yavaş Açılıyor, Ne Yapmalıyım?

Birçok İnternet sitesi sahibi sitesinin yavaş açılmasından, site içi sayfalara geçişlerin yavaş olmasından muzdarip. İnternet sitelerin yavaş açılması veyahut yavaş çalışmasına etki eden birçok neden vardır. İnternet sitenizin yavaş açılmasına etki eden etkenin ne olduğunu tespit etmek gerekir.

Bu yazımda birçok İnternet sitesi projemde izlediğim yolları, uyguladığım yöntemleri aktarmaya çalışacağım. Aktaracağım bilgileri nasıl kullanacağınız, ne yapacağınız ve İnternet sitenizin hızlı çalışması için neye ihtiyacı olduğunu en iyi siz bilebilirsiniz.

Benim anlattıklarım tamamen genel durumlar/sorunlar için geçerlidir. Sitenizde istisnai bir durumdan ötürü yavaş çalışıyor olabilir, bunun için özel çözümler üreten kişi ya da firmalara ulaşmanız gerekebilir.

İnternet Sitem Yavaş Açılıyor, Ne Yapmalıyım?

İnternet sitenizin yavaş çalışmasının sebebi birçok nedene bağlıdır. Genel olarak başlı başlına nedenleri başlıklar halinde sizlere aktarmaya/açıklamaya çalışacağım.

1. PHP taraflı sorunlar;

İnternet sitelerinin büyük bir çoğunluğu yazılım altyapısı olarak PHP tercih etmektedir. Bundan dolayı en çok kullanılan web tabanlı yazılım dili PHP’dir diyebiliriz. İnternet sitenizin yavaş çalışmasını en temel nedenlerinden biri PHP ile hazırlanmış yazılımların yarattığı php taraflı sorunlar. Bunlar;

A – Yüksek CPU – RAM Kullanımı

Kullandığınız yazılımda PHP’yi doğru kodlanmadığından veya çalıştırılmadığından oluşan sonsuz döngü hataları, gereksiz mysql sorguları, gereksiz ve temizlenmeyen geçici php sessionlarından dolayı İnternet sitenizin yayın yaptığı sunucuda aşırı CPU ve RAM kullanımından dolayı İnternet sitenizde yavaşlama olabilir.

Bu tarz bir sorunda hosting sağlayıcınız sorunu tam olarak çözemeyebilir ve bu sorun yazılımsal bir sorun olduğu için kullandığınız site yazılımını kontrol etmekle başlayabilirsiniz.

B- Aşırı Yüksek Trafik

Yazılımsal olarak bir sorun yoktur ancak beklenmedik bir şekilde aşırı yüksek trafik almaya başlayabilirsiniz. Hali hazırda yayın yaptığınız sunucunun kapasitesi, kaynakları bu gelen aşırı yüksek trafik isteğini karşılayamıyor olabilir. Böyle bir durumda yapılacak en iyi çözüm yüksek trafikleri kaldırabilecek fiziksel ya da sanal vps/vds sunuculara geçiş yapmaktır. (Bkz: VPS/VDS)

C- Dış Bağlantılar

Sitenizde kullandığınız tema,eklenti,resim, video vb içeriklerinizi başka bir siteden çağırıyorsanız ve çağırdığınız sitede sorun mevcut ise dolayısıyla bu durum sizin sitenizin açılış hızını da etkileyecektir. İnternet sitenizin yavaş çalışmasını engellemek için mümkün mertebe dış bağlantılar kullanarak dosya çağrımı yapmayınız.

Dış bağlantılara örnek verecek olursam; Örneğin; Ücretli bir tema satın aldınız ve bu temanın bir lisans sorgulama dosyası mevcut, bu lisans sorgulama dosyası temayı satın aldığınızı doğrulamak için başka bir siteden sorgulama yapıyor ve o sitede yaşanan bir sorundan dolayı lisans dosyası çalıştırılamayacağı için İnternet sitenizin yavaş çalışmasına/açılmasına sebep olacaktır.

2- Statik Sorunlar

Statik sorunlar genelikle optimizasyon yapılmamış JavaScript (.js), CSS (.css), HTML (.html) ve İnternet sitenizde kullandığınız resimlerin oluşturduğu sorunlardır.

İnternet sitenizin tasarımını oluşturan JavaScript, CSS gibi dosyaların boyutları büyük olabilir ve bu dosyalar büyük olduğu için sitenizi açmaya bir kullanıcı bu dosyaları tek tek indirmek durumunda kalmaktadır haliyle İnternet’i yavaş olan bir kullanıcıda bu dosyaların büyük olmasından dolayı sitenizi yavaş çalıştıracaktır.

Hatta öyle ki sitenizde kullandığınız görsel efektler, javascriptler aşırı büyüklükte ve yanlış kodlanma yüzünden kullanıcının İnternet tarayıcısını dahi kilitleyebilir.

Dış bağlantılardan çekilen javascript ve css gibi dosyalar İnternet sitelerinizin yavaş çalışmasına sebep olmaktadır. Özellikle kullanıcılar JavaScript kodlarına çalıştırmak için Google üzerinden JavaScript kütüphanesini dışarıdan çağırmakta ve Google üzerinde yaşanacak bir teknik arızadan dolayı bu dosya sitenizde yüklenemeyeceği için siteniz yavaş çalışacaktır.

3- Hosting Kaynaklı Sorunlar

Statik sorunlar veyahut php taraflı sorunlar dışında oluşan tüm yavaşlamaların nedeni hosting kaynaklı olabilmektedir. Sitenizi barındırdığınız hosting firmasından kaynaklı sorunlar sitenizin yavaş çalışmasına sebebiyet verebilir.

Sitenizin barındığı sunucu düzgün bir şekilde kurulmamış olabilir, kullandığınız yazılımın ihtiyaçlarını karşılamıyor olabilir. Eksik veyahut hatalı modüller, ayarlamalar, kısıtlamalar içeriyor olabilir. Bu yüzden sitenizi bir hosting firmasında barındırmak istediğinizde oldukça titiz davranmanız ve o firma hakkında daha önce hizmet almış kullanıcılarının düşüncelerini okumanız ve araştırmanız gerekiyor.

Sonuç;

 • Siteniz eğer yavaş çalışıyorsa ilk bakmanız gereken nokta yazılımsal bir sorun olup olmadığını kontrol etme. Kullandığınız script sorunlu çalışıyor olabilir, php taraflı sıkıntılar oluşmuş olabilir bunları anlayabilmek için detaylı bir analiz gerekiyor. Konu hakkında bilginiz yok ise işini ehli uzmanlar belli bir ücret ile bunları kontrol ettirebilirsiniz.
 • Sitenizin anlık trafiğini dikkatli takip etmeniz gerekiyor. Eğer, sitenize gelen trafik hacminde yükseliş var ise ve bu sabit hale gelmiş ise siteniz barındığı sunucun kaynaklarını aşıyor demektir ve sitenizi daha üst düzey kaynaklara sahip sunuculara/paketler geçirin.
 • İnternet sitenize dışarıdan çağırıp, İnternet sayfanıza dahil ettiğiniz dosyalara, resimlere dikkat ediniz. Mümkün olduğunda dışarıdan dosya çağırmamaya özen gösterin.
 • Statik sorunlar için CSS sıkıştırma, JavaScript sıkıştırma, Resim sıkıştırma gibi anahtar kelimelerde Google’da arama yaparak birçok kaynağa ulaşabilirsiniz. Statik sorunların çözümünü siz kendiniz sağlayabilirsiniz.
 • Hosting kaynaklı sorunlarda tamamen tercihinize bağlıdır. İyi bir hosting firması tercih ettiyseniz hosting taraflı çok fazla sorun yaşamazsınız ancak kalitesiz, ne olduğu belli olmayan sırf biraz daha ucuz diye hosting firması seçerseniz sitenizin yavaşlamasının en büyük sebebi hosting kaynaklı olabilir.

 Yazı Bağlantısını Kopyala & Paylaş

Benzer Yazılar

 • Google’ın Yeni Search Console Güncellemesi

  Google’ın Yeni Search Console Güncellemesi

  Geçtiğimiz yıl Google, site yöneticilerini yakından ilgilendiren bir güncelleme gerçekleştirdi. Ücretsiz olarak internet sitesi sahiplerinin kullanmakta olduğu Google Search Console servisi diğer Google servisleri gibi bir takım arayüz güncellemeleri almıştı. Beta olarak kullanıma sunulan bu yeni search console güncellemesi eski search console'un yerini alması planlandı. Artık resmi olarak tüm internet…
 • Visual Studio Code İçin Kullandığım Eklentiler ve Ayarlar

  Visual Studio Code İçin Kullandığım Eklentiler ve Ayarlar

  İster arayüz geliştiricisi olun ister arkaplan geliştiricisi. Her ne olursanız olun bir kod düzenleme editörüne ihtiyaç duyuyorsunuz. Şuana kadar Notepad++, Sublime Text gibi editörler kullandım ancak yaklaşık 1,5 yıldır Microsoft tarafından geliştirilen ücretsiz kod düzenleme editörü olan Visual Studio Code programını kullanmaktayım. Gerek büyük,karmaşık tüm projeler de oldukça stabil ve…
 • Domain Authority Nedir? Nasıl Yükseltilir?

  Domain Authority Nedir? Nasıl Yükseltilir?

  Her internet sitesi sahibi hiç olmazsa en az bir kez karşısına bu tarz bir seo terimi çıkabiliyor. İnternet sitelerinin arama sonuçlarında belli bir kural çerçevesinde sıralamasına biz seo diyoruz. Türkçesi "Arama Motoru Optimizasyonu" anlamına gelmektedir. Biz seo yaparken bir takım aşamalar gerçekleştiriyoruz, seo için gerçekleştirdiğimiz bu aşamaların sonrasında sitemiz bir…
 • WordPress Eklentisiz Yazı İçi Reklam Alanı Nasıl Oluşturulur?

  WordPress Eklentisiz Yazı İçi Reklam Alanı Nasıl Oluşturulur?

  Wordpress dünyanın en geniş eklenti kütüphanesine sahip yazılımıdır. Hemen hemen her şey için bir eklentisi mevcut, fakat Wordpress her ne kadar eklenti açısından zengin olsa da her şeyi eklentiyle yapmak sitenizin yayın yaptığı hosting ya da sunucuyu bir süre sonra yormaya başlayacaktır. Bende size bu blog yazımda eklenti kullanmadan yazı…
İnternet Sitem Yavaş Açılıyor, Ne Yapmalıyım? için Yorum'da Bulun

Bu yazıya şimdiye kadar 1 Yorum yapılmıştır.

 • Yorum Sahibi
   Yanıtla
  mobil chat odalari Ziyaretçi

  Hocam ben genelde Cclaner programını kullanıyorum. Yani şöyle yapıyorum Önce bilgisayarın kullandığım tarayıcıdan çerezleri siliyorum. Ve Daha sonra CClaner programı ile temizlik yapıyorum ve en son olarak siteye ping yolluyorum web sitelerim hızlı açılıyor. Sürekli olarakda cahce temizliyorum kullandığım sistem wordpress ücretsiz eklentileri mevcut çok faydalı oluyor bilmeyenler deneyebilir.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 Lütfen, en az 15 karakterli bir yorum belirtiniz.

 Lütfen,isminizi belirtiniz.
 Lütfen, kullanmakta olduğunuz bir e-mail adresi giriniz.
 Yukarıda ki alanı işaretlemeniz zorunludur.Aksi takdirde yorumunuz gönderilemeyecektir.