Popüler Aramalar:  TLS Nedir?  MyBB SSL Ayarları  MyBB 1.8 Linkleri Gizleme Eklentisi  Wordpress LiteSpeed Cache Ayarları  Wordpress Eklentisiz Breadcrumb  Yandex Webmaster
İnternet Tarayıcınız Ne Kadar Güvenli ?

İnternet Tarayıcınız Ne Kadar Güvenli ?

Çağımızın en yaygın terimi olan “Güvenli İnternet” terimini artık bilmeyenimiz yoktur. İnternetin devleri tarafından başlatılan bu akım beraberinde birçok soruyu getirdi. İnternet sitelerini güvenli hale getirerek internet dünyasını daha da güvenli kılmayı amaçlayan bu akım gerek kullanıcılar için gerek içerik üreticiler için birçok şeyi sorgulamaya itti.

Güvenli internet ortamını oluşturmaya yönelik en büyük çabayı hiç şüphesiz ki tüm internet sitelerinin yer aldığı Google vermektedir. Öyle ki Google’nin kurucusu Larry Page, Fransa’da düzenlenen güvenli internet konferansında yaptığı bir  konuşmada “Sadece internet sitelerini güvenli hale getirmenin yeterli olmadığını aynı zamanda kullanıcıların bilgisayarlarını da güvenli hale getirmek önemli bizim için.

Larry Page’in devam eden konuşmasında benim aklıma takılan cümle şu oldu; “Bağlandığınız internet sitesi güvenli ancak kullandığınız internet tarayıcısı ne kadar güvenli ?“.

Soru oldukça basit gibi görünebilir ancak cevap bulması bi’ o kadar da zor bir soru. Çünkü; kullandığımız internet tarayıcılarının ne kadar güvenli olduğunu bir kullanıcı olarak bilemeyiz. Larry’nin bu konuşmasında dikkat çektiği nokta buydu aslında. Biz ne kadar güvenli siteler oluştursak ta interneti ne kadar güvenli hale getirsekte, kullanıcı eğer bilinçsiz ise internet dünyası hiçbir zaman güvenli olmayacak.

Mutlaka Okumanız Gereken Bir Yazı: Google SSL (HTTPS) İçin SEO Algoritma Güncellemesini Başlattı!

İnternet Tarayıcınız Ne Kadar Güvenli ?

İnternet Tarayıcınız Ne Kadar Güvenli ?
İnternet Tarayıcınız Ne Kadar Güvenli ?

Yazımın kaynağını oluşmasını sağlayan bu soruya kendimce cevap verdim ve tarayıcımın o kadar da güvenli olmadığını anladım. Hepimiz kolaylık olsun diye veya unuturuz diye tarayıcılarımız da şifrelerimizi kayıt ediyoruz. Peki ama bu şifreler nasıl korunuyor ? ne ile korunuyor ? bunu biliyor muyuz? ne yazık ki hayır bilmiyoruz.

Girdiğimiz internet sitelerinde “güvenli” ibaresi yazdığında o sitenin hesap bilgilerimizi korumak için şifreli bir algoritma ve bağlantı protokolü kullandığını biliyoruz o yüzden güvenerek işlemimizi yapıyoruz. Ancak tarayıcımız da böyle bir şey yok.Bilindik,popüler internet tarayıcılarını kullanıyoruz birçoğumuz ve buna ben de dahilim ancak Larry Page konuşmasında dikkat çektiği nokta şu; “Bilgisayarınızı ne kadar iyi koruyorsunuz ?

Yani, tarayıcınız güvenli olabilir ancak bilgisayarınız güvenli değil ise tarayıcınızın güvenli olarak kalması sizce ne kadar sürebilecektir. İnternet korsanları o kadar kıvrak zekalara sahipler ki size çok masum görünen bir resim dosyasına dahi kod yerleştirebiliyorlar ve siz o resmi bilgisayarınıza kaydettiğiniz andan itibaren o kod işlev görmeye başlıyor.

İşte Google’nin “Güvenli İnternet Tarayıcısı” sloganının ana kaynağı buradan geliyor. Chrome tarayıcısının sloganı bu şekilde “Hızlı ve güvenli internet tarayıcısı.

Son dönemlerde internet tarayıcılarına yönelik siber saldırılar artmaya başladı. Hatta öyle ki popüler internet tarayıcısı olan Firefox’un resmi internet sitesi hacklendi ve indirme sayfasında ki .exe dosyası değiştirilerek yüzbinlerce kullanıcıya virüslü tarayıcı indirtildi.Bu sayede tarayıcıya hesap şifrelerini kayıt eden kullanıcıların hesapları ele geçirildi.

Güncel İnternet Tarayıcıları Kullanın

Her şeyin günceli iyidir diyebilirim. Güncel bir yazılım her zaman güvenlidir. Bu yüzden kullandığınız tarayıcıları üşenmeyin güncelleyin. Güncel yazılımlar kullanmaya özen gösterin. Kişisel bilgisayarınızı ne kadar güvenli tutarsanız o kadar korunaklı bir internet sörfü yapabilirsiniz.

Tarayıcılarınıza Hesap Şifrelerinizi Kayıt Etmeyin!

Her ne kadar güncel bir tarayıcı da kullansanız siz siz olun internet sitelerinde ki hesaplarınızın şifrelerini tarayıcınıza kayıt etmeyin. Olası bir siber saldırı da veya bilgisayarınıza bulaşan bir virüs tarayıcınıza kaydettiğiniz şifrelerinizi kolaylıkla ele geçirebilirler.

Eğer bir internet sitesi sahibi iseniz sitenizi ne kadar güvenli yapsanız da kişisel bilgisayarınızı güvenli tutmadıktan sonra internet siteniz de güvende olmayacaktır. Bu yüzden işlemlerinizi yaptığınız bilgisayarların güvenli olup olmadığından emin olun ve ona göre işlemlerinizi gerçekleştirin.

 Yazı Bağlantısını Kopyala & Paylaş

Benzer Yazılar

 • Google Adsense Mobil Uygulama Desteğini Sonlandırıyor!

  Google Adsense Mobil Uygulama Desteğini Sonlandırıyor!

  İnternet sitelerinde kullanılan teknolojiler gün geçtikçe daha da güçlenmesinden dolayı cep telefonları için oluşturulan mobil uygulamalara olan ihtiyaç azalıyor. Son olarak Google, Adsense hizmeti için mobil kullanıcılarının kullanımına sunduğu Google Adsense Mobil uygulamasını rafa kaldırıyor. Google Adsense Mobil Uygulamasını Kaldırıyor Google, her alanda olduğu gibi Adsense içinde bir takım geliştirmeler…
 • Google Search Console’da Yeni Veriler ve Yapılar Eklendi

  Google Search Console’da Yeni Veriler ve Yapılar Eklendi

  Geçtiğimiz Mart ayının sonlarına doğru Google, internet sitesi sahiplerinin sıklıkla kullandığı Google Search Console uygulamasında bir takım iyileştirmelere ve yeniliklere gitmişti. Yapılan bu geliştirmeler ve yenilikler bir takım sorunları da beraberinde getirmişti. Bu sorunları ve yapılan değişiklikleri Google’ın Yeni Search Console Güncellemesi adlı blog yazımda anlatmıştım. Blog yazımda anlattığım sorunları…
 • Cloudflare Accelerated Mobile Links Desteğini Bitiriyor!

  Cloudflare Accelerated Mobile Links Desteğini Bitiriyor!

  Cloudflare ücretsiz olarak kullanıcılarının kullanımına sunduğu Accelerated Mobile Links özelliğine verdiği geliştirme desteğini 30 Nisan 2019'da bitireceğini duyurdu. Dünya'nın en çok tercih edilen güvenlik ve CDN hizmeti olan Cloudflare, Google'ın geliştirmekte olduğu AMP teknolojisine AML adında ki teknolojisiyle destek sağlıyordu. Cloudflare üzerinden sitesini yayınlayan kullanıcılar AMP sayfalarının daha hızlı ve…
 • Toplumsal Hezeyan – 31 Mart 2019 Yerel Seçimleri

  Toplumsal Hezeyan – 31 Mart 2019 Yerel Seçimleri

  31 Mart 2019 yerel seçimlerine sayılı günler kaldı ve bu yerel seçim diğer yerel seçimlerinden çok farklı bir seçim oluyor. Bu seçimde il, ilçe belediye başkanları, mahalle muhtarları ve il meclis üyeleri seçilecek. Her genel seçimden sonra yaptığımız gibi normal bir seçim aslında ama hükumet partisi öyle bir seçim atmosferi,…
İnternet Tarayıcınız Ne Kadar Güvenli ? için Yorum'da Bulun

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 Lütfen, en az 15 karakterli bir yorum belirtiniz.

 Lütfen,isminizi belirtiniz.
 Lütfen, kullanmakta olduğunuz bir e-mail adresi giriniz.
 Yukarıda ki alanı işaretlemeniz zorunludur.Aksi takdirde yorumunuz gönderilemeyecektir.


kızlar soruyor