Popüler Aramalar:  TLS Nedir?  MyBB SSL Ayarları  MyBB 1.8 Linkleri Gizleme Eklentisi  Wordpress LiteSpeed Cache Ayarları  Wordpress Eklentisiz Breadcrumb  Yandex Webmaster
İzledim: Iron Fist (Demir Yumruk) İncelemesi

İzledim: Iron Fist (Demir Yumruk) İncelemesi

İşin içinde Netflix var ise ikinci kez düşünmeden bir diziyi izlemeye başlıyorsunuz. Netflix ve Marvel ortaklığından başarılı yapımlar ortaya çıkıyor. Bunlardan başta; Daredevil olmak üzere (dipnot: favorimdir.), Luke Cage, Jessica Jones gibi başarılı dizilerine bir yenisi olan Iron Fist (Demir Yumruk) dizisini de eklemiş oldu.

Netflix, Marvel’in çizgi roman karakteri olan Iron Fist’e hayat vereceğini duyurduğu andan itibaren çizgi roman serisinin hayranları heyecanla bu dizinin çıkmasını bekledi. Hepinizin bildiği gibi Netflix  yapmış olduğu bir diziyi tüm sezonunu çektikten sonra tek seferde bütün sezonun bölümlerini yayınlamakta. Hal böyle olunca çıktığı gibi Iron Fist dizisini bitirmiş bulunuyorum 🙂

Diziyi değerlendirmeden önce durumu şöyle bir açıklamak istiyorum.Marvel dünyası hakkında çok az bilgim olmasından ötürü ve Iron Fist’in Marvel dünyasında ki yeri ve önemini tam olarak anlamadan dizi hakkında düşüncelerimi dile getiremeyeceğimi bildiğimden ötürü biraz araştırma yaptım ve Iron Fist’in yani Türkçe adıyla Demir Yumruk’un Marvel’de önemli kahramanlardan bir tanesi olduğunu öğrendim ve diziyi ona göre tekrar bir süzgeçten geçtirdikten sonra diğer izlediğim Netflix yapımı Marvel dizilerine göre değerlendirdim. Dizi hakkında ki düşüncelerimi,eleştirilerimi aktarmaya başlayalım o zaman. Ama öncesinde dizi hakkında size kısa bi’ ön bilgi vermem gerekiyor.

Iron Fist Dizisinin Konusu

Annesi ve Babası ile birlikte özel bir uçakta seyahet eden Iron Fist (Daniel Rand) uçaklarının kaza geçirmesi sonucu bu kazada anne ve babasını kaybeder ancak kendisi hayatta kalır. Uçaklarının düştüğü yer ise çok yüksek ve soğuk bir dağdır.Uçağın düştüğü bu dağda Keşiş adı verilen ve karakterimizin hayatını kurtaran bu insanlar uzun süre boyunca karakterimize dövüş sanatları konusunda eğitim vermişler.Karakterimiz bu zorlu eğitim sürecinden sonra Geçit adı verilen ve içerisinde kadim bir ejderhanın olduğu yerde sınava tabii tutulur ve o kadim ejderhayı yendiği vakit bu kadim ejderhanın gücünü almıştır. Kahramanımızın hikayesi de tam bu noktadan itibaren başlamaktadır. Artık o Daniel Rand değil Iron Fist (Demir Yumruk) olmuştur. Keşişlerden aldığı tüm eğitim kazandığı bu gücü kontrol etmek ve doğru yerde doğru zamanda kullanmayı amaçlıyordu.

Karakterimiz bu aşamadan sonra eski hayatına yani gerçek Dünya’ya dönmek ister. Çocukken yaşadığı şehir olan New York City’e geri döner ve onun yokluğunda babasının şirketini yöneten kardeşlerine geri döner ancak beklediği gibi bir karşılama olmaz. Kardeş olarak gördüğü bu insanlar aradan uzun süre geçmesinden dolayı onu tanıyamaz ve onun bir sahtekar olduğunu düşünür. Ancak Iron Fist (Daniel Rand) sadece ailesine kendini kanıtlamak dışında, ejderhadan kazandığı güç ile kötülerle de şavaşmak ve şehrini korumak zorundadır. Uzun süre keşişler’den aldığı dövüş sanatlarıyla ve benzersiz yeteneği ile kahramanımızın macerası daha yeni başlıyor…

[alert style=”red”]BU AŞAMADAN SONRASI DİZİYİ İZLEMEYENLER İÇİN SPOİLER İÇERMEKTEDİR![/alert]

Iron Fist (Demir Yumruk) İncelemesi

Dizinin konusunu kendim yazdığım için biraz kafanız karışmış olabilir ve kismen de olsa spoiler yemiş olabilirsiniz, kusura bakmayın 🙂 Napayım imdb sayfasında yazan tanıtım yazısı hiç iyi değil idi. Bundan dolayı kendim yazmak istedim.

Neyse, gelelim biz asıl konumuza, bu dizide ki ufak detayları çok beğendim, bütün easter eggleri bir araya getirmem gerekirse. Bugün o easter egglerin en tatlı, en iyi olanlardan birinden bahsedeceğim. Iron Fist’in 1.Sezon 11.bölümünde Claire ile Davos beraber pizza yerken, Claire’ın “Joe’s New York’taki en lezzetli dilimlere sahiptir, cidden tek tepkin bu mu?” söylemi bana çok tatlı geldi sebebi şudur ki Joe’s, Spider Man: 2’de Peter Parker’ın kuryesi olduğu pizzacımız:

Açıkcası bu bilerek yapılan bir detay ise izlerken ben keyif aldım diyebilirim. Dizinin başlarında ne olduğunu, kimin ne olduğunu anlamıyorsunuz ve karakterimizin başından geçen olaylara dahi en ufak fikriniz bile oluşmuyor. Dizinin sevmediği tek yanı bu oldu, karakterimiz hakkında o kadar az bilgi veriliyor ki dizinin ilk bölümlerinde sen kimsin, necisin, ne oluyoruz amk modunda izliyorsunuz.Bunun nedenlerini tüm ayrıntılarıyla inceleyeceğim ancak söylemeliyim ki dizi ilk iki bölümünün ardından adeta her detayında sarpa sarıyor. Netflix dizisi olduğunu bilmesem, onay alabilmek için her güzel sahnenin pilot bölüme sığdırıldığını düşünürdüm. İddialı bir açılışın ardından durdurulamayan bir düşüşe geçen Iron Fist, benim için başlarda büyük bir hayal kırıklığı oldu.

Dizinin dediğim gibi ilk bölümlerinde karakterimizi öyle bir şekillendirdiler ki sanırsınız şehrine geri dönmesinin suçlulular,kötüler ile savaşmak değil de tek amacının babasının şirketini geri almak olduğunu düşünürsünüz / haksız da sayılmaz yani milyon dolarlık bir şirketin sahibi olsa benim babam bende o şirketi geri almak isterim 😀 ancak konumuz o değil. Dizinin başlarında tasvir edilen Iron Fist kesinlikle böyle bir kahraman değildir. Aslında dizi gayet ümit veren bir başlangıca imza atmıştı. Danny,ilk bölümlerde doğa ile tamamen bütünleşmiş, maddi dünyadan kendini arındırmış, kendini maneviyata adamış biri olduğunun sinyallerini vermişti vermesine ama kısa bir süre içerisinde tüm bunların lafta kaldığı ortaya çıktı.

Çizgi roman ve animasyonlarından tanıdığımız, dövüş sanatlarında ustalaşmış, en kötü koşullarda bile huşu içinde olan, büyük ustaların paha biçilemez kıssaslarını dilinden düşürmeyen Iron Fist’in dizide böyle yansıtılmış olması bende gerçekten büyük bir şok etkisi yarattı. Şimdi hakkını yemeyelim, birkaç kez özlü söz söylemedi değil fakat bu sözlerin hiçbiri asıl kahramanımıza ışık tutamadı.

Dizinin ortalarında geldiğiniz de ise flashback’ler yapılarak başta yapılması gereken olay yapılıyor, karakterimizin geçmişi ve yaşadıkları ile ilgili yavaş yavaş bilgiler beliriyor işte o andan sonra karakterimizin davranışlarını rahat anlayabiliyor ve artık diziden ciddi anlamda keyif almaya başlıyorsunuz derken olay birden Meachum ailesinin fırtınalı aile ilişkilerine dönüyor. İlk bölümlerde Meachum Ailesi ile oldukça uzun zaman geçirmek hem karakterleri tanımamızı hem de Danny’nin gereksiz miras mücadelesini yakından takip etmemizi sağladığı için bu olaylar çok fazla sırıtmıyordu. Ancak birkaç bölüm sonra durum öyle bir hal aldı ki, Meachum’ların aile içi sorunlarından dizide ana karakterimiz olan Iron Fist’e yer verilmez oldu. Harold’un dört duvar arasına sıkışmış boktan hayatı, Ward’un babasıyla arasındaki çok saçma ve bir o kadar sorunlu ilişkisi, tüm sezon boyunca iyi mi kötü mü olduğuna bir türlü karar veremediğim bir garip kardeş Joy’un aile mirasını yaşatma çabası…

Tüm bunlar olup biterken her kahramanın bir sevgilisi olur ya bizimkisinin sevgilisi ise Colleen Wing olacağını  yavaş yavaş değil öküz gibi hissediyorsunuz. Colleen, karakterini başlarda hepiniz eminim seveceksiniz, kız oldukça sempatik ve sevecen gözükecek ancak dizinin sonlarına doğru hepiniz ananı,avradını, kundakta ki bebeni diyerek kızı gömmeye başlayacaksınız nedeni ise kahramanızı Hand (El) adı verilen suç örgütüne dahil etmek için yanaştığını, kendine bağladığını göreceksiniz. Hand konusuna girmeyeceğim oldukça karmaşık halen ben bile anlamış değilim ne olduğunu o yüzden siz diziyi izleyip kendiniz karar verirsiniz. Ben sadece bu Hand (El) örgütüne söyleyeceğim tek söz oruspu çocuklarısınız!

Dizi de diyoruz ya dövüş sanatlarında usta, çok mükemmel dövüşüyor,kadim ejjderha’dan aldığı gücü iyi kullanabiliyor vs diye. Yalan vallahi yalan resmen bizim oğlan bildiğin patates arkadaş.  Netflix’in Daredevil dizisinde ki dövüş sahneleri nerede bunda ki dövüş sahnesi nerede. Daredevil’de efsane dövüş sahneleri izledik ve daredevil’in süper ötesi, doğaüstü güçleri olmayan bir karakter ve görmüyor birde kör yani o adam efsane dövüşebiliyorsa Iron Fist’in onun yanında bu kadar sönük kalmasını beklemezdim, açıkcası Netflix biraz burada dövüş sahnelerini sallamış diyebiliriz.

Bu Iron Fist dizisinde dövüş sahnesi:

Buda bahsettiğim Daredevil dizisinin efsane dövüş sahnesi:

Karar sizin 🙂 Açıkcası Iron Fist dizisinden tek tatmin olmadığı kısım dövüş sahneleriydi. Cidden bir yerden sonra senin gibi demir yumruk olmaz olsun dediğim oldu, basit bir figüran karakterden dayak yiyen kahraman mı olur lan ? Hani dövüş ustasıydın  hani gücünü iyi kullanabiliyordun bırak ya yalanmışsın Iron Fist.

Dizi ne iyi ne de kötü. İzlenebilir bir dizi yani çok büyük beklentiler içerisinde girmeyin izlerken bazı yazılar gördüm diziye efsaneye vs diyenler olmuş. Efsane felan değil dizi Netflix’in çıkarttığı Marvel dizilerinin arasında sönük kalmış diyebilirim. Tabii bu düşünceler kişiden kişiye değişir elbette ki oturun izleyin ve düşüncelerinizi yorum olarak iletebilirsiniz bana.

Şimdiden iyi seyirler dilerim.

 Yazı Bağlantısını Kopyala & Paylaş

Benzer Yazılar

 • İzledim: Nightflyers İnceleme & Analiz

  İzledim: Nightflyers İnceleme & Analiz

  Uzay temalı bilim-kurgu dizi ve filmlerini oldukça severim, beni heyecanlandıran ve merak uyandıran bir dizi olan Nightflyers'ı izledim ve benim için büyük bir hayal kırıklığı oldu. Game of Thrones'un yaratıcısı George R.R. Martin'in romanından uyarlanacak, Syfy ve Netflix ortak yapımı olacağını duyunca bir heyecanlandım diyebilirim özellikle oyuncu kadrosu... The Night…
 • The Protector – Muhafız İlk İzlenim

  The Protector – Muhafız İlk İzlenim

  Türk dizisi dendiği zaman akla direkt olarak drama, aşk, entrika üçlüsünün kullanıldığı,  ithal etseler daha iyi olurdu dediğimiz basit, öngörülebilir senaryolara sahip hiç bitmeyen diziler serisi akıla geliyor. Yiğidi öldür hakkını yeme, güzel dizilerimiz yok değil var fakat o diziler yıllar öncesinde kaldı. Suskunlar'dan tutunda Ezel dizisine kadar güzel dizilerimiz…
 • Yabancı Dizi Tavsiyesi: Grey’s Anatomy

  Yabancı Dizi Tavsiyesi: Grey’s Anatomy

  Takip ettiğim birçok yabancı dizi şuan sezon finallerini verdikleri için bir dizi boşluğuna düştüm ve birçok yeni dizi keşfettim fakat bunlardan en çok etkileyen Grey's Anatomy dizisi oldu. Oldukça uzun süredir yayınlanan ve yayınlanmaya devam eden bir hastane, doktorluk ya da cerrahlık dizisi diyebilirim. 2005 yılından itibaren ABC kanalında 14…
 • İzledim: Westworld (Batı Dünyası) Nasıl Bir Dizi ?

  İzledim: Westworld (Batı Dünyası) Nasıl Bir Dizi ?

  Dizi Game of Thrones gibi başarılı televizyon dizileri yapan HBO tarafından yapılması beni diziye bir adım daha yaklaştırdı. Dizinin yapımcılarından biri olan ve aynı zamanda Lost dizisinin de yapımcısı olan J.J Abrams'ın yer alması beni bir hayli sevindirdi. Lost dizisini izleyenler az çok bilirler nasıl bir dizi olduğunu. Diziyi sırf bu…
İzledim: Iron Fist (Demir Yumruk) İncelemesi için Yorum'da Bulun

Bu yazıya şimdiye kadar 1 Yorum yapılmıştır.

 • Yorum Sahibi
   Yanıtla
  denizkucuk Ziyaretçi

  Gerçekten de güzel bir dizi, 2.sezon onayı aldı, karamsar olanlar var ise kesinlikle başlamalılar diziye 🙂

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 Lütfen, en az 15 karakterli bir yorum belirtiniz.

 Lütfen,isminizi belirtiniz.
 Lütfen, kullanmakta olduğunuz bir e-mail adresi giriniz.
 Yukarıda ki alanı işaretlemeniz zorunludur.Aksi takdirde yorumunuz gönderilemeyecektir.


kızlar soruyor