Popüler Aramalar:  TLS Nedir?  MyBB SSL Ayarları  MyBB 1.8 Linkleri Gizleme Eklentisi  Wordpress LiteSpeed Cache Ayarları  Wordpress Eklentisiz Breadcrumb  Yandex Webmaster
İzledim: Nightflyers İnceleme & Analiz

İzledim: Nightflyers İnceleme & Analiz

Uzay temalı bilim-kurgu dizi ve filmlerini oldukça severim, beni heyecanlandıran ve merak uyandıran bir dizi olan Nightflyers‘ı izledim ve benim için büyük bir hayal kırıklığı oldu.

Game of Thrones‘un yaratıcısı George R.R. Martin‘in romanından uyarlanacak, Syfy ve Netflix ortak yapımı olacağını duyunca bir heyecanlandım diyebilirim özellikle oyuncu kadrosu… The Night Shift, The Forest gibi yapımlarla tanıdığım Eoin Macken dizinin baş rolünde yer alması yanında Gretchen Mol gibi başarılı oyuncuların yer alması beni diziye ilgi duymamı sağlayan önemli etkenlerdendi.

Nightflyers Dizisinin Konusu

Konu oldukça basit 2093 yılında geçiyor ve dünya yok olmanın eşiğinde ve Dünya’da ki insanları hasta eden bir virüs yayılmakta ve alternatif dünya arayışı içerisinde bir grup bilim insanı uzayda tanımlayamadıkları ve canlı olan bir uzay gemisini tespit ediyorlar.

Tabii bu zaman da insanoğlu’da uzaya üst kurabilecek, yaşam oluşturabilecek su ve atmosfer yapısını oluşturabilecek seviyeye gelmişler ancak yeterli değil. Karl D’Branin (Eroin Macken) uzayda tespit ettikleri içerisinde insanoğlundan daha zeki canlıların var olduğunu düşündüğü ve bu canlıların onlara dünyayı kurtarabilmek için gerekli bilgi ve teknolojiyi sunabileceklerini düşünüyor fakat onlara ulaşmak için Güneş sisteminin en uç noktasına gitmeleri gerekiyor.

Bu zorlu yolculuğa çıkabilmek için insanoğlunun yapmış olduğu en donanımla uzay gemisi olan Nightflyers adlı gemiyle tehlikeli bir uzay yolculuğuna çıkıyorlar ve bu yolculuklarının temel amacı birkaç yıl önce Karl D’Branin tespit ettiği, uzay gemisine ulaşmak ve o gemide ki “canlı” varlıklar ile iletişim kurmak. Bahsi geçen uzaylı gemisine ulaşmak bin türlü tehlikeyi barındırıyorsa olsa da uzay yolcularını bekleyen en büyük tehlike uzaylı gemisi değil kendi gemileri içinde!

Nightflyers Fragmanı
BU AŞAMADAN SONRASI DİZİYİ İZLEMEYENLER İÇİN SPOİLER İÇERMEKTEDİR!

Nightflyers Dizi Analizi

Game of Thrones’un yaratıcısının yazmış olduğu bir romandan uyarlanacak bir dizi ister istemez ilgi çekiyor. Dizi Jeff Buhler tarafından uyarlanıyor ve yönetmenliğini Origin dizisinden tanıdığımız Mike Cahill üstleniyor. Oyuncu kadrosu sağlam, senaryo ve yönetmen sağlam, dizinin konusunun baz aldığı roman sağlam fakat ortaya çıkan ürün vasat.

Vasat dedim çünkü ne yazık ki istediğim gibi bir bilim kurgu dizisi olmamış, çok daha farklı bir bakış açısıyla olaya yaklaşırlar diye düşündüm ama nafile klişelerle dolu, bir bilim kurgusu dizisinde mantık hataları olabilir ama bu dizide mantık hataları oldukça fazla her bölümde bir mantık hatası kesin karşınıza çıkmakta.

Oyunculuklar

Dizinin baş rolünde ki iki isim dışında geri kalan yan karakterler tamamen süs niyetine konulmuş gibiler, bilim kurgu dizisinde ki karakterleri ilk 3 bölümde çözmemiz lazım, karakterleri dizinin ortasına kadar ne olduklarını, nasıl bir karakter olduklarını bilememiz lazım ancak Nightflyers‘da kötü, iyi ve ilk başta iyi sonradan kötü olabilecekler karakterler kabak gibi beliriyor, yani merak etmiyorsunuz acaba bu karakter kötü mü yoksa şuan kötü sonra iyi mi olacak diye bariz belli…

Olay zincirlerinden bir sonra ki aşamada karakterlerin ne yapacağını, nasıl davranacağını sezebiliyorsunuz. Örnek Rowan karakteri. Dizi’de
Karl D’Branin tarafından ekibe dahil edilen, bitki bilimci, kimyager rolünde bir karakter ve yılan gibi sinsice dolaşması, bakışları bariz bu karakterin ileri de kötü bir karakter olacağı veya işleri batıracağını sinyalini veriyor ve öyle oluyor ne yazık ki.

Sonuç olarak oyunculuklar benden 7/10 puan aldı.

Uzay Atmosferi

Geldik bir bilim kurgu dizisi ve özellikle konusu uzayı kapsıyor,içeriyor ise uzay atmosferinin çok iyi yansıtması ya da en azından sırıtmaması gerekiyor. Bu konuda Nightflyers ortalama seviyede olduğunu söyleyebilirim.

Ne iyi ne de kötü, uzay gemisi ve galaksiyi tasarlamak için uğraşıldığı belli ancak tam olarak bizi uzay dünyasının içerisine alamıyor atmosfer olarak, karada duran gemi izlenimini son bölüme kadar kaybettiremedi.

Nightflyers Dizi Analizi

Konuyu İşleyiş & Aktarış

Bu konuda çok fazla bir düşünce belirtemeyeceğim çünkü dizi henüz ilk sezonda ve bilim kurgu dizisi olmasından ötürü konu işleyişi hem yavaş hem de kesintili; Yani, bir olayı anlatırken sizi tam olarak aydınlatmıyor dizi, hikayenin bir tarafı hep karanlık kalıyor ve bir sonra ki olayın aktarılışı ve gelişi size ne oldu lan oluyorsunuz mindfuck yaptıralım izleyiciye diye düşünmüşler ama sıçmışlar sıvamışlar.

Dizi de bir LM1 olayı var anam küfür etmekten, mal demekten gına geldi diyebilirim. LM1, psijik yetenekleri olan, güçlü beyin yapısını kullanarak insanların zihinlere girip onlara “olmayan” bazı görseller, anılar, anlar yaşatarak ve zihinsel oyunlarla ile kafa bulandırma yeteneğine sahip ve 2093 yılında toplum tarafından dışlanmış ve bir canavar gözüyle bakılan, kafeste tutulması gereken canlılar olarak gösteriyorlar.

Nightflayers LM1
Nightflayers LM1

Gemide ki herkes bu LM1’den korkuyor ve gemi de olan biten tüm olayları bu elemanın üstüne atıyorlar. Ulan geri zekalı herifler bu adamın yeteneğini biliyorsunuz, onu durdurabilecek bir kafes yapabiliyorsunuz, silah üretebiliyorsunuz salaklar beyninize erişmesini engelleyecek bir şey yapamadınız mı? Arılı kadın, arıların çıkardığı sesleri kullanarak LM1 beynine erişmesini engelleyebiliyorken, geri kalan mürettabat nasıl engelleyemiyorsunuz? Mallar.

Nightlfyers Coder
Nightlfyers Coder – Bilgisayar Kadın

Genel Değerlendirme

Sonuç olarak dizi benden 6/10 puan aldı diyebilirim. Çok hatalı, eksik ve klişeli bir birinci sezonu yayınladılar umarım iptal olmaz ve 2.sezonda bizi şaşırtır ve gerçekten de Fringe gibi, Lost gibi bir bilim kurgu ve uzay temalı bir diziye daha sahip oluruz. Diziye verdiğim puanı zaten IMDB’de verilmiş. Bkz:  https://www.imdb.com/title/tt6903284/

Çerezlik dizi olarak izlenebilir bir dizi Nightflyers. Benim gibi çok fazla merak ve umut ile başlamayın çok sağlam yere çakılıyorsunuz haberiniz olsun.

 Yazı Bağlantısını Kopyala & Paylaş

Benzer Yazılar

 • The Protector – Muhafız İlk İzlenim

  The Protector – Muhafız İlk İzlenim

  Türk dizisi dendiği zaman akla direkt olarak drama, aşk, entrika üçlüsünün kullanıldığı,  ithal etseler daha iyi olurdu dediğimiz basit, öngörülebilir senaryolara sahip hiç bitmeyen diziler serisi akıla geliyor. Yiğidi öldür hakkını yeme, güzel dizilerimiz yok değil var fakat o diziler yıllar öncesinde kaldı. Suskunlar'dan tutunda Ezel dizisine kadar güzel dizilerimiz…
 • Yabancı Dizi Tavsiyesi: Grey’s Anatomy

  Yabancı Dizi Tavsiyesi: Grey’s Anatomy

  Takip ettiğim birçok yabancı dizi şuan sezon finallerini verdikleri için bir dizi boşluğuna düştüm ve birçok yeni dizi keşfettim fakat bunlardan en çok etkileyen Grey's Anatomy dizisi oldu. Oldukça uzun süredir yayınlanan ve yayınlanmaya devam eden bir hastane, doktorluk ya da cerrahlık dizisi diyebilirim. 2005 yılından itibaren ABC kanalında 14…
 • İzledim: Westworld (Batı Dünyası) Nasıl Bir Dizi ?

  İzledim: Westworld (Batı Dünyası) Nasıl Bir Dizi ?

  Dizi Game of Thrones gibi başarılı televizyon dizileri yapan HBO tarafından yapılması beni diziye bir adım daha yaklaştırdı. Dizinin yapımcılarından biri olan ve aynı zamanda Lost dizisinin de yapımcısı olan J.J Abrams'ın yer alması beni bir hayli sevindirdi. Lost dizisini izleyenler az çok bilirler nasıl bir dizi olduğunu. Diziyi sırf bu…
 • İzledim: 11.22.63 Dizi İncelemesi

  İzledim: 11.22.63 Dizi İncelemesi

  İzlemek isteyip daha sonra vazgeçtiğim 11.22.63 adlı diziyi ön yargılarımı kırıp izlemeye başladım. Mini dizi olduğu için bölüm sayısı oldukça kısa ve diziyi 4 gün içerisinde izleyip bitirdim. Daha sonra durup düşündüm ki bir daha izleyebileceğim diziye ön yargıyla yaklaşmayacağım. 11.22.63 yabancı dizisi, 2016 yılında Hulu tarafından yapılarak bir mini-dizi…
İzledim: Nightflyers İnceleme & Analiz için Yorum'da Bulun

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 Lütfen, en az 15 karakterli bir yorum belirtiniz.

 Lütfen,isminizi belirtiniz.
 Lütfen, kullanmakta olduğunuz bir e-mail adresi giriniz.
 Yukarıda ki alanı işaretlemeniz zorunludur.Aksi takdirde yorumunuz gönderilemeyecektir.


kızlar soruyor