Gizlilik Politikam Güncellendi. Bkz:Gizlilik Politikası03 Oca 2018

Dizi Game of Thrones gibi başarılı televizyon dizileri yapan HBO tarafından yapılması beni diziye bir adım daha yaklaştırdı. Dizinin yapımcılarından biri olan ve aynı zamanda Lost dizisinin de yapımcısı olan J.J Abrams‘ın yer alması beni bir hayli sevindirdi. Lost dizisini izleyenler az çok bilirler nasıl bir dizi olduğunu.

Diziyi sırf bu etmenlerden dolayı izledim diyemem. Çok fazla karşıma çıkmaya ve izleyen bir çok kişi tarafından “anasını satayım beynimi yaktılar, mükemmel dizi izle kesin” demelerinde ötürü lan izlesem mi acep deyip hep temkinli yaklaştığım biri dizi oldu Westworld dizisi.  Bazı dizilerin izleyenler tarafından aşırı övülmesinden dolayı hep bir önyargı oluşturur insanlarda Westworld dizisinde de aynı duyguyu yaşadım. Yapmayın, gereksiz yere övmeyin diziyi, dizinin kalitesini izleyen versin. Bu durumun tam tersi de olabiliyor izleyenlerin çok kötülediği dizileri açıp izledikten sonra o kadar da kötü değilmiş diyorum bu sanırım kişiye göre değişiyor. Westworld dizisinin Türkçe isim karşılığı Batı Dünyası olarak çevriliyor ancak bu isim sizi yanıltmasın, politik, siyasi bir dizi değil kesinlikle. Tam burada sanırım Westworld dizisi hakkında size ön bilgi vermem gerekiyor.

Westworld (Batı Dünyası) Dizisinin Konusu ve Oyuncuları

Dizinin türü dram,bilim-kurgu ve gizem. Bu tarz dizi veyahut film sevenler dizi hemen dikkatini çekmiştir. Westworld dizisinin konusu ise kısaca şöyle imdb üzerinden alıntılıyorum bunu ;

İki konuk ileri teknolojinin kullanıldığı bir eğlence parkında Vahşi Batı macerasına çıkar. Parktaki insanlar robottur ve park Roma, Vahşi Batı ve Ortaçağ dönemlerine benzetilerek sahici bir hayat yaratmak amacıyla tasarlanmıştır. Merkezi bilgisayar sistemi bozulunca robotlar zincirlerini koparır ve parkın iki konuğu robot bir silahşör tarafından takip edildiklerini fark eder.

West World ya da Batı Dünyası, yapay bilincin ortaya çıkması ve suçun geleceğiyle ilgili karanlık bir yolculuğu anlatmaktadır.

Dizinin konusu açıkcası gelecekte insanların yapay zeka ile nasıl başa çıkacaklarını ve yapay zeka ile insanoğlunun neler yapabileceğini konu ediniyor binevi. Dizi konusu ile birlikte teknoloji ve yapay zeka tutkunlarını kendine çekmiş gibi görünüyor.

Westworld dizisinin oyuncuları ise;  Anthony Hopkins, Evan Rachel Wood,Jeffrey Wright,Ed Harris,James Marsden,Thandie Newton

Vay canına! kadroya bak,şampiyonlar ligi gibi, hepsi birbirinden kaliteli oyuncular olmasının yanı sıra beni en çok etkileyen isim Evan Rachel Wood oldu. Oyunculuğunu çok başarılı bulduğum ve daha önce True Blood, The Wrestler (Şampiyon), The Missing (Kayıp) gibi film ve dizilerden tanıyorum ve oldukça sağlam bir oyuncu ve güzellik abidesidir kendisi…

İzledim: Westworld (Batı Dünyası) Nasıl Bir Dizi ?
İzledim: Westworld (Batı Dünyası) Nasıl Bir Dizi ? – Evan Rachel Wood

Sadece beni etkileyen Evan Rachel Wood olmadı, Anthony Hopkins gibi bir oyuncununda dizide yer aldığın görmek diziyi izlemek için bana bir sebep daha oluşturdu.Dizide beni etkileyen bir diğer oyuncu ise James Marsden oldu, daha önce bir kaç filmini izlemiştim ancak pek etkilenmemiştim oyunculuğundan fakat bu dizide kendisini gayet başarılı buldum. Tabirim caizse cuk diye oturmuş dizide ki karakteri.

İzledim: Westworld (Batı Dünyası) Nasıl Bir Dizi ? - Foto 2
İzledim: Westworld (Batı Dünyası) Nasıl Bir Dizi ? – James Marsden

Anthony Hopkins’in başarılı oyunculuğunu takdir etmeden geçemeyeceğim. Zaten bir çok film ve diziden kendisini biliyoruz ancak her zaman olduğu gibi bir oyuncu bir diziye yakışır ya da yakışmaz ancak bu oyunca Hopkins ise kesinlikle o senaryonun hakkını verecektir. Westworld dizisinde kendisini görünce bir an şaşırdım, kadroda kimlerin olduğuna bakmamıştım açıkcası, Evan Rachel’ı gördükten sonra 😀

İzledim: Westworld (Batı Dünyası) Nasıl Bir Dizi ? - Foto 3
İzledim: Westworld (Batı Dünyası) Nasıl Bir Dizi ? – Anthony Hopkins

Westworld (Batı Dünyası) Nasıl Bir Dizi ?

Dizinin ilk bölümünü izledikten sonra bi’ “mind fuck” durumu yaşadım. Ne oluyoruz amk dedim içimden, dizi öyle bir başlıyor ki ilk başta kendinizi 90’lı yılların kovboy filmlerinden birini izliyormuşsunuz gibi bir hava var ve dizinin adının Westworld (Batı Dünyası) olmasından ötürü sanıyorsunuz ki bize kovboylar, uzaylılar, dramlar,aşklar sunacak ancak dizi ilerledikçe konunun aslında çok farklı olduğunu anlıyorsunuz ve daha önce dediğim “mind fuck” durumunu yaşıyorsunuz.

İlk bölümünden sonra bile dizi ilgimi çekmemeyi başardı diyebilirim, sonradan sıçıp batıracaklarmış gibi bir his vardı içimde, sonra ikinci bölüm, üçüncü bölüm ardından ilk sezonu 2 hafta gibi kısa sürede bitirmiş oldum. Dizi şuan 1.Sezonu bitti, 2.Sezonu başlayacak, sabırsızlıkla 2.Sezonu bekliyorum diyebilirim. Bu arada çok önemli ise imdb puanı da belirteyim 8,9 gibi bir puanı var imdb’de dizinin. IMDB puanına önem verenler için gayet iyi sırada. Hatta IMDB Top 50 listesinde otuzuncu sırada dizimiz ve 3 Golden Globes adaylığı. 19 farklı ödül ve 53 adaylık gibi başarıları ile de göz dolduruyor.

Westworld (Batı Dünyası) Dizisini Tavsiye Eder miyim ?

Bu sorunun cevabı kesinlikle evet.Benim gibi bilim-kurgu ve gizem türünde dizileri seviyorsanız bunu kesinlikle izlemenizi tavsiye ederim. Geleceğe dair ufkunuzu ve bakış açınızı oldukça değiştirecek, bölümlerin içerisinde senarist tarafında ufakta olsa göndermelerin olduğu, aklınızda gerçek dünya’da bunlar var mıdır diye sorgulama yaptığınızda ufak notlar mevcut, bu notları birleştirdiğiniz de dizinin konusunun derinliğini daha net anlıyorsunuz. Bu arada unutmuşum, dizinin fragmanı olmadan olur mu ?

Tavsiye Ettiğim Diğer Yabancı Diziler


Bu Yazımı Beğendiysen Sosyal Medya Hesaplarında Paylaşarak Bana Destek Olabilirsin!
 Google Plusda Paylaş


 Yazar: Hüseyin Körbalta Hakkında

Blog yazarı, Arayüz geliştiricisi ve Arkaplan geliştiricisi olmak için çalışmalar yapıyor.

 Websitesi
Takip Et:

 Kimler Neler Demiş?

avatar
  Abone Ol  
Bildir