İlginizi Çekebilir:Progressive Web App (PWA) Nedir? Ne İşe Yarar?


04 Şub 2019

KEDİ VE KÖPEK TARAĞI ALMADAN ÖNCE BİLMEMİZ GEREKENLER

Kedilerimizin ve köpeklerimizin en büyük ihtiyaçları elbette sevgidir. Onlara sevgimizi göstermemiz, okşamamız, oyunlar oynamamız, çoğu zaman mutlu olmaları için yeterli olur. Fakat bunların yanında, ek olarak, evcillerimizin diğer özel ihtiyaçları doğrultusunda, zaman zaman, yardımcı birçok malzeme almamız gerekebilmektedir. Bunlardan biri de kedi ve köpek tarağıdır.

Öncelikle kedi ve köpek tarağı kullanmamızın nedeni; kedilerimizin ve köpeklerimizin tüy sağlığının iyi olması, tüy dökülmelerini önlenmek istenmesidir. Evcillerimizin daha sağlıklı tüylere ve daha sağlıklı ve güzel görüntüye sahip olmasını hepimiz isteriz. Tarama işleminden sonra ölü tüyler dökülür ve evcilimizin cildi hava alır. Onların sağlıklı olmaları ve konforlu büyümeleri bizim için oldukça önem teşkil eder.

Özellikle, kediler için; zaten temiz hayvanlardır ve kendi tüylerini kendileri temizleyebiliyorlar, taramaya ihtiyaç yok diye düşünüyor olabiliriz. Fakat, kedilerimiz kendilerini temizlerken, ağızlarındaki ölü tüyleri tüküremedikleri için yutmak durumunda kalırlar. Dolayısıyla daha sonra mide bulantıları ve kusma eşlik eder. Bu durumlarla karşılaşmamak için önceden önlemimizi almamız, evcilimizin sağlıklı olması açısından oldukça önemlidir.

 Peki kedi ve köpek taraklarını nasıl kullanmalıyız?

Tarak satın almadan önce, doğru tarak seçimi ile alakalı birkaç bilgi edinmemiz faydalı olacaktır. Birçok markanın, ince tüylü, kalın tüylü, ahşap saplı, plastik, metal kıllı, çift taraflı veya malzemesinin içeriğine göre değişen tarak çeşitleri mevcuttur. Tarak çeşitlerini buradan inceleyebilirsiniz.

Uzun tüylü kediniz veya köpeğiniz varsa, uzun tüyler için özel tasarlanmış, iyi fırçalı bir tarak satın alabilirsiniz.

Kısa tüylü evciliniz için plastik bir tarama fırçası yeterli olacaktır.

Metal kıllı taraklar, daha çok, kedi ve köpeğinizin, düğüm olmuş ve karışmış tüylerini düzeltmek ve normal haline getirmek için tercih edilirken, plastik kıllı taraklar daha çok tüyleri parlatmak için kullanılmaktadır.

Fazla karışmış ve düğüm olmuş tüyleri nazikçe, biraz daha sabırlı ve dikkatli bir şekilde, düğüm olan yerin hemen altından tutarak, öncelikle yumuşak bir tarak ile tarayarak açabilirsiniz. Kıvırcık tüylü köpekler için sert fırça kullanılmaması ve tüylerin ters yöne taranmaması da önemlidir. Bu özellikleri göz önünde bulundurarak, kedinizin ve köpeğinizin tüy cinsine uygun olan fırça ve tarak türünü tercih edebilirsiniz.

Fırçayı kullanmadan önce nemlendirirseniz, tüylerin tarağa yapışmasını sağlamış ve etrafa dökülmesini engellemiş olursunuz. Tarak nemlendirme ve sonrasında tüyleri temizleme derdinden bizleri kurtaracak; ‘’kendini temizleyen tarak’’ seçeneklerine de göz atabilirsiniz.

Gördüğümüz gibi: kedilerimizi ve köpeklerimizi taramak için aslında onlarca sebebimiz var. Bunları birkaç cümle ile toparlayacak olursak;

  •   Canlı ve parlak tüylere kavuşulmasını sağlar.
  •   Taranırken aynı zamanda masaj yaparak kan akışını destekler.
  •   Ölü tüyleri kolayca toplar, tüylerin topaklaşıp dökülmesini minimize eder.
  •   Evcilimizin tüylerinin sağlıklı ve temiz olmasını sağlar.
  •   Onları taramak hem bizim için, hem onlar için daha temiz daha konforlu bir ortam sunacaktır.

      Taraktan hoşlanmayan dostlarımız için bonusumuz var;

Patili dostlarımızı taramak her zaman kolay olmayabilir. Bunun için, önce sevilmekten en çok hoşlandığı yerlerden başlayarak tarama işlemini yapmamız faydalı olacaktır. Belki sevimli dostumuz hala taraktan hoşlanmamış olabilir. Bunun için de, elinize tam olarak oturan, ‘’özel üretilmiş tüy tarama ve toplama eldivenleri’’ sayesinde, evcilinizi okşarken, bakımını ve temizliğini sağlayabilirsiniz.

Minik dostlarımızı, kedi ve köpek tarakları ile taramak, aranızda daha sağlam bir sevgi bağı oluşmasını sağlayacaktır. Tüm bu bilgiler doğrultusunda, haftada 2-3 kez düzenli olarak tarama işlemini uygulamanız gerekmektedir.


Bu Yazımı Beğendiysen Sosyal Medya Hesaplarında Paylaşarak Bana Destek Olabilirsin!
 Google Plusda Paylaş


 Yazar: Hüseyin Körbalta Hakkında

Blog yazarı, Arayüz geliştiricisi ve Arkaplan geliştiricisi olmak için çalışmalar yapıyor.

 Websitesi
Takip Et:

 Kimler Neler Demiş?

avatar
  Abone Ol  
Bildir