Popüler Aramalar:  TLS Nedir?  MyBB SSL Ayarları  MyBB 1.8 Linkleri Gizleme Eklentisi  Wordpress LiteSpeed Cache Ayarları  Wordpress Eklentisiz Breadcrumb  Yandex Webmaster
Kedi ve Köpek Tarağı Almadan Önce Bilmemiz Gerekenler!

Kedi ve Köpek Tarağı Almadan Önce Bilmemiz Gerekenler!

KEDİ VE KÖPEK TARAĞI ALMADAN ÖNCE BİLMEMİZ GEREKENLER

Kedilerimizin ve köpeklerimizin en büyük ihtiyaçları elbette sevgidir. Onlara sevgimizi göstermemiz, okşamamız, oyunlar oynamamız, çoğu zaman mutlu olmaları için yeterli olur. Fakat bunların yanında, ek olarak, evcillerimizin diğer özel ihtiyaçları doğrultusunda, zaman zaman, yardımcı birçok malzeme almamız gerekebilmektedir. Bunlardan biri de kedi ve köpek tarağıdır.

Öncelikle kedi ve köpek tarağı kullanmamızın nedeni; kedilerimizin ve köpeklerimizin tüy sağlığının iyi olması, tüy dökülmelerini önlenmek istenmesidir. Evcillerimizin daha sağlıklı tüylere ve daha sağlıklı ve güzel görüntüye sahip olmasını hepimiz isteriz. Tarama işleminden sonra ölü tüyler dökülür ve evcilimizin cildi hava alır. Onların sağlıklı olmaları ve konforlu büyümeleri bizim için oldukça önem teşkil eder.

Özellikle, kediler için; zaten temiz hayvanlardır ve kendi tüylerini kendileri temizleyebiliyorlar, taramaya ihtiyaç yok diye düşünüyor olabiliriz. Fakat, kedilerimiz kendilerini temizlerken, ağızlarındaki ölü tüyleri tüküremedikleri için yutmak durumunda kalırlar. Dolayısıyla daha sonra mide bulantıları ve kusma eşlik eder. Bu durumlarla karşılaşmamak için önceden önlemimizi almamız, evcilimizin sağlıklı olması açısından oldukça önemlidir.

 Peki kedi ve köpek taraklarını nasıl kullanmalıyız?

Tarak satın almadan önce, doğru tarak seçimi ile alakalı birkaç bilgi edinmemiz faydalı olacaktır. Birçok markanın, ince tüylü, kalın tüylü, ahşap saplı, plastik, metal kıllı, çift taraflı veya malzemesinin içeriğine göre değişen tarak çeşitleri mevcuttur. Tarak çeşitlerini buradan inceleyebilirsiniz.

Uzun tüylü kediniz veya köpeğiniz varsa, uzun tüyler için özel tasarlanmış, iyi fırçalı bir tarak satın alabilirsiniz.

Kısa tüylü evciliniz için plastik bir tarama fırçası yeterli olacaktır.

Metal kıllı taraklar, daha çok, kedi ve köpeğinizin, düğüm olmuş ve karışmış tüylerini düzeltmek ve normal haline getirmek için tercih edilirken, plastik kıllı taraklar daha çok tüyleri parlatmak için kullanılmaktadır.

Fazla karışmış ve düğüm olmuş tüyleri nazikçe, biraz daha sabırlı ve dikkatli bir şekilde, düğüm olan yerin hemen altından tutarak, öncelikle yumuşak bir tarak ile tarayarak açabilirsiniz. Kıvırcık tüylü köpekler için sert fırça kullanılmaması ve tüylerin ters yöne taranmaması da önemlidir. Bu özellikleri göz önünde bulundurarak, kedinizin ve köpeğinizin tüy cinsine uygun olan fırça ve tarak türünü tercih edebilirsiniz.

Fırçayı kullanmadan önce nemlendirirseniz, tüylerin tarağa yapışmasını sağlamış ve etrafa dökülmesini engellemiş olursunuz. Tarak nemlendirme ve sonrasında tüyleri temizleme derdinden bizleri kurtaracak; ‘’kendini temizleyen tarak’’ seçeneklerine de göz atabilirsiniz.

Gördüğümüz gibi: kedilerimizi ve köpeklerimizi taramak için aslında onlarca sebebimiz var. Bunları birkaç cümle ile toparlayacak olursak;

 •   Canlı ve parlak tüylere kavuşulmasını sağlar.
 •   Taranırken aynı zamanda masaj yaparak kan akışını destekler.
 •   Ölü tüyleri kolayca toplar, tüylerin topaklaşıp dökülmesini minimize eder.
 •   Evcilimizin tüylerinin sağlıklı ve temiz olmasını sağlar.
 •   Onları taramak hem bizim için, hem onlar için daha temiz daha konforlu bir ortam sunacaktır.

      Taraktan hoşlanmayan dostlarımız için bonusumuz var;

Patili dostlarımızı taramak her zaman kolay olmayabilir. Bunun için, önce sevilmekten en çok hoşlandığı yerlerden başlayarak tarama işlemini yapmamız faydalı olacaktır. Belki sevimli dostumuz hala taraktan hoşlanmamış olabilir. Bunun için de, elinize tam olarak oturan, ‘’özel üretilmiş tüy tarama ve toplama eldivenleri’’ sayesinde, evcilinizi okşarken, bakımını ve temizliğini sağlayabilirsiniz.

Minik dostlarımızı, kedi ve köpek tarakları ile taramak, aranızda daha sağlam bir sevgi bağı oluşmasını sağlayacaktır. Tüm bu bilgiler doğrultusunda, haftada 2-3 kez düzenli olarak tarama işlemini uygulamanız gerekmektedir.

 Yazı Bağlantısını Kopyala & Paylaş

Benzer Yazılar

 • Ücretsiz E-Ticaret Sitesi Nasıl Kurulur?

  Ücretsiz E-Ticaret Sitesi Nasıl Kurulur?

  Ücretsiz E-Ticaret Sitesi Kurarak Önde Başlayın  Günümüzde online alışverişlere olan ilginin artmasıyla birlikte, şirketler ve firmalar için e-ticaret sitesi kurmak bir nevi zorunlu hale gelmiştir. Potansiyel müşterilere daha çabuk ve kolay şekilde ulaşabilmeyi sağlayan bu siteler, standart özelliklere sahip olduğunda son derece avantajlı hale dönüşecektir. Bu işe yeni başlayanlar için…
 • Kirada Oturmak Mı, Ev Satın Almak Mı Daha Mantıklı?

  Kirada Oturmak Mı, Ev Satın Almak Mı Daha Mantıklı?

  Günümüzde tüketim alışkanlıklarının değişmesi ve özellikle yeni nesil akran kültürü içerisinde ev satın almanın eskisi kadar önemli bir anlam ifade etmemesi, uzun süreçli bireysel emlak konut planlamaları açısından oldukça önemli bir soruyu belirgin hale getirmiştir. Hem yeni evlenen çiftler hem de bir alternatif yaratabilecek maddi yeterliliğe sahip olan üniversite öğrencileri,…
 • Sarıyer Demirdöküm Kombi Servis

  Sarıyer Demirdöküm Kombi Servis

  Demirdöküm Servis İstanbul, genel hatları ile teknik hizmet sunan kurumların başında gelmektedir. Demirdöküm markası adı, uzun zamandır piyasada yer alan, çokça tercih edilen ve satışların oldukla yüksek olduğu markaların arasında bulunmaktadır. Markanın taliplerinin fazla olması, İstanbul genelinde teknik servis sayısının da artmasına imkan sağlayan unsurlar arasında bulunmaktadır. Teknik servislerin sayısı…
 • Özel Fakir Süpürge Servis

  Özel Fakir Süpürge Servis

  1933 yılında Almanya’da kurulan Fakir bugün dünyanın en büyük elektrikli ev aletleri üreticileri arasında geliyor. Ülkemizde de markanın çok sayıda kullanıcısı var ve kullananlar da oldukça memnun ve her geçen gün bu sayı artıyor ama işte bazen bilinen ya da bilinmeyen sebeplerden her türlü elektronik üründe olduğu gibi bu markanın…
Kedi ve Köpek Tarağı Almadan Önce Bilmemiz Gerekenler! için Yorum'da Bulun

Bu yazıya şimdiye kadar 1 Yorum yapılmıştır.

 • Yorum Sahibi
   Yanıtla
  ayşen Ziyaretçi

  Hayvanlar için çok gerekli bir araç tüy düzenleme ve temizleme tarağı

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 Lütfen, en az 15 karakterli bir yorum belirtiniz.

 Lütfen,isminizi belirtiniz.
 Lütfen, kullanmakta olduğunuz bir e-mail adresi giriniz.
 Yukarıda ki alanı işaretlemeniz zorunludur.Aksi takdirde yorumunuz gönderilemeyecektir.