Popüler Aramalar:  TLS Nedir?  MyBB SSL Ayarları  MyBB 1.8 Linkleri Gizleme Eklentisi  Wordpress LiteSpeed Cache Ayarları  Wordpress Eklentisiz Breadcrumb  Yandex Webmaster
Kişisel Blog İçin SSL (HTTPS) Gerekli Mi ?

Kişisel Blog İçin SSL (HTTPS) Gerekli Mi ?

Herkesin aklında bu soru mevcut. Kişisel Blog sitelerinde SSL sertifikası kullanmak gerekiyor mu ? ya da kullanmalı mıyım ? Bu tarz sorular geçtiğimiz yıldan beri sorulmakta ve büyük ihtimalle bu yılda sorulmaya devam edecek. Google, Facebook, Microsoft gibi teknolojiye yön veren teknoloji devleri çoğu zaman ortak bir noktaya gelmezler,gelmek istemezler,nedeni ise kendi çıkarları için sürekli birbirleriyle rekabet halindedirler ancak bütün teknoloji devlerinin son dönemlerde buluştuğu tek ortak nokta: Güvenli İnternet! 

Geçtiğimiz yıllarda ve ondan önce ki yıllarda siber saldırılar ve internet dolandırıcılığı aşırı derece artmış, halen artmakta ve bu durum siber güvenlik şirketlerinin hızla çoğalmasına, siber güvenlik uzmanı adı verilen bir mesleğinde yükselişe geçmesine sebep oldu. Artık her şeyimizi internet ve mobil cihazlar üzerinde yapıyoruz, utanmasak bakkalda ki ekmeği de telefonla sipariş edeceğiz -ki bunu yapmaya çalışan girişimciler olmadı değil. Neyse,hal böyle olunca başta Google olmak üzere birçok teknoloji firması SSL sertifikası kullanımına ve HTTPS protokolüne geçiş yaptırmak adına birçok teşvikler yaptı,yapmaya devam ediyor.

Daha önceleri SSL sertifikası sadece E-Ticaret sitelerinde kullanılıyordu ve diğer siteler için çok ta önem arz eden veya gerekli olan birşey değil idi. Bir üstte bahsettim başta Google olmak üzere şu son iki yılda aşırı derece de ssl kullandırmak adına teşvikler yapılıyor, host firmaları kampanyalar yapıyorlar, konferanslar, sunumlar, paneller vb. şeyler bu durumlar bizleri ssl sertifikasını kullanmaya itti, bir bakıma zorladı da diyebiliriz. Daha önce bir yazı yazmıştım bu teşvikler ile ilgili Google tarafından chrome tarayıcısı güncellenmişti ve SSL sertifikası kullanan ile kullanmayan siteleri bariz şekilde kullanıcıya bildiriyordu. Bir siteye girdiğinizde eğer HTTPS protokölü var ise Güvenli yok ise Güvenli değil ibaresi gösteriyordu chrome. Daha detaylı bilgiyi şurada ki yazımdan edinebilirsiniz.

Bu ön girişten sonra asıl konumuz olan ve yazının çıkış sebebi olan soruya cevap vermeye.

Kişisel Blog İçin SSL (HTTPS) Gerekli Mi ?

Öncelikle bu soruya kendim için cevaplayayım, evet gerekli. Nedenine gelince de şunu söyleyeyim bizler kullanıcı bilgilerini üçüncü part yazılımlar ile elde ediyoruz, topluyoruz. Kullanıcı hangi tarayıcıdan girmiş, hangi ip üzerinden gelmiş, hangi ülkeden geldi vb bu tarz bilgileri site analiz araçları ile topluyoruz. Peki, bu topladığımız bilgiler kullanıcımız için son derece önemli ise ve bu bilgiler bizim yüzümüzden, gerekli güvenliği almadığımız için yasa dışı durumlar da kullanılırsa ?  Ya CIA bu yüzden basarsa evimizi, tamam tamam biraz saçmaladım burada kabul ediyorum ancak asıl değinmek istediğim nokta şu sitemizde,blogumuz da istesek de istemesek de sitemize giriş yapan kullanıcıların bilgilerini sitemizde tutuyor, saklıyor ve kullanıyoruz. İşte bundan dolayı SSL kullanmamız gerekiyor ki o bilgileri koruyabilelim.

İlla e-ticaret sitesi olmanız ya da sitenizde satış yapıyor olmanız gerekmiyor. Eğer, kullanıcılarınız size bir takım bilgilerini veriyorsa veya siz bu bilgileri istiyorsanız o zaman aldığınız o bilgileri korumak zorundasınız, koruyabilmeniz için de SSL sertifikası kullanmanız lazım.

Umarım durumu tam olarak anlatabilmişimdir. Eskiden bu kadar internet kullanımı yoktu ve siber saldırılarda oldukça azdı. Şu son beş yılda artık herkes internet kullanır oldu ve A’dan Z’ye bütün işlemlerimizi hem internetten hem de mobil cihazlarımız üzerinden gerçekleştirir olduk. Bu yüzden teknolojinin devleri güvenli internet oluşturma noktasında bir araya gelmeleri boşuna değil.

Şunu diyebilirsiniz lan kim ne yapacak benim kıçı kıytırık kişisel blog sayfamı diye öyle deme artık günümüzde hackercılık oynamak isteyen veletler çok fazla. Hiç ummadığın bir anda o kıçı kıytırık sitene yapacağı bir siber saldırı sonucunda hiç ummadığın sorunlar ile baş başa kalabilirsin.

İşin teknik kısımları var bir de seo için, başka şeyler için http/2 protokolünün http/1’den  daha hızlı olması gibi gibi birçok teknik detayı var bu işin ancak bu yazımda sadece kendi hissiyatımı paylaştım,belki bir sonra ki yazımın konusu bu işin teknik detayları olabilir. Benim size tavsiyem bir an önce sitenizi HTTPS protokolüne geçirin, gelecek bu protokolün arkasında inşa ediliyor, yerinizi şimdiden alın derim.

 Yazı Bağlantısını Kopyala & Paylaş

Benzer Yazılar

 • Cloudflare Accelerated Mobile Links Desteğini Bitiriyor!

  Cloudflare Accelerated Mobile Links Desteğini Bitiriyor!

  Cloudflare ücretsiz olarak kullanıcılarının kullanımına sunduğu Accelerated Mobile Links özelliğine verdiği geliştirme desteğini 30 Nisan 2019'da bitireceğini duyurdu. Dünya'nın en çok tercih edilen güvenlik ve CDN hizmeti olan Cloudflare, Google'ın geliştirmekte olduğu AMP teknolojisine AML adında ki teknolojisiyle destek sağlıyordu. Cloudflare üzerinden sitesini yayınlayan kullanıcılar AMP sayfalarının daha hızlı ve…
 • Google’ın Yeni Search Console Güncellemesi

  Google’ın Yeni Search Console Güncellemesi

  Geçtiğimiz yıl Google, site yöneticilerini yakından ilgilendiren bir güncelleme gerçekleştirdi. Ücretsiz olarak internet sitesi sahiplerinin kullanmakta olduğu Google Search Console servisi diğer Google servisleri gibi bir takım arayüz güncellemeleri almıştı. Beta olarak kullanıma sunulan bu yeni search console güncellemesi eski search console'un yerini alması planlandı. Artık resmi olarak tüm internet…
 • Visual Studio Code İçin Kullandığım Eklentiler ve Ayarlar

  Visual Studio Code İçin Kullandığım Eklentiler ve Ayarlar

  İster arayüz geliştiricisi olun ister arkaplan geliştiricisi. Her ne olursanız olun bir kod düzenleme editörüne ihtiyaç duyuyorsunuz. Şuana kadar Notepad++, Sublime Text gibi editörler kullandım ancak yaklaşık 1,5 yıldır Microsoft tarafından geliştirilen ücretsiz kod düzenleme editörü olan Visual Studio Code programını kullanmaktayım. Gerek büyük,karmaşık tüm projeler de oldukça stabil ve…
 • WordPress Eklentisiz Yazı İçi Reklam Alanı Nasıl Oluşturulur?

  WordPress Eklentisiz Yazı İçi Reklam Alanı Nasıl Oluşturulur?

  Wordpress dünyanın en geniş eklenti kütüphanesine sahip yazılımıdır. Hemen hemen her şey için bir eklentisi mevcut, fakat Wordpress her ne kadar eklenti açısından zengin olsa da her şeyi eklentiyle yapmak sitenizin yayın yaptığı hosting ya da sunucuyu bir süre sonra yormaya başlayacaktır. Bende size bu blog yazımda eklenti kullanmadan yazı…
Kişisel Blog İçin SSL (HTTPS) Gerekli Mi ? için Yorum'da Bulun

Bu yazıya şimdiye kadar 2 Yorum yapılmıştır.

 • Yorum Sahibi
   Yanıtla
  Murat Türk Ziyaretçi

  Yazı için teşekkür ederim, bu konuda fikir sahibi olmamı sağladı ancak yine de kişisel bloglar için gerek görmüyorum ama kullananıda yadırgayacak değilim 🙂

  • Yorum Sahibi
    Yanıtla
   Hüseyin Körbalta Yazar 

   Rica ederim yararlı olduysa yazı ne mutlu bana, kişisel bloglar için gerek duyup,duymamak tamamen kişiye kalmış ister kullanır ister kullanmaz ama bana göre kullanılması gerekiyor.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 Lütfen, en az 15 karakterli bir yorum belirtiniz.

 Lütfen,isminizi belirtiniz.
 Lütfen, kullanmakta olduğunuz bir e-mail adresi giriniz.
 Yukarıda ki alanı işaretlemeniz zorunludur.Aksi takdirde yorumunuz gönderilemeyecektir.