Gizlilik Politikam Güncellendi. Bkz:Gizlilik Politikası22 Haz 2017

Uzun zamandır bu soruya cevap arıyorum. Okuduğum birçok makale yazısından sonra kafamda belli bir şablon oluştu diyebilirim. Oluşan bu şablona göre bir takım gözlemler yaptım ve sizlerinde kafasında olan kişisel blog için sürekli içerik üretmek gerekli mi ? sorusuna kendimce bir cevap buldum.

Bu soruya başlıklar halinde cevaplamaya çalışacağım.

Google Sürekli Aktif Olan Siteleri Sever mi ?

Herkesin bildiği gibi google aktif olan siteleri seviyor ancak kişisel bloglar için bu geçerli mi? Kişisel bloglar sizin kendinize ait tecrübelerinizi,bilgilerinizi ve bazen de hayatınızda olup bitenleri anlattığınız sayfalar değil midir ? Sürekli aktif olmanızı gerektiren bir durum mevcut mu ? bence hayır. Bu genel kanaat  teknoloji siteleri, haber siteleri vb siteler için geçerli bir durumdur bana göre. Kişisel bloglarda sadece yazı yazman lazımsa yazıyorsun onun dışında insanların senden sürekli bir içerik girmeni beklemiyor aynı şekilde google’da beklemiyordur.

Google için Çok Fazla İçerik/Yazı Önemli midir ?

Bazı kendine “seo uzmanı” diyen arkadaşlar bunu söylüyorlar. Ne kadar çok içerik olursa o kadar iyidir diyorlar ancak yanılıyorlar. Google her zaman şunu söylüyor az ama özgün içerik olsun, insanların işine yarasın yeterli. Bin tane gereksiz, boş, birbirine tekrar eden bilgiler yerine 10 tane  daha faydalı yazı olsun benim gözümde sen daha değerlisin. Google gözünde değerli isen kullanıcı içinde değerlidir.

Bunun farkına vardığımızda sürekli makine gibi yazı girmekten vazgeçeceğiz. Tabii, bu durum haber,teknoloji siteleri gibi çok fazla içerik üretmesi gereken siteler için değişir. Açıkcası genel olarak sürekli içerik üretmek gerekli mi ? sorusuna verilebilecek cevap, kendi siteniz için en hayırlısı ne ise onu yapmanız olmalıdır.

Özgün Yazın Mı ? Spinlenmiş Yazı mı ?

Özgün yazı nedir ? Spinlenmiş yazı nedir ? öncelikle bunları bilmemiz lazım. Özgün yazı şuan  okuduğunuz bu yazı gibidir. Daha önce başka hiçbir sitede bulunmayan,daha önce bahsedilmemiş bir konu üzerinde kendi fikir ve tecrübelerini aktardığınız yazılara özgün yazı denir. Spinlenmiş yazı ise internette var olan bir yazıyı alıp, başından sonunda birşeyler alıp, ortaya birkaç tane kendinden yazı ekleyerek oluşturulan yarı-özgün yazılardır diyebiliriz.

Kişisel blog için her zaman özgün yazı yazmalısınız. Zaten özgün yazamıyorsanız siz bir blog yazarı değilsiniz demektir. Yazdıkça kendinizi geliştirirsiniz ve emin olun acaib kafa açıyor 😀

Özgün yazı yazamıyorum, ne yapmalıyım ?

Özgün yazı yazamıyorsanız eğer kendi kişisel blog sitenize en yakın içerik üreten diğer blog sitelerini yazarlarını takip edin. Onların yazdıkları yazıları okuyun ve o yazılan yazılara ekstra olarak ben ne katabilirim ya da nasıl bir farklılık oluşturabilirim diye düşünün. Sürekli düşünün, düşündükçe ve araştırıp,okudukça emin olun kafanızda konular ve içerikler beliriyor ve yazmaya başladığınızda da açıldıkça açılıyorsunuz.

Sadece yerli, kendi dilinizde yayın yapan blog sitelerini takip edin demiyorum. Yabancı blog yazarlarını da takip edin, emin olun birçok ilham kaynağını araştırdıkça bulacaksınız. Bulduğunuzda ise büyük bir haz içerisinde olacaksınız, beyninize bir aydınlanma gelecek 🙂

Sürekli İçerik Üretmek İçin Çabalamayın, Yararlı İçerik Üretin!

İçerik üretmek için terminatöre bağlamanıza gerek yok kendinizi. Google aktif siteleri seviyor, her Allah’ın günü içerik girmeliyim, her saat başı bir içerik gireyim google sevsin beni gibi kafalara girmeyin emin olun size kısa süre sürede faydası olacak olsa da uzun bir süre için sorun yaşatacaktır.

Çünkü bütün enerjinizi içerik üretmeye harcadığınız vakit bir süre sonra içerik üretememeye başlıyor ve artık özgün yazı yazacak haliniz kalmadığı için spinleme yapmaya başlıyorsunuz, spinleme yapıp, yapıp içerik ürettiğinizde ise google’ın gözünde ki değeriniz düşüyor. Değerinizin düştüğünü farkettiğiniz de ise sizin heyecanınız kalmıyor ve artık sürekli içerik girdiğiniz siteye ayda bir içerik girmeye başlıyorsunuz haliyle google gözünde iyicene dibe batıyorsunuz. Sadece google için olsa yine iyi kullanıcılarınız için de kötü bir irtiba bırakmış oluyorsunuz.

Sürekli içerik üretmek için çabalamayın az,öz, yararlı içerik üretin!

Son olarak, Google için değil kullanıcılarınız, okurlarınız için içerikler üretin.

 

 

 


Bu Yazımı Beğendiysen Sosyal Medya Hesaplarında Paylaşarak Bana Destek Olabilirsin!
 Google Plusda Paylaş


 Yazar: Hüseyin Körbalta Hakkında

Blog yazarı, Arayüz geliştiricisi ve Arkaplan geliştiricisi olmak için çalışmalar yapıyor.

 Websitesi
Takip Et:

 Kimler Neler Demiş?

avatar
  Abone Ol  
Bildir