Popüler Aramalar:  TLS Nedir?  MyBB SSL Ayarları  MyBB 1.8 Linkleri Gizleme Eklentisi  Wordpress LiteSpeed Cache Ayarları  Wordpress Eklentisiz Breadcrumb  Yandex Webmaster
Kişisel Blog ya da Bloglar İçin SSL Gerekli Midir?

Kişisel Blog ya da Bloglar İçin SSL Gerekli Midir?

Bir kişisel blog ya da bi’ blog sitesine sahip olan kişilerin şu aralar kafası oldukça karışık durumda.Nedeni ise SSL (Secure Socket Layer). Biz internet sitesi sahipleri olarak ilk önceliğimiz kullanıcıdır ancak kullanıcıya gelmeden önce bizim için daha önemli olan bir şey var.O da arama motorlarıdır. Arama motorları dedim, arama motoru demedim yani sadece aklınıza google amcamız gelmesin. Şuan en popüler ve tabirim caizse lider dediğimiz arama motoru Google’dır. Bunu tartışmaya açacak değilim bu yüzden Google’yın yaptıkları bütün arama motorlarını ilgilendiriyor bu yüzden her kişisel blog ya da blog sahibi insanlar Google’nin koyduğu SEO kurallarını baz alıyor ve ona uymaya çalışıyor.

SEO Kuralları Mı ? O da ne ?

“SEO bir kural değil, kriterdir.” – by Hüseyin Körbalta

Seo kuralları dediysem öyle anayasa gibi madde madde kurallardan bahsetmiyorum hatta seo kuralları diye bir kavram da yok onu kendine “seo uzmanı” diyenler uydurdu ve ne yazık ki belleklerimize o şekilde işlendi,kaldı. Seo kuralları değil seo’nun kriterleri vardır. Kural ile kriter arasında çok ince bir çizgi var onu farkettiğiniz anda yazımın başlığında ki soruya kendiniz cevap vermiş olacaksınız. O ince çizgiyi halen farkedemediysen yazımı okumaya devam et…

Kural demek uyulması zorunlu olan demektir kriter ise belli başlı istenilen şeylerdir. Bunu işçi alımı gibi düşünebilirsiniz, işveren sizden belli bir nitelik bekler, işe uygun olup olmadığınızı diğerlerinden farkınızı anlamaya çalışır bunun için de belli kriterler koyarlar, bu kriterlere uyarsan iş senindir uymazsan iş senin değildir.

İşte SEO kavramıdır bunun gibidir. Belli başlı kriterler var ve siz sitenizi bu kriterlere uygun hale getirirseniz arama motorlarında ki arama sonuçları sayfasında sıralamanızı etkilersiniz.Google, yaptığı her teknolojik yenilikte internet sektörüne yeni kavramlar, yeni araçlar getirmiştir. Bunlardan en meşhuru SEO kavramıdır. Eğer bir mağara da blog yazmıyorsanız seo kelimesini mutlaka görmüş ve de işitmişsinizdir. Ne kadar iyi blog yazarı olursanız olun, içerikleriniz ne kadar kaliteli olursa olsun, Google amcamızın dediğini yapmazsan çok fazla geri dönüş alamıyorsun. Bu yüzden SEO kavramını her blog sahibi sadece blog sitesi sahibi değil tüm internet sektörünün anlaması ve takip etmesi gerekiyor.

Asıl konumuza dönecek olursak; Kişisel blog ya da blog kavramını bilmeyenler için kısaca bu iki kavramın ne olduğunu açıklamak istiyorum.

Kişisel Blog Nedir ?

Sadece bir kişinin yazdığı, oluşturduğu bir internet sitesidir. Yazarın kendi hayatı ile ilgili paylaşımlar yaptığı, bilgi ve tecrübelerini yazıya dökerek takipçilerine aktardığı bir internet günlükleridir.

Blog Nedir ?

Kişisel blog’tan farkı birden fazla yazarın da yazı paylaşabildiği ve insanların istediği şeyleri özgürce paylaşabildiği bir internet günlüğüdür.İngilizce kelimeler olan WEB ve LOG kelimelerinin birleşmesiyle weblog olarak ortaya çıkmış ve anlamı web kayıtları olan bu kelime zamanla kısalarak insanların aklına daha kalıcı olmak için blog kelimesine dönüşmüştür.

Google’nin Yeni SEO Kriteri: SSL

Birkaç parağraf öncesinde Google’nin yaptığı her yeni teknolojik gelişme de internet sektörüne yeni kavramlar getiriyor ve bu kavramların kullanımı ile ilgili kafa karışıklıkları yaratıyor demiştim. İşte o kavramların en yenisi ve internet gündemini en çok meşgül eden ve halen anlaşılamamış olan kavram SSL.

İnternet dünyasın’da son 10 yılda internet korsanlarıyla başımız dertte. İnternet kullanımının artmasını, insanların neredeyse bütün işlerini internet üzerinden yapıyor olması dijital korsanların da dikkatini internet sektörüne yönlenmesine sebep oldu. Bu yönelme karşısında internet sektörünün devleri devreye girip hayatımıza yeni bir kavram daha soktular oda “Güvenli İnternet“.

Evet, ne yazık ki birçoğunuz bunun pornografik siteler girmemek olarak algıladığının farkındayım ancak amaç o değil. Her internet sitesini güvenli bir internet sitesi haline getirmek ve bu sayede daha güvenli bir internet dünyasına sahip olmak amaçlanmakta. İnternet sektörünün devleri bu konuda ellerini taşın altına koyup herkesi güvenli internet oluşturmaya teşvik etmeye başladılar ve bu teşvik oyunlarında en büyük pay tabii ki tüm internet dünyasının bağlantı noktası olan Google’nin üzerine düştü. Çünkü herkes google’dan geliyor. Herkes google’den arayıp buluyor bir şeyleri hal böyle olunca Google güvenli internet siteleri ile güvensiz internet sitelerini ayırt etmesi ve bu ayıklama sonucunu kullanıcıya sunması gerekiyordu. Peki, bunu Google nasıl yapabilir ?

Sorunun cevabını içinizden verir gibi oldunuz değil mi ? Cevabını SSL ise yazımının başında kural ile kriter arasında ki ince çizgiyi farkediyorsunuz demektir. SSL kavramının ne olduğunu bilmiyorsanız bu yazımda SSL’nin ne olduğunu size açıklayacak değilim, üşengeç olmayın açın yeni bir sekme ssl nedir diye bir arama yapın, her şeyi anlatmamı benden beklemeyin. Gel gelelim bu yazının çıkış noktası olan soruyu cevaplamaya.

Kişisel Bloglar için SSL Gerekli Midir?

Daha önce Kişisel Blog İçin SSL (HTTPS) Gerekli Mi ? adlı yazımda bu konuya yine değinmiştim ancak orada tam olarak neden kullanmanız ya da kullanmamanız gerektiğini net açıklayamamıştım.

İnternet sitesi sahiplerinin birbiriyle diyalog kurmak, fikir almak, alış-veriş yapmak için buluştukları forumlar mevcut. Bu forumlardan Türkiye’de en iyi bilenenleri; r10.net ve wmaraci.com’dur diyebilirim. Bu forumlarda en az 2 saatimi harcıyorum diyebilirim ve bu süre zarfında sıkça bu soru karşıma geldi. “Kişisel bloglar için ssl gerekli midir ?” ya da “SSL’ye geçiş yapmak zorunda mıyız ?”, “SSL’ olmazsa ne olur” gibi gibi birçok soru soran kafası karışık, olayı tam olarak kavrayamamış internet sitesi sahipleri yana yakına cevap aramaktalar.

Üşengeç olmasalar belki cevabı kendileri bulacaklar ama bu tip durumlarda genel birisini onlara çocuğa anlatır gibi anlatmaya ihtiyaçları var. Bende şuan o şekilde size soru-cevap şeklinde bu soruya kendi tecrübelerime dayanarak cevaplayacağım.

1.Soru: Kişisel blog sayfanda tarayıcı çerezleri (cookies) kullanıyor musun ?

Cevabın Evet ise SSL kullanman gerekiyor.

2.Soru: Kişisel blog ya da blog sayfanda kullanıcıların hangi tarayıcıdan girdiğini,hangi ülkeden,şehirden ve hangi anahtar kelimeyle geldiğini tespit etmek için 3.part araçlar kullanıyor musun ? Örnek: Google Analitik gibi.

Cevabın Evet ise SSL kullanman gerekiyor.

3.Soru: Kişisel blog sayfanda kullanıcıların ismi, e-posta adresi gibi bilgilerini topluyor musun ?

Cevabın Evet ise SSL kullanman gerekiyor.

4.Soru: Kişisel blog sayfan kendi yaptığın ürünleri satışını yapıyor ve bu satışı siten üzerinden kredi kartı gibi vb araçlar ile yapıyor musun?

Cevabın Evet ise SSL kullanman gerekiyor.

5.Soru: Kişisel blog sayfanda kullanıcı girişi/çıkışı sağlayan bir form’a sahip misin ?

Cevabın Evet ise SSL kullanman gerekiyor.

Bütün bu sorulara cevabın Evet ise siten ne olursa olsun, bu sorularda ki şeyleri yapıyorsan sitende google mogılı siktir et kullanıcının güvenliğini sağlamak için SSL kullanman gerekiyor. Bu bilgileri kullanıcın sana güvenerek veriyor ve sen bu güveni suistimal edersen ve bundan dolayı kullanıcın zarar görür ise bütün sorumluluk sana düşmektedir.

Şunu diyenleri duyar gibi “kullanıcı da sitemi kullanmasaydı,bana ne” Bu soruya şu soruyla karşılık veriyorum, sen siteni kullanan kullanıcıya bu durumu bildirdin mi ? Yani bak sitem de ki kullandığın bilgileri koruyamam, bir sorun oluşursa sorumluluk sana aittir,bu siteyi kullanıp kullanmamak tamamen senin inisiyatifinde diyerek uyarmadıysan kusura bakma sorumluluk sende kardeşim. Bunun için her internet sitesi kullanım koşulu ve gizlilik politikası kullanmakta, süs olsun diye kullanılmıyor o sayfalar.

 Yazı Bağlantısını Kopyala & Paylaş

Benzer Yazılar

 • XML Sitemap Nasıl Oluşturulur? Google’a Nasıl Eklenir?

  XML Sitemap Nasıl Oluşturulur? Google’a Nasıl Eklenir?

  Hiç bilmediğiniz bir yeri harita olmadan bulmanız oldukça zordur. Aynı durum siteniz içinde geçerli, Google'ın sitenizde ki tüm sayfaları bulabilmesi için bir site haritasına ihtiyaç duyar. Neyse ki, Google için bir XML site haritası oluşturmak, göndermek hızlı ve kolaydır. Aşağıda adım adım bir XML site haritası nasıl oluşturulur, Google'a nasıl…
 • VDS ve VPS Arasındaki Farklar Nelerdir?

  VDS ve VPS Arasındaki Farklar Nelerdir?

  Yaklaşık 5-6 ay önce kişisel blog sitemi bir cloud vps sunucuda barındırıyordum ancak doların bir hayli yükselmesiyle daha uygun fiyatlı bir sunucuya geçiş yapmam gerekti. 1-2 yıllık sunucu tecrübemden dolayı bu işlemleri rahatlıkla yapabildim ancak bu yazımda sanal sunucular hakkında bilgisi olmayan ya da tecrübesi olmayanlar için VPS (Virtual Private…
 • En Popüler 5 CSS Kütüphanesi 2019

  En Popüler 5 CSS Kütüphanesi 2019

  Web geliştiricileri olarak işimizi büyük ölçüde kolaylaştıran CSS kütüphaneleri mevcut. CSS3 teknolojisinin ortaya çıkmasıyla kazanılan kolaylıklar bu CSS kütüphanelerinin artmasını sağladı. Kütüphanelerin çeşidi ve sayısı artıkça arayüz ya da bir değiş ile ön yüz geliştiricilerin işi bir hayli kolaylaştı. Projelerinizi çok daha etkin ve kolay yönetebilmenizi, efekt verebilmenizi sağlayan bu…
 • Google Search Console’da Yeni Veriler ve Yapılar Eklendi

  Google Search Console’da Yeni Veriler ve Yapılar Eklendi

  Geçtiğimiz Mart ayının sonlarına doğru Google, internet sitesi sahiplerinin sıklıkla kullandığı Google Search Console uygulamasında bir takım iyileştirmelere ve yeniliklere gitmişti. Yapılan bu geliştirmeler ve yenilikler bir takım sorunları da beraberinde getirmişti. Bu sorunları ve yapılan değişiklikleri Google’ın Yeni Search Console Güncellemesi adlı blog yazımda anlatmıştım. Blog yazımda anlattığım sorunları…
Kişisel Blog ya da Bloglar İçin SSL Gerekli Midir? için Yorum'da Bulun

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 Lütfen, en az 15 karakterli bir yorum belirtiniz.

 Lütfen,isminizi belirtiniz.
 Lütfen, kullanmakta olduğunuz bir e-mail adresi giriniz.
 Yukarıda ki alanı işaretlemeniz zorunludur.Aksi takdirde yorumunuz gönderilemeyecektir.


kızlar soruyor