İlginizi Çekebilir:Progressive Web App (PWA) Nedir? Ne İşe Yarar?


20 Eki 2016

Kişisel Bloglar’da Kategori Seçimi

Selamlar,

İnternet sektöründe yer alan birçok kişi  kişisel blog ya da kişisel web sitesi açmayı çok istemiştir. Kimisi bu isteğini gerçekleştirmiş, kişisel sayfasını açmış, kimisi de açamamıştır. Ben, kişisel blog açan taraftayım. Bugün kü yazım twitter üzerinden bana yöneltilen bir soru ve blog yazarı olmak isteyen bir takipçimin sorusuyla yazmaya başladım.

Takipçim “Abi kişisel blog’da kategori sınırı var mıdır ? kategori seçerken nasıl seçeceyim ?” diye bir soru yöneltti.Bu soruyu soran kardeşime detaylı bir cevap verdim ve Kişisel Bloglar’da Kategori Seçimi başlığına sahip bu yazımı yazmama vesile oldu.

Peki, kişisel bloglar’da kategori sınırı var mıdır ? ya da kategorileri nasıl seçmemiz gerekiyor ? bu yazıda bu tip sorulara kendimce ve tecrübelerime dayanarak cevap vereceğim.

Kişisel bloglar’da herhangi bir kategori sınırlaması yoktur, adı üstünde “kişisel blog” tamamen size ait olan bir sayfa, istediğiniz gibi kullanabilir,yazabilir ve paylaşabilirsiniz. Kişisel Bloglar’da Kategori Seçimi, sevdiğiniz ve yazmaktan keyif aldığınız alanlara yönelmenizde ki en büyük unsurdur. Şahsen ben CSS Dersleri, HTML Dersleri, PHP Dersleri ,Linux,Programlama,Seo vb kategorilerde yazılar yayınlamaktayım. Herhangi bir kategori kısıtlaması yoktur bende o an ne yazmak istiyorsam onu yazarım kişisel blog’unda bu yönüyle tercih edilmektedir.

Sevdiğiniz, yazmaktan hoşlandığınız konular için kategori oluşturup, o amaçla blog yazın.

Çoğu blog yazarı bir amaç edinmeden yola çıkmaz aslında. Hedefi olmadan bu işe başlandığında 1 veya 2 hafta sonra sıkıntılar baş göstermektedir. Bu evreyi geçtiğiniz anda zaten siz bir blog yazarı olmuş olursunuz. Ben, sitemde ilk açtığım kategori Genel kategorisi idi. Kendimi tanıtan hakkımda sayfam mevcut olduğu gibi, yazılarımı toplu şekilde paylaşabileceğim bir kategorinin olması gerekiyordu.Bu Genel adında kategorime her konuda yazı yazabilirim ve her yazıyı bu kategoride toplayabilirim.

Benim blogum ağırlıklı olarak bildiklerimi,öğrendiklerimi sizlere öğretmek amacıyla yazıyorum. HTML ya da CSS veyahut PHP ‘de bildiklerimi sizlere “ders” adı altında paylaşıyorum.Eminim yüzlerce kaynak var bu bahsettiğim konularda ancak herkesin bir anlatış tarzı ve ekstra bildikleri mevcuttur. Senin,benim bildiğimi bir başkası bilmeyebilir ya da eksik, yanlış biliyor olabilir.

Temiz ve düzgün bir anlatımla anlatıldığını görmedim bu konuların açıkcası. Hep bulduğum kaynaklar baştan savma ya da direkt teknik detaylarla doldurulmuş, sırf anlamsız,karışık yazılardan ibaret internet. Benim amacım birçok kaynaktan yerli ve yabancı birçok kaynaktan karmaşık olan, çorba yazılardan anlayabildiklerimi, anlatabileceklerimi kişisel blogumda yazarak insanlara aktarmaktır.Ben anlattığım konuları olabildiğince basitleştirerek tabirim caizse çocuğa anlatır gibi anlatmaktayım.

Uzun lafı kısası Kişisel Bloglar’da Kategori Seçimi yaparken yazmaktan zevk alacağınız konuları yazabileceğiniz ya da anlatabileceğiniz anahtar kelimeyi içeren kategorileri seçmelisiniz.

Bazı kişiler ise daha farklı bir şekilde web sayfaları oluşturuluyor mesala sadece kendi hayatlarını, gezdikleri yerleri veya hayatından kesitler sunabiliyorlar. Kişisel bloglar’da bir kategori sınırlaması yok istediğiniz, yazmak istediğiniz herşeyi kişisel blogunuzda yazabilirsiniz.


Bu Yazımı Beğendiysen Sosyal Medya Hesaplarında Paylaşarak Bana Destek Olabilirsin!
 Google Plusda Paylaş


 Yazar: Hüseyin Körbalta Hakkında

Blog yazarı, Arayüz geliştiricisi ve Arkaplan geliştiricisi olmak için çalışmalar yapıyor.

 Websitesi
Takip Et:

1
 Kimler Neler Demiş?

avatar
1 Yazıdaki Yorumlar
0 Yorumlar
0 Takipçi
 
En çok tepki verilen yorum.
En iyi yorum
  Abone Ol  
Bildir
Cemil Koray Yıldız
Ziyaretçi
Cemil Koray Yıldız

Bana yardımcı olduğun için teşekkür ederim abi ?