İlginizi Çekebilir:Progressive Web App (PWA) Nedir? Ne İşe Yarar?


18 Ağu 2016

Microsoft ve NVIDIA İş Ortaklığıyla “Azure N-Serisi” Sanal Makineler Önizlemeye Sunuldu

Uzun süredir Microsoft ve NVIDIA birlikte çalışarak ortaya çıkardıkları Azure N-Serisi sanal sunucuları önizlemeye sundular.

Azure sanal makine ailesinin en yeni üyesi olan “N-Serisi” sanal makineler, önizleme olarak kullanıma açıldı.

GPU gücünü NVIDIA Tesla M60 ve K80 ekran kartlarından alan N-Serisi Sanal Makineler“NV” ve “NC” olarak iki kategoriye ayrılıyor.

Microsoft Azure bulut ekosistemi içerisinde ihtiyaç duyulan, uzaktan görselleştirme, profesyonel grafik uygulamaları (AutoCAD & Adobe Premier Pro) Sanal Uygulamalar, Sanal Masaüstü ve tahmine dayalı analitik senaryolar gibi yoğun grafik iş yükleri için idealdir.

En Güçlü Grafik Sunucuları “Azure N-Serisi”

NC-Serisi (işlem odaklı GPU’lar) ile CUDA veya OpenCL kullanarak yoğun işlem gerektiren iş yüklerini çalıştırmak mümkün olacak. Bu model Tesla K80 GPU ile güçlendirilmiş ve bulut içinde mevcut en hızlı GPU işlem gücünü sunmakta. Ayrıca, bu yeni modelle bare-metal performansa çok yakın sonuçlar almak mümkün. Artık enerji araştırma uygulamaları, çarpışma simülasyonları, render işlemleri, derin öğrenme ve daha birçok senaryolar karşısında CUDA ile çok daha hızlı veri akışı mümkün olacak.

Bulut Sunucular’da Profesyonel Grafikler

NV-Serisi sanal makinelerse görselleştirme işlemlerine odaklanıyor. Geleneksel büyük veri setlerini kullanarak, HPC senaryolarını kullanmak mümkün olacak.

Azure NV-Serisi ile hızlandırılmış uygulamalar ve sanal masaüstleri için Tesla M60 NVIDIA GRID GPU’ları kullanmak mümkün.

Önizleme sürümü şu an için sadece “South Central” bölgesinde kullanılabilir durumda; ancak önümüzdeki birkaç ay içinde diğer bölgelere genişleyecek. 2016 sonuna kadar ise “Genel Kullanıma” sunulması bekleniyor.

Ön izleme sürümüne kayıt olmak için http://gpu.azure.com adresini ziyaret edebilirsiniz. Henüz fiyat olarak bir açıklama olmadı; ancak Azure Fiyatlandırma sayfasını da takip edebilirsiniz.

Eğer hâlâ Azure hesabınız yoksa buraya tıklayarak bir deneme hesabı oluşturabilirsiniz.

Grafik üzerine çalışmalar yürüten kişi ve kurumlar için bu iş ortaklığında çıkan sanal makineler oldukça etki göstereceğinden emin olabilirsiniz. Daha profesyonel çalışmaların ortaya çıkacağı konusunda hiç şüphem yoktur.

Gelişmeleri yakından takip ediyor olacağım, genel kullanıma ya da sunucuların fiyatlarıyla ilgili bir gelişme olduğunda sizlere paylaşacağım.


Bu Yazımı Beğendiysen Sosyal Medya Hesaplarında Paylaşarak Bana Destek Olabilirsin!
 Google Plusda Paylaş


 Yazar: Hüseyin Körbalta Hakkında

Blog yazarı, Arayüz geliştiricisi ve Arkaplan geliştiricisi olmak için çalışmalar yapıyor.

 Websitesi
Takip Et:

 Kimler Neler Demiş?

avatar
  Abone Ol  
Bildir