Popüler Aramalar:  TLS Nedir?  MyBB SSL Ayarları  MyBB 1.8 Linkleri Gizleme Eklentisi  Wordpress LiteSpeed Cache Ayarları  Wordpress Eklentisiz Breadcrumb  Yandex Webmaster
Mobil Sayfa Hızının Google Sıralamasında ki Etkisi Nedir?

Mobil Sayfa Hızının Google Sıralamasında ki Etkisi Nedir?

Günümüzde mobil cihaz kullanımı oldukça artmış durumda ve artık mobil cihazlar hayatın vazgeçilmezi haline geldi.Durum böyle olunca mobil sektörü daha da bir önem arz eder hale geldi. Birçok girişim artık mobil sektöre yönelik gerçekleştiriliyor, mobile yönelik araçlar, yatırımlar yapılmaya başlandı.

Özellikle İnternet sitesi sahipleri için sitelerinin mobil cihazlar ile uyumlu olmasının yanı sıra sitelerinin mobil cihazlarda mobil sayfa hızının önemini yeni yeni fark etmeye başladılar.Google’nin başlatmış olduğu Hızlandırılmış Mobil Sayfalar (AMP) projesini hepimiz biliyoruz ve İnternet sitemizin mobil tasarımını amp modeline göre tasarlıyoruz. AMP yapısını internet sitemize uyguladıktan sonra, her şey bitti mi?

Speedcheck üzerinden hız testinizi gerçekleştirerek sayfa hızınız hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Mobil Sayfa Hızının Google Sıralamasında ki Etkisi Nedir?

Mobil cihaz kullanan insanlar sorularına mümkün olan en kısa sürede cevap bulabilmeyi istiyorlar. Yapılan araştırmalar, analizler, anketler insanların bir internet sitesinin açılış hızının hızlı olmasını önemsediklerini gösteriyorlar.

Yapılan bu araştırmalarda en dikkat çeken nokta insanların sorularına en hızlı cevap veren internet sitesini daha sık kullandığını, bir sonra ki sorusunun cevabını yine o internet sitesinden aradığını gösteriyor.Mobil cihaz kullanan insanlar için sayfa hızı karar verme noktasında insan üzerinde bu kadar etkili iken, Google üzerinde ne kadar bir etkisi vardır?

Mobil Arama Sıralamasına Sayfa Hızının Etkisi

Google’nin internet sitelerinin hızlı açılmasını, tepki verme süresinin kısaltılmasının arama sonuçlarında internet sitelerinin sıralamasına etki edeceğini birçok kez söyledi ancak yapılan tüm hızlandırma işlemeleri masaüstü arama sonuçlarına etki ediyordu.

Yani, mobil cihazlarda ki sayfa açılış hızınız ne kadar iyi olursa olsun bir etkisi yoktu. Google, Temmuz 2018 yılından itibaren mobil sayfa hızının mobil arama sonuçlarında ki sıralamaya doğrudan bir etkisi olacağını duyurdu. (bkz: Google Webmasters Blog)

Hali hazırda sayfa hızının iyi olması arama sonuçlarına bir etkisi vardı ancak bu sadece masaüstü arama sonuçlarını etkiliyordu, Temmuz 2018’de başlayacak olan güncellemeler ile artık mobil tasarımların hızlı olması, mobil arama sonuçlarında ki sıralamaları da doğrudan etkileyecek.

Ancak, Google bir yayınlamış olduğu blog yazısında dikkat çektiği bir nokta var; Mobil cihazlarda internet sitelerin sayfa açılış hızları ne kadar yüksek olursa olsun arama sonuçlarında yine en alakalı içerik en ön sırada olacak. İsterse sayfa yavaş açılsın, kullanıcının aradığı anahtar kelimeye en yakın, en alakalı içeriği sunan yine ön planda olacak.

Mobil Sayfa Hızı İyi Olsa bile İçerik Daha Önemli

Google, mobil sayfa hızı ne kadar iyi olsa da içeriğin de bir o kadar iyi olmasını istiyor. Sadece sayfa hızlandırmak yeterli değil, içeriğinde zengin, kullanıcı odaklı ve aranan konulara cevap verebilecek yapıda olması arama sonuçlarında ki sıralamaları etkileyecek.

Temmuz 2018’e kadar halen internet sitelerini mobil cihazlar için uyumlu hale getirmemiş, gerekli hız/optimizasyon çalışması yapmamış internet sitesi sahipleri bir anca önce internet sitelerini güncellemelerini tavsiye ederim.Google, her ne kadar mobil sayfa hızının arama sonuçlarına çok az bir etkisi olacağını söylese de emin olun ki arama sonuçlarında sizi yüksek sıralamalara yerleştirecek en ufak bir detayı atlamamak gerek.

 Yazı Bağlantısını Kopyala & Paylaş

Benzer Yazılar

 • Google Adsense Mobil Uygulama Desteğini Sonlandırıyor!

  Google Adsense Mobil Uygulama Desteğini Sonlandırıyor!

  İnternet sitelerinde kullanılan teknolojiler gün geçtikçe daha da güçlenmesinden dolayı cep telefonları için oluşturulan mobil uygulamalara olan ihtiyaç azalıyor. Son olarak Google, Adsense hizmeti için mobil kullanıcılarının kullanımına sunduğu Google Adsense Mobil uygulamasını rafa kaldırıyor. Google Adsense Mobil Uygulamasını Kaldırıyor Google, her alanda olduğu gibi Adsense içinde bir takım geliştirmeler…
 • Çerez Politikası Nedir? Neden Gereklidir?

  Çerez Politikası Nedir? Neden Gereklidir?

  Son günlerde İnternet sitelerine vermiş olduğumuz kişisel bilgilerimiz konusunda bir takım bilgiler, uyarılar ve öneriler paylaşılıyor. Özellikle sosyal medya kullanımının giderek arttığı bir dönemde bilgi güvenliği konusu, bilişim dünyasının en önemli konusu haline geldi. Facebook'u Silelim mi yani? Sosyal medya devi Facebook'un kullanıcılarının kişisel bilgilerini izinsiz bir şekilde bir analiz…
 • İnternet Tarayıcınız Ne Kadar Güvenli ?

  İnternet Tarayıcınız Ne Kadar Güvenli ?

  Çağımızın en yaygın terimi olan "Güvenli İnternet" terimini artık bilmeyenimiz yoktur. İnternetin devleri tarafından başlatılan bu akım beraberinde birçok soruyu getirdi. İnternet sitelerini güvenli hale getirerek internet dünyasını daha da güvenli kılmayı amaçlayan bu akım gerek kullanıcılar için gerek içerik üreticiler için birçok şeyi sorgulamaya itti. Güvenli internet ortamını oluşturmaya…
 • Outlast + Outlast: Whistleblower (DLC) Bedava!

  Outlast + Outlast: Whistleblower (DLC) Bedava!

  Selamlar, Steam'de en çok satılan korku oyunları arasında yer alan Outlast oyunu ve Whistleblower DLC'si ile birlikte Humblebundle sitesinden ücretsiz olarak korku oyunu sevenleri bekliyor. 22 Eylül Cuma gününe kadar ücretsiz olarak humblebundle.com üzerinden oyuna ulaşabileceksiniz. Outlast + Outlast: Whistleblower (DLC) Bedava! Outlast, Red Barrels tarafından yapılmış ve yayınlanmış bir…
Mobil Sayfa Hızının Google Sıralamasında ki Etkisi Nedir? için Yorum'da Bulun

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 Lütfen, en az 15 karakterli bir yorum belirtiniz.

 Lütfen,isminizi belirtiniz.
 Lütfen, kullanmakta olduğunuz bir e-mail adresi giriniz.
 Yukarıda ki alanı işaretlemeniz zorunludur.Aksi takdirde yorumunuz gönderilemeyecektir.


kızlar soruyor