Gizlilik Politikam Güncellendi. Bkz:Gizlilik Politikası21 Haz 2018

Günümüzde mobil cihaz kullanımı oldukça artmış durumda ve artık mobil cihazlar hayatın vazgeçilmezi haline geldi.Durum böyle olunca mobil sektörü daha da bir önem arz eder hale geldi. Birçok girişim artık mobil sektöre yönelik gerçekleştiriliyor, mobile yönelik araçlar, yatırımlar yapılmaya başlandı.Özellikle İnternet sitesi sahipleri için sitelerinin mobil cihazlar ile uyumlu olmasının yanı sıra sitelerinin mobil cihazlarda mobil sayfa hızının önemini yeni yeni fark etmeye başladılar.

Google’nin başlatmış olduğu Hızlandırılmış Mobil Sayfalar (AMP) projesini hepimiz biliyoruz ve İnternet sitemizin mobil tasarımını amp modeline göre tasarlıyoruz. AMP yapısını internet sitemize uyguladıktan sonra, her şey bitti mi?

Mobil Sayfa Hızının Google Sıralamasında ki Etkisi Nedir?

Mobil cihaz kullanan insanlar sorularına mümkün olan en kısa sürede cevap bulabilmeyi istiyorlar. Yapılan araştırmalar, analizler, anketler insanların bir internet sitesinin açılış hızının hızlı olmasını önemsediklerini gösteriyorlar. Yapılan bu araştırmalarda en dikkat çeken nokta insanların sorularına en hızlı cevap veren internet sitesini daha sık kullandığını, bir sonra ki sorusunun cevabını yine o internet sitesinden aradığını gösteriyor.

Mobil cihaz kullanan insanlar için sayfa hızı karar verme noktasında insan üzerinde bu kadar etkili iken, Google üzerinde ne kadar bir etkisi vardır?

Mobil Arama Sıralamasına Sayfa Hızının Etkisi

Google’nin internet sitelerinin hızlı açılmasını, tepki verme süresinin kısaltılmasının arama sonuçlarında internet sitelerinin sıralamasına etki edeceğini birçok kez söyledi ancak yapılan tüm hızlandırma işlemeleri masaüstü arama sonuçlarına etki ediyordu. Yani, mobil cihazlarda ki sayfa açılış hızınız ne kadar iyi olursa olsun bir etkisi yoktu. Google, Temmuz 2018 yılından itibaren mobil sayfa hızının mobil arama sonuçlarında ki sıralamaya doğrudan bir etkisi olacağını duyurdu. (bkz: Google Webmasters Blog)

Hali hazırda sayfa hızının iyi olması arama sonuçlarına bir etkisi vardı ancak bu sadece masaüstü arama sonuçlarını etkiliyordu, Temmuz 2018’de başlayacak olan güncellemeler ile artık mobil tasarımların hızlı olması, mobil arama sonuçlarında ki sıralamaları da doğrudan etkileyecek. Ancak, Google bir yayınlamış olduğu blog yazısında dikkat çektiği bir nokta var; Mobil cihazlarda internet sitelerin sayfa açılış hızları ne kadar yüksek olursa olsun arama sonuçlarında yine en alakalı içerik en ön sırada olacak. İsterse sayfa yavaş açılsın, kullanıcının aradığı anahtar kelimeye en yakın, en alakalı içeriği sunan yine ön planda olacak.

Mobil Sayfa Hızı İyi Olsa bile İçerik Daha Önemli

Google, mobil sayfa hızı ne kadar iyi olsa da içeriğin de bir o kadar iyi olmasını istiyor. Sadece sayfa hızlandırmak yeterli değil, içeriğinde zengin, kullanıcı odaklı ve aranan konulara cevap verebilecek yapıda olması arama sonuçlarında ki sıralamaları etkileyecek.

Temmuz 2018’e kadar halen internet sitelerini mobil cihazlar için uyumlu hale getirmemiş, gerekli hız/optimizasyon çalışması yapmamış internet sitesi sahipleri bir anca önce internet sitelerini güncellemelerini tavsiye ederim.Google, her ne kadar mobil sayfa hızının arama sonuçlarına çok az bir etkisi olacağını söylese de emin olun ki arama sonuçlarında sizi yüksek sıralamalara yerleştirecek en ufak bir detayı atlamamak gerek.


Bu Yazımı Beğendiysen Sosyal Medya Hesaplarında Paylaşarak Bana Destek Olabilirsin!
 Google Plusda Paylaş


 Yazar: Hüseyin Körbalta Hakkında

Blog yazarı, Arayüz geliştiricisi ve Arkaplan geliştiricisi olmak için çalışmalar yapıyor.

 Websitesi
Takip Et:

 Kimler Neler Demiş?

avatar
  Abone Ol  
Bildir