İlginizi Çekebilir:Progressive Web App (PWA) Nedir? Ne İşe Yarar?


24 Oca 2017

Selamlar,

Geçtiğimiz günlerde ilk önce çok ünlü bir Alman youtube kanalında daha sonrada Mozilla’nın resmi youtube kanalında bir video yüklendi. Kullanıcılar ilk kez bu video’da Mozilla’nın Yeni Logosunu görmüş oldu. Daha sonra Mozilla resmi blog sayfasında bununla ilgili bir blog yazısı yayınladı. ve internet sitesinin blog sayfasında yeni logo çalışmaları yaptığı ve bu çalışmada fikirlerimize ihtiyaç duyduğunu belirten bir yazı yayınlamıştı. Birçok kişinin fikirlerinden yola çıkarak Mozilla günümüz teknolojisini ve kendi vizyonunu yansıtacak bir logoyu artık kullanıma almış bulunuyor. Bu logo ile Mozilla yenilikçi, güncel ve teknolojileri bilen bir şirket görüntüsü vermeyi amaçlıyor. İşte o yeni logo ve anlamı.

Mozilla’nın Eski Logosu

Mozilla’nın eski logosu basit ve sadece bir tasarıma sahip sadece harflerden oluşan bir logo idi.

Mozilla’nın Eski Logosu

 

Mozilla’nın Yeni Logosu

Mozilla’nın Yeni Logosu

Para için değil,insanlar için internet.

Para için değil, insanlar için internet sloganıyla çalışmalarına son hız devam eden mozilla. Yeni logosuyla gücüne güç katacağını düşünmektedir. Peki, bu logo’nun hikayesi ne ? Bu logo nerden ve nasıl ortaya çıktı ? Gelin bu sorunun cevabının hep birlikte öğrenelim.

Yeni Logo’nun Hikayesi!

Mozilla kullanmaya başladığı bu logo’da “Typotheque” tarafından hazırlanmış tamamen ücretsiz ve açık kaynak kodlu olan, “Zilla” olarak adlandırılan yazı fontunu kullanmıştır. Bu fontu kullanmasınının sebebi Açık kaynak ve yazılım ruhunu yansıtmak istemesidir. Logo’da göreceğiniz gibi :// ifadeleri bir yazılım dilinde kullanılan terimler gibi duruyor buda logoda verilmesi gereken mesajı vermiş olduğunu göstermektedir. Mozilla’nın kullandığı sloganda bu yeni logo ile özleşmiş.

Mozilla’nın Yeni Logosu Tanıtım Videosu

Şahsi Düşüncelerim

Açıkcası bu logo bana göre olmamış. Mozilla’yı hiç  bilmeyen bir kullanıcı bu logo ile şirketin ismini tam olarak bu logo’dan çıkartamayacaktır.Yani, mozilla kelimesini tam olarak göremezsiniz, hiç ama hiç bilmeyen biri denk geldiğinde bu logoya bu ne diyecektir açıkcası. Ben ilk başta mozilla’nın isminin değiştiğini düşündüm, moz vs mı oldu diye sonradan çaktım köfteyi 😀 Sadelikten yana düzenini bozmamış Mozilla. Görünüş olarak yine sade bir tasarım ve yine sadece harf kullanılmış bu tasarımsal açıdan Mozilla’nın Yeni Logosunu kullanacak kişiler için kolaylık olmuş diyebiliriz. Benim pek bu logoya alışabileceğimi düşünmüyorum ancak  biz instagram’ın  çamaşır makinesine benzeyen logosuna alıştıysak bunda alışırız be 🙂

Ne diyelim hayırlı olsun Mozilla!


Bu Yazımı Beğendiysen Sosyal Medya Hesaplarında Paylaşarak Bana Destek Olabilirsin!
 Google Plusda Paylaş


 Yazar: Hüseyin Körbalta Hakkında

Blog yazarı, Arayüz geliştiricisi ve Arkaplan geliştiricisi olmak için çalışmalar yapıyor.

 Websitesi
Takip Et:

4
 Kimler Neler Demiş?

avatar
2 Yazıdaki Yorumlar
2 Yorumlar
0 Takipçi
 
En çok tepki verilen yorum.
En iyi yorum
  Abone Ol  
Bildir
Emir Balın
Ziyaretçi
Emir Balın

Eski logo daha güzel gibi görünüş olarak fakat yeni logo yu beğenenler de az değil

seydi altındağlı
Ziyaretçi
seydi altındağlı

yazı için teşekkürler. logo eskisine göre farklı. bir ara daha sadece logo furyası vardı. sanırım logo sektörü de değişiyor.