Gizlilik Politikam Güncellendi. Bkz:Gizlilik Politikası28 Haz 2018

Ücretsiz forum yazılımları arasında en çok tercih edilen ve kullanımı oldukça kolay olan MyBB, yapmış olduğu geliştirmeler ile de kalitesini her geçen gün artırmaya devam ediyor. MyBB kullanıcıları, merakla bekledikler MyBB 2.0 sürümü konusunda üzücü bir haber aldı.

MyBB’nin resmi internet sitesinde paylaşılan bir blog yazında MyBB 2.0 sürümü beklemeye alındı.

MyBB 2.0 Sürümü Beklemeye Alındı!

MyBB resmi blog sayfasında paylaşılan yazıya göre şuan için MyBB 2.0 geliştirilmesi geçici olarak durduruldu. Bunun sebebini ise gelişen teknolojiler ve yapıların olduğunu işaret ettiler. Peki, neden beklemeye alındı?

Ana Yapı Tamamen Sıfırdan Yazılacak!

MyBB’nin yapısını tamamen değiştirecekler, sıfırdan her şeyi tekrardan yazılacak. Böylelikle yeni teknolojilere daha hızlı uyum sağlayabilen, değişebilen bir mybb altyapısı sağlanmış olacak. Temel yapı yeniden yazılacağı için yeniden kodlanacağı için bu süreç yıllar alabilecek. Bu süre zarfında MyBB ekibi 1.9 sürümünü çıkaracak kullanıcıları için. Şuan güncel sürüm 1.8.15 sürümüdür.

MyBB 1.9 ise 2.0 geçiş görevi görecek bir sürüm olacak. 2.0 yapısına kullanıcılar daha kolay geçiş yapabilsin diye MyBB 1.9 sürümü yeni yapıya uygun şekilde hazırlanacak.

MyBB 1.9 Sürümünde Ne Olacak?

MyBB 2.0 sürümü altyapısını tamamen yenileceği için daha eski mybb sürümüne sahip kullanıcılar sorun yaşamadan geçiş yapabilsinler diye 1.9 sürümü yeni yapıya uygun şekilde çıkartılacak. Tema yapısı Twig sistemine göre hazırlanacak ve eklenti sisteminde de ufak değişiklikler olacak.

Twig sistemiyle hazırlanmış, temel bir tema şablonuna sahip olacak, böylelikle daha esnek, daha geliştirilebilir bir tema yapısına MyBB’yi kavuşturmuş olacak.Eski tema yapısında dolayı kaynaklan güvenlik açıkları, javascript uyumsuzluğu, modern teknolojilere geçişte yaşanan sıkıntıların önüne bu yeni tema sistemi sayesinde geçiş yapılmış olacak. Artık, MyBB kullanıcıları daha kolay bir şekilde tema tasarlayabilecek, tema güvenliğini sağlam bir şekilde alabilecek.

Sadece Tema Yapısı Değişmeyecek!

En köklü yenilik tema iskeletinde oluşacak gibi ancak tek değişen taraf tema yapısı olmayacak. Şuan da ki sürümlerde kullanılan yazı editörü olan SCEditor’u kaldırılacak yerine WordPress’inde kullandığı TinyMCE getirilecek. Yazı editörü değiştirilerek kullanıcıya daha geniş bir kullanım alanı ve özelleştirme imkanı sağlanacak.

Sadece yazı editörü değil aynı zamanda MyBB’nin temel mail işlemcisi yerine Swiftmailer yapısına geçiş yapılacak. Böylelikle daha önce ki sürümler de yaşanan mail sorunları, güvenlik açıklarının önüne geçilmiş olacak ve çok daha gelişmiş bir mail sistemine sahip olacak.

Swiftmailer, birçok yapıya uygun olduğu için kolayca entegre edilebilen bir mail sistemi. Daha güvenli, daha işlevsel ve daha esnek bir yapıda olan bu mail sistemi MyBB kullanıcılarına aradıkları o mail sistemini tam anlamıyla karşılayacak.

MyBB 2.0 Sürümü Geliştirilmeye Devam Edecek!

Bildiğiniz üzere hali hazırda MyBB 2.0 sürümü beta olarak github üzerinde aktif olarak kullanıma açık. (Mybb 2.0) Aktif olan bu MyBB 2.0 sürümü tamamen sıfırlanacak ve yeniden yazılacak. Daha gelişmiş özellikler, eklentiler ve temalar ile geliştirilmeye devam edecek.

MyBB her zaman olduğu gibi Dünya’nın en çok tercih edilen açık kaynaklı, ücretsiz forum yazılımı olmaya devam edecek.Bu süreçte MyBB’ye yapacağınız her türlü destek bu yolda atılacak adımları hızlandıracaktır. MyBB’nin gelişmesine destek olmak için tıklayın.

Son olarak çıkacak olan sürüm MyBB 1.9 sürümüdür. Bu sürüm diğer sürümler de olduğu gibi 1.9.1 gibi sürümler ile devam edecek ama birçok yapısı değişmiş olacak bu yüzden MyBB 1.8.15 sürümünden bu sürüme geçiş için bir modül geliştirilecek.

Beklemede kalın…

Kaynak: Resmi blog yazısı için tıklayın.


Bu Yazımı Beğendiysen Sosyal Medya Hesaplarında Paylaşarak Bana Destek Olabilirsin!
 Google Plusda Paylaş


 Yazar: Hüseyin Körbalta Hakkında

Blog yazarı, Arayüz geliştiricisi ve Arkaplan geliştiricisi olmak için çalışmalar yapıyor.

 Websitesi
Takip Et:

1
 Kimler Neler Demiş?

avatar
1 Yazıdaki Yorumlar
0 Yorumlar
1 Takipçi
 
En çok tepki verilen yorum.
En iyi yorum
  Abone Ol  
Bildir
ahmet kandemir
Ziyaretçi
ahmet kandemir

Bu gidişle 2.0 sürümünü zor göreceğiz gibi, neden böyle bir şey yaptılar ki?