Popüler Aramalar:  TLS Nedir?  MyBB SSL Ayarları  MyBB 1.8 Linkleri Gizleme Eklentisi  Wordpress LiteSpeed Cache Ayarları  Wordpress Eklentisiz Breadcrumb  Yandex Webmaster
MyBB 2.0 Sürümü Beklemeye Alındı!

MyBB 2.0 Sürümü Beklemeye Alındı!

Ücretsiz forum yazılımları arasında en çok tercih edilen ve kullanımı oldukça kolay olan MyBB, yapmış olduğu geliştirmeler ile de kalitesini her geçen gün artırmaya devam ediyor. MyBB kullanıcıları, merakla bekledikler MyBB 2.0 sürümü konusunda üzücü bir haber aldı.

MyBB’nin resmi internet sitesinde paylaşılan bir blog yazında MyBB 2.0 sürümü beklemeye alındı.

MyBB 2.0 Sürümü Beklemeye Alındı!

MyBB resmi blog sayfasında paylaşılan yazıya göre şuan için MyBB 2.0 geliştirilmesi geçici olarak durduruldu. Bunun sebebini ise gelişen teknolojiler ve yapıların olduğunu işaret ettiler. Peki, neden beklemeye alındı?

Ana Yapı Tamamen Sıfırdan Yazılacak!

MyBB’nin yapısını tamamen değiştirecekler, sıfırdan her şeyi tekrardan yazılacak. Böylelikle yeni teknolojilere daha hızlı uyum sağlayabilen, değişebilen bir mybb altyapısı sağlanmış olacak. Temel yapı yeniden yazılacağı için yeniden kodlanacağı için bu süreç yıllar alabilecek. Bu süre zarfında MyBB ekibi 1.9 sürümünü çıkaracak kullanıcıları için. Şuan güncel sürüm 1.8.15 sürümüdür.

MyBB 1.9 ise 2.0 geçiş görevi görecek bir sürüm olacak. 2.0 yapısına kullanıcılar daha kolay geçiş yapabilsin diye MyBB 1.9 sürümü yeni yapıya uygun şekilde hazırlanacak.

MyBB 1.9 Sürümünde Ne Olacak?

MyBB 2.0 sürümü altyapısını tamamen yenileceği için daha eski mybb sürümüne sahip kullanıcılar sorun yaşamadan geçiş yapabilsinler diye 1.9 sürümü yeni yapıya uygun şekilde çıkartılacak. Tema yapısı Twig sistemine göre hazırlanacak ve eklenti sisteminde de ufak değişiklikler olacak.

Twig sistemiyle hazırlanmış, temel bir tema şablonuna sahip olacak, böylelikle daha esnek, daha geliştirilebilir bir tema yapısına MyBB’yi kavuşturmuş olacak.Eski tema yapısında dolayı kaynaklan güvenlik açıkları, javascript uyumsuzluğu, modern teknolojilere geçişte yaşanan sıkıntıların önüne bu yeni tema sistemi sayesinde geçiş yapılmış olacak. Artık, MyBB kullanıcıları daha kolay bir şekilde tema tasarlayabilecek, tema güvenliğini sağlam bir şekilde alabilecek.

Sadece Tema Yapısı Değişmeyecek!

En köklü yenilik tema iskeletinde oluşacak gibi ancak tek değişen taraf tema yapısı olmayacak. Şuan da ki sürümlerde kullanılan yazı editörü olan SCEditor’u kaldırılacak yerine WordPress’inde kullandığı TinyMCE getirilecek. Yazı editörü değiştirilerek kullanıcıya daha geniş bir kullanım alanı ve özelleştirme imkanı sağlanacak.

Sadece yazı editörü değil aynı zamanda MyBB’nin temel mail işlemcisi yerine Swiftmailer yapısına geçiş yapılacak. Böylelikle daha önce ki sürümler de yaşanan mail sorunları, güvenlik açıklarının önüne geçilmiş olacak ve çok daha gelişmiş bir mail sistemine sahip olacak.

Swiftmailer, birçok yapıya uygun olduğu için kolayca entegre edilebilen bir mail sistemi. Daha güvenli, daha işlevsel ve daha esnek bir yapıda olan bu mail sistemi MyBB kullanıcılarına aradıkları o mail sistemini tam anlamıyla karşılayacak.

MyBB 2.0 Sürümü Geliştirilmeye Devam Edecek!

Bildiğiniz üzere hali hazırda MyBB 2.0 sürümü beta olarak github üzerinde aktif olarak kullanıma açık. (Mybb 2.0) Aktif olan bu MyBB 2.0 sürümü tamamen sıfırlanacak ve yeniden yazılacak. Daha gelişmiş özellikler, eklentiler ve temalar ile geliştirilmeye devam edecek.

MyBB her zaman olduğu gibi Dünya’nın en çok tercih edilen açık kaynaklı, ücretsiz forum yazılımı olmaya devam edecek.Bu süreçte MyBB’ye yapacağınız her türlü destek bu yolda atılacak adımları hızlandıracaktır. MyBB’nin gelişmesine destek olmak için tıklayın.

Son olarak çıkacak olan sürüm MyBB 1.9 sürümüdür. Bu sürüm diğer sürümler de olduğu gibi 1.9.1 gibi sürümler ile devam edecek ama birçok yapısı değişmiş olacak bu yüzden MyBB 1.8.15 sürümünden bu sürüme geçiş için bir modül geliştirilecek.

Beklemede kalın…

Kaynak: Resmi blog yazısı için tıklayın.

 Yazı Bağlantısını Kopyala & Paylaş

Benzer Yazılar

 • MyBB + Nginx + Google Seo URL Ayarları Nasıl Yapılır ?

  MyBB + Nginx + Google Seo URL Ayarları Nasıl Yapılır ?

  MyBB'yi daha önce Nginx üzerinde çalıştırmıştım ancak proxy nginx olarak çalışıyordu yani yine .htaccess kullanıyordum hal böyle olunca ekstra bir ayarlama yapmak gerekmiyordu. Bu yazımda ise nginx'i proxy olarak değil de standart olarak kurulmuş bir sunucuda mybb'yi nasıl daha iyi çalıştırılır, ne gibi ayarlar mybb için idealdir ve tabii ki'de…
 • MyBB 1.8 Yukarı Çık Eklentisi v1.0

  MyBB 1.8 Yukarı Çık Eklentisi v1.0

  Selamlar, MyBB için geliştirmiş olduğum ve basit bir işlevi olan MyBB 1.8.x sürümlerine uyumlu olan Yukarı Çık eklentisini sizlerle paylaşmak istedim. Eklenti hakkında söyleyebilecek pek birşey yok açıkcası, amacı basit, kurulumu oldukça basit bir yukarı çıkma işlevini yapan MyBB eklentisidir. MyBB 1.8 Yukarı Çık Eklentisi v1.0 Eklenti, forum sitenize sağ…
 • MyBB SSL Ayarları Nasıl Yapılır ?

  MyBB SSL Ayarları Nasıl Yapılır ?

  Son günlerde SSL kullanımı her geçen gün artmakta. Buna sebep olan olay ise Google tarafından web site sahiplerine göndermiş olduğu bir bilgilendirme mesajıdır. Google, Chrome tarayıcısını kullanan kişilere sitelerin güvenli ya da güvensiz olduğunu bildireceğini bu yüzden ssl kullanmayan web site sahiplerinin kullanıcı kaybetmemesi için sitelerini https protokolüne geçirmeleri yönünde…
 • MyBB SSL Kurulumundan Sonra Videolar Gözükmüyor Sorunu (Çözümü)

  MyBB SSL Kurulumundan Sonra Videolar Gözükmüyor Sorunu (Çözümü)

  MyBB SSL Kurulumundan Sonra Videolar Gözükmüyor Sorunu (Çözümü) Merhabalar, Bu yazımda sizlere MyBB forum yazılımında SSL kurulumundan sonra youtube,vimeo ve dailymotion gibi video servislerininin videolarının konularınıza eklemenize rağmen videoların gözükmemesi ya da oynatılamaması ile ilgili yaşanılan sorunun çözümünü anlatacağım. Sorunun çözümüne geçiş yapmadan önce SSL'nin ne olduğunu bilmeyen MyBB kullanıcılarına…
MyBB 2.0 Sürümü Beklemeye Alındı! için Yorum'da Bulun

Bu yazıya şimdiye kadar 3 Yorum yapılmıştır.

 • Yorum Sahibi
   Yanıtla
  ahmet kandemir Ziyaretçi

  Bu gidişle 2.0 sürümünü zor göreceğiz gibi, neden böyle bir şey yaptılar ki?

 • Yorum Sahibi
   Yanıtla
  Levent Ziyaretçi

  Bana kalırsa mybb ana sayfası sözlük tarzında bir script olacak gibi. Bir çok cihazla uyumlu bir tasarıma sahip olacak. Bu kadar beklediklerine göre Vbulletin ve XenForo nun tahtını sallayacak gibi.

 • Yorum Sahibi
   Yanıtla
  Sota Ziyaretçi

  Mybb de canımızı ençok sıkan şey mobil uyumluktu. Gomobil eklentisinin güncel olmaması, Sürekli reponsive tema almak zorunda kalmamız.
  TR destek sağlayan ekip,kişilerin birerbirer elini çekmesi.
  2.0 çıkış tarihinin sürekli ötelenmesi artık canımıza tak ettirdi.
  Mybb’den » Xenforo’ya geçerek Mybb defterini sonsuza kadar kapattık.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 Lütfen, en az 15 karakterli bir yorum belirtiniz.

 Lütfen,isminizi belirtiniz.
 Lütfen, kullanmakta olduğunuz bir e-mail adresi giriniz.
 Yukarıda ki alanı işaretlemeniz zorunludur.Aksi takdirde yorumunuz gönderilemeyecektir.


kızlar soruyor