Gizlilik Politikam Güncellendi. Bkz:Gizlilik Politikası28 Eyl 2016

MyBB Google Seo Ayarları Nasıl Yapılmalıdır ?

Merhabalar,

Bu yazımda MyBB için önemli bir eklenti olan Google Seo Plugin‘nin ayarlarının nasıl yapılacağını sizlere anlatmaya çalışacağım. Bu eklenti mybb altyapılı forumunuzun seo yapısını düzenlemek ve arama motorlarına uygun url yapılarını oluşturmanızı sağlar.

MyBB Google Seo eklentisi ile forumunuza özel 404 hata sayfaları oluşturabilirsiniz. Ayrıca Google Seo eklentisi forumunuzun her sayfasına özel otomatik olarak meta tag, (Descriptions) etiketide oluşturmaktadır. Google seo eklentisi, forumunuzun URL yapısını Türkçe karakter formatı ile uyumlu hale getirip, tam bir Seo dostu olmasını sağlamakla yetinmeyip, dinamik bir ”site haritası”da, (Sitemap) oluşturuyor ve her sayfaya özel (Canonical) etiketi’de ekliyor.

Eklenti Ayarları Nasıl Yapılmalıdır ?

Eklenti ayarları oldukça basit yapılandırılıyor ancak eklentinin ayarlarında bilmeniz gereken önemli kısımlar mevcut. Eklentinin kurulumu ilgili detaylı dökümanı bu adresten bulabilirsiniz. Ben size tek tek eklentinin kurulum aşamalarını anlatmayacağım sadece ayarlarının nasıl yapılması gerektiğini anlatacağım.

Google Seo Redirect – Yönlendirme Ayarları

Bu ayar bizim için önemli ayarlardan bir tanesidir. Eklenti sadece linux sunucularda çalıştığı için kullandığımız linux web server’da önem arz ediyor. Eğer sitenizin host edildiği sunucu bir Litespeed ile güçlendirilmiş bir host ise bazı durumlarda üye profili, takvim, etkinlik sayfalarında çeşitli döngüsel 404 gibi sayfa bulunamadı hatalarına neden oluyor bu durum apache’nin mod_rewrite mödülünden kaynaklı bir sorun değil Litespeed kernel’in oluşan ufak bir bug ‘tan dolayı 404 döngüsel hataları alabiliyorsunuz. Bunun için yapmanız gereken ayar aşağıda ki gibidir.

MyBB admin paneline giriş yapın,en alt kısımda bulunan Google SEO Redirect/Yönlendirme Ayarları’nı açın ve bu bölümde Litespeed Geçici Hata Çözümleri kısmında ki Evet/Hayır seçeneklerinden “Evet” seçeneğini seçip ayarları kaydedin.

Eğer sunucunuz Litespeed değil ise Nginx,lighttpd ya da düz Apache ise bu ayarı “Hayır” olarak seçin ve kaydedin.

Google Seo Sitemap Ayarları

Evet, en önem arz eden ayarlardan bir tanesidir. Bu ayarları doğru bir şekilde yapılandırmak gerekiyor eğer eksik yapılandırırsanız sitenizin içeriği eksik ya da yanlış indexlenecektir. Bazı MyBB kullanıcıları bu ayarı yanlış yapıyor ve şu tarz bir soruyla bizlere geliyor ” Alt forumlarım google’de indexlenmiyor ?”  bu tarz bir sorunun çözümü ise Google Seo Sitemap Ayarlar’ında yatmaktadır.

Admin panelinizden en alt kısımda bulunan Google Seo Sitemap Ayarları adlı ayar grubunu açın ve eğer sitenizde bulunan alt forumlarında indexlenmesini istiyorsanız ayarlarınızı resimde gösterdiğim şekilde gerçekleştirin.

MyBB Sitemap Ayarları
MyBB Sitemap Ayarları

Yukarıda ki kırmızı çerçeve içinde belirtiğim ayar sizde bu şekilde değilse ve sitenizde bulunan alt forumlarıda indexlenmesini istiyorsanız bu ayarı resimde ki gibi yapıp kaydetmeniz gerekiyor. Ayarlarınızı bu şekilde yaptığınızda artık alt forumlarınızın arama motorlarınca indexlendiğini göreceksiniz.

Peki bu ayarın bizim için ne kadar önemli ? ya da ne yararı var ? diyenleriniz olacaktır. Eğer çok büyük bir foruma sahip değilseniz alt forumlarınızın sizin için değerli olacaktır. Çünkü, alt forumlarımızda anahtar kelime kullanabiliyoruz.Örneğin Web Programlama Dilleri adında bir forumunuz mevcut ve bunların altınada CSS, HTML diye alt forumlar oluşturdunuz işte CSS ve HTML isminde ki alt forumlarınız size hit kazandıracak önemli kelimelerdir ki bu ayar açık değilse google tarafından sadece ana forum indexlenecektir ve alt forumlarınız indexlenmeyecektir.

MyBB Google Seo URL Ayarları

Geldik yazının en kafa karıştırıcı olacak bölümüne. Elimden geldiğinde sade ve kısa bir şekilde anlatmaya çalışacağım. Mybb’nin Google Seo eklentisini kurduğumuzda bize default olarak bir url yapısı gelmektedir, bu url yapısı şu şekildedir;

siteadi.com/forum-anaforum (Kategoriler için)

siteadi.com/konu-sitekonusu.html (Konular için)

siteadi.com/uye-uyeadi.html (Üye profilleri için)

Bu tarz basit bir ayar ile karşımıza geliyor. Birçoğu bu ayarı direkt olarak kaydediyor.

Birçoğunuz için bu yapı ideal bir yapı gibi gözükebilir ancak site adresinizin adının uzunluğu bu ayarları yapılandırmanızda önem arz ediyor.  Örneğin siteniz sadece belli bir içeriğe yönelik paylaşımlar barındırıyorsa yapacağınız ayarlamaları dikkat etmeniz gerekiyor. Sizin için bu default ayara alternatif birkaç tane yapılandırma seçeneği sundum.

MyBB Google Seo eklentisinde url yapıları için örnekler.

Forum-lar için URL Formatları:

Normal (Genel) Forumlar için:

f-{url} ya da f-{url}.html

kat-{url} ya da kat-{url}.html

kategori-{url}

{url}-forumu ya da {url}-forumu.html

İndirme vb Forumları İçin:

{url}-indir ya da {url}-indir.html

{url}-full-indir ya da {url}-full-indir.html

filmi-indir-{url}

torrent-{url} ya da torrenti-{url}

Dizi-Film vb Forumlar İçin

dizi-{url} ya da film-{url}

yerli-dizi-{url} ya da yerli-film-{url}

film-izle-{url} ya da dizi-izle-{url}

{url}-dizisi ya da {url}-dizisi.html

{url}-izle ya da {url}-izle.html

{url}-hd-izle ya da {url}-hd-izle.html

Biyografi – Yazar- Kitap vb forumlar için :

{url}-kimdir ya da {url}- hakkinda.html

yazar-{url} ya da kitap-yazarı-{url}

{url}-biyografisi ya da {url}-biyografisi.html

Uyarı: Burada dikkat edilmesi gereken nokta, {url} kodunun başında ya da sonunda mutlaka bir ek kelime ya da harf takısı olmalıdır. Aksi halde diğer URL formatları ile arasında çeşitli çakışmalara neden olup, 404 hatalarınada sebebiyet verecektir.

Konu-lar için URL Formatı Örnekleri:
Film adı: ”İnanılmaz Örümcek Adam 2” olsun, bakın film siteleri için konu-ların URL yapısıyla nasıl oynayabiliyoruz.

  • Orjinal Format: konu-{url}.html  -> konu-inanilmaz-orumcek-adam-2.html
  • {url}-online-izle.html  -> inanilmaz-orumcek-adam-2-online-izle.html
  • online-{url}-izle.html ->  online-inanilmaz-orumcek-adam-2-izle.html
  • {url}-filmi.html ->  inanilmaz-orumcek-adam-2-filmi.html
  • {url}-filmi-izle.html ->  inanilmaz-orumcek-adam-2-filmi-izle.html
  • {url}-filmi-online-izle.html ->  inanilmaz-orumcek-adam-2-filmi-online-izle.html
  • online-{url}-filmi-izle.html  -> online-inanilmaz-orumcek-adam-2-filmi-izle.html

Üsteki vermiş olduğum örnekleri kendi zevkinize göre, URL’nin başına veya sonuna dilediğiniz önek kelimeyi ekleyebiliyorsunuz.
Bu işlemi ”Google Seo URL Ayarları” bölümünden yapabilirsiniz.

Ön ek kelimelerini kaldırmayın ancak url başında ya da sonunda farklı kelime-ler kullanabilirsiniz, kaldıracak olursanız eğer url hataları oluşacaktır.

Pekçok MyBB kullanıcısının yaptığı en büyük hatalardan bir tanesidir. Seo url ayarlarını siteniz için öyle ayarlamalısınız ki güçlü bir site içi seo uygulayın. Site içeriğinize ya da site adresinize uygun bir yapıda url yapısı oluşturunuz. Sitenizle alakasız veya size bir fayda sağlamayacak şekilde url yapısını yaparsanız yükselmeniz,sitenizin gelişmesi olması gerekenden yavaş olacaktır.

Daha önce sizlere MyBB Meta Etiketleri Nasıl Eklenmelidir ? anlatmıştım, o yazımıda okumayı unutmayınız.


Bu Yazımı Beğendiysen Sosyal Medya Hesaplarında Paylaşarak Bana Destek Olabilirsin!
 Google Plusda Paylaş


 Yazar: Hüseyin Körbalta Hakkında

Blog yazarı, Arayüz geliştiricisi ve Arkaplan geliştiricisi olmak için çalışmalar yapıyor.

 Websitesi
Takip Et:

9
 Kimler Neler Demiş?

avatar
3 Yazıdaki Yorumlar
6 Yorumlar
1 Takipçi
 
En çok tepki verilen yorum.
En iyi yorum
  Abone Ol  
Bildir
SesliNerede
Ziyaretçi
SesliNerede

bu güzel paylaşım ve bilgi için teşekkür ederim hocam

Onur
Ziyaretçi
Onur

Hocam ben yaptım ancak site konuya girerken 404 hatası veriyor yardım edermisiniz

Site : http://forum.sanal-rehberim.com

Hamit
Ziyaretçi

googlede katagoruler,uyeler, etiketler filan çıkıyor ama konular cıkmıyor.
sitemap-{url}.xml olarak ayarlı bende nasıl değistirmem gerekiyor veya sorun bundan mı kaynaklı olabilir yardımcı olurmusunuz