Popüler Aramalar:  TLS Nedir?  MyBB SSL Ayarları  MyBB 1.8 Linkleri Gizleme Eklentisi  Wordpress LiteSpeed Cache Ayarları  Wordpress Eklentisiz Breadcrumb  Yandex Webmaster
MyBB Google Seo Ayarları Nasıl Yapılmalıdır ?

MyBB Google Seo Ayarları Nasıl Yapılmalıdır ?

MyBB Google Seo Ayarları Nasıl Yapılmalıdır ?

Merhabalar,

Bu yazımda MyBB için önemli bir eklenti olan Google Seo Plugin‘nin ayarlarının nasıl yapılacağını sizlere anlatmaya çalışacağım. Bu eklenti mybb altyapılı forumunuzun seo yapısını düzenlemek ve arama motorlarına uygun url yapılarını oluşturmanızı sağlar.

MyBB Google Seo eklentisi ile forumunuza özel 404 hata sayfaları oluşturabilirsiniz. Ayrıca Google Seo eklentisi forumunuzun her sayfasına özel otomatik olarak meta tag, (Descriptions) etiketide oluşturmaktadır. Google seo eklentisi, forumunuzun URL yapısını Türkçe karakter formatı ile uyumlu hale getirip, tam bir Seo dostu olmasını sağlamakla yetinmeyip, dinamik bir ”site haritası”da, (Sitemap) oluşturuyor ve her sayfaya özel (Canonical) etiketi’de ekliyor.

Eklenti Ayarları Nasıl Yapılmalıdır ?

Eklenti ayarları oldukça basit yapılandırılıyor ancak eklentinin ayarlarında bilmeniz gereken önemli kısımlar mevcut. Eklentinin kurulumu ilgili detaylı dökümanı bu adresten bulabilirsiniz. Ben size tek tek eklentinin kurulum aşamalarını anlatmayacağım sadece ayarlarının nasıl yapılması gerektiğini anlatacağım.

Google Seo Redirect – Yönlendirme Ayarları

Bu ayar bizim için önemli ayarlardan bir tanesidir. Eklenti sadece linux sunucularda çalıştığı için kullandığımız linux web server’da önem arz ediyor. Eğer sitenizin host edildiği sunucu bir Litespeed ile güçlendirilmiş bir host ise bazı durumlarda üye profili, takvim, etkinlik sayfalarında çeşitli döngüsel 404 gibi sayfa bulunamadı hatalarına neden oluyor bu durum apache’nin mod_rewrite mödülünden kaynaklı bir sorun değil Litespeed kernel’in oluşan ufak bir bug ‘tan dolayı 404 döngüsel hataları alabiliyorsunuz. Bunun için yapmanız gereken ayar aşağıda ki gibidir.

MyBB admin paneline giriş yapın,en alt kısımda bulunan Google SEO Redirect/Yönlendirme Ayarları’nı açın ve bu bölümde Litespeed Geçici Hata Çözümleri kısmında ki Evet/Hayır seçeneklerinden “Evet” seçeneğini seçip ayarları kaydedin.

Eğer sunucunuz Litespeed değil ise Nginx,lighttpd ya da düz Apache ise bu ayarı “Hayır” olarak seçin ve kaydedin.

Google Seo Sitemap Ayarları

Evet, en önem arz eden ayarlardan bir tanesidir. Bu ayarları doğru bir şekilde yapılandırmak gerekiyor eğer eksik yapılandırırsanız sitenizin içeriği eksik ya da yanlış indexlenecektir. Bazı MyBB kullanıcıları bu ayarı yanlış yapıyor ve şu tarz bir soruyla bizlere geliyor ” Alt forumlarım google’de indexlenmiyor ?”  bu tarz bir sorunun çözümü ise Google Seo Sitemap Ayarlar’ında yatmaktadır.

Admin panelinizden en alt kısımda bulunan Google Seo Sitemap Ayarları adlı ayar grubunu açın ve eğer sitenizde bulunan alt forumlarında indexlenmesini istiyorsanız ayarlarınızı resimde gösterdiğim şekilde gerçekleştirin.

MyBB Sitemap Ayarları
MyBB Sitemap Ayarları

Yukarıda ki kırmızı çerçeve içinde belirtiğim ayar sizde bu şekilde değilse ve sitenizde bulunan alt forumlarıda indexlenmesini istiyorsanız bu ayarı resimde ki gibi yapıp kaydetmeniz gerekiyor. Ayarlarınızı bu şekilde yaptığınızda artık alt forumlarınızın arama motorlarınca indexlendiğini göreceksiniz.

Peki bu ayarın bizim için ne kadar önemli ? ya da ne yararı var ? diyenleriniz olacaktır. Eğer çok büyük bir foruma sahip değilseniz alt forumlarınızın sizin için değerli olacaktır. Çünkü, alt forumlarımızda anahtar kelime kullanabiliyoruz.Örneğin Web Programlama Dilleri adında bir forumunuz mevcut ve bunların altınada CSS, HTML diye alt forumlar oluşturdunuz işte CSS ve HTML isminde ki alt forumlarınız size hit kazandıracak önemli kelimelerdir ki bu ayar açık değilse google tarafından sadece ana forum indexlenecektir ve alt forumlarınız indexlenmeyecektir.

MyBB Google Seo URL Ayarları

Geldik yazının en kafa karıştırıcı olacak bölümüne. Elimden geldiğinde sade ve kısa bir şekilde anlatmaya çalışacağım. Mybb’nin Google Seo eklentisini kurduğumuzda bize default olarak bir url yapısı gelmektedir, bu url yapısı şu şekildedir;

siteadi.com/forum-anaforum (Kategoriler için)

siteadi.com/konu-sitekonusu.html (Konular için)

siteadi.com/uye-uyeadi.html (Üye profilleri için)

Bu tarz basit bir ayar ile karşımıza geliyor. Birçoğu bu ayarı direkt olarak kaydediyor.

Birçoğunuz için bu yapı ideal bir yapı gibi gözükebilir ancak site adresinizin adının uzunluğu bu ayarları yapılandırmanızda önem arz ediyor.  Örneğin siteniz sadece belli bir içeriğe yönelik paylaşımlar barındırıyorsa yapacağınız ayarlamaları dikkat etmeniz gerekiyor. Sizin için bu default ayara alternatif birkaç tane yapılandırma seçeneği sundum.

MyBB Google Seo eklentisinde url yapıları için örnekler.

Forum-lar için URL Formatları:

Normal (Genel) Forumlar için:

f-{url} ya da f-{url}.html

kat-{url} ya da kat-{url}.html

kategori-{url}

{url}-forumu ya da {url}-forumu.html

İndirme vb Forumları İçin:

{url}-indir ya da {url}-indir.html

{url}-full-indir ya da {url}-full-indir.html

filmi-indir-{url}

torrent-{url} ya da torrenti-{url}

Dizi-Film vb Forumlar İçin

dizi-{url} ya da film-{url}

yerli-dizi-{url} ya da yerli-film-{url}

film-izle-{url} ya da dizi-izle-{url}

{url}-dizisi ya da {url}-dizisi.html

{url}-izle ya da {url}-izle.html

{url}-hd-izle ya da {url}-hd-izle.html

Biyografi – Yazar- Kitap vb forumlar için :

{url}-kimdir ya da {url}- hakkinda.html

yazar-{url} ya da kitap-yazarı-{url}

{url}-biyografisi ya da {url}-biyografisi.html

Uyarı: Burada dikkat edilmesi gereken nokta, {url} kodunun başında ya da sonunda mutlaka bir ek kelime ya da harf takısı olmalıdır. Aksi halde diğer URL formatları ile arasında çeşitli çakışmalara neden olup, 404 hatalarınada sebebiyet verecektir.

Konu-lar için URL Formatı Örnekleri:
Film adı: ”İnanılmaz Örümcek Adam 2” olsun, bakın film siteleri için konu-ların URL yapısıyla nasıl oynayabiliyoruz.

 • Orjinal Format: konu-{url}.html  -> konu-inanilmaz-orumcek-adam-2.html
 • {url}-online-izle.html  -> inanilmaz-orumcek-adam-2-online-izle.html
 • online-{url}-izle.html ->  online-inanilmaz-orumcek-adam-2-izle.html
 • {url}-filmi.html ->  inanilmaz-orumcek-adam-2-filmi.html
 • {url}-filmi-izle.html ->  inanilmaz-orumcek-adam-2-filmi-izle.html
 • {url}-filmi-online-izle.html ->  inanilmaz-orumcek-adam-2-filmi-online-izle.html
 • online-{url}-filmi-izle.html  -> online-inanilmaz-orumcek-adam-2-filmi-izle.html

Üsteki vermiş olduğum örnekleri kendi zevkinize göre, URL’nin başına veya sonuna dilediğiniz önek kelimeyi ekleyebiliyorsunuz.
Bu işlemi ”Google Seo URL Ayarları” bölümünden yapabilirsiniz.

Ön ek kelimelerini kaldırmayın ancak url başında ya da sonunda farklı kelime-ler kullanabilirsiniz, kaldıracak olursanız eğer url hataları oluşacaktır.

Pekçok MyBB kullanıcısının yaptığı en büyük hatalardan bir tanesidir. Seo url ayarlarını siteniz için öyle ayarlamalısınız ki güçlü bir site içi seo uygulayın. Site içeriğinize ya da site adresinize uygun bir yapıda url yapısı oluşturunuz. Sitenizle alakasız veya size bir fayda sağlamayacak şekilde url yapısını yaparsanız yükselmeniz,sitenizin gelişmesi olması gerekenden yavaş olacaktır.

Daha önce sizlere MyBB Meta Etiketleri Nasıl Eklenmelidir ? anlatmıştım, o yazımıda okumayı unutmayınız.

 Yazı Bağlantısını Kopyala & Paylaş

Benzer Yazılar

 • MyBB 2.0 Sürümü Beklemeye Alındı!

  MyBB 2.0 Sürümü Beklemeye Alındı!

  Ücretsiz forum yazılımları arasında en çok tercih edilen ve kullanımı oldukça kolay olan MyBB, yapmış olduğu geliştirmeler ile de kalitesini her geçen gün artırmaya devam ediyor. MyBB kullanıcıları, merakla bekledikler MyBB 2.0 sürümü konusunda üzücü bir haber aldı. MyBB'nin resmi internet sitesinde paylaşılan bir blog yazında MyBB 2.0 sürümü beklemeye…
 • MyBB + Nginx + Google Seo URL Ayarları Nasıl Yapılır ?

  MyBB + Nginx + Google Seo URL Ayarları Nasıl Yapılır ?

  MyBB'yi daha önce Nginx üzerinde çalıştırmıştım ancak proxy nginx olarak çalışıyordu yani yine .htaccess kullanıyordum hal böyle olunca ekstra bir ayarlama yapmak gerekmiyordu. Bu yazımda ise nginx'i proxy olarak değil de standart olarak kurulmuş bir sunucuda mybb'yi nasıl daha iyi çalıştırılır, ne gibi ayarlar mybb için idealdir ve tabii ki'de…
 • MyBB 1.8 Yukarı Çık Eklentisi v1.0

  MyBB 1.8 Yukarı Çık Eklentisi v1.0

  Selamlar, MyBB için geliştirmiş olduğum ve basit bir işlevi olan MyBB 1.8.x sürümlerine uyumlu olan Yukarı Çık eklentisini sizlerle paylaşmak istedim. Eklenti hakkında söyleyebilecek pek birşey yok açıkcası, amacı basit, kurulumu oldukça basit bir yukarı çıkma işlevini yapan MyBB eklentisidir. MyBB 1.8 Yukarı Çık Eklentisi v1.0 Eklenti, forum sitenize sağ…
 • MyBB SSL Ayarları Nasıl Yapılır ?

  MyBB SSL Ayarları Nasıl Yapılır ?

  Son günlerde SSL kullanımı her geçen gün artmakta. Buna sebep olan olay ise Google tarafından web site sahiplerine göndermiş olduğu bir bilgilendirme mesajıdır. Google, Chrome tarayıcısını kullanan kişilere sitelerin güvenli ya da güvensiz olduğunu bildireceğini bu yüzden ssl kullanmayan web site sahiplerinin kullanıcı kaybetmemesi için sitelerini https protokolüne geçirmeleri yönünde…
MyBB Google Seo Ayarları Nasıl Yapılmalıdır ? için Yorum'da Bulun

Bu yazıya şimdiye kadar 9 Yorum yapılmıştır.

 • Yorum Sahibi
   Yanıtla
  SesliNerede Ziyaretçi

  bu güzel paylaşım ve bilgi için teşekkür ederim hocam

 • Yorum Sahibi
   Yanıtla
  Onur Ziyaretçi

  Hocam ben yaptım ancak site konuya girerken 404 hatası veriyor yardım edermisiniz

  Site : http://forum.sanal-rehberim.com

  • Yorum Sahibi
    Yanıtla
   Hüseyin Körbalta Yazar 

   Merhaba,

   Büyük ihtimalle .htaccess ayarlarınızı yapılandırmadınız. Gerekli bilgilendirmeler admin panelinizde ki eklentiler bölümünde, google seo eklentisinin alt kısmında bulunmaktadır. O kodları .htaccess dosyanıza eklemeniz halinde sorununuz çözülecektir.

   Güncelleme: Şuan baktım, sanırım sorunu çözdünüz 🙂

 • Yorum Sahibi
   Yanıtla
  Hamit Ziyaretçi

  googlede katagoruler,uyeler, etiketler filan çıkıyor ama konular cıkmıyor.
  sitemap-{url}.xml olarak ayarlı bende nasıl değistirmem gerekiyor veya sorun bundan mı kaynaklı olabilir yardımcı olurmusunuz

  • Yorum Sahibi
    Yanıtla
   Hüseyin Körbalta Yazar 

   Merhaba,

   Sitenizde yönlendirme sorunu mevcut. azospermihastalari.com diye yazdığımızda giriş yapılmıyor ve başına www. ekleyince siteniz açılıyor. Ayrıca, Google Seo url ayarları yapılandırılmamış, konularınızın url yapısı default ayarda bulunmakta. Yazımda anlattığım şekilde adımları eksiksiz bir şekilde yapmanızı tavsiye ediyorum, hiçbir adımı atlamadan ayarlarınızı yaptığınızda seo url ayarlarınızı yapılandırmış olacaksınız.

   • Yorum Sahibi
     Yanıtla
    Hamit Ziyaretçi

    rica etsem gerekli duzeltmeleri yaparmısınız. sağlık sitesi herkez bilgileniyor

    • Yorum Sahibi
     Hüseyin Körbalta Yazar 

     Merhaba,

     Blog yazımda ki anlatımı uyguladığınızda ayarlarınızı kendiniz yapılandırmış olacaksınız. Benim yapmamı istiyorsanız eğer [email protected] adresinden iletişime geçin, uygun bir fiyat karşılığında seo ayarlarınızı ve site optimizasyonu işlemlerini gerçekleştirelim.

    • Yorum Sahibi
     Hamit Ziyaretçi

     mail attım bakar mısınız

    • Yorum Sahibi
     Hüseyin Körbalta Yazar 

     Tarafınıza geri dönüş yaptım.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 Lütfen, en az 15 karakterli bir yorum belirtiniz.

 Lütfen,isminizi belirtiniz.
 Lütfen, kullanmakta olduğunuz bir e-mail adresi giriniz.
 Yukarıda ki alanı işaretlemeniz zorunludur.Aksi takdirde yorumunuz gönderilemeyecektir.