Popüler Aramalar:  TLS Nedir?  MyBB SSL Ayarları  MyBB 1.8 Linkleri Gizleme Eklentisi  Wordpress LiteSpeed Cache Ayarları  Wordpress Eklentisiz Breadcrumb  Yandex Webmaster
MyBB IMDB Trailer Video MyKod Yapımı

MyBB IMDB Trailer Video MyKod Yapımı

Merhabalar,

MyBB forum yazılımında MyKod sistemi bizi eklenti kullanmaktan ya da eklenti oluşturmaktan kurtaran en önemli özelliklerden biridir. Bu yazımda ise özellikle film ve dizi forumları için vazgeçilmezlerinden olan imdb film bilgilerinden fragman (trailer) kısmını alıp, forumumuzda nasıl kullanabileceğimizi ve bunu mykod ile nasıl yapacağımızı anlatmaya çalışacağım.

Yakın bir zamanda bu mykod’a ihtiyaç duymuştum. Ekleyeceğim filmin,dizinin fragman (trailer) videosu ne yazık ki hiçbir yerde yoktu ne youtube,ne vimeo,ne de dailymotion gibi sitelerde. IMDB sayfasında bulduğum fragmanı nasıl forumda gösteririm diye düşündüm ve imdb’nin embed kodlarını biraz sentezleyerek bir mykod hazırladım.

MyBB IMDB Trailer Video MyKod Yapımı

MyBB’de Mykod Nasıl Eklenir ?

Forumunuzun admin paneline giriş yapın, forum ayarları kısmında Mykod Yönetimi‘ne tıklayın ve açılan sayfada Yeni Mykod Ekle butonuna tıklayın ve açılan sayfayı aşağıda ki bilgilere göre doldurunuz.

Mykod Başlığı: IMDB Video Trailer

Mykod Açıklaması: IMDB sayfasında yer alan trailer (fragman) videolarını forumunuzda oynatmanızı sağlar.

Düzenli İfade:

\[imdbvid\](.*?)\[/imdbvid\]

Yerine Gösterilecek İfade:

<iframe src="http://www.imdb.com/video/imdb/$1/imdb/embed?autoplay=false&width=720" width="720" height="480" allowfullscreen="true" mozallowfullscreen="false" webkitallowfullscreen="false" frameborder="no" scrolling="no"></iframe>

Mykod Aktif Edilsin mi? seçeneğinide evet olarak seçip kaydediyoruz. Herşey bitti, başarılı bir şekilde IMDB Trailer Mykodumuzu eklemiş olduk. Kullanım şekli aşağıda ki gibidir.

Kullanım Şekli:

[imdbvid]vi4228952857[/imdbvid]

Peki, bu vi4228952857 kısmını nasıl bulacağım ? Eklemek istediğim filmin video id’sini nasıl bulacağım diyorsanız hemen kısaca onuda anlatayım sizlere.

Örneğin Vikings dizisinin imdb sayfasını açıyoruz -> http://www.imdb.com/title/tt2306299/

Sayfamız açıldığı zaman dizinin afişinin olduğu bölümün sağ tarafında bir video bulunmaktadır. Bu dizinin en son sezon tanıtımı videosudur yani trailer videosudur. Bu videoya sağ tıklayıp, bağlantıyı kopyala diyoruz ve oluşan url’yi tarayıcımızın url kısmına yapıştırıyoruz fakat git demiyoruz.

Bunu yaptığımızda oluşan url şu şekilde olacaktır.

http://www.imdb.com/video/imdb/vi1303687961?ref_=tt_ov_vi

Buradan sadece vi1303687961 yazan kısmı alacaksınız ve mykod tagları arasına ekleyeceksiniz.

Bu şekilde:

[imdbvid]vi1303687961[/imdbvid]

İstediğiniz herhangi bir film,dizi vs imdb sayfasına giriyorsunuz eğer var ise trailer videosu hemen sağ tarafta olacaktır oradan yukarıda bahsettiğim şekilde videonun id numarasını alıp, mykodlar arasında ekleyip forumunuzda konunuza ilave edeceksiniz.

Hepsi bu kadar, iyi çalışmalar kolay gelsin 🙂

 Yazı Bağlantısını Kopyala & Paylaş

Benzer Yazılar

 • MyBB 2.0 Sürümü Beklemeye Alındı!

  MyBB 2.0 Sürümü Beklemeye Alındı!

  Ücretsiz forum yazılımları arasında en çok tercih edilen ve kullanımı oldukça kolay olan MyBB, yapmış olduğu geliştirmeler ile de kalitesini her geçen gün artırmaya devam ediyor. MyBB kullanıcıları, merakla bekledikler MyBB 2.0 sürümü konusunda üzücü bir haber aldı. MyBB'nin resmi internet sitesinde paylaşılan bir blog yazında MyBB 2.0 sürümü beklemeye…
 • MyBB + Nginx + Google Seo URL Ayarları Nasıl Yapılır ?

  MyBB + Nginx + Google Seo URL Ayarları Nasıl Yapılır ?

  MyBB'yi daha önce Nginx üzerinde çalıştırmıştım ancak proxy nginx olarak çalışıyordu yani yine .htaccess kullanıyordum hal böyle olunca ekstra bir ayarlama yapmak gerekmiyordu. Bu yazımda ise nginx'i proxy olarak değil de standart olarak kurulmuş bir sunucuda mybb'yi nasıl daha iyi çalıştırılır, ne gibi ayarlar mybb için idealdir ve tabii ki'de…
 • MyBB 1.8 Yukarı Çık Eklentisi v1.0

  MyBB 1.8 Yukarı Çık Eklentisi v1.0

  Selamlar, MyBB için geliştirmiş olduğum ve basit bir işlevi olan MyBB 1.8.x sürümlerine uyumlu olan Yukarı Çık eklentisini sizlerle paylaşmak istedim. Eklenti hakkında söyleyebilecek pek birşey yok açıkcası, amacı basit, kurulumu oldukça basit bir yukarı çıkma işlevini yapan MyBB eklentisidir. MyBB 1.8 Yukarı Çık Eklentisi v1.0 Eklenti, forum sitenize sağ…
 • MyBB SSL Ayarları Nasıl Yapılır ?

  MyBB SSL Ayarları Nasıl Yapılır ?

  Son günlerde SSL kullanımı her geçen gün artmakta. Buna sebep olan olay ise Google tarafından web site sahiplerine göndermiş olduğu bir bilgilendirme mesajıdır. Google, Chrome tarayıcısını kullanan kişilere sitelerin güvenli ya da güvensiz olduğunu bildireceğini bu yüzden ssl kullanmayan web site sahiplerinin kullanıcı kaybetmemesi için sitelerini https protokolüne geçirmeleri yönünde…
MyBB IMDB Trailer Video MyKod Yapımı için Yorum'da Bulun

Bu yazıya şimdiye kadar 2 Yorum yapılmıştır.

 • Yorum Sahibi
   Yanıtla
  serdar Ziyaretçi

  Merhaba.
  Mesaja eklenen videolar ek dosyası olarak gözükmekte. Harici olarak youtube videolarındaki gibi veya wordpress yazılara eklenen videolar gibi değil.
  Sadece ek olarak gözüküyor. İndirilmesi gerekiyor.
  Bu yüklenen videoların kendiliğinden mesaja gömülü olmasını sağlayabilir miyim? Yani üye video yüklediğinde, videoyu indirmeden izleyebilir mi?

  • Yorum Sahibi
    Yanıtla
   Hüseyin Körbalta Yazar 

   Merhaba,

   Ne yazık ki mybb’de bunu sağlamak mümkün değil. Ek olarak eklenen video vs hepsi indirme bağlantısı olarak kullanılmak zorunda.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 Lütfen, en az 15 karakterli bir yorum belirtiniz.

 Lütfen,isminizi belirtiniz.
 Lütfen, kullanmakta olduğunuz bir e-mail adresi giriniz.
 Yukarıda ki alanı işaretlemeniz zorunludur.Aksi takdirde yorumunuz gönderilemeyecektir.


kızlar soruyor