Popüler Aramalar:  TLS Nedir?  MyBB SSL Ayarları  MyBB 1.8 Linkleri Gizleme Eklentisi  Wordpress LiteSpeed Cache Ayarları  Wordpress Eklentisiz Breadcrumb  Yandex Webmaster
MyBB Meta Etiketleri Nasıl Eklenmelidir ?

MyBB Meta Etiketleri Nasıl Eklenmelidir ?

MyBB Meta Etiketleri Nasıl Eklenmelidir ?

Merhaba,

Bu yazımda sizlere MyBB altyapısına sahip bir forum sitenizde, meta etiketlerini nasıl eklemeniz gerektiğini anlatmaya çalışacağım.Biliyorsunuz ki birçok kişi meta etiketleri yanlış eklemektedir.

MyBB için önerilen meta etiketleri nasıl ekleyeceğimizi bu yazımda anlatmaya çalıştım. Öncelikle internette gördüğünüz her meta etiketi kullanmamanız önem arz etmektedir. Her meta etiketin kullanım alanına göre çeşitli özellikleri vardır.

MyBB için önerilen meta etiketler listesi:

 1. Cannocial
 2. Description
 3. Keywords
 4. Sitemap

1.Cannocial Etiketi Nasıl Eklenmelidir ? Cannocial Nedir ?

Cannocial etiketi MyBB için gerekli olan ve eklenmesi gereken meta etiketlerden birisidir. Forum sitenizde Google Seo eklentisi kullanıyorsanız eğer Cannocial etiketini sadece index sayfanıza eklemeniz yeterli olacaktır.

Cannocial etiketi birbirinin aynısı olan sayfaların kopya içerik olarak algılanmamasını sağlamak adına kullanılmaktadır. Yani, siteadresiniz.com yazınca da sitenizin forum kategorileri açılıyor, siteadresiniz.com/index.php yazınca da forum anasayfanız açılıyor. İşte cannocial etiketi index.php sayfasının kopya içerik olmadığını arama motorlarını bildirmek için kullanıyoruz.

MyBB’de nasıl ekleyeceksiniz? Admin panelinize giriş yapın ve Temalar&Şablonlar bölümüne girin Şablonlar kısmına tıklayın ve açılan sayfada temanıza ait olan şablon listesini açın. İlk satırda yer alan İndex Şablonların’dan index adlı şablonu açıp aşağıda ki kodu <head> tagından sonra ekleyin.

<link rel="canonical" href="http://siteadresiniz.com/index.php" />

2.Description (Açıklama) Meta Etiketi Nedir ? Nasıl Eklenmelidir ?

Description, adı üstünde sitenizin açıklamasını belirten meta etikettir. Sitenizin ne olduğu, içeriği hakkında hem arama motorlarında hem de arama motorlarından arama yapan kullanıcılara siteniz hakkında fikir sahibi olmak için gerekli olan meta etiketlerden bir tanesidir. MyBB’de yine Google Seo eklentisini kullanıyorsanız eğer, sadece sitenizin index sayfasına eklemeniz yeterli olacaktır.

Admin panelinize giriş yapın ve Temalar&Şablonlar bölümüne girin Şablonlar kısmına tıklayın ve açılan sayfada temanıza ait olan şablon listesini açın. İlk satırda yer alan İndex Şablonların’dan index adlı şablonu açıp aşağıda ki kodu <head> tagından sonra ekleyin.

<meta name="description" content="Sitenizin açıklama kısmıdır." />

Description (Açıklama) meta etiketi kullanırken açıklama kısmınızda ki yazılar 160 karakteri geçmemelidir. 160’dan fazla yazılan yazılar arama motorlarınca spam olarak algılanmakta ve arama sonuçlarında sitenizin açıklama kısmı eksik gösterilmektedir. Açıklama satırlarınızı yazarken birbirinin aynısı, tekrarlayan cümleler kullanmayınız. Sitenizi en iyi şekilde açıklamanız ve bir tane anahtar kelimenizi açıklama bölümünde geçirmeniz faydanıza olacaktır.

3.Keywords (Anahtar Kelimeler) Meta Etiketi Nedir ? Nasıl Eklenmelidir ?

Keywords (Anahtar Kelimeler) meta etiketi daha önceleri çok fazla fayda sağlarken şuan Google başta olmak üzere birçok arama motoru tarafından kullanılması tavsiye edilmeyen ve hatta Google’ın kabul gören meta etiketler listesinden çıkarıldığıda bilinmektedir.

Daha önceleri web sitelerinin anahtar kelimelerinde önemli etki yaratan bu meta etiket, daha sonraları spam olarak kullanılmaya başlaması ardından Google’ni Panda Güncellemesi’nin ardından artık bir seo kriteri olmaktan çıkmış ve zamanla diğer arama motorlarınca da desteklenmemeye başlanmıştır. Özellikle Türkiye’de haber sitelerinin yapmış oldukları spamlardan dolayı gına geldi. Girdiğiniz bir haber sitesinin en baş satırlarında konuyla alakasız sırf “hit” kazanmak adına spam kelimeler kullandıklarını görebilirsiniz. Bunu daha önce keywords meta etiketini kullanarak yapıyorlardı.

Şahsi düşüncem ve tecrübüme dayanarak bu etiketi sitelerinizde kullanmamanızı tavsiye ederim. Faydası olmayacağı gibi zararıda olmayacaktır şu saaten sonra.

MyBB’de nasıl ekleyeceksiniz? Admin panelinize giriş yapın ve Temalar&Şablonlar bölümüne girin Şablonlar kısmına tıklayın ve açılan sayfada temanıza ait olan şablon listesini açın. İlk satırda yer alan İndex Şablonların’dan index adlı şablonu açıp aşağıda ki kodu <head> tagından sonra ekleyin.

<meta name="keywords" content="anahtar,kelimelerinizi,virgül,ile,ayırarak,ekleyin." />

MyBB için Google Seo kullanıyorsanız manuel olarak yukarıda bahsettiğim tüm etiketler Forum ve Konularınıza eklenmektedir. Sadece sitenizin anasayfasına yani index sayfasına eklenti ekleme yapmamaktadır. Yukarıda bahsettiğim meta etiketleri headerinclude şablonuna veya header şablonuna ve hatta footer şablonuna eklerseniz çok büyük hata yapmış olacaksınız.

Her gördüğünüz meta etiketi sitenize eklemeyin.

4.Rel=”Sitemap” Meta Etiketi Nasıl Eklenmelidir ?

Sitemap etiketi sitemizin site harıtasını google arama motorlarınıda bildirmemiz sağlayan önemli etiketlerden bir tanesidir. Sitemap dosyaları bir web sitesi için vazgeçilmez şeylerden bir tanesidir. Sitemap dosyası sayesinde arama motorları site içeriğimizi daha iyi anlayıp, daha hızlı gezinebildikleri için sitemizin indexlenme hızınıda bir o kadar artırmaktadır.

Arama motorlarının webmaster araçlarını kullanmamışsanız ve arama motorlarına sitemapınızı bildirmek istiyorsanız işte bu meta etiket bu vazifeyi görmektedir.

MyBB’de nasıl ekleyeceksiniz? Admin panelinize giriş yapın ve Temalar&Şablonlar bölümüne girin Şablonlar kısmına tıklayın ve açılan sayfada temanıza ait olan şablon listesini açın. En son satırda yer alan Headerinclude – [Gruplandırılmamış] Şablonlar‘dan headerinclude adlı şablonu açıp en üst kısıma aşağıda ki kodları ekleyin.

<link rel="sitemap" type="application/xml" title="Sitemap" href="http://siteadresiniz.com/sitemap-index.xml" />

Önerilen ve eklenmesi gereken meta etiketler bu kadardı. Aşağıda ki isteğe bağlı olarak ekleyebileceğiniz diğer meta etiketleri bulabilirsiniz.

Headerinclude şablonuna eklenebilir diğer meta etiketler:

<meta name="language" content="tr-TR" />
<!-- no cache meta -->
<meta http-equiv="Expires" content="-1" />
<meta http-equiv="Pragma" content="no-cache" />
<meta http-equiv="Cache-Control" content="no-cache" />
<meta http-equiv="Page-Exit" content="BlendTrans(Duration=0)" />
<meta http-equiv="Page-Enter" content="blendTrans(Duration=0)" />
<!-- Bot Meta All -->
<meta name="googlebot" content="all, index, follow, archive" />
<meta name="msnbot" content="all, index, follow, archive" />
<meta name="gigabot" content="all, index, follow, archive" />
<meta name="YandexBot" content="all, index, follow, archive" />
<meta name="Yahoo" content="all, index, follow, archive" />
<meta name="allow-search" content="yes" />
<link rel="shortcut icon" href="http://siteadresiniz.com/favicon.png" type="image/x-icon" />
<link rel="icon" href="http://siteadresiniz.com/favicon.png" type="image/x-icon" />

Yukarıda ki etiketleri isteğe bağlı olarak web sitenize ekleyebilirsiniz. Bir sonra ki yazımda görüşmek dileğiyle, hoşçakalın.

 Yazı Bağlantısını Kopyala & Paylaş

Benzer Yazılar

 • MyBB 2.0 Sürümü Beklemeye Alındı!

  MyBB 2.0 Sürümü Beklemeye Alındı!

  Ücretsiz forum yazılımları arasında en çok tercih edilen ve kullanımı oldukça kolay olan MyBB, yapmış olduğu geliştirmeler ile de kalitesini her geçen gün artırmaya devam ediyor. MyBB kullanıcıları, merakla bekledikler MyBB 2.0 sürümü konusunda üzücü bir haber aldı. MyBB'nin resmi internet sitesinde paylaşılan bir blog yazında MyBB 2.0 sürümü beklemeye…
 • MyBB + Nginx + Google Seo URL Ayarları Nasıl Yapılır ?

  MyBB + Nginx + Google Seo URL Ayarları Nasıl Yapılır ?

  MyBB'yi daha önce Nginx üzerinde çalıştırmıştım ancak proxy nginx olarak çalışıyordu yani yine .htaccess kullanıyordum hal böyle olunca ekstra bir ayarlama yapmak gerekmiyordu. Bu yazımda ise nginx'i proxy olarak değil de standart olarak kurulmuş bir sunucuda mybb'yi nasıl daha iyi çalıştırılır, ne gibi ayarlar mybb için idealdir ve tabii ki'de…
 • MyBB 1.8 Yukarı Çık Eklentisi v1.0

  MyBB 1.8 Yukarı Çık Eklentisi v1.0

  Selamlar, MyBB için geliştirmiş olduğum ve basit bir işlevi olan MyBB 1.8.x sürümlerine uyumlu olan Yukarı Çık eklentisini sizlerle paylaşmak istedim. Eklenti hakkında söyleyebilecek pek birşey yok açıkcası, amacı basit, kurulumu oldukça basit bir yukarı çıkma işlevini yapan MyBB eklentisidir. MyBB 1.8 Yukarı Çık Eklentisi v1.0 Eklenti, forum sitenize sağ…
 • MyBB SSL Ayarları Nasıl Yapılır ?

  MyBB SSL Ayarları Nasıl Yapılır ?

  Son günlerde SSL kullanımı her geçen gün artmakta. Buna sebep olan olay ise Google tarafından web site sahiplerine göndermiş olduğu bir bilgilendirme mesajıdır. Google, Chrome tarayıcısını kullanan kişilere sitelerin güvenli ya da güvensiz olduğunu bildireceğini bu yüzden ssl kullanmayan web site sahiplerinin kullanıcı kaybetmemesi için sitelerini https protokolüne geçirmeleri yönünde…
MyBB Meta Etiketleri Nasıl Eklenmelidir ? için Yorum'da Bulun

Bu yazıya şimdiye kadar 2 Yorum yapılmıştır.

 • Yorum Sahibi
   Yanıtla
  serdar Ziyaretçi

  Merhaba. Güzel paylaşımınız için teşekkür ederim.
  Sitemap ile ilgili olarak:
  Söylediğiniz şablonun en üstünde şu ko yer almakta : {$google_seo_meta} .Buna rağmen verdiğiniz kodu yine de ekledim. Bir sakıncası olur mu ?Yoksa fazladan mı eklemiş oldum ?

  • Yorum Sahibi
    Yanıtla
   Hüseyin Körbalta Yazar 

   Merhaba,

   Temanızda {$google_seo_meta} kodu mevcut ise eklemeniz gerekmiyor.Sonradan eklediğiniz kodu silerek, kullanabilirsiniz. Tek bir tane olması yeterlidir.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 Lütfen, en az 15 karakterli bir yorum belirtiniz.

 Lütfen,isminizi belirtiniz.
 Lütfen, kullanmakta olduğunuz bir e-mail adresi giriniz.
 Yukarıda ki alanı işaretlemeniz zorunludur.Aksi takdirde yorumunuz gönderilemeyecektir.


kızlar soruyor