Popüler Aramalar:  TLS Nedir?  MyBB SSL Ayarları  MyBB 1.8 Linkleri Gizleme Eklentisi  Wordpress LiteSpeed Cache Ayarları  Wordpress Eklentisiz Breadcrumb  Yandex Webmaster
MyBB SSL Ayarları Nasıl Yapılır ?

MyBB SSL Ayarları Nasıl Yapılır ?

Son günlerde SSL kullanımı her geçen gün artmakta. Buna sebep olan olay ise Google tarafından web site sahiplerine göndermiş olduğu bir bilgilendirme mesajıdır. Google, Chrome tarayıcısını kullanan kişilere sitelerin güvenli ya da güvensiz olduğunu bildireceğini bu yüzden ssl kullanmayan web site sahiplerinin kullanıcı kaybetmemesi için sitelerini https protokolüne geçirmeleri yönünde bilgilendirme mesajı gönderdi. Bu konuyla ilgili şurada ki yazımda detaylı olarak bir yazı yazmıştım.

Daha önce MyBB için  mybb seo ayarlarını nasıl yapacağınız ile ilgili şurada ki yazımda detaylı olarak sizlere yine anlatmıştım. Ve yine SSL kurulumundan sonra forum sitenizde ki youtube, vimeo, dailymotion gibi video servislerinin videoları çalışmıyorsa ya da hata veriyorsa bunun için de yapılması gereken adımları, ayarları yine şu linkte ki yazımda detaylı olarak anlatmıştım.

Bu yazımda ise MyBB SSL Ayarları Nasıl Yapılır ? sorusuna cevap vereceğim. Adım adım MyBB SSL Ayarları Nasıl Yapılır ? bunu göstermeye, anlatmaya başlayalım.

MyBB SSL Ayarları Nasıl Yapılır ?


Adım 1: Genel Ayarların Yapılandırılması

Sitenize sorunsuz bir şekilde ssl sertifikası kuruldu ise ilk başta yapmanız gereken mybb için default ayarları yapılandırmak olmalıdır. Bunun için hemen mybb admin panelinize giriş yapın ve Forum Ayarları sekmesinden Forum Bilgileri ayar grubunu açın ve aşağıda ki resimde gösterdiğim şekilde ayarlarınızı yapılandırın.

MyBB SSL Ayarları Nasıl Yapılır ? – Genel Forum Ayarlarının Yapılandırılması

Yukarıda ki resimde kırmızı çerçeve içine aldığım ve 1-2 diye numara verdiğim adımları kendi site adresinize göre düzenleyip daha sonra Ayarları Kaydet butonuna basarak ayarlarınızı kaydedeceksiniz.

2. Adım – .htaccess Dosyasında Düzenleme Yapma

1.Adımı sorunsuz bir şekilde yapılandırmasını yaptıysanız sitenizin https:// olarak yönlendirildiğini görmeniz gerekiyor. Admin panelindeyken forumu görüntüle dediğiniz anda sitenizi https:// ile açacaktır. Bu aşamada sıkıntınız yok ise geldik .htaccess dosyamızda yapılması gereken düzenlemeye.

Sitenizin ftp hesabına Filezilla vb program ile bağlandıktan sonra site dizininde bulunan .htaccess adlı dosyayı bilgisayarınıza indirin ve Notepadd++ vb program yardımıyla bu dosyayı açın. Dosyayı açtıktan sonra aşağıda ki verdiğim kod satırını kendi sitenize göre düzenleyin.

# ./search.php sorunları için geçici URL çözümleri:
RewriteRule ^([^&]*)&(.*)$ https://siteadresiniz.com/$1?$2[L,QSA,R=301]

Yukarıda ki kod .htaccess dosyanızda hiç düzenleme yapmadıysanız eğer 8.satırda yer almaktadır. En üst kısımlarda bulabilirsiniz. Burada siteadresiniz yazan kısmı kendi site adresiniz ile değiştireceksiniz. http ile başlayan kısmı mutlaka https olarak değiştirin.

Alt Klasör veya Alt Domain (Subdomain)

MyBB’yi bir alt klasöre kurduysanız eğer örneğin siteadresiniz.com/forum/ gibi veya forum.siteadresiniz.com gibi bir yapıya sahipseniz .htaccess dosyanızda ki şu satırı ona göre düzenleme yapacaksınız.

# ./search.php sorunları için geçici URL çözümleri:
RewriteRule ^([^&]*)&(.*)$ https://siteadresiniz.com/forum/$1?$2 [L,QSA,R=301]

Ya da

# ./search.php sorunları için geçici URL çözümleri:
RewriteRule ^([^&]*)&(.*)$ https://forum.siteadresi.com/$1?$2 [L,QSA,R=301]

Bu işlemi de sorunsuz yaptıysanız eğer, google seo ayarlarınızı yapılandırabilirsiniz. MyBB Seo ayarlarınızı nasıl yapabileceğiniz ile ilgili detaylı bir anlatımı burada ki yazımda anlatmıştım.

3.Adım: Robots.txt Dosyasında Gerekli Düzenlemeleri Yapma

Bu adım oldukça basit bir adım. Aynı .htaccess dosyanızı bulduğunuz sitenizin ana dizini/root kısmında ftp programı yardımı ile bağlanın ve robots.txt adlı dosyayı bilgisayarınıza indirip, Notepad++ adlı program yardımıyla açın ve aşağıda ki satırları kendi sitenize göre düzenleyin.

Sitemap: https://site-adresiniz.com/sitemap-index.xml 
Sitemap: https://site-adresiniz.com/misc.php?google_seo_sitemap=index

http ile başlayan satırları https:// olarak değiştirip. Site-adresiniz yazan kısımlarada sitenizin alan adını yazarak dosyayı kaydedip, tekrar ftp ile ana dizinize yükleme yapın.

Bütün bu adımları yaptıktan sonra yapılması gereken bir takım ince ayarlar mevcut. Onları da kısaca madde madde aşağıda listeledim, onları da yaptığınızda sorunsuz bir şekilde mybb ssl ayarlarınızı yapmış olacaksınız.

4.Adım: Aynı Site Çerez Bayrağı ve Güvenli Çerez Bayrağı Ayarlarını Yapılandırma

MyBB‘nin 1.8.15 sürümünden sonra eklenen iki yeni ayarı mevcut. Bu iki yeni ayarını aktif hale getirmeniz gerekiyor. Aşağıda ki görsel de ki gibi bu iki ayarı açık duruma getireceksiniz. Bu ayarları MyBB admin panelizden, Forum Ayarları -> Forum Bilgileri kısmından bulabilirsiniz.

MyBB SSL Ayarları Nasıl Yapılır? - Yeni Ayarlar
MyBB SSL Ayarları Nasıl Yapılır? – Yeni Ayarlar

Yapılması Gereken İnce Ayalar

 • Sitenizde bulunan tüm http bağlantılarını https:// olarak güncelleyeceksiniz. Önemli: Sitenize eğer dışarıdan bir dosya çağırıyorsanız yani başka bir siteden dosya çekiyorsanız o siteninde ssl destekliyor olması gerekiyor. Yani bir resim yükleme sitesinden sitenize resim eklemişseniz o resim yükleme sitesininde ssl kullanıyor olması gerekiyor aksi takdirde http:// bağlantısını https:// yapmanız resim dosyasının çalışmaz hale getirecektir.
 • Sitenizde bulunan tüm .js ve .css uzantılı site bağlantılarını yine http’den https:// formatına çevirmeniz gerekiyor.
 • Sitenizde Youtube,Vimeo,Dailymotion gibi video servislerine ait videolar paylaşıyorsanız ve bu videolarınız çalışmıyor ise yapmanız gereken bir takım ayarlamalar mevcut bunları da şurada ki yazımda anlattım, dikkatle okumanızı tavsiye ederim.

GÜNCELLEME:  25.05.2017


HTTP ile Gelen İstekleri HTTPS’e Yönlendirme (.htaccess) (HTTP to HTTPS )

Gelen yorumlarda anladığım kadarıyla tüm ayarları sorunsuz gerçekleştiriliyor ancak http ile gelen kişileri https bağlantısına yönlendirme sorunlar yaşanmakta. Bundan dolayı yazıya ilave yaparak http bağlantınız ile sitenize ulaşmaya çalışan kullanıcılarınızı https’e nasıl yönlendireceğinizi anlatacağım.

Aşağıda vermiş olduğum kodu, sitenizin ana dizininde bulunan .htaccess dosyasına en son satıra eklemeniz ve kaydetmeniz yeterli olacaktır.

#HTTP'yi HTTPS 301 Yönlendirmesi
RewriteEngine On
RewriteCond %{HTTPS} off
RewriteRule ^(.*)$ https://%{HTTP_HOST}%{REQUEST_URI} [L,R=301]

Bütün bu işlemleri yaptıktan sonra artık MyBB tabanlı forum sitenizde SSL’niz aktif ve sorunsuz bir şekilde çalışır durumda olacaktır.

İyi çalışmalar, kolay gelsin.

 Yazı Bağlantısını Kopyala & Paylaş

Benzer Yazılar

 • MyBB 2.0 Sürümü Beklemeye Alındı!

  MyBB 2.0 Sürümü Beklemeye Alındı!

  Ücretsiz forum yazılımları arasında en çok tercih edilen ve kullanımı oldukça kolay olan MyBB, yapmış olduğu geliştirmeler ile de kalitesini her geçen gün artırmaya devam ediyor. MyBB kullanıcıları, merakla bekledikler MyBB 2.0 sürümü konusunda üzücü bir haber aldı. MyBB'nin resmi internet sitesinde paylaşılan bir blog yazında MyBB 2.0 sürümü beklemeye…
 • MyBB + Nginx + Google Seo URL Ayarları Nasıl Yapılır ?

  MyBB + Nginx + Google Seo URL Ayarları Nasıl Yapılır ?

  MyBB'yi daha önce Nginx üzerinde çalıştırmıştım ancak proxy nginx olarak çalışıyordu yani yine .htaccess kullanıyordum hal böyle olunca ekstra bir ayarlama yapmak gerekmiyordu. Bu yazımda ise nginx'i proxy olarak değil de standart olarak kurulmuş bir sunucuda mybb'yi nasıl daha iyi çalıştırılır, ne gibi ayarlar mybb için idealdir ve tabii ki'de…
 • MyBB 1.8 Yukarı Çık Eklentisi v1.0

  MyBB 1.8 Yukarı Çık Eklentisi v1.0

  Selamlar, MyBB için geliştirmiş olduğum ve basit bir işlevi olan MyBB 1.8.x sürümlerine uyumlu olan Yukarı Çık eklentisini sizlerle paylaşmak istedim. Eklenti hakkında söyleyebilecek pek birşey yok açıkcası, amacı basit, kurulumu oldukça basit bir yukarı çıkma işlevini yapan MyBB eklentisidir. MyBB 1.8 Yukarı Çık Eklentisi v1.0 Eklenti, forum sitenize sağ…
 • MyBB SSL Kurulumundan Sonra Videolar Gözükmüyor Sorunu (Çözümü)

  MyBB SSL Kurulumundan Sonra Videolar Gözükmüyor Sorunu (Çözümü)

  MyBB SSL Kurulumundan Sonra Videolar Gözükmüyor Sorunu (Çözümü) Merhabalar, Bu yazımda sizlere MyBB forum yazılımında SSL kurulumundan sonra youtube,vimeo ve dailymotion gibi video servislerininin videolarının konularınıza eklemenize rağmen videoların gözükmemesi ya da oynatılamaması ile ilgili yaşanılan sorunun çözümünü anlatacağım. Sorunun çözümüne geçiş yapmadan önce SSL'nin ne olduğunu bilmeyen MyBB kullanıcılarına…
MyBB SSL Ayarları Nasıl Yapılır ? için Yorum'da Bulun

Bu yazıya şimdiye kadar 29 Yorum yapılmıştır.

 • Yorum Sahibi
   Yanıtla
  Hebelehubele Ziyaretçi

  Çok teşekkür ederim, bu anlatım çok yardımcı oldu

 • Yorum Sahibi
   Yanıtla
  Sharika Ziyaretçi

  Teşekkür ederim, gerekli ayarlamaları sayende yaptım sorunsuz bir şekilde httpse geçiş yaptım.

  • Yorum Sahibi
    Yanıtla
   Hüseyin Körbalta Yazar 

   Rica Ederim 🙂

 • Yorum Sahibi
   Yanıtla
  H4ckerTürk Ziyaretçi

  Teşekkür ederim, çok işime yaradı

 • Yorum Sahibi
   Yanıtla
  fatih Ziyaretçi

  Teşekkür ederim. Ancak kafama takılan birşey var şimdi

  Yapılması Gereken İnce Ayaları yapmazsam sonradan bir sorun olur mu acaba ilk 3 adımı uyuguladım şuan sorunsuz çalışıyor.

  • Yorum Sahibi
    Yanıtla
   Hüseyin Körbalta Yazar 

   Merhaba,

   Yapılması gereken ince ayarlar tamamen sitenizin ihtiyacına göre uygulayabilirsiniz. Eğer,sitenize dışardan css,resim ve javascript dosyaları çağırıyorsanız ve bu dosyaların bağlantıları https ile çağrılmalı aksi takdirde yeşil simge aktif olmayacaktır.

 • Yorum Sahibi
   Yanıtla
  Okan Ziyaretçi

  Elinize sağlık, sade ve güzel bir anlatım olmuş.

  Gereken tüm yerleri “https” olarak ayarladım. Sitedeki herhangi bir konuya veya bağlantıya tıklandığında Yeşil “Güvenli” olarak açılmaktadır. Yalnız site adını “siteadi.com” şeklinde yazdığımızda http olarak açılmaktadır. Sonrasında site içindeki herhangi bir bağlantı https’li açılmaktadır.

  Site adını https’siz yazdığımızda da https’li “Güvenli” bağlantı oalrak açılması için ne yapmamız gerekiyor?

  • Yorum Sahibi
    Yanıtla
   Hüseyin Körbalta Yazar 

   Merhaba okan,

   Bahsettiğiniz işlem http gelen istekleri https’e yönlendirmedir. Bu işlemi sitenizin ana dizininde bulunan .htaccess dosyası ile gerçekleştireceksiniz. Aşağıda verdiğim kodu .htaccess dosyanızı notepad++ vb program ile açıp, en son satıra ekleyip kaydediniz.


   #HTTP'yi HTTPS 301 Yönlendirmesi
   RewriteEngine On
   RewriteCond %{HTTPS} off
   RewriteRule ^(.*)$ https://%{HTTP_HOST}%{REQUEST_URI} [L,R=301]

   Bu kodları ekledikten sonra sitene http:// ile gelen tüm bağlantıları/kullanıcıları otomatik olarak https’e yönlendirilecektir.

   • Yorum Sahibi
     Yanıtla
    Okan Ziyaretçi

    Çok Teşekkürler, dediğiniz gibi yapınca yönlendirme oldu.

    Forum bölümünde Yeşil “Güvenli” yazarken, Portal bölümünde sadece “https” yazıyor ve tarayıcıdaki site bilgilerine baktığımda “Bu siteye bağlantınız tam olarak güvenli değil” diyor.
    Portalda .htaccess dosyası olmadığı için mi bu şekilde? Portalı da “Güvenli” yapabilir miyiz? 🙂

    • Yorum Sahibi
     Hüseyin Körbalta Yazar 

     Merhaba,

     Sitenizde bulunan tüm http bağlantılarını https olarak güncellediğiniz zaman sorununuz ortadan kalkacaktır. Portal sayfası için de geçerlidir,portal sayfası ayrı bir sayfa değil.

     Kullandığınız mybb temasının portal şablonlarından eğer var ise http ile başlayan resim, css, javascript dosyaları bunları https olarak güncellemeniz gerekiyor. Aynı zamanda forum sitenizde açtığınız konulara eklenen resimlerin de https ile eklenmesi gerekiyor.

     SSL’nin genel kuralı budur hiçbir şekilde sayfada http olmayacak bütün dosyalar ve url yapıları https:// yapısında olacak.

    • Yorum Sahibi
     Okan Ziyaretçi

     İlginiz için teşekkürler.
     Tüm http’li yerleri https yapınca “Güvenli” oldu.

 • Yorum Sahibi
   Yanıtla
  eray Ziyaretçi

  Merhaba hocam tüm dediklerinizi uyguladım. Site güvenli olarak açılıyor. Konuların içeriğine giriyorum Bazı konularda güvensiz olarak gözüküyor ama adres çubugunda https:// olarak gözükmesine rağmen konuların bazıları güvensiz oluyor neden kaynaklanır ?

  • Yorum Sahibi
    Yanıtla
   Hüseyin Körbalta Yazar 

   Merhabalar,

   Girdiğiniz konularda http ile başlayan resim vb bağlantılar var ise bundan kaynaklı https kısmı yeşil olarak gözükmeyebilir. Sitenizde ki tüm iç ve dış bağlantıların resim (jpg,png,gif vb), css, javascript (.js) gibi dosyaların bağlantıları https olmalıdır. Tüm bağlantılarınızı https olarak güncellediğinizde bahsettiğiniz sorun ortadan kalkacaktır.

   • Yorum Sahibi
     Yanıtla
    eray Ziyaretçi

    tüm bağlantılarım https olarak youtubeden link veriyorum yine aynı sorun devam ediyor. Müsait oldugunuzda bi inceleme fırsatınız olurmu acaba ?

 • Yorum Sahibi
   Yanıtla
  ibrahim Ziyaretçi

  Merhaba
  Sitedeki üyeler bir konu açtıklarında, örnek veriyorum http olarak konuya bir resim çekiyorlar ve yukarıdaki güvenli yazısı tüm sitede gidiyor. Buna nasıl çözüm bulabiliriz?

  • Yorum Sahibi
    Yanıtla
   Hüseyin Körbalta Yazar 

   Merhaba,

   Bu konuda yapabileceğiniz çok fazla bir şey yok ne yazık ki. Üyelerinize bu konuda bilgilendirme yapabilir ve onları sizin tercih ettiğiniz resim yükleme sitesini kullanmalarını sağlayabilirsiniz.

 • Yorum Sahibi
   Yanıtla
  serdar Ziyaretçi

  Merhaba Hüseyin Bey.
  Yazdıklarınız uyguladım.ancak henüz yeşil kilit işareti gözükmedi. Sayfa kaynağına baktığımda aşağıdaki kodun -s almadığını farkettim. Bu kodun yerini bulamadım. Yardımcı olabilir misiniz ?

  Kod:

  • Yorum Sahibi
    Yanıtla
   Hüseyin Körbalta Yazar 

   Merhaba,

   Bahsettiğiniz kodları sitenizde kullanmış olduğunuz mybb temasının Headerinclude – [Gruplandırılmamış] Şablonlar kısmında bulunan htmldoctype kısmından düzenleyebilirsiniz. Ancak,bu kodlar sayfanızda ki ssl’nin çalışmamasına engel olmamaktadır, sayfanızda dışarıdan veya içeriden güvensiz bağlantı (http) kullanan resim, css, js dosyası var mı yok mu kontrol etmeniz gerekiyor.

   • Yorum Sahibi
     Yanıtla
    serdar Ziyaretçi

    Merhaba Hüseyin Bey.
    Dışardan link alarak resim yüklemedim. Tüm eklentileri tet tek devre dışı bırakıp denedim. Ancak sonuç alamadım. CSS ve JS dosyalarını kontrol etmenin yolu teker teker notepad++ ile açıp, içinde http:// olanları https:// olarak güncellemek midir?

   • Yorum Sahibi
     Yanıtla
    serdar Ziyaretçi

    Teşekkür ederim. Dedikleriniz uyguladım. Sorun tamamen çözüldü. Bu arada wmaracı.com’da daha önce bunu sormuş ve açıklayıcı cevap alamıştım. Bunun üzerine bu sayfayı da link vererek çözümü orada paylaştım. Teşekkür ederim.

    Konu linkini de vereyim.Bakmak isterseniz. : https://wmaraci.com/forum/mybb/mybb-ssl-hatasi-hk-yesil-kilit-gozukmuyor-cozuldu-557344.html

 • Yorum Sahibi
   Yanıtla
  Mustafa Ziyaretçi

  Ssl problemini birçok arkadaşımız yaşamaktadır. Bu konuda da güzel bir anlatım olmuş, wordpress kullanan arkadaşlar var ise eklenti kullanarak sorunlarını giderebilirler.

 • Yorum Sahibi
   Yanıtla
  Hüseyin Ziyaretçi

  Mybb Forum kurulumunda SSL için sadece Forum ayarlarından https i seçtim oldu gibi yalnız tarayıcıya ilk site ismini yazıp giriş yaptığımda güvenli değil diyor sonra ikinci bir hamle yaptığımda anahtar yeşile dönüyor bunun sebebi nedir. https seçmekten başka ayarlarda yapmam gerekiyormuydu site daha yeni hiçbir konu girilmedi. tşk ederim.

  • Yorum Sahibi
    Yanıtla
   Hüseyin Körbalta Yazar 

   Merhaba,

   .htaccess dosyanızda gerekli ssl yönlendirmelerini yapmanız gerekiyor ayrıca siteniz içerisinde güvensiz bağlantı yani http:// ile başlayan hiçbir bağlantı bulunmamalıdır. Dışarıdan(başka siteden) çağırdığınız css, javascript, resim dosyalarının güvenli bağlantı ile sitenize çağrıldığından emin olun. Dışarıdan çağırdığınız dosyanın ana kaynağı ssl desteği yok ise o dosyayı kendi sunucunuzdan güvenli bağlantı üzerinden sunmanız gerekiyor. Bir diğer husus sitenizi sağlıklı bir şekilde görüntülemek istiyorsanız tarayıcı çerezlerini temizlemeniz gerekiyor.

 • Yorum Sahibi
   Yanıtla
  can Ziyaretçi

  Lütfen yardım edin hocam css, javascript, resim dosyalarının güvenli bağlantı ile sitenize çağrıldığından emin olun demişsiniz kafayı yemek üzereyim neyin içine bakacağımı şaşırdım sinirlenip bıraktım.

  • Yorum Sahibi
    Yanıtla
   Hüseyin Körbalta Yazar 

   Merhaba,

   Sitenizde kullanmış olduğunuz temanızın, tema şablonlarından Gruplandırılmamış Şablonlar içerisinde yer alan headerinclude şablonunda birçok css ve js dosyalarınız bulunur. Özel yapım bir tema kullanıyorsanız tema yapımcısından destek alabilirsiniz. Tema şablonlarını açmak için MyBB admin paneli giriş yapın Temalar & Şablonlar sekmesinden Şablon Listesi‘ni seçin ve temanızın ismine ait olan şablon grubunu açın gerekli düzenlemeleri oradan yapabilirsiniz.

 • Yorum Sahibi
   Yanıtla
  Sıtkı Ziyaretçi

  Allah Razı Olsun Ne Muradın Varsa Versin Çok İşime Yaradı Ne Zamanlardan Beri Aradığım Şeye Ulaşmış Oldum Çok Teşekkür Ederim

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 Lütfen, en az 15 karakterli bir yorum belirtiniz.

 Lütfen,isminizi belirtiniz.
 Lütfen, kullanmakta olduğunuz bir e-mail adresi giriniz.
 Yukarıda ki alanı işaretlemeniz zorunludur.Aksi takdirde yorumunuz gönderilemeyecektir.


kızlar soruyor