İlginizi Çekebilir:Progressive Web App (PWA) Nedir? Ne İşe Yarar?


06 Şub 2017

Selamlar,

Son günlerde SSL kullanımı her geçen gün artmakta. Buna sebep olan olay ise Google tarafından web site sahiplerine göndermiş olduğu bir bilgilendirme mesajıdır. Google, Chrome tarayıcısını kullanan kişilere sitelerin güvenli ya da güvensiz olduğunu bildireceğini bu yüzden ssl kullanmayan web site sahiplerinin kullanıcı kaybetmemesi için sitelerini https protokolüne geçirmeleri yönünde bilgilendirme mesajı gönderdi. Bu konuyla ilgili şurada ki yazımda detaylı olarak bir yazı yazmıştım.

Daha önce MyBB için  mybb seo ayarlarını nasıl yapacağınız ile ilgili şurada ki yazımda detaylı olarak sizlere yine anlatmıştım. Ve yine SSL kurulumundan sonra forum sitenizde ki youtube, vimeo, dailymotion gibi video servislerinin videoları çalışmıyorsa ya da hata veriyorsa bunun için de yapılması gereken adımları, ayarları yine şu linkte ki yazımda detaylı olarak anlatmıştım.

Bu yazımda ise MyBB SSL Ayarları Nasıl Yapılır ? sorusuna cevap vereceğim. Adım adım MyBB SSL Ayarları Nasıl Yapılır ? bunu göstermeye, anlatmaya başlayalım.

MyBB SSL Ayarları Nasıl Yapılır ?


Adım 1: Genel Ayarların Yapılandırılması

Sitenize sorunsuz bir şekilde ssl sertifikası kuruldu ise ilk başta yapmanız gereken mybb için default ayarları yapılandırmak olmalıdır. Bunun için hemen mybb admin panelinize giriş yapın ve Forum Ayarları sekmesinden Forum Bilgileri ayar grubunu açın ve aşağıda ki resimde gösterdiğim şekilde ayarlarınızı yapılandırın.

MyBB SSL Ayarları Nasıl Yapılır ? – Genel Forum Ayarlarının Yapılandırılması

Yukarıda ki resimde kırmızı çerçeve içine aldığım ve 1-2 diye numara verdiğim adımları kendi site adresinize göre düzenleyip daha sonra Ayarları Kaydet butonuna basarak ayarlarınızı kaydedeceksiniz.

2. Adım – .htaccess Dosyasında Düzenleme Yapma

1.Adımı sorunsuz bir şekilde yapılandırmasını yaptıysanız sitenizin https:// olarak yönlendirildiğini görmeniz gerekiyor. Admin panelindeyken forumu görüntüle dediğiniz anda sitenizi https:// ile açacaktır. Bu aşamada sıkıntınız yok ise geldik .htaccess dosyamızda yapılması gereken düzenlemeye.

Sitenizin ftp hesabına Filezilla vb program ile bağlandıktan sonra site dizininde bulunan .htaccess adlı dosyayı bilgisayarınıza indirin ve Notepadd++ vb program yardımıyla bu dosyayı açın. Dosyayı açtıktan sonra aşağıda ki verdiğim kod satırını kendi sitenize göre düzenleyin.

# ./search.php sorunları için geçici URL çözümleri:
RewriteRule ^([^&]*)&(.*)$ https://siteadresiniz.com/$1?$2 [L,QSA,R=301]

Yukarıda ki kod .htaccess dosyanızda hiç düzenleme yapmadıysanız eğer 8.satırda yer almaktadır. En üst kısımlarda bulabilirsiniz. Burada siteadresiniz yazan kısmı kendi site adresiniz ile değiştireceksiniz. http ile başlayan kısmı mutlaka https olarak değiştirin.

Bu işlemi de sorunsuz yaptıysanız eğer, google seo ayarlarınızı yapılandırabilirsiniz. MyBB Seo ayarlarınızı nasıl yapabileceğiniz ile ilgili detaylı bir anlatımı burada ki yazımda anlatmıştım.

3. ve Son Adım: Robots.txt Dosyasında Gerekli Düzenlemeleri Yapma

Bu adım oldukça basit bir adım. Aynı .htaccess dosyanızı bulduğunuz sitenizin ana dizini/root kısmında ftp programı yardımı ile bağlanın ve robots.txt adlı dosyayı bilgisayarınıza indirip, Notepad++ adlı program yardımıyla açın ve aşağıda ki satırları kendi sitenize göre düzenleyin.

Sitemap: https://site-adresiniz.com/sitemap-index.xml

Sitemap: https://site-adresiniz.com/misc.php?google_seo_sitemap=index

http ile başlayan satırları https:// olarak değiştirip. Site-adresiniz yazan kısımlarada sitenizin alan adını yazarak dosyayı kaydedip, tekrar ftp ile ana dizinize yükleme yapın.

Bütün bu adımları yaptıktan sonra yapılması gereken bir takım ince ayarlar mevcut. Onları da kısaca madde madde aşağıda listeledim, onları da yaptığınızda sorunsuz bir şekilde mybb ssl ayarlarınızı yapmış olacaksınız.

Yapılması Gereken İnce Ayalar

  • Sitenizde bulunan tüm http bağlantılarını https:// olarak güncelleyeceksiniz. Önemli: Sitenize eğer dışarıdan bir dosya çağırıyorsanız yani başka bir siteden dosya çekiyorsanız o siteninde ssl destekliyor olması gerekiyor. Yani bir resim yükleme sitesinden sitenize resim eklemişseniz o resim yükleme sitesininde ssl kullanıyor olması gerekiyor aksi takdirde http:// bağlantısını https:// yapmanız resim dosyasının çalışmaz hale getirecektir.
  • Sitenizde bulunan tüm .js ve .css uzantılı site bağlantılarını yine http’den https:// formatına çevirmeniz gerekiyor.
  • Sitenizde Youtube,Vimeo,Dailymotion gibi video servislerine ait videolar paylaşıyorsanız ve bu videolarınız çalışmıyor ise yapmanız gereken bir takım ayarlamalar mevcut bunları da şurada ki yazımda anlattım, dikkatle okumanızı tavsiye ederim.

GÜNCELLEME:  25.05.2017


HTTP ile Gelen İstekleri HTTPS’e Yönlendirme (.htaccess) (HTTP to HTTPS )

Gelen yorumlarda anladığım kadarıyla tüm ayarları sorunsuz gerçekleştiriliyor ancak http ile gelen kişileri https bağlantısına yönlendirme sorunlar yaşanmakta. Bundan dolayı yazıya ilave yaparak http bağlantınız ile sitenize ulaşmaya çalışan kullanıcılarınızı https’e nasıl yönlendireceğinizi anlatacağım.

Aşağıda vermiş olduğum kodu, sitenizin ana dizininde bulunan .htaccess dosyasına en son satıra eklemeniz ve kaydetmeniz yeterli olacaktır.

#HTTP'yi HTTPS 301 Yönlendirmesi
RewriteEngine On
RewriteCond %{HTTPS} off
RewriteRule ^(.*)$ https://%{HTTP_HOST}%{REQUEST_URI} [L,R=301]

Bütün bu işlemleri yaptıktan sonra artık MyBB tabanlı forum sitenizde SSL’niz aktif ve sorunsuz bir şekilde çalışır durumda olacaktır.

İyi çalışmalar, kolay gelsin.


Bu Yazımı Beğendiysen Sosyal Medya Hesaplarında Paylaşarak Bana Destek Olabilirsin!
 Google Plusda Paylaş


 Yazar: Hüseyin Körbalta Hakkında

Blog yazarı, Arayüz geliştiricisi ve Arkaplan geliştiricisi olmak için çalışmalar yapıyor.

 Websitesi
Takip Et:

22
 Kimler Neler Demiş?

avatar
8 Yazıdaki Yorumlar
14 Yorumlar
2 Takipçi
 
En çok tepki verilen yorum.
En iyi yorum
  Abone Ol  
Bildir
Hebelehubele
Ziyaretçi
Hebelehubele

Çok teşekkür ederim, bu anlatım çok yardımcı oldu

Sharika
Ziyaretçi
Sharika

Teşekkür ederim, gerekli ayarlamaları sayende yaptım sorunsuz bir şekilde httpse geçiş yaptım.

H4ckerTürk
Ziyaretçi
H4ckerTürk

Teşekkür ederim, çok işime yaradı

fatih
Ziyaretçi
fatih

Teşekkür ederim. Ancak kafama takılan birşey var şimdi

Yapılması Gereken İnce Ayaları yapmazsam sonradan bir sorun olur mu acaba ilk 3 adımı uyuguladım şuan sorunsuz çalışıyor.

Okan
Ziyaretçi
Okan

Elinize sağlık, sade ve güzel bir anlatım olmuş.

Gereken tüm yerleri “https” olarak ayarladım. Sitedeki herhangi bir konuya veya bağlantıya tıklandığında Yeşil “Güvenli” olarak açılmaktadır. Yalnız site adını “siteadi.com” şeklinde yazdığımızda http olarak açılmaktadır. Sonrasında site içindeki herhangi bir bağlantı https’li açılmaktadır.

Site adını https’siz yazdığımızda da https’li “Güvenli” bağlantı oalrak açılması için ne yapmamız gerekiyor?

eray
Ziyaretçi
eray

Merhaba hocam tüm dediklerinizi uyguladım. Site güvenli olarak açılıyor. Konuların içeriğine giriyorum Bazı konularda güvensiz olarak gözüküyor ama adres çubugunda https:// olarak gözükmesine rağmen konuların bazıları güvensiz oluyor neden kaynaklanır ?

ibrahim
Ziyaretçi
ibrahim

Merhaba
Sitedeki üyeler bir konu açtıklarında, örnek veriyorum http olarak konuya bir resim çekiyorlar ve yukarıdaki güvenli yazısı tüm sitede gidiyor. Buna nasıl çözüm bulabiliriz?

serdar
Ziyaretçi
serdar

Merhaba Hüseyin Bey.
Yazdıklarınız uyguladım.ancak henüz yeşil kilit işareti gözükmedi. Sayfa kaynağına baktığımda aşağıdaki kodun -s almadığını farkettim. Bu kodun yerini bulamadım. Yardımcı olabilir misiniz ?

Kod: