Gizlilik Politikam Güncellendi. Bkz:Gizlilik Politikası09 Eki 2016

MyBB SSL Kurulumundan Sonra Videolar Gözükmüyor Sorunu (Çözümü)

Merhabalar,

Bu yazımda sizlere MyBB forum yazılımında SSL kurulumundan sonra youtube,vimeo ve dailymotion gibi video servislerininin videolarının konularınıza eklemenize rağmen videoların gözükmemesi ya da oynatılamaması ile ilgili yaşanılan sorunun çözümünü anlatacağım.

Sorunun çözümüne geçiş yapmadan önce SSL’nin ne olduğunu bilmeyen MyBB kullanıcılarına SSL Nedir ? sorusuna cevap vererek başlamak istiyorum…

SSL Nedir ? (Secure Sockets Layer)

SSL‘in açılımı Secure Sockets Layer (güvenli giriş katmanı) dır. SSL, server ile alıcı iletişimi esnasında verilerin şifrelenerek yapılması işlemidir. En bilinen kullanımı ise, web sitesindeki veri alışverişi esnasında, server ile internet tarayıcısı arasındaki iletişimi şifrelenmesidir.

SSL, standart bir algoritmadan oluşmaktadır. Güvenli veri iletişimi için birçok web sitesi SSL teknolojisini kullanmaktadır. SSL işleminin çalışması için server tarafında bir anahtar ve alıcı tarafında çalışacak bir sertifika olması gerekmektedir.

SSL hakkında ön bilgiye sahipseniz ve MyBB forumunuza SSL kurdunuz ve herşey sıkıntısız çalışıyor ancak konularınıza eklediğiniz youtube, vimeo vb video servislerinin videoları konularınızda gözükmüyor. Bu sorunun çözümü oldukça basit aslında.

MyBB SSL kullanan sitelerde bütün url bağlantılarının ssl ile alınması ve dağıltılması gerekmektedir. Bundan dolayı sitenizde https:// ile başlamayan tüm url bağlantıları geçersiz ya da yarı geçersiz sayılmaktadır. SSL’nin kurulu olduğu MyBB forumunuzda iç ve dış tüm url bağlantılarınızın http:// şeklinde değil https:// olarak ayarlanması gerekiyor.

MyBB Videolar Gözükmüyor Sorunu (Çözümü)

MyBB’nin default olarak youtube,vimeo vb video servislerinin url bağlantıları http:// olarak eklenmiştir. Yani, SSL kullanıyorsanız forumunuzda bu http:// bağlantısını https:// olarak güncellemeniz gerekiyor. Peki, bu nasıl yapacaksınız ?

MyBB Admin Panelinize giriş yapın, Temalar&Şablonlar bölümüne girin ve sol tarafta ki menüden Şablonlar‘a tıklayın ve forumunuzda kullandığınız temaya ait olan şablon ismine tıklayın ve tıkladığınızda temanızın şablonları listelenecektir.

Burada, açılan sayfanın en sonuna gelerek Video MyKod Şablonlar adlı şablon grubunu bulup açıyorsunuz. Bu bölümde mybb’nin desteklediği  video servislerinin şablonlarını bulacaksınız bu şablonları tek tek açarak içerisinde yer alan kodlardan http:// olan url bağlantısını https:// olarak değiştirip kaydedeceksiniz.

Son sürüm MyBB kullanıyorsanız eğer yukarıda bahsettiğim şekilde ayarlanmış bir vaziyette tüm video servisleri gelmektedir.

Eğer Youtube videoları halen çalışmıyorsa ya da göremiyorsanız. video_youtube_embed adlı şablonu açın ve içerisinde ki kodları aşağıda ki kodlar ile değiştirin.

<iframe width="560" height="315" src="//www.youtube.com/embed/{$id}" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

Bu şekilde kodları güncelleyip, tekrar deneyin. Eğer yine videolarınız gözükmüyorsa eğer ve sadece sizde böyle ise yapmanız gereken MyBB veritabanızda aşağıda sorgu koduna girerek, youtube videolarını görünür hale getirmeniz gerekiyor.

Hosting panelinizden PhpMyAdmin’e girin. Giriş yaptıktan sonra MyBB forumunuzun veritabanını seçin. Üst menüden SQL sekmesine tıklayın. Alttaki sorguyu bu alandaki boşluğa yapıştırın ve çalıştırın.

UPDATE `mybb_users` SET showvideos='1'

Bütün bu işlemleri yapmanız halinde sorunuz çözülecektir fakat videolarınız yine gözükmüyor ise konularınıza eklediğiniz youtube videolarının url bağlantısının başına https:// getirmeyi deneyiniz.

MyBB SSL kurulumundan sonra youtube başta olmak üzere video servislerinden aldığınız video bağlantılarınının forumunuzda çalışmaması,gözükmemesi sorununun genel çözümünü sizlere sundum. Bu çözümlere rağmen halen sorun yaşıyorsanız eğer mybb destek sitesinde yardım konusu açarak, daha net yardım alabilirsiniz.


Bu Yazımı Beğendiysen Sosyal Medya Hesaplarında Paylaşarak Bana Destek Olabilirsin!
 Google Plusda Paylaş


 Yazar: Hüseyin Körbalta Hakkında

Blog yazarı, Arayüz geliştiricisi ve Arkaplan geliştiricisi olmak için çalışmalar yapıyor.

 Websitesi
Takip Et:

4
 Kimler Neler Demiş?

avatar
2 Yazıdaki Yorumlar
2 Yorumlar
0 Takipçi
 
En çok tepki verilen yorum.
En iyi yorum
  Abone Ol  
Bildir
Burakus_tr
Ziyaretçi
Burakus_tr

Çok teşekkür ederim çok yardımcı oldu yazınız

Burhan
Ziyaretçi
Burhan

Abi Şimdi Ben siteme myprofile eklentisi kuruyorum kurduktan sonrada admin panelde pluginlere giriyorum plugniler gözükmüyor acaba sorun ne