Popüler Aramalar:  TLS Nedir?  MyBB SSL Ayarları  MyBB 1.8 Linkleri Gizleme Eklentisi  Wordpress LiteSpeed Cache Ayarları  Wordpress Eklentisiz Breadcrumb  Yandex Webmaster
MyBB SSL Kurulumundan Sonra Videolar Gözükmüyor Sorunu (Çözümü)

MyBB SSL Kurulumundan Sonra Videolar Gözükmüyor Sorunu (Çözümü)

MyBB SSL Kurulumundan Sonra Videolar Gözükmüyor Sorunu (Çözümü)

Merhabalar,

Bu yazımda sizlere MyBB forum yazılımında SSL kurulumundan sonra youtube,vimeo ve dailymotion gibi video servislerininin videolarının konularınıza eklemenize rağmen videoların gözükmemesi ya da oynatılamaması ile ilgili yaşanılan sorunun çözümünü anlatacağım.

Sorunun çözümüne geçiş yapmadan önce SSL’nin ne olduğunu bilmeyen MyBB kullanıcılarına SSL Nedir ? sorusuna cevap vererek başlamak istiyorum…

SSL Nedir ? (Secure Sockets Layer)

SSL‘in açılımı Secure Sockets Layer (güvenli giriş katmanı) dır. SSL, server ile alıcı iletişimi esnasında verilerin şifrelenerek yapılması işlemidir. En bilinen kullanımı ise, web sitesindeki veri alışverişi esnasında, server ile internet tarayıcısı arasındaki iletişimi şifrelenmesidir.

SSL, standart bir algoritmadan oluşmaktadır. Güvenli veri iletişimi için birçok web sitesi SSL teknolojisini kullanmaktadır. SSL işleminin çalışması için server tarafında bir anahtar ve alıcı tarafında çalışacak bir sertifika olması gerekmektedir.

SSL hakkında ön bilgiye sahipseniz ve MyBB forumunuza SSL kurdunuz ve herşey sıkıntısız çalışıyor ancak konularınıza eklediğiniz youtube, vimeo vb video servislerinin videoları konularınızda gözükmüyor. Bu sorunun çözümü oldukça basit aslında.

MyBB SSL kullanan sitelerde bütün url bağlantılarının ssl ile alınması ve dağıltılması gerekmektedir. Bundan dolayı sitenizde https:// ile başlamayan tüm url bağlantıları geçersiz ya da yarı geçersiz sayılmaktadır. SSL’nin kurulu olduğu MyBB forumunuzda iç ve dış tüm url bağlantılarınızın http:// şeklinde değil https:// olarak ayarlanması gerekiyor.

MyBB Videolar Gözükmüyor Sorunu (Çözümü)

MyBB’nin default olarak youtube,vimeo vb video servislerinin url bağlantıları http:// olarak eklenmiştir. Yani, SSL kullanıyorsanız forumunuzda bu http:// bağlantısını https:// olarak güncellemeniz gerekiyor. Peki, bu nasıl yapacaksınız ?

MyBB Admin Panelinize giriş yapın, Temalar&Şablonlar bölümüne girin ve sol tarafta ki menüden Şablonlar‘a tıklayın ve forumunuzda kullandığınız temaya ait olan şablon ismine tıklayın ve tıkladığınızda temanızın şablonları listelenecektir.

Burada, açılan sayfanın en sonuna gelerek Video MyKod Şablonlar adlı şablon grubunu bulup açıyorsunuz. Bu bölümde mybb’nin desteklediği  video servislerinin şablonlarını bulacaksınız bu şablonları tek tek açarak içerisinde yer alan kodlardan http:// olan url bağlantısını https:// olarak değiştirip kaydedeceksiniz.

Son sürüm MyBB kullanıyorsanız eğer yukarıda bahsettiğim şekilde ayarlanmış bir vaziyette tüm video servisleri gelmektedir.

Eğer Youtube videoları halen çalışmıyorsa ya da göremiyorsanız. video_youtube_embed adlı şablonu açın ve içerisinde ki kodları aşağıda ki kodlar ile değiştirin.

<iframe width="560" height="315" src="//www.youtube.com/embed/{$id}" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

Bu şekilde kodları güncelleyip, tekrar deneyin. Eğer yine videolarınız gözükmüyorsa eğer ve sadece sizde böyle ise yapmanız gereken MyBB veritabanızda aşağıda sorgu koduna girerek, youtube videolarını görünür hale getirmeniz gerekiyor.

Hosting panelinizden PhpMyAdmin’e girin. Giriş yaptıktan sonra MyBB forumunuzun veritabanını seçin. Üst menüden SQL sekmesine tıklayın. Alttaki sorguyu bu alandaki boşluğa yapıştırın ve çalıştırın.

UPDATE `mybb_users` SET showvideos='1'

Bütün bu işlemleri yapmanız halinde sorunuz çözülecektir fakat videolarınız yine gözükmüyor ise konularınıza eklediğiniz youtube videolarının url bağlantısının başına https:// getirmeyi deneyiniz.

MyBB SSL kurulumundan sonra youtube başta olmak üzere video servislerinden aldığınız video bağlantılarınının forumunuzda çalışmaması,gözükmemesi sorununun genel çözümünü sizlere sundum. Bu çözümlere rağmen halen sorun yaşıyorsanız eğer mybb destek sitesinde yardım konusu açarak, daha net yardım alabilirsiniz.

 Yazı Bağlantısını Kopyala & Paylaş

Benzer Yazılar

 • MyBB 2.0 Sürümü Beklemeye Alındı!

  MyBB 2.0 Sürümü Beklemeye Alındı!

  Ücretsiz forum yazılımları arasında en çok tercih edilen ve kullanımı oldukça kolay olan MyBB, yapmış olduğu geliştirmeler ile de kalitesini her geçen gün artırmaya devam ediyor. MyBB kullanıcıları, merakla bekledikler MyBB 2.0 sürümü konusunda üzücü bir haber aldı. MyBB'nin resmi internet sitesinde paylaşılan bir blog yazında MyBB 2.0 sürümü beklemeye…
 • MyBB + Nginx + Google Seo URL Ayarları Nasıl Yapılır ?

  MyBB + Nginx + Google Seo URL Ayarları Nasıl Yapılır ?

  MyBB'yi daha önce Nginx üzerinde çalıştırmıştım ancak proxy nginx olarak çalışıyordu yani yine .htaccess kullanıyordum hal böyle olunca ekstra bir ayarlama yapmak gerekmiyordu. Bu yazımda ise nginx'i proxy olarak değil de standart olarak kurulmuş bir sunucuda mybb'yi nasıl daha iyi çalıştırılır, ne gibi ayarlar mybb için idealdir ve tabii ki'de…
 • MyBB 1.8 Yukarı Çık Eklentisi v1.0

  MyBB 1.8 Yukarı Çık Eklentisi v1.0

  Selamlar, MyBB için geliştirmiş olduğum ve basit bir işlevi olan MyBB 1.8.x sürümlerine uyumlu olan Yukarı Çık eklentisini sizlerle paylaşmak istedim. Eklenti hakkında söyleyebilecek pek birşey yok açıkcası, amacı basit, kurulumu oldukça basit bir yukarı çıkma işlevini yapan MyBB eklentisidir. MyBB 1.8 Yukarı Çık Eklentisi v1.0 Eklenti, forum sitenize sağ…
 • MyBB SSL Ayarları Nasıl Yapılır ?

  MyBB SSL Ayarları Nasıl Yapılır ?

  Son günlerde SSL kullanımı her geçen gün artmakta. Buna sebep olan olay ise Google tarafından web site sahiplerine göndermiş olduğu bir bilgilendirme mesajıdır. Google, Chrome tarayıcısını kullanan kişilere sitelerin güvenli ya da güvensiz olduğunu bildireceğini bu yüzden ssl kullanmayan web site sahiplerinin kullanıcı kaybetmemesi için sitelerini https protokolüne geçirmeleri yönünde…
MyBB SSL Kurulumundan Sonra Videolar Gözükmüyor Sorunu (Çözümü) için Yorum'da Bulun

Bu yazıya şimdiye kadar 6 Yorum yapılmıştır.

 • Yorum Sahibi
   Yanıtla
  Burakus_tr Ziyaretçi

  Çok teşekkür ederim çok yardımcı oldu yazınız

 • Yorum Sahibi
   Yanıtla
  Burhan Ziyaretçi

  Abi Şimdi Ben siteme myprofile eklentisi kuruyorum kurduktan sonrada admin panelde pluginlere giriyorum plugniler gözükmüyor acaba sorun ne

  • Yorum Sahibi
    Yanıtla
   Hüseyin Körbalta Yazar 

   Merhaba Burhan,

   Bahsettiğin sorun eklenti kaynaklı olabilir, eklenti dosyalarını eksik atıyor ve eksik indirmiş olabilirsin.Eklenti dosyalarını doğru yere ve eksiksiz attığınızdan emin olun ve kullandığınız mybb sürümü ile uyumlu olup olmadığını kontrol ediniz. Bazen sürüm farkından dolayı eklentiler çalışmayabilir. MyBB 1.8 sürümünde eklenti yapısı değişmiştir bilginize.

 • Yorum Sahibi
   Yanıtla
  İbrahim Ziyaretçi

  Sayenizde çözdüm hocam, teşekkürler.. Bir sorum olacaktı Mybb sürüm yükselttikten sonra rep verme ve rapor etme sorunu oluştu sanırım js’lerde sorun var

  • Yorum Sahibi
    Yanıtla
   Hüseyin Körbalta Yazar 

   Merhaba,

   Sürüm yükseltme işlemlerinde tema ve php dosyalarında değişmeler olabiliyor. Güncellemesini yaptığınız sürümün,sürüm notlarını inceleyerek hangi dosya da hangi satırda ne değişmiş görebilirsiniz. Temanızı da buna göre güncelleyerek, yaşayacağınız sorunları gidermiş olursunuz.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 Lütfen, en az 15 karakterli bir yorum belirtiniz.

 Lütfen,isminizi belirtiniz.
 Lütfen, kullanmakta olduğunuz bir e-mail adresi giriniz.
 Yukarıda ki alanı işaretlemeniz zorunludur.Aksi takdirde yorumunuz gönderilemeyecektir.