İlginizi Çekebilir:Progressive Web App (PWA) Nedir? Ne İşe Yarar?


20 Nis 2017
Neden AMO Değil de SEO ?
Neden AMO Değil de SEO ?

Başlık çok ilginç geldi değil mi ? amo ney la diyenleri duyar gibiyim. Evet, bugün çok garip şekilde bu soru aklıma geldi ve bu soru ile ilgili düşüncelerimi aktarmak istiyorum.

Hepinizin bildiği gibi seo arama motorlarında sitelerimizin üst sıralarda bulunması için yaptığımız çalışmalar verdiğimiz ingilizce bir terimdir. İngilizce olarak search engine optimize olan bu terim Türkçe olarak ise amo olarak kısaltıyoruz ve anlamı da arama motoru optimizasyonu.  İkisi de aynı anlamda ancak bu yazımda bundan bahsetmeyeceğim benim takıldığım nokta neden seo kelimesini kulllanıyoruz da amo kelimesini kullanmıyoruz ?

SEO deyince direkt aklımıza anlamı geliyor amo deyince aklımıza amo ne ? bi’ daha diyele  gibi bir tepki veriyoruz. Bunun nedenlerini birkaç şekilde sıralayabiliriz ancak en net cevap şu seo kelimesi global bir kelime ve her dilde bir anlamı mevcut. Ama amo kelimesi yerel bir kelime yani sadece ülkemize ait bir kelime olduğundan dolayı tercih edilmiyor.

AMO kelimesinin de etik bir tarafı var yani 😀 İnsanlar bu kelimenin asıl anlamı yerine başka anlamlar yüklemekteler. Düşünsenize seo uzmanıyım mı demek daha iyi yoksa amo uzmanıyım demek mi ? Tercih sizin 🙂

Biri mesleğinizin ne olduğunu sorduğun da amo uzmanıyım demeniz çok tuhaf kaçacaktır değil mi ?

–Ne uzmanıymış ?

—amo amo uzmanıymış.

— O ne ola ki ?

Çok enteresan diyaloglar geçecektir emin olun. Amo kelimesiyle ilgili alan adların hepsi neredeyse boş. Yani, hiç kimse bu kelimeyle ilgili bir şey düşünmemiş. En ilginç olanı da bu. Domain avcıları neden atlamışlar onu da anlamak güç. Her boku alan adamlar nedense bu kelimeyle ilgili olan alan adlarını çoğunu almamışlar.

Bunu başlıca sebeplerini sıralayayım sizler için…

1- SEO kelimesi global bir kelimedir.

İnsanlara arama motoru nedir diye sorduğunuz da aldığınız cevap Google oluyor. Bizlere yani internet sitesi sahiplerinin çoğu da seo kelimesini biliyor ve bunu kullanıyorlar. Sadece ülkemiz için geçerli değil, dünya genelinde bu kelime kullanılıyor. Amo kelimesi başta da söylediğim gibi yerel bir kelime, yani sadece amo kelimesinin anlamını biz Türkler bilebiliriz 🙂

2- AMO kelimesi kulağa garip gelirken SEO kelimesi kulağa daha iyi geliyor.

Yukarı da bahsettiğim gibi amo uzmanıyım demek mi daha iyi seo uzmanıyım demek mi daha iyi ? Kulağımıza en iyi gelen kelime seo kelimesi olmasıdır. Amo kelimesi ne yazık ki bizim toplumumuzda çok farklı yerlere çekilebileceği gibi çok ta yanlış anlaşılabilecek bir kelime. Amo kelimesini bir de şive kullanarak söylediğinizi düşünün 🙂

3-  En çok aranan kelime SEO

Evet işin bir de bu tarafı var, amo kelimesi sizce ne kadar aranıyordur dünya genelinde ? Söyleyeyim, Google verilerine göre yıllık arama sonuçlarında amo kelimesi sadece %0.005 oranında. Seo ise oldukça fazla bir aranma hacmine sahip. Haliyle amo kelimesiyle oluşturacağınız bir sitenin tutma olasılığı çok azdır.

Çok ilginç bir şekilde yaptığım araştırmalar sırasında amo kelimesinin aslında ingilizce anlamının da olduğunu öğrendim. All Media Online anlamın da da kullanılıyor muş ve bununla ilgili bir proje dahi yapmış bir firma. Tüm dünyada ki televizyon kanallarını tek bir site de toplamışlar. 1 Milyona yakın yerel,ulusal artık aklınıza ne kanal gelirse hepsini tek bir site de toplamışlar.

Site adresini sormayın, uzun yıllar önce kapanmışlar. O kadar kanal telif hakkı davası açarsa adamı ne ederler bir düşünün 🙂 Böyle enteresan konular vs aklınıza geldiğin de araştırma yapın, çok ilginç bilgiler öğrenebiliyorsunuz bu şekilde.

Hadi esen kalın efenim 🙂


Bu Yazımı Beğendiysen Sosyal Medya Hesaplarında Paylaşarak Bana Destek Olabilirsin!
 Google Plusda Paylaş


 Yazar: Hüseyin Körbalta Hakkında

Blog yazarı, Arayüz geliştiricisi ve Arkaplan geliştiricisi olmak için çalışmalar yapıyor.

 Websitesi
Takip Et:

 Kimler Neler Demiş?

avatar
  Abone Ol  
Bildir