Popüler Aramalar:  TLS Nedir?  MyBB SSL Ayarları  MyBB 1.8 Linkleri Gizleme Eklentisi  Wordpress LiteSpeed Cache Ayarları  Wordpress Eklentisiz Breadcrumb  Yandex Webmaster
Neden Sade (Flat) Tasarımlar Tercih Edilmeli ?

Neden Sade (Flat) Tasarımlar Tercih Edilmeli ?

Yaklaşık on yılı aşkın internet sektöründe bulunuyorum ve bu zaman içerisinde yüzlerce internet sitesi projesi ürettim. Ürettiğim projeler de önceleri hep böyle gösterişli, cafcaflı diyebileceğimiz tasarımları seçtim. O zamanlar bu bahsettiğim tasarımlar ön planda idi. Yani insanlar internette bu tarz aşırı kalabalık ögelerle doldurulmuş sitelerde dolaşmayı o sitelerde vakit geçirmeyi seviyorlardı.

Ancak teknoloji geliştikçe bu tasarımlar hantal kalmaya ve insanlarında dikkatini çekmemeye başladı. Artık insanlar için dakikalar çok önemli, hayat o kadar hızlı akıyor ki onlar için bir internet sitesinde hemen işini görüp çıkmak istiyor. Yani, emin sekin oturup tasarıma dikkat etmiyor veya tasarıma bakıp sitede dolaşmıyor. Onun için önemli olan bilgiye en hızlı ve rahat nasıl ulaştığıdır. İnsanları sade tasarıma sahip sitelere yönelten tek neden bilgiye hızlı ulaşmak değildi tabii ki ikinci olarak rahat ulaşmak. Bu cafcaflı dediğim tasarımlar internet sitelerinin kullanımını zorlaştırdıkları için kullanıcı kaybını artırdı. Böylelikle yavaş yavaş artık o cafcaflı tasarımlar yerini daha sade tasarımlara bıraktı.

Flat Tasarım Nedir ?

İngilizce olarak Flat Design olan yani flat tasarımlar günümüzün trend tasarımlarından birisidir. Türkçe’ye düz tasarım olarak çevrilebilir ki mantık doğru, flat tasarım görsellikten daha çok kullanılabilirliği artırmayı hedefleyen bir tekniktir.

Flat tasarımlar sadece internete özgü bir terim değildir. Daha birçok sektörde de flat tasarımlar yeni trend diyebiliriz. Aynı moda gibi düşünebilirsiniz bu durumu internette son dönemde en çok ne tercih ediliyor, popüler siteler nasıl tasarımlar kullanıyorlarsa internette ki tasarım şeklini de onlar belirliyorlar demektir. Başta bu sektöre yön veren en büyük oluşum hiç şüphesiz herkesin ilk açtığı sayfa olan Google’dır. Google, 2011 yılından itibaren tasarımların sadeleştirmeye başlamıştı. Google’nin bu sade tasarımlara geçiş yapmasını gören diğer plartformlar da aynı şeyi yaptı haliyle bu yayıla yayıla internet dünyasın’da bir tasarım trendi olarak günümüze kadar geldi.

Biz buna sade tasarım diyoruz da bundan daha da sade olanına da minimalist tasarım ya da minimalist design diyoruz. Sadenin de sadesi oluyor minimal.

Minimalist ya da Minimal Tasarım Nedir ?

Flat tasarımın daha da sadeleştirilmiş halidir. Anlatılmak istenen şeyi daha yalın bir tasarım ile anlatma sanatıdır diyebiliriz. İnternet siteleri bu tarz bir tasarımı çok tercih edilmese de spesifik durumlarda kullanılmaktadır. Genelikle minimalist tasarımlar poster,afiş ve logo gibi tasarımlarda daha çok tercih edilen bir tasarım çeşididir.

Neden Sade (Flat) Tasarımlar Tercih Edilmeli ?

Sadece trend olan sade tasarımlar değil bir dönem hatırlayın metro,retro gibi tasarımlar gündemimizdeydi hala da öyle. Microsoft’un Windows 10 tasarımı mesela metro tasarımdır. Bir dönem internet siteleri arasında metro ve retro tasarımlar popüler idi şimdi ise flat tasarımlar dediğimiz sade tasarımlar popüler. Ancak, neden tercih etmeli ? Bu soruya kendiniz cevap vermeniz gerekiyor. Benim tercih etme sebebim ise şöyle başladı;

Bir projemde sade tasarım (flat tasarım) tercih ettim o günden beri neredeyse ürettiğim bir çok projede hep flat tasarımlar kullandım. Çünkü, sadelik her ne kadar “basit” görünse de aslında “profesyonel” tasarım anlamına gelmektedir. Ben bir internet sitesine girdiğim de bulmak istediğim şeyi oradan oraya geçmeden bulmak isterim ya da tasarım içerisinde boğulmak istemem. Hele ki benim gibi gece saatlerine aktif olan insanlar için göz yorucu olmaması gerekiyor. Gözüm iki saniye dahi ağrısa, bulmak istediğim şey çok önemli olsa da o siteden çıkıyorum.

Sade tasarımlı siteler hem teknik anlamda hızlı hem pratik anlamında hızlı olurlar. Hızlı çalışan bir internet sitesi seo konusunda ileri olur, kullanıcı bazlı olarak ta sıkça kullanılan site olma yolunda ilerleyebilir. Kullanıcı hızlı açılan ve karmaşık olmayan bir siteyi daha çok sever. Benim sade tasarımları tercih etmemin sebebleri bunlar. Karmaşık olmayan, kullanımı kolay ve hızlı sayfalar için sade tasarımlar nam-ı diğer flat tasarımlar tercih sebebimdir.

Eğer sizde internet sitelerinizi veya uygulamanızın hızlı çalışmasını, kolay kullanılabilir olmasını ve kolayca istediğiniz şekilde düzenlenebilir olmasını istiyorsanız sade tasarımları tercih edebilirsiniz. flat tasarımlar son dönemin en trend tasarım çeşididir, vakit kaybetmeden sizde bu modaya ayak uydurun derim.

 Yazı Bağlantısını Kopyala & Paylaş

Benzer Yazılar

 • VDS ve VPS Arasındaki Farklar Nelerdir?

  VDS ve VPS Arasındaki Farklar Nelerdir?

  Yaklaşık 5-6 ay önce kişisel blog sitemi bir cloud vps sunucuda barındırıyordum ancak doların bir hayli yükselmesiyle daha uygun fiyatlı bir sunucuya geçiş yapmam gerekti. 1-2 yıllık sunucu tecrübemden dolayı bu işlemleri rahatlıkla yapabildim ancak bu yazımda sanal sunucular hakkında bilgisi olmayan ya da tecrübesi olmayanlar için VPS (Virtual Private…
 • En Popüler 5 CSS Kütüphanesi 2019

  En Popüler 5 CSS Kütüphanesi 2019

  Web geliştiricileri olarak işimizi büyük ölçüde kolaylaştıran CSS kütüphaneleri mevcut. CSS3 teknolojisinin ortaya çıkmasıyla kazanılan kolaylıklar bu CSS kütüphanelerinin artmasını sağladı. Kütüphanelerin çeşidi ve sayısı artıkça arayüz ya da bir değiş ile ön yüz geliştiricilerin işi bir hayli kolaylaştı. Projelerinizi çok daha etkin ve kolay yönetebilmenizi, efekt verebilmenizi sağlayan bu…
 • Bir İnternet Sitesi Nasıl Hızlanır? (Zaman Algısı)

  Bir İnternet Sitesi Nasıl Hızlanır? (Zaman Algısı)

  Geldiğimiz şu noktada her işimizi hızlı bir şekilde yapmaya çalışıyoruz, her şey hızlı olmak zorunda. Ben de dahil olmak üzere tüm geliştirici ve kullanıcı olarak düşünen herkes, hıza "iş" olarak odaklanıyoruz. Sonuçta hepimizi en iyi sonuçlara yönlendirilmeyi severiz, en hızlı şekilde sonuca ulaşmayı hedefleriz lakin izlenmesi gereken net bir yol…
 • Google’ın Yeni Search Console Güncellemesi

  Google’ın Yeni Search Console Güncellemesi

  Geçtiğimiz yıl Google, site yöneticilerini yakından ilgilendiren bir güncelleme gerçekleştirdi. Ücretsiz olarak internet sitesi sahiplerinin kullanmakta olduğu Google Search Console servisi diğer Google servisleri gibi bir takım arayüz güncellemeleri almıştı. Beta olarak kullanıma sunulan bu yeni search console güncellemesi eski search console'un yerini alması planlandı. Artık resmi olarak tüm internet…
Neden Sade (Flat) Tasarımlar Tercih Edilmeli ? için Yorum'da Bulun

Bu yazıya şimdiye kadar 2 Yorum yapılmıştır.

 • Yorum Sahibi
   Yanıtla
  Aslı Türk Ziyaretçi

  Daha sade tasarımlar her zaman iyidir, hem sitenin açılış hızını iyi yapar hem sunucuya binen yükü hafifletir. Çok fonksiyonlu tema kullanıp üstüne bir de tonlarca eklenti kullanıp sitem yavaş açılıyor dememek için minimal tasarımlara, flat tasarımlara yönelmek gerekiyor.

  • Yorum Sahibi
    Yanıtla
   Hüseyin Körbalta Yazar 

   Değerli yorumunuz için teşekkür ederim. Bir sitenin hız faktörünü etkileyen birçok etken mevcut bu etkenlerin en başında tasarım geliyor. Sitenizin diğer etkenleri ne kadar iyi olursa olsun tasarımınız buna ayak uyduramıyor ise diğer yapılan çalışmaların gerilemesine sebep oluyor. O yüzden tasarım seçerken temiz ve doğru kodlanmış olmasına dikkat etmek gerek.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 Lütfen, en az 15 karakterli bir yorum belirtiniz.

 Lütfen,isminizi belirtiniz.
 Lütfen, kullanmakta olduğunuz bir e-mail adresi giriniz.
 Yukarıda ki alanı işaretlemeniz zorunludur.Aksi takdirde yorumunuz gönderilemeyecektir.


kızlar soruyor