İlginizi Çekebilir:Progressive Web App (PWA) Nedir? Ne İşe Yarar?


16 Eki 2017

Yaklaşık on yılı aşkın internet sektöründe bulunuyorum ve bu zaman içerisinde yüzlerce internet sitesi projesi ürettim. Ürettiğim projeler de önceleri hep böyle gösterişli, cafcaflı diyebileceğimiz tasarımları seçtim. O zamanlar bu bahsettiğim tasarımlar ön planda idi. Yani insanlar internette bu tarz aşırı kalabalık ögelerle doldurulmuş sitelerde dolaşmayı o sitelerde vakit geçirmeyi seviyorlardı.

Ancak teknoloji geliştikçe bu tasarımlar hantal kalmaya ve insanlarında dikkatini çekmemeye başladı. Artık insanlar için dakikalar çok önemli, hayat o kadar hızlı akıyor ki onlar için bir internet sitesinde hemen işini görüp çıkmak istiyor. Yani, emin sekin oturup tasarıma dikkat etmiyor veya tasarıma bakıp sitede dolaşmıyor. Onun için önemli olan bilgiye en hızlı ve rahat nasıl ulaştığıdır. İnsanları sade tasarıma sahip sitelere yönelten tek neden bilgiye hızlı ulaşmak değildi tabii ki ikinci olarak rahat ulaşmak. Bu cafcaflı dediğim tasarımlar internet sitelerinin kullanımını zorlaştırdıkları için kullanıcı kaybını artırdı. Böylelikle yavaş yavaş artık o cafcaflı tasarımlar yerini daha sade tasarımlara bıraktı.

Flat Tasarım Nedir ?

İngilizce olarak Flat Design olan yani flat tasarımlar günümüzün trend tasarımlarından birisidir. Türkçe’ye düz tasarım olarak çevrilebilir ki mantık doğru, flat tasarım görsellikten daha çok kullanılabilirliği artırmayı hedefleyen bir tekniktir.

Flat tasarımlar sadece internete özgü bir terim değildir. Daha birçok sektörde de flat tasarımlar yeni trend diyebiliriz. Aynı moda gibi düşünebilirsiniz bu durumu internette son dönemde en çok ne tercih ediliyor, popüler siteler nasıl tasarımlar kullanıyorlarsa internette ki tasarım şeklini de onlar belirliyorlar demektir. Başta bu sektöre yön veren en büyük oluşum hiç şüphesiz herkesin ilk açtığı sayfa olan Google’dır. Google, 2011 yılından itibaren tasarımların sadeleştirmeye başlamıştı. Google’nin bu sade tasarımlara geçiş yapmasını gören diğer plartformlar da aynı şeyi yaptı haliyle bu yayıla yayıla internet dünyasın’da bir tasarım trendi olarak günümüze kadar geldi.

Biz buna sade tasarım diyoruz da bundan daha da sade olanına da minimalist tasarım ya da minimalist design diyoruz. Sadenin de sadesi oluyor minimal.

Minimalist ya da Minimal Tasarım Nedir ?

Flat tasarımın daha da sadeleştirilmiş halidir. Anlatılmak istenen şeyi daha yalın bir tasarım ile anlatma sanatıdır diyebiliriz. İnternet siteleri bu tarz bir tasarımı çok tercih edilmese de spesifik durumlarda kullanılmaktadır. Genelikle minimalist tasarımlar poster,afiş ve logo gibi tasarımlarda daha çok tercih edilen bir tasarım çeşididir.

Neden Sade (Flat) Tasarımlar Tercih Edilmeli ?

Sadece trend olan sade tasarımlar değil bir dönem hatırlayın metro,retro gibi tasarımlar gündemimizdeydi hala da öyle. Microsoft’un Windows 10 tasarımı mesela metro tasarımdır. Bir dönem internet siteleri arasında metro ve retro tasarımlar popüler idi şimdi ise flat tasarımlar dediğimiz sade tasarımlar popüler. Ancak, neden tercih etmeli ? Bu soruya kendiniz cevap vermeniz gerekiyor. Benim tercih etme sebebim ise şöyle başladı;

Bir projemde sade tasarım (flat tasarım) tercih ettim o günden beri neredeyse ürettiğim bir çok projede hep flat tasarımlar kullandım. Çünkü, sadelik her ne kadar “basit” görünse de aslında “profesyonel” tasarım anlamına gelmektedir. Ben bir internet sitesine girdiğim de bulmak istediğim şeyi oradan oraya geçmeden bulmak isterim ya da tasarım içerisinde boğulmak istemem. Hele ki benim gibi gece saatlerine aktif olan insanlar için göz yorucu olmaması gerekiyor. Gözüm iki saniye dahi ağrısa, bulmak istediğim şey çok önemli olsa da o siteden çıkıyorum.

Sade tasarımlı siteler hem teknik anlamda hızlı hem pratik anlamında hızlı olurlar. Hızlı çalışan bir internet sitesi seo konusunda ileri olur, kullanıcı bazlı olarak ta sıkça kullanılan site olma yolunda ilerleyebilir. Kullanıcı hızlı açılan ve karmaşık olmayan bir siteyi daha çok sever. Benim sade tasarımları tercih etmemin sebebleri bunlar. Karmaşık olmayan, kullanımı kolay ve hızlı sayfalar için sade tasarımlar nam-ı diğer flat tasarımlar tercih sebebimdir.

Eğer sizde internet sitelerinizi veya uygulamanızın hızlı çalışmasını, kolay kullanılabilir olmasını ve kolayca istediğiniz şekilde düzenlenebilir olmasını istiyorsanız sade tasarımları tercih edebilirsiniz. flat tasarımlar son dönemin en trend tasarım çeşididir, vakit kaybetmeden sizde bu modaya ayak uydurun derim.


Bu Yazımı Beğendiysen Sosyal Medya Hesaplarında Paylaşarak Bana Destek Olabilirsin!
 Google Plusda Paylaş


 Yazar: Hüseyin Körbalta Hakkında

Blog yazarı, Arayüz geliştiricisi ve Arkaplan geliştiricisi olmak için çalışmalar yapıyor.

 Websitesi
Takip Et:

2
 Kimler Neler Demiş?

avatar
1 Yazıdaki Yorumlar
1 Yorumlar
0 Takipçi
 
En çok tepki verilen yorum.
En iyi yorum
  Abone Ol  
Bildir
Aslı Türk
Ziyaretçi
Aslı Türk

Daha sade tasarımlar her zaman iyidir, hem sitenin açılış hızını iyi yapar hem sunucuya binen yükü hafifletir. Çok fonksiyonlu tema kullanıp üstüne bir de tonlarca eklenti kullanıp sitem yavaş açılıyor dememek için minimal tasarımlara, flat tasarımlara yönelmek gerekiyor.