İlginizi Çekebilir:Progressive Web App (PWA) Nedir? Ne İşe Yarar?


14 Nis 2017

Selamlar,

Uzun zamandır bloguma yazı girmiyordum, bunun sebebi ise vize sınavlarımın gelmesi idi. Vizelere çalışmaktan içerik giremedim, daha sonra vizeler bitti ama yine yazamadım çünkü bir kal geldi böyle, yazacak konu bulamaz oldum. Ta ki niş site kavramıyla karşılaşıncaya kadar.

Uzun zamandır bu kavram karşıma çıkıyor, internet sektöründe yer alıyorsanız ve bir internet sitesine sahipseniz Türkiye’de ki internet sitesi sahiplerinin bir araya geldiği, soru ve sorunlarını paylaştığı webmaster forumları diye adlandırdığım forum sitelerinde bu niş site başlıklarını görmüşsünüzdür. Hatta o kadar  ki bu işi ticarete döküldüğünü de görmüşsünüzdür.Bende merak ettim ve bu konuda bi’ araştırma yaptım. Bu araştırmalarım sonucunda öğrendiklerimi de sizlere aktarayım dedim.

Niş  Nedir ?

Niş, mimari yapılarda duvar içinde bırakılan oyuklara verilen isimdir. Kelimenin kökeni Fransızca “duvar hücresi” anlamına gelen Niche’den gelmektedir.

Yukarıda ki tanım pek bizim sektörümüzle alakalı değil,bizim sektörü ilgilendiren kısım ise bu kavramın ticari yanı olan : Niş Pazarlama yanıdır. Tam olarak niş kelimesini biz ne anlamda kullanıyoruz yani neden  niş site diyoruz, niş odaklı blog sitesi diyoruz vs.

Niş, son dönemlerde popüler bir kavram haline gelmiş ve niş pazarlama adı verilen bir pazarlama tekniği haline

Niş Site Nedir ?
Niş Site Nedir ?

gelmiştir. Tam olarak kullanım amacı, bulunduğunuz sektörde belli bir alana yönelme, belli bir konumda ki müşterileri hedefleme ve hedeflenen o müşterilere yönelik pazarlama stratejisi geliştirme olayıdır.

Bu bahsettiğim olayı bizim sektöre uyarlayacak olursak, sitenizin bir e-ticaret sitesi olduğunu düşünün ve piyasada ki birçok e-ticaret sitesi aynı ürünler satıyor fakat müşteriler çok farklı ürünler istiyor. İşte bu nokta da siz bu çok farklı ürünler isteyen müşterileri hedefleyen bir site oluştursanız bunun adı niş odaklı site olur. Belli bir kesimin, belli bir grubun isteklerine cevap verme,çözüm üretme olayıdır diyebiliriz.

Niş Site Nedir ?

Bu kavram ile karşılaştığımda aklıma direkt bu soru geldi. Niş Site Nedir ? diye. Çünkü, çok fazlaca karşıma çıkmaya başladı bu kavram niş odaklı siteler oluşturun, niş odaklı blog gibi konular karşıma çıktı. Yukarıda açıkladığım olguyu öğrendikten sonra olayı kavradım. Niş pazarlama stratejisinden türetilmiş bir şeydir. Açıkcası biz internet sitesi sahipleri bu kavramı kendimize göre uyarlamışsız.

Niş Site Nedir ? sorusuna verebileceğim en anlaşılır cevap şudur; Piyasada bulunan diğer sitelere göre tek bir konuyu hedeflemiş ve sadece o konuda ki kullanıcılarına ya da müşterilerine yönelik içerikler üreten, ürünler ortaya koyan tek bir konuya endekslenmiş sitelerdir diyebiliriz. Bu tür siteler niş odaklı siteler olarak adlandırılıyor ve belirledikleri konuyla sınırlıdırlar.

Bunu daha da kolaya indirgemem gerekirse. Bir internet sitesinde sadece android uygulamaları ile ilgili içerikler var ise o site niş odaklı bir sitedir. Bu bir nevi benim bir websitesi’nin anatomisi adlı yazı serimde bahsettiğim bir olay olan kategori seçimi olayıdır. (Bkz: Bir Websitesi’nin Anatomisi Bölüm 3: Kategori Seçimi)

Niş Site Nasıl Oluşturulur ?

Açıkcası bunu şimdiye kadar yazdıklarımla kısmen de olsa anlamış olmalısınız. Niş Site Nedir ? sorusuna verdiğim cevap ile bu sorununda cevabını vermiş olduğum. Niş odaklı bir site oluşturmak için uzman olduğunuz, ilgili olduğunuz ve bilginizin olduğu tek bir konuyu seçip ve o konuyla ilgili bir alanadı belirlemek ve site içeriğini sadece o belirlenen konu ile ilgili içerikler üretmek ile yapabilirsiniz.

Niş Site Nedir ?
Niş Odaklı Site Nedir ? Niş Odaklı Site Nasıl Oluşturulur ?

Yani, uzman olduğunuz alan şuan sıkıyorum bunu; Araba tamirciliği. Sitenizin alan adından tutunda bütün site yapısı araba tamirciliği ile ilgili olmalı ve bu sitede sadece araba tamirciliği ile ilgili içerikler üretmelisiniz ki niş odaklı bir site oluşturmuş olabilesiniz. Araba tamirciliği ile ilgili bir siteye tutup ta php dersleri ile ilgili içerikler giremezsiniz çok saçma olur.

Bütün olay bundan ibaret, kavram oldukça dikkat çekici bir kavram olmasından dolayı ben sandım ki çok farklı bir olay ya da olgu için kullanılıyor sanıyordum meğersem bütün olay  bir sitenin tek bir konu üzerinden içerik üretmesiymiş. Bunu zaten yıllardır biliyoruz biz, niye yeni kavramlar kullanıpta insanlar aklını karıştırıyorsunuz kardeşim 😛

Bu yazımda benim gibi bu kavramın ne olduğunu merak edenler var ise kısaca anlatmaya çalıştım. Yanlışım, eksiğim var ise affola.


Bu Yazımı Beğendiysen Sosyal Medya Hesaplarında Paylaşarak Bana Destek Olabilirsin!
 Google Plusda Paylaş


 Yazar: Hüseyin Körbalta Hakkında

Blog yazarı, Arayüz geliştiricisi ve Arkaplan geliştiricisi olmak için çalışmalar yapıyor.

 Websitesi
Takip Et:

 Kimler Neler Demiş?

avatar
  Abone Ol  
Bildir