Popüler Aramalar:  TLS Nedir?  MyBB SSL Ayarları  MyBB 1.8 Linkleri Gizleme Eklentisi  Wordpress LiteSpeed Cache Ayarları  Wordpress Eklentisiz Breadcrumb  Yandex Webmaster
Niş Site Nedir ? Niş Site Nasıl Oluşturulur ?

Niş Site Nedir ? Niş Site Nasıl Oluşturulur ?

Selamlar,

Uzun zamandır bloguma yazı girmiyordum, bunun sebebi ise vize sınavlarımın gelmesi idi. Vizelere çalışmaktan içerik giremedim, daha sonra vizeler bitti ama yine yazamadım çünkü bir kal geldi böyle, yazacak konu bulamaz oldum. Ta ki niş site kavramıyla karşılaşıncaya kadar.

Uzun zamandır bu kavram karşıma çıkıyor, internet sektöründe yer alıyorsanız ve bir internet sitesine sahipseniz Türkiye’de ki internet sitesi sahiplerinin bir araya geldiği, soru ve sorunlarını paylaştığı webmaster forumları diye adlandırdığım forum sitelerinde bu niş site başlıklarını görmüşsünüzdür. Hatta o kadar  ki bu işi ticarete döküldüğünü de görmüşsünüzdür.Bende merak ettim ve bu konuda bi’ araştırma yaptım. Bu araştırmalarım sonucunda öğrendiklerimi de sizlere aktarayım dedim.

Niş  Nedir ?

Niş, mimari yapılarda duvar içinde bırakılan oyuklara verilen isimdir. Kelimenin kökeni Fransızca “duvar hücresi” anlamına gelen Niche’den gelmektedir.

Yukarıda ki tanım pek bizim sektörümüzle alakalı değil,bizim sektörü ilgilendiren kısım ise bu kavramın ticari yanı olan : Niş Pazarlama yanıdır. Tam olarak niş kelimesini biz ne anlamda kullanıyoruz yani neden  niş site diyoruz, niş odaklı blog sitesi diyoruz vs.

Niş, son dönemlerde popüler bir kavram haline gelmiş ve niş pazarlama adı verilen bir pazarlama tekniği haline

Niş Site Nedir ?
Niş Site Nedir ?

gelmiştir. Tam olarak kullanım amacı, bulunduğunuz sektörde belli bir alana yönelme, belli bir konumda ki müşterileri hedefleme ve hedeflenen o müşterilere yönelik pazarlama stratejisi geliştirme olayıdır.

Bu bahsettiğim olayı bizim sektöre uyarlayacak olursak, sitenizin bir e-ticaret sitesi olduğunu düşünün ve piyasada ki birçok e-ticaret sitesi aynı ürünler satıyor fakat müşteriler çok farklı ürünler istiyor. İşte bu nokta da siz bu çok farklı ürünler isteyen müşterileri hedefleyen bir site oluştursanız bunun adı niş odaklı site olur. Belli bir kesimin, belli bir grubun isteklerine cevap verme,çözüm üretme olayıdır diyebiliriz.

Niş Site Nedir ?

Bu kavram ile karşılaştığımda aklıma direkt bu soru geldi. Niş Site Nedir ? diye. Çünkü, çok fazlaca karşıma çıkmaya başladı bu kavram niş odaklı siteler oluşturun, niş odaklı blog gibi konular karşıma çıktı. Yukarıda açıkladığım olguyu öğrendikten sonra olayı kavradım. Niş pazarlama stratejisinden türetilmiş bir şeydir. Açıkcası biz internet sitesi sahipleri bu kavramı kendimize göre uyarlamışsız.

Niş Site Nedir ? sorusuna verebileceğim en anlaşılır cevap şudur; Piyasada bulunan diğer sitelere göre tek bir konuyu hedeflemiş ve sadece o konuda ki kullanıcılarına ya da müşterilerine yönelik içerikler üreten, ürünler ortaya koyan tek bir konuya endekslenmiş sitelerdir diyebiliriz. Bu tür siteler niş odaklı siteler olarak adlandırılıyor ve belirledikleri konuyla sınırlıdırlar.

Bunu daha da kolaya indirgemem gerekirse. Bir internet sitesinde sadece android uygulamaları ile ilgili içerikler var ise o site niş odaklı bir sitedir. Bu bir nevi benim bir websitesi’nin anatomisi adlı yazı serimde bahsettiğim bir olay olan kategori seçimi olayıdır. (Bkz: Bir Websitesi’nin Anatomisi Bölüm 3: Kategori Seçimi)

Niş Site Nasıl Oluşturulur ?

Açıkcası bunu şimdiye kadar yazdıklarımla kısmen de olsa anlamış olmalısınız. Niş Site Nedir ? sorusuna verdiğim cevap ile bu sorununda cevabını vermiş olduğum. Niş odaklı bir site oluşturmak için uzman olduğunuz, ilgili olduğunuz ve bilginizin olduğu tek bir konuyu seçip ve o konuyla ilgili bir alanadı belirlemek ve site içeriğini sadece o belirlenen konu ile ilgili içerikler üretmek ile yapabilirsiniz.

Niş Site Nedir ?
Niş Odaklı Site Nedir ? Niş Odaklı Site Nasıl Oluşturulur ?

Yani, uzman olduğunuz alan şuan sıkıyorum bunu; Araba tamirciliği. Sitenizin alan adından tutunda bütün site yapısı araba tamirciliği ile ilgili olmalı ve bu sitede sadece araba tamirciliği ile ilgili içerikler üretmelisiniz ki niş odaklı bir site oluşturmuş olabilesiniz. Araba tamirciliği ile ilgili bir siteye tutup ta php dersleri ile ilgili içerikler giremezsiniz çok saçma olur.

Bütün olay bundan ibaret, kavram oldukça dikkat çekici bir kavram olmasından dolayı ben sandım ki çok farklı bir olay ya da olgu için kullanılıyor sanıyordum meğersem bütün olay  bir sitenin tek bir konu üzerinden içerik üretmesiymiş. Bunu zaten yıllardır biliyoruz biz, niye yeni kavramlar kullanıp da insanlar aklını karıştırıyorsunuz kardeşim.

Niş blog açmaya karar verdiyseniz artık domain seçme adımına geçebilirsiniz. Öncelikle alan adı sorgulamak için buraya tıklayın. Açılan sayfada seçtiğiniz konuya uygun aklınıza gelen kısa domainleri sorgulayarak kayıt edilebilir olanı hemen satın alabilirsiniz.

Bu yazımda benim gibi bu kavramın ne olduğunu merak edenler var ise kısaca anlatmaya çalıştım. Yanlışım, eksiğim var ise affola.

 Yazı Bağlantısını Kopyala & Paylaş

Benzer Yazılar

 • XML Sitemap Nasıl Oluşturulur? Google’a Nasıl Eklenir?

  XML Sitemap Nasıl Oluşturulur? Google’a Nasıl Eklenir?

  Hiç bilmediğiniz bir yeri harita olmadan bulmanız oldukça zordur. Aynı durum siteniz içinde geçerli, Google'ın sitenizde ki tüm sayfaları bulabilmesi için bir site haritasına ihtiyaç duyar. Neyse ki, Google için bir XML site haritası oluşturmak, göndermek hızlı ve kolaydır. Aşağıda adım adım bir XML site haritası nasıl oluşturulur, Google'a nasıl…
 • VDS ve VPS Arasındaki Farklar Nelerdir?

  VDS ve VPS Arasındaki Farklar Nelerdir?

  Yaklaşık 5-6 ay önce kişisel blog sitemi bir cloud vps sunucuda barındırıyordum ancak doların bir hayli yükselmesiyle daha uygun fiyatlı bir sunucuya geçiş yapmam gerekti. 1-2 yıllık sunucu tecrübemden dolayı bu işlemleri rahatlıkla yapabildim ancak bu yazımda sanal sunucular hakkında bilgisi olmayan ya da tecrübesi olmayanlar için VPS (Virtual Private…
 • En Popüler 5 CSS Kütüphanesi 2019

  En Popüler 5 CSS Kütüphanesi 2019

  Web geliştiricileri olarak işimizi büyük ölçüde kolaylaştıran CSS kütüphaneleri mevcut. CSS3 teknolojisinin ortaya çıkmasıyla kazanılan kolaylıklar bu CSS kütüphanelerinin artmasını sağladı. Kütüphanelerin çeşidi ve sayısı artıkça arayüz ya da bir değiş ile ön yüz geliştiricilerin işi bir hayli kolaylaştı. Projelerinizi çok daha etkin ve kolay yönetebilmenizi, efekt verebilmenizi sağlayan bu…
 • Bir İnternet Sitesi Nasıl Hızlanır? (Zaman Algısı)

  Bir İnternet Sitesi Nasıl Hızlanır? (Zaman Algısı)

  Geldiğimiz şu noktada her işimizi hızlı bir şekilde yapmaya çalışıyoruz, her şey hızlı olmak zorunda. Ben de dahil olmak üzere tüm geliştirici ve kullanıcı olarak düşünen herkes, hıza "iş" olarak odaklanıyoruz. Sonuçta hepimizi en iyi sonuçlara yönlendirilmeyi severiz, en hızlı şekilde sonuca ulaşmayı hedefleriz lakin izlenmesi gereken net bir yol…
Niş Site Nedir ? Niş Site Nasıl Oluşturulur ? için Yorum'da Bulun

Bu yazıya şimdiye kadar 3 Yorum yapılmıştır.

 • Yorum Sahibi
   Yanıtla
  Pc Sihirbazı Ziyaretçi

  Yeterli ve tatmin edici bir yazı teşekkürler

 • Yorum Sahibi
   Yanıtla
  Berkan Ziyaretçi

  Bilgide yanlışlık olabilir.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 Lütfen, en az 15 karakterli bir yorum belirtiniz.

 Lütfen,isminizi belirtiniz.
 Lütfen, kullanmakta olduğunuz bir e-mail adresi giriniz.
 Yukarıda ki alanı işaretlemeniz zorunludur.Aksi takdirde yorumunuz gönderilemeyecektir.


kızlar soruyor