İlginizi Çekebilir:Progressive Web App (PWA) Nedir? Ne İşe Yarar?


04 Eyl 2016

PHP Dersleri 3: PHP’de Kod Yazmak ve Kodları Çalıştırmak İçin Gerekenler

Merhaba,

PHP Dersleri yazılarıma devam ediyorum. Daha önce yazdığım php yazılarını aşağıda listeledim. Diğer yazılarımı okumadan bu yazıya denk geldiyseniz size tavsiyem önce diğer yazıları okuyun sonra bu yazıya gelin.

Diğer PHP Derslerim:

 1. PHP Dersleri 1: PHP Nedir ?
 2. PHP Dersleri 2: PHP Neler Yapabilir ?

Temel olarak bu yazılar bilenler için sıkıcı gelebilir ancak bilmeyenler için önemli kaynalardır diyebilirim. 3. dersimizde genel olarak  PHP’de nasıl kod yazacağız ? kod yazarken ne tür programlar kullanabiliriz ve yazdığımız php kodlarını çalıştırmak için ne gerekiyor ? gibi bir takım sorulara cevap bulacağız.

Başlayalım o halde…

Daha önce ki derslerimizi dikkatlice okuduysanız PHP’nin bir sunucu taraflı programlama dili olduğunu öğrenmişsinizdir. Bundan dolayı yazdığımız kodları sadece sunucu/server ortamında görüntüleyebiliyir ve çalıştırabiliriz.Günümüz teknolojilerinde artık kullandığınız bilgisayarıda bir sanal sunucu/server olarak kullanabiliyoruz. Eğer bir web sitesi sahibi değilseniz ya da sunucu alabilecek bütçeniz yok ise bilgisayarınızı sanal sunucu olarak kullanmanız gerekiyor.

Peki bilgisayarımı nasıl sanal sunucu yaparım ?

Aslında bu çok kolay fakat gerekli programları kurmanız ve ayarlarını yapılandırmanız için ayrı bir yazı yazmayı düşünüyorum.Şimdi lafı geçmişken sadece bu programlarının isimlerini yazacağım ve ayrı bir yazı ile bu programların kurulumu ve ayarlarını anlatacağım.

Yukarıda listeledeyim bu programlar bilgisayarımızı bir web server işlemcisi olarak yapılandırmanızı ve kullanmanızı sağlar. Korkmayın, bilgisayarınızı normal olarak kullanmaya devam ediyorsunuz sadece ufak bir alanı sanal sunucu olarak program tarafından kullanılıyor. Php dosyalarını ancak ve ancak sadece sanal sunucularda çalıştırabiliyor olmamızdan ötürü bu programlardan birini kullanmamız gerekiyor. Benim tavsiye ettiğim program WampServer‘dır.  Bu programların hepsi ücretsizdir.

Şimdiye kadar yazdıklarım sadece PHP’yi çalıştırabilmek için gerekli olan alt yapıydı. Şimdi yazacaklarım ise PHP kodlarını hangi programlar yardımıyla rahat olarak php yazabilirizin cevabı olacaktır.

PHP dosyalarının dosya uzantısı .php ‘dir. Bu dosyaları en basit ve en bilenen program ile düzenleyebiliriz. Windows kullanıcısıysanız default olan Metin Belgesi Editörü ile php kodlarını yazabilirsiniz. Ancak bu editörde php yazılmaz arkadaşlar, sizin için en iyisi olan programları aşağıda açıkladım onlardan birini kullanmanız PHP’yi rahat kullanabilmeniz için size yardımcı olacaklardır.

 1. Notepadd++ (İndirmek İçin Tıklayın)
 2. Sublime Text 3 (İndirmek İçin Tıklayın)
 3. phpDesigner 8 (İndirmek İçin Tıklayın)
 4. NetBeans IDE (İndirmek İçin Tıklayın)
 5. PHPStorm (İndirmek İçin Tıklayın) (ÜCRETLİ – 30 Gün Deneme Sürümlü)
 6. Zend Studio (İndirmek İçin Tıklayın) (ÜCRETLİ – 30 Gün Deneme Sürümlü)
 7. Aptana Studio 3 (İndirmek İçin Tıklayın)

Sizlere 7 tane PHP kodlarını yazabildiğimiz,düzenleyebildiğimiz php editörlerini yazdım. Bunlardan ben 2 tanesini sizlere öneririm. Birincisi Notepad++ bir diğeri de Sublime Text 3 bu iki programdan birisini kullanın derim. Ben ikisinide kullanmaktayım 🙂

Bu önerdiğim 2 program hakkında biraz bilgi vereyim sizlere.

Notepadd++

Takdir edersiniz ki Notepad++‘i ilk sıraya yazmamın bir sebebi var. Uzun bir süre önce tanıştığım ve “en sevdiğimnotepad-plus-plus editörler” listemin başına geçen Notepad++, hem sade tasarımıyla hem de arkasında yatan çok süper eklenti desteğiyle neredeyse bir çok popüler editörün ve IDE’nin yaptığı şeyleri her işletim sisteminde (Cross-platform) yapabiliyor. Notepad++ programı ücretsiz ve Türkçe’dir.

Notepad++ kurduktan sonra sağ menünüze yer edinen “Edit with Notepad++” seçeneği çoğu üşendiğiniz durumlarda can kurtaran görevi görüyor. Gayet hafif ve çok hızlı, bu nedenle anında müdahelelerde çok işine yarayabilir.

 

Sublime Text 3

sublime-text-3
PHP Dersleri

Yakın zamanda tanıştığım ve “en sevdiğim editörler” listemin ikinci sırasında yer alan Sublime Text, hem sade tasarımıyla hem de gelişmiş eklenti desteğiyle neredeyse bir çok editörün yaptığı şeyleri her işletim sisteminde yapabiliyor.

Bir lisans değeri $70 (~150TL), pahalı gözükse de isterseniz de ücretsiz olarak sınırsız kullanabiliyorsunuz. Ücretsiz olarak kullanırken tek etkisi ara sıra(dosyanızı kaydederken) sizi “hadi artık satın alın” şeklinde bilgilendirmesi oluyor. Bana soracak olursanız gerçekten satın almayı hak eden sade, temiz ve isteğinize göre çok fonksiyonlu bir editör.

 

 

 

Bütün bu yazdıklarımdan sonra, bitti mi artık PHP dosyalarını çalıştırabilirim değil mi ? diyenleri duyar gibi. Daha durun php sadece yazdığım 2 şey ile çalışmaz. Yukarıda yazdıklarıma sahipseniz, PHP dosyalarını görüntüleyebilmek ve yazdığımız kodların  çalışıp, çalışmadığını görmemiz için bize bir adet web tarayıcısı gerekiyor. Herkeste vardır web tarayıcısı. Web tarayıcısız bilgisayar olur mu lan?

Php için önerilen daha doğrusu önerdiğim web tarayıcıları alt tarafta listeledim.

 1. Mozilla Firefox
 2. Google Chrome
 3. Opera
 4. Safari
 5. İnternet Explorer 😀

Web tarayıcılarını listelerken araya İnternet Explorer’ıda katmışım aslında ona gerek yok. Bırakın php’yi html bile zor çalıştırıyor, gerçi şimdilerde Windows 10 ile Edge adı altında dolaşıyor ortalıkta Mozilla Firefox’un ayağının altında kalıcak birgün 🙂

Bu yazdıklarımın hepsine sahipseniz yavaştan php yazmaya başlayabilirsiniz. Yazdığınız php uygulamasına göre bu gereken program listesi uzayacaktır. Örneğin veritabanına ihtiyaç duyan bir yazılım programlıyorsanız php için bir veritabanı sunucusuna sahip olmanız gerekiyor. Yazdığınız PHP uygulaması artık ne gerektiriyorsa onu karşılamanız gerekiyor. Bu ders yazımda anlattıklarım PHP için olmazsa olmazlardan olan en temel programlardı. Bu programlarla basit ve orta düzeyde Php kodlarını yazabilir ve çalıştırabilirsiniz.

Bir sonra ki PHP Dersleri yazımda görüşmek dileği ile esen kalın 🙂


Bu Yazımı Beğendiysen Sosyal Medya Hesaplarında Paylaşarak Bana Destek Olabilirsin!
 Google Plusda Paylaş


 Yazar: Hüseyin Körbalta Hakkında

Blog yazarı, Arayüz geliştiricisi ve Arkaplan geliştiricisi olmak için çalışmalar yapıyor.

 Websitesi
Takip Et:

 Kimler Neler Demiş?

avatar
  Abone Ol  
Bildir