Gizlilik Politikam Güncellendi. Bkz:Gizlilik Politikası04 Eyl 2016

PHP Dersleri 4: PHP Yazılan Kodları Nasıl Çözümler ?

Merhaba,

PHP ders yazılarıma devam ediyorum. Daha önce ki PHP derslerimi aşağıda listeledim. Diğer yazılarımı okumadan denk geldiyseniz ilk önce o yazıları okuyun ve daha sonra bu yazıma gelin.

Diğer PHP Ders Yazılarım:

 1. PHP Dersleri 1: PHP Nedir ?

 2. PHP Dersleri 2: PHP Neler Yapabilir ?

 3. PHP Dersleri 3: PHP’de Kod Yazmak ve Kodları Çalıştırmak İçin Gerekenler

Bu yazımda ders serisinin 4. yazısıdır. Bu yazımda ise PHP’nin kodları nasıl yorumladığını, hangi kodları okuyup, hangilerini yoksaydığını kısaca PHP için yazdığımız kodları PHP nasıl çözümlüyor bunu anlatmaya çalışacağım.

Daha önce ki yazılarımda bahsettiğim gibi PHP birçok web programlama dilinin içerisine gömülü halde yazılabilen ve çalışabilen bir dildir. En çok HTML ile kullanılmaktadır.

PHP bir dosyayı çözümlerken, hangi bölümü yorumlayıp hangi bölümü yorumlamadan geçeceğine açılış ve kapanış etiketlerine bakarak karar verir. PHP’nin bu şekilde çalışıyor olması, PHP’nin çesitli türde birçok belgenin içine gömülebilmesini sağlar, çünkü PHP başlangıç ve bitiş etiketlerinin dışında kalan her şey PHP çözümleyicisi tarafından gözardı edilir. Çoğu zaman, bu örnekte olduğu gibi PHP’nin HTML içine gömülmüş olduğunu göreceksiniz.

<p>Bu bölüm gözardı edilecektir.</p>
<?php echo 'Bu bölüm PHP tarafından çözümlenecektir.'; ?>
<p>Bu bölüm de gözardı edilecektir.</p>

Yukarıda ki örnekte PHP’nin kapanış ve bitiş etiketleri dışında kalan her türlü kod ve veri php tarafından yorumlanmayacaktır. Henüz sizlerle PHP’de kodlamaya geçiş yapmadık ancak bu bilgiyi önceden veriyorum ki kodlamaya başladığımızda bu tip basit hatalar yapmayın. Büyük projelerde, ciddi projelerde kodlama yaparken binlerce kod satırıyla çalışılmaktadır en ufak bir hata yapılan uygulamanız hata vermesine yol açacaktır. Bu yüzden PHP’yi çok iyi anlamalı ve onun gibi düşünmeli ve yazmalısınız.

Yukarıda ki basit bir örnekti biraz daha gelişmiş örnek vereyim sizlere:

<?php
if ($ifade) {
  ?>
  <strong>Bu önerme doğrudur.</strong>
  <?php
} else {
  ?>
  <strong>Bu önerme yanlıştır.</strong>
  <?php
}
?>

Bu beklendiği gibi çalışacaktır, çünkü PHP, ?> kapanış etiketi ile karşılaştığında, tekrar bir açılış etiketi ile karşılaşana kadar bulduğu herşeyi (kapanış etiketinden sonraki satırsonu karakteri hariç (;)) çıktılayacaktır. Bir sonra ki yazımda ise yukarıda parantez içerisinde belirtiğim kapanış sonu etiketi yani ; kısaca deyim ayırma olayını detaylı bir şekilde anlatacağım.

Buradaki örnek oldukça basit, ancak büyük metin bloklarını görüntülemek istediğimizde PHP’yi çözümleme kipinden çıkartmak çoğu zaman tüm metni echo ya da print ile görüntülemekten daha verimlidir.

PHP ile kullanılabilecek dört farklı açılış ve kapanış etiketi çifti vardır. Bunlardan ikisi, <?php ?> ve <script language=”php”> </script> her zaman kullanılabilir durumdadır. Diğer ikisi, kısa etiketler ve ASP tarzı etiketler olup php.ini yapılandırma dosyası içersinden açılıp kapatılabilirler. Bazı kişiler kısa etiketleri ve ASP tarzı etiketleri daha kullanışlı bulmaktadır, ancak bu ikisi daha az taşınabilir olduklarından genellikle tavsiye edilmemektedir.

[message title=”Bilginize:” title_color=”#ffffff” title_bg=”#dd3333″ title_icon=”fa-info-circle” content_color=”#000000″ content_bg=”#ffffff” id=”bilginize-1″]Bir diğer önemli nokta, PHP’yi XML ya da XHTML içine gömmek istiyorsanız standartlarla uyumlu kalabilmek için etiketlerini kullanmanız gerektiğidir.[/message]

Örnek 2 – PHP Açılış ve Kapanış Etiketleri

En sık kullanılan ve en çok tercih edilen açılış ve kapanış etiketleri (Önerilir)

<?php echo 'XHTML ya da XML belgeleri sunacaksanız, böyle yapın'; ?>

Pek sık kullanılmasada gerektiğini kullanabileceğiniz bir metottur.

<script language="php">
    echo 'bazı düzenleyiciler (FrontPage gibi) işlem
       yönergelerini sevmezler';
  </script>

ASP kullanıcıları için short taglar yani kısa etiketler çok kullanışlıdır. PHP içinde buna benzer bir kısa etiketler vardır ancak pek kullanılması tavsiye edilmiyor, çünkü birçok sunucuda bu etiketleri destekleyen apache modülü aktif olmadığından ya da kullanılmadığından bu etiketi kullanarak oluşturduğunuz php dosyaları çalışmayabilir ama ben yinede size bu etiketide göstereceğim ki aklınızın bir yerinde bulunsun, belli mi olur birgün lazım olacak 🙂

<? echo 'Bu en basit, SGML işlem yönergesidir'; ?>

İsterseniz ASP tarzında da kullanım yapabilirsiniz.

 <% echo 'İsterseniz ASP tarzı etiketler kullanabilirsiniz'; %>

Bir ve iki numaralı örneklerde gözüken etiketler her zaman kullanılabilirler. Bu ikisinden birincisi en geniş kullanıma sahip olanı ve en çok tercih edilenidir.

Kısa etiketler (üçüncü gibi) yalnızca php.ini içersinde short_open_tag yapılandırma yönergesiyle etkinleştirilmişlerse ya da PHP, --enable-short-tags derleme seçeneği ile yapılandırılmışsa kullanılabilirler.

ASP tarzı etiketler (dördüncü örnek) php.ini dosyasında asp_tags yapılandırma yönergesiyle etkinleştirilmişlerse kullanılabilirler.

[message title=”Bilginize:” title_color=”#ffffff” title_bg=”#dd3333″ title_icon=”fa-info-circle” content_color=”#000000″ content_bg=”#ffffff” id=”bilginize-2″]Geliştirdiğiniz uygulamaları ya da kütüphaneleri başkalarına dağıtacaksanız ya da bu uygulamaları denetiminizde olmayan PHP sunucularına kuracaksanız kısa etiketleri kullanmaktan kaçınmalısınız, çünkü hedef sunucu kısa etiketleri desteklemiyor olabilir. Kodlarınızın taşınabilir ve yeniden dağıtılabilir olması için, alışkanlıkla kısa etiketleri kullanmadığınızdan emin olun.[/message]

İleri ki derslerimizde biraz daha detaya gireceğiz ve adım adım php ile kod yazımına ve örnek uygulamalar oluşturmaya başlayacağız inşallah. Eksiklerim, hatalarım olduysa şimdiden affola. Hatalarımıda söylemeyi unutmayın ha 🙂


Bu Yazımı Beğendiysen Sosyal Medya Hesaplarında Paylaşarak Bana Destek Olabilirsin!
 Google Plusda Paylaş


 Yazar: Hüseyin Körbalta Hakkında

Blog yazarı, Arayüz geliştiricisi ve Arkaplan geliştiricisi olmak için çalışmalar yapıyor.

 Websitesi
Takip Et:

 Kimler Neler Demiş?

avatar
  Abone Ol  
Bildir