PHP Dersleri 5: Değişkenler #2

PHP Dersleri 5: Değişkenler #2

Merhaba,

PHP Derslerimize kaldığımız yerden devam ediyoruz. Daha önce ki dersimiz olan PHP Dersleri 5: Değişkenler adlı yazımın devamı olarak bu yazıyı yazmaktayım.

Diğer PHP Derslerim:

  1. PHP Dersleri 1: PHP Nedir ?
  2. PHP Dersleri 2: PHP Neler Yapabilir ?
  3. PHP Dersleri 3: PHP’de Kod Yazmak ve Kodları Çalıştırmak İçin Gerekenler
  4. PHP Dersleri 4: PHP Yazılan Kodları Nasıl Çözümler ?
  5. PHP Dersleri 5: Değişkenler

PHP’de Değişkenler adlı dersimize devam ediyoruz. Bu yazımda biraz daha detaya gireceğim Değişkenler konusunun. Hiç vakit kaybetmeden başlayalım.

Değişkenleri Yan Yana Birleştirmek

İki karakter grubumuz var. Daha önce harf grubu dedim fakat içerisinde rakam olabileceği için karakter grubu demek daha doğru olur. Literatürde karakter katarı olarakta geçer. Bu iki karakter grubunu yan yana toplamak istiyoruz diyelim. Ya da bir harf grubu ile sayı grubunu birleştirmeye ihtiyacımız var. O halde noktayı koymanın vakti geldi.

Görüldüğü gibi bir nokta ile harf gruplarını, sayı gruplarını, karakter gruplarını birleştirebiliyoruz. Çift tırnak işaretleri ile karakter grubu yazım alanını başlatmış oluyoruz. Örneğin $isim.” “.$soyisim gibi bir alan görüyoruz bu iki değişkenin arasında ki çift tırnak işaretleri içinde ki boşluk Hüseyin ve Körbalta karakter grupları arasında boşluk bırakıyor.

Değişkenleri farklı bir biçimde birleştirme yöntemleride mevcuttur.. Örneğin;

Değişkenler çift tırnak işaretleri içerisinde de yazdırılabilir. Fakat bunların değişken olduğunu görebilmek,anlamak önemlidir. Hem PHP çözümleyicisinin değişkenleri hızlıca ayırt edebilmesi için hem de biz kolayca görebilmek için aşağıda ki gibi değişkenlerin etrafına süslü parantez koyabiliriz. Bunlar çıktıda görüntülenmeyecektir.

Bir de tek tırnak işaretlerini kullanarak yazdırma işlemi var. Fakat tek tırnak işaretleri içerisinde yazdığınız değişkenleri PHP çözümleyecisi yazdığımız değişkenleri çözümlemeyecek ve  olduğu gibi yazdıracaktır. Bu nedenle aşağıda ki gibi bir sonuç elde edeceksiniz.

Çıktıda görüldüğü gibi değişkenler direkt olarak yazdırılır. Değişkenleri nokta ile birleştirerek yazdırabilirsiniz elbette.

Bu şekilde de yazdırılabilir.

[message title=”Peki nedir tek tırnak işaretinin avantajı söyleyeyim;” title_color=”#ffffff” title_bg=”#1e73be” title_icon=”fa-info” content_color=”#000000″ content_bg=”#ffffff” id=””]Eğer içerisinde değişken olmayacağına emin olduğunuz bir karakter grubunuz varsa bunu tek tırnak işareti içerisinde yazarak PHP çözümleyecisi bu karakter grubu içerisinde değişken aramaz. Gereksiz yere sorgu yaptırmamış olursunuz. Bu sayede de daha performanslı bir php işlemi gerçekleştirip, sonuç elde edersiniz.[/message]

PHP’de XHTML Kodları Nasıl Kullanılır ?

Yukarıda tek tırnak örneği ile birlikte PHP içerisinde XHTML kodlarını yazdırabildiğimizi gördük. Aynı zamanda sınırlar tek tırnak ile belirlendiği için içeride ki çift tırnaklar php kodlarını kapsamayacak sadece html kodu olarak görev yapacaktır. Normalde php’de de çift tırnak kullanımı yapılabiliyordu 🙂

Yukarıda ki örneğimizi şu şekilde yapar ve kullanırsak PHP çözümleyicisi bize hata verdirecektir.

Ama ben kodlarımda çift tırnak kullanmak hemde XHTML’de kullanmak istiyorum ve hata vermesin diyorsanız XHTML kodlarına aşağıda ki örnekte ki gibi bir ters slash (\) koyarak bu sorunu giderebilirsiniz. Örneğin:

Görüldüğü gibi red adlı html renk kodunun etrafında ki çift tırnakların önlerine ters slash koyarsak bu çift tırnakların bir PHP kodu olmadığını PHP çözümleyecisine söylemiş oluruz. Merak etmeyin bu ters slashlar çıktıda görüntülenmeyecek.

PHP’de değişkenler konusunu böylelikle sonlandırmış olduk. Bir daha ki dersimizde çok kullanılmayan sabit değişkenleri ve değişkenlerde matematiksel işlemlerin bol bol örnekle derinlerine ineceğiz inşallah..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir