İlginizi Çekebilir:Progressive Web App (PWA) Nedir? Ne İşe Yarar?


12 Eyl 2016

PHP Dersleri 5: Değişkenler

Merhabalar,

PHP Dersler yazılarıma kaldığımız yerden devam ediyorum. Bu dersimizde artık teknik bilgileri çok nadir vereceğim ve yavaştan kodlamaya, php’nin özüne doğru inmeye başlayacağız. İlk bilmemiz gerekenlerden biri olan ise Php’de Değişkenler dir.

Daha önce ki PHP yazılarıma aşağıda ki listeden ulaşabilirsiniz.

 1. PHP Dersleri 1: PHP Nedir ?
 2. PHP Dersleri 2: PHP Neler Yapabilir ?
 3. PHP Dersleri 3: PHP’de Kod Yazmak ve Kodları Çalıştırmak İçin Gerekenler
 4. PHP Dersleri 4: PHP Yazılan Kodları Nasıl Çözümler ?

Bu yazımız ise bu ders serisinin 5. yazısıdır. Bu dersimizin genel içeriği PHP’de Değişkenler olacak. Vakit kaybetmeden hemen anlatmaya başlayım 🙂

Değişken Nedir ?

Değişkeni birçok yerde kullanmaktayız aslında hayatımızın birçok alanında mevcuttur. Örneğin, Matematik sorularında x=5 derken aslında X harfinin 5 rakamını içerdiğini söyleriz değil mi ? PHP’de değişkenler de bu mantıkla çalışmaktadır.

Bilgisayar biliminde değişkenler önemli görevler üstlenmektedir. Örneğin. $isim = “Hüseyin Körbalta”; basit bir değişkendir ve bilgisayarda çalıştığı zaman ram belleğe $isim değişkenini kaydedecektir. Ve $isim değişkeni nerede geçerse geçsin içinde tuttuğu veri Hüseyin Körbalta olarak okunacak ve yorumlanacaktır. Bu sayede örneğin her yerde kullanmak durumunda olduğumu bilgileri tek bir değişkene atayarak istediğimiz her yerde kullanabiliyoruz.

PHP’de diğer dillerde olduğu gibi bir veri tip tanımlamasına gerek yoktur. Örneğin programlama dillerinden olan C# ‘da sayılar için int yazılar için ise string kullanarak değişkenlerin veri tipini belirtiyorduk. PHP’de bu durum söz konusu değildir.

PHP’de Değişken Oluştururken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

 1. PHP’de her zaman oluşturduğunuz değişkenin başına $ (dolar) işareti getirilmesi zorunludur. Klavyenizden Alt Gr+ 4 yaparak oluşturabilirsiniz.
 2. PHP ‘de değişken isminin $ (dolar) işaretinden sonra ki harfi rakam olamaz. Yani, $isim (Doğru), $1 (Yanlış)
 3. Değişkenlerde büyük küçük harf ayrımı vardır. $a ile $A aynı değildir.
 4. Değişkenlerde ingilizce karakterler kullanılır. Yani Türkçede ki “şöçğİıü” harfleri kullanılamaz. $isim (Doğru) , $işçi (Yanlış)
 5. Değişken oluştururken bir harf veya “_” alt tire ile başlamalıyız. Sayı ve “,[email protected]()=” gibi karakterler kullanılamaz.
 6. Değişken adı içerisinde harf, sayı ve “_” alt tire dışında bir şey kullanılamaz.
 7. Değişken adı yazım uzunluğunda kısıtlama yoktur.

Örnek bir değişken tanımlaması:

<?php
$isim = "Hüseyin Körbalta";
echo $isim;
?>

Yukarıda ki örnekte değişkene “Hüseyin Körbalta” yazısını atadık. Herhangi bir harf grubunu rakamlarla karıştırsakta kullandığımızda çift tırnak ile sınırlarını belirlemeliyiz.

Peki harf grubu(String) değilde rakam grubu(Integer) kullanırsak ve bu rakam grubu ile daha sonra işlem yapacaksak ne yapmalıyız?
Ahanda bunu;

<?php
$x = 34;
echo $x;
?>
[message title=”Nedir bu echo ?” title_color=”#ffffff” title_bg=”#1e73be” title_icon=”fa-info” content_color=”#000000″ content_bg=”#ffffff” id=”bilgi-box”]echo kodu arkadaşlar php’de ekrana yazı yazdırmak ya da ekrana mesaj vermek için kullanılan bir koddur. Yukarıda ki örnekte $x = 34; değişkeninde biz X’in taşıyacağı değeri 34 sayısı olduğunu belirttik. Bir alt satırda ise echo komutu ile $x diyerek 34 sayısını web tarayıcımıza yazmasını belirtmiş olduk.[/message]

Farketiniz mi bilmiyorum ama yazı ve sayı değişkenlerini tanımlarken tek fark  “”(çift tırnak) işareti olduğunu görmüşsünüz. Metinsel ifadelerde “”(çift tırnak) işareti kullanıyoruz. Sayısal ifadeler de ise çift tırnak kullanmamıza gerek kalmıyor.

Tabi $x = “34″; şeklinde de yazabilirdik fakat böyle yaptığımızda PHP yorumlayıcısına bu değişkenin bir sayı grubu(Integer) taşımadığını söylemiş olurduk. Haliyle istediğimiz matematiksel işlemi yapabilse dahi doğru bir şekilde PHP yorumlayıcısının  kasılmasına neden olurdunuz ve bu gerçekten çok kötü ve tavsip etmediğim bir kod yazımı olurdu.

İsterseniz basit bir toplama işlemi yapalım ve ilkokul yıllarımızı dönelim hep birlikte 🙂

<?php
$x = 5;
$y = 45;
$z = $x + $y;
echo $z;
?>

Bu örnekte ne anladın ? $x = 5; diyerek x değişkeninin bir sayı değişkeni olduğunu ve değerininde 5 olduğunu belirttik. Aynı işlemi y değişkenine yaptık ve onun değerininde 45 olduğunu belirtik.  Birde $z diye bir değişken oluşturduk ve bu değişkenin değerine ise x ve y’nin toplamını atadık. Daha sonra echo komutu ile $z değişkenimizi ekrana yazdırdık.

Tabii illa ki bu tarz bir basit matematiksel işlemde $z değişkeni atamak gerekmiyor. echo $z; yerine şu şekilde yapabilirdik: echo $x + $y;

Daha fazla kafanız karışmaması için diğer detayları bir sonra ki derse bırakıyorum. Şimdilik bu bilgilerle basit matematiksel işlemler yapın, mantığını kavrayın ileri ki derslerde bu mantığı kavramanız size zaman ve hız kazandıracaktır.

Eksiklerim, hatalarım olduysa şimdiden affola 🙂 kolay gelsin.


Bu Yazımı Beğendiysen Sosyal Medya Hesaplarında Paylaşarak Bana Destek Olabilirsin!
 Google Plusda Paylaş


 Yazar: Hüseyin Körbalta Hakkında

Blog yazarı, Arayüz geliştiricisi ve Arkaplan geliştiricisi olmak için çalışmalar yapıyor.

 Websitesi
Takip Et:

 Kimler Neler Demiş?

avatar
  Abone Ol  
Bildir