Popüler Aramalar:  TLS Nedir?  MyBB SSL Ayarları  MyBB 1.8 Linkleri Gizleme Eklentisi  Wordpress LiteSpeed Cache Ayarları  Wordpress Eklentisiz Breadcrumb  Yandex Webmaster
PHP Dersleri 5: Değişkenler

PHP Dersleri 5: Değişkenler

PHP Dersleri 5: Değişkenler

Merhabalar,

PHP Dersler yazılarıma kaldığımız yerden devam ediyorum. Bu dersimizde artık teknik bilgileri çok nadir vereceğim ve yavaştan kodlamaya, php’nin özüne doğru inmeye başlayacağız. İlk bilmemiz gerekenlerden biri olan ise Php’de Değişkenler dir.

Daha önce ki PHP yazılarıma aşağıda ki listeden ulaşabilirsiniz.

 1. PHP Dersleri 1: PHP Nedir ?
 2. PHP Dersleri 2: PHP Neler Yapabilir ?
 3. PHP Dersleri 3: PHP’de Kod Yazmak ve Kodları Çalıştırmak İçin Gerekenler
 4. PHP Dersleri 4: PHP Yazılan Kodları Nasıl Çözümler ?

Bu yazımız ise bu ders serisinin 5. yazısıdır. Bu dersimizin genel içeriği PHP’de Değişkenler olacak. Vakit kaybetmeden hemen anlatmaya başlayım 🙂

Değişken Nedir ?

Değişkeni birçok yerde kullanmaktayız aslında hayatımızın birçok alanında mevcuttur. Örneğin, Matematik sorularında x=5 derken aslında X harfinin 5 rakamını içerdiğini söyleriz değil mi ? PHP’de değişkenler de bu mantıkla çalışmaktadır.

Bilgisayar biliminde değişkenler önemli görevler üstlenmektedir. Örneğin. $isim = “Hüseyin Körbalta”; basit bir değişkendir ve bilgisayarda çalıştığı zaman ram belleğe $isim değişkenini kaydedecektir. Ve $isim değişkeni nerede geçerse geçsin içinde tuttuğu veri Hüseyin Körbalta olarak okunacak ve yorumlanacaktır. Bu sayede örneğin her yerde kullanmak durumunda olduğumu bilgileri tek bir değişkene atayarak istediğimiz her yerde kullanabiliyoruz.

PHP’de diğer dillerde olduğu gibi bir veri tip tanımlamasına gerek yoktur. Örneğin programlama dillerinden olan C# ‘da sayılar için int yazılar için ise string kullanarak değişkenlerin veri tipini belirtiyorduk. PHP’de bu durum söz konusu değildir.

PHP’de Değişken Oluştururken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

 1. PHP’de her zaman oluşturduğunuz değişkenin başına $ (dolar) işareti getirilmesi zorunludur. Klavyenizden Alt Gr+ 4 yaparak oluşturabilirsiniz.
 2. PHP ‘de değişken isminin $ (dolar) işaretinden sonra ki harfi rakam olamaz. Yani, $isim (Doğru), $1 (Yanlış)
 3. Değişkenlerde büyük küçük harf ayrımı vardır. $a ile $A aynı değildir.
 4. Değişkenlerde ingilizce karakterler kullanılır. Yani Türkçede ki “şöçğİıü” harfleri kullanılamaz. $isim (Doğru) , $işçi (Yanlış)
 5. Değişken oluştururken bir harf veya “_” alt tire ile başlamalıyız. Sayı ve “,[email protected]()=” gibi karakterler kullanılamaz.
 6. Değişken adı içerisinde harf, sayı ve “_” alt tire dışında bir şey kullanılamaz.
 7. Değişken adı yazım uzunluğunda kısıtlama yoktur.

Örnek bir değişken tanımlaması:

<?php
$isim = "Hüseyin Körbalta";
echo $isim;
?>

Yukarıda ki örnekte değişkene “Hüseyin Körbalta” yazısını atadık. Herhangi bir harf grubunu rakamlarla karıştırsakta kullandığımızda çift tırnak ile sınırlarını belirlemeliyiz.

Peki harf grubu(String) değilde rakam grubu(Integer) kullanırsak ve bu rakam grubu ile daha sonra işlem yapacaksak ne yapmalıyız?
Ahanda bunu;

<?php
$x = 34;
echo $x;
?>
[message title=”Nedir bu echo ?” title_color=”#ffffff” title_bg=”#1e73be” title_icon=”fa-info” content_color=”#000000″ content_bg=”#ffffff” id=”bilgi-box”]echo kodu arkadaşlar php’de ekrana yazı yazdırmak ya da ekrana mesaj vermek için kullanılan bir koddur. Yukarıda ki örnekte $x = 34; değişkeninde biz X’in taşıyacağı değeri 34 sayısı olduğunu belirttik. Bir alt satırda ise echo komutu ile $x diyerek 34 sayısını web tarayıcımıza yazmasını belirtmiş olduk.[/message]

Farketiniz mi bilmiyorum ama yazı ve sayı değişkenlerini tanımlarken tek fark  “”(çift tırnak) işareti olduğunu görmüşsünüz. Metinsel ifadelerde “”(çift tırnak) işareti kullanıyoruz. Sayısal ifadeler de ise çift tırnak kullanmamıza gerek kalmıyor.

Tabi $x = “34″; şeklinde de yazabilirdik fakat böyle yaptığımızda PHP yorumlayıcısına bu değişkenin bir sayı grubu(Integer) taşımadığını söylemiş olurduk. Haliyle istediğimiz matematiksel işlemi yapabilse dahi doğru bir şekilde PHP yorumlayıcısının  kasılmasına neden olurdunuz ve bu gerçekten çok kötü ve tavsip etmediğim bir kod yazımı olurdu.

İsterseniz basit bir toplama işlemi yapalım ve ilkokul yıllarımızı dönelim hep birlikte 🙂

<?php
$x = 5;
$y = 45;
$z = $x + $y;
echo $z;
?>

Bu örnekte ne anladın ? $x = 5; diyerek x değişkeninin bir sayı değişkeni olduğunu ve değerininde 5 olduğunu belirttik. Aynı işlemi y değişkenine yaptık ve onun değerininde 45 olduğunu belirtik.  Birde $z diye bir değişken oluşturduk ve bu değişkenin değerine ise x ve y’nin toplamını atadık. Daha sonra echo komutu ile $z değişkenimizi ekrana yazdırdık.

Tabii illa ki bu tarz bir basit matematiksel işlemde $z değişkeni atamak gerekmiyor. echo $z; yerine şu şekilde yapabilirdik: echo $x + $y;

Daha fazla kafanız karışmaması için diğer detayları bir sonra ki derse bırakıyorum. Şimdilik bu bilgilerle basit matematiksel işlemler yapın, mantığını kavrayın ileri ki derslerde bu mantığı kavramanız size zaman ve hız kazandıracaktır.

Eksiklerim, hatalarım olduysa şimdiden affola 🙂 kolay gelsin.

 Yazı Bağlantısını Kopyala & Paylaş

Benzer Yazılar

 • PHP Out of Memory Hatası Nasıl Çözülür?

  PHP Out of Memory Hatası Nasıl Çözülür?

  Son günlerde Wordpress ve Wordpress eklentilerine gelen güncellemeler sonucunda kişisel blog sayfamın hata kayıtları günlüğünde çok fazla bu hatayı görmemden ötürü araştırma yaptım ve araştırmam sonucunda bulduğum çözümü uyguladım ve sorunum ortadan kalktı. FTP kök dizininde eğer sitenizde bir teknik sorun var ise bunun kayıtlarının tutulduğu bir error_log dosyası mevcuttur.…
 • WordPress’te Birden Fazla Yazı Kısaltma Fonksiyonu Nasıl Yapılır?

  WordPress’te Birden Fazla Yazı Kısaltma Fonksiyonu Nasıl Yapılır?

  Wordpress'te varsayılan olarak blog yazıları 55 kelime kısaltılmakta. Wordpress'in yazı uzunluğu filtreleme fonksiyonu kullanılarak bu varsayılan değeri değiştirebiliyoruz ve bu değiştirdiğimiz de sadece bir yerde kullanabiliyoruz, peki ya birden fazla alanda farklı kelime uzunlukları kullanmak istiyorsak? Birden fazla yazı türüne sahip bir internet sitesi geliştiriyorsanız, her farklı alan için farklı…
 • Apache URL Rewriting ve HTTP Session Kullanarak İstenilen Dosyaya Erişimi Kısıtlama

  Apache URL Rewriting ve HTTP Session Kullanarak İstenilen Dosyaya Erişimi Kısıtlama

  Apache, dünya genelinde birçok web sunucusunun temelini oluşturuyor. Bundan dolayı en yaygın kullanılan sunucu işlemcisidir ancak bu işlemci günümüz ihtiyaçlarını karşılayamadığı için birçok modül ile bu ihtiyaçları karşılamaya çalışıyor. Bugünkü yazımda ise bu modüllerden biri olan mod_rewrite modülünden faydalanacağız. Gel gelelim asıl konumuza,çok fazla dosya paylaşan, paylaştığınız bu dosyaları çok…
 • Sıkça Kullanılan Önemli PHP Fonksiyonları

  Sıkça Kullanılan Önemli PHP Fonksiyonları

  Selamlar, PHP ile uygulama yaparken en çok kullandığımız ve neredeyse php'nin değişmez fonksiyonları haline gelmiş birkaç fonksiyon bulunmaktadır. Bu fonksiyonlar birçok php yazılımcısı tarafından mutlaka kullanılmaktadır bu fonksiyonlar php'nin ihtiyaç duyduğu fonksiyonlarda diyebiliriz. Biliyorsunuz ki php'nin son sürümü 7.0 ve şuan güncel ve stabil sürüm olan 5.6 sürümü kullanılmaktadır. Birazdan…
PHP Dersleri 5: Değişkenler için Yorum'da Bulun

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 Lütfen, en az 15 karakterli bir yorum belirtiniz.

 Lütfen,isminizi belirtiniz.
 Lütfen, kullanmakta olduğunuz bir e-mail adresi giriniz.
 Yukarıda ki alanı işaretlemeniz zorunludur.Aksi takdirde yorumunuz gönderilemeyecektir.


kızlar soruyor