Popüler Aramalar:  TLS Nedir?  MyBB SSL Ayarları  MyBB 1.8 Linkleri Gizleme Eklentisi  Wordpress LiteSpeed Cache Ayarları  Wordpress Eklentisiz Breadcrumb  Yandex Webmaster
PHP Dersleri 6: Ekrana Mesaj Yazdırma Fonksiyonu “echo ()”

PHP Dersleri 6: Ekrana Mesaj Yazdırma Fonksiyonu “echo ()”

PHP Dersleri 6: Ekrana Mesaj Yazdırma Fonksiyonu “echo ()”

Merhabalar,

PHP Derslerimize kaldığımız yerden devam ediyoruz, bu ders yazımda sizlere PHP’de yazılan kodları ekran’a yazdırmayı anlatacağım. Daha önce ki derslerimizde değişkenleri anlatmıştık bu dersimde de oluşturduğumuz bir değişkeni nasıl ekrana yazdırırım ? sorusunun cevabını vereceğiz.

PHP echo () Nedir ?

Php ile yaptığımız projelerimizde ekrana herhangi bi türden yazı yazdırmak istediğimiz zaman echo() fonksiyonunu kullanırız. Kullanımı kolay ve akılda kalıcı olan bu fonksiyon sayesinde, yazılarımızı ekranda çıkartabilir ve değişkenlerin sonuçlarınızı yazdırabiliriz.Php’de program yazacaksanız echo() fonksiyonunu çok kullanacaksınız.

PHP’de echo() Kullanımı

<?php
$isim= "Hüseyin Körbalta";
?>

Yukarıdaki php kodunu index.php adında kayıt edelim ve çalıştırdığımız zaman Hüseyin Körbalta değerini taşıyan $isim adında bir adet değişken oluşturmuş olduk. Ama ekranda böyle bi yazı yok çünkü; biz sadece değişkene değer atadık ekranda göstermesi için herhangi bir komut yazmadık. Bu durumda echo() fonksiyonunu kullanarak ekranda yazımızı yazdırıyoruz.

<?php

$isim = "Hüseyin Körbalta"; 
echo "$isim"; 

?>

Yukarıdaki kodu çalıştırdığımız zaman kullandığınız web tarayıcısında ekrana “Hüseyin Körbalta” yazıldığını göreceksiniz.

Başka bir örnek yapalım:

<?php

$isim = "Hüseyin Körbalta"; 
echo "Bu sayfanın yazarı $isim;

?>

Yukarıdaki kodu çalıştırdığımız zaman ekranda “Bu sayfanın yazarı Hüseyin Körbalta” yazıldığını göreceksiniz. Bakınız Php ile değişkenin değerini alıyoruz. Zaten programlamanın temel mantığıda budur.

Peki, echo() fonksiyonunda ekrana mesaj yazdırırken html etiketlerini kullanabilir miyiz ?

Elbette, echo () fonksiyonunu kullanırken çift tırnak içerisinde html etiketlerimizi kullanabiliriz. Bununla ilgili bir örnek yapalım ve $isim değişkenimize atadığımız Hüseyin Körbalta yazısını ekrana kalın şekilde gösterelim.

<?php

$isim = "Hüseyin Körbalta"; 
echo "İsim değişkenini kalın yazalım, <strong>$isim</strong>";

?>

Bu şekilde html etiketlerini echo komutu içerisinde kullanabiliyoruz. Farkettiniz mi ? echo() komutunu kullanırken ekrana çıkmasını istediğimiz değerleri belirtmek için çift tırnak(” “) karakterlerini kullanıyoruz. Ama isterseniz tek tırnak (‘ ‘) karakterlerinide kullanabilirsiniz. Tabii ki tek tırnak karakterini kullanırsanız $isim adlı değişkenimizin değerini alamayacak ve ekrana $isim diye değişkenin kendisini ekrana yazdırmış olacağız. Kimi durumlarda tek tırnak olarak kullanılmaktadır.

<?php

$isim = "Hüseyin Körbalta"; 
echo '$isim';

?>

Bu kodu yazdırdığımız zaman karşımızı Hüseyin Körbalta değil de $isim yazısının geldiğini göreceksiniz. Çünkü Php “” (çift tırnak) içinde ki veriyi yorumlamaya çalışır ama ‘ ‘ (tek tırnak) içinde ki veriyi ise yorumlamadan ekrana yazdırır.

Eğer ekrana çıkartmak istediğiniz değer de değişken yok ise ‘ ‘ (tek tırnak) kullanınız, çünkü Php bunu yorumlamadan ekrana dökecek ve sunucunuzu pek fazla yormayacaksınız. Büyük projelerde önemle dikkat edilmelidir.

echo () fonksiyonu ile ya da komutu ile ilgili söylebileceklerim bu kadar. Genelikle php uygulamalarında echo kullanılıyor fakat bir başka fonksiyonumuz daha mevcut oda print () fonksiyonu. Bu iki fonksiyon aynı işlevi görselerde birbirlerinden ayıran önemli farkları vardır. Bir sonra ki yazımda print () fonksiyonunu anlatmaya çalışacağım.

Şimdilik hoşcakalın.

 Yazı Bağlantısını Kopyala & Paylaş

Benzer Yazılar

 • PHP Out of Memory Hatası Nasıl Çözülür?

  PHP Out of Memory Hatası Nasıl Çözülür?

  Son günlerde Wordpress ve Wordpress eklentilerine gelen güncellemeler sonucunda kişisel blog sayfamın hata kayıtları günlüğünde çok fazla bu hatayı görmemden ötürü araştırma yaptım ve araştırmam sonucunda bulduğum çözümü uyguladım ve sorunum ortadan kalktı. FTP kök dizininde eğer sitenizde bir teknik sorun var ise bunun kayıtlarının tutulduğu bir error_log dosyası mevcuttur.…
 • WordPress’te Birden Fazla Yazı Kısaltma Fonksiyonu Nasıl Yapılır?

  WordPress’te Birden Fazla Yazı Kısaltma Fonksiyonu Nasıl Yapılır?

  Wordpress'te varsayılan olarak blog yazıları 55 kelime kısaltılmakta. Wordpress'in yazı uzunluğu filtreleme fonksiyonu kullanılarak bu varsayılan değeri değiştirebiliyoruz ve bu değiştirdiğimiz de sadece bir yerde kullanabiliyoruz, peki ya birden fazla alanda farklı kelime uzunlukları kullanmak istiyorsak? Birden fazla yazı türüne sahip bir internet sitesi geliştiriyorsanız, her farklı alan için farklı…
 • Apache URL Rewriting ve HTTP Session Kullanarak İstenilen Dosyaya Erişimi Kısıtlama

  Apache URL Rewriting ve HTTP Session Kullanarak İstenilen Dosyaya Erişimi Kısıtlama

  Apache, dünya genelinde birçok web sunucusunun temelini oluşturuyor. Bundan dolayı en yaygın kullanılan sunucu işlemcisidir ancak bu işlemci günümüz ihtiyaçlarını karşılayamadığı için birçok modül ile bu ihtiyaçları karşılamaya çalışıyor. Bugünkü yazımda ise bu modüllerden biri olan mod_rewrite modülünden faydalanacağız. Gel gelelim asıl konumuza,çok fazla dosya paylaşan, paylaştığınız bu dosyaları çok…
 • Sıkça Kullanılan Önemli PHP Fonksiyonları

  Sıkça Kullanılan Önemli PHP Fonksiyonları

  Selamlar, PHP ile uygulama yaparken en çok kullandığımız ve neredeyse php'nin değişmez fonksiyonları haline gelmiş birkaç fonksiyon bulunmaktadır. Bu fonksiyonlar birçok php yazılımcısı tarafından mutlaka kullanılmaktadır bu fonksiyonlar php'nin ihtiyaç duyduğu fonksiyonlarda diyebiliriz. Biliyorsunuz ki php'nin son sürümü 7.0 ve şuan güncel ve stabil sürüm olan 5.6 sürümü kullanılmaktadır. Birazdan…
PHP Dersleri 6: Ekrana Mesaj Yazdırma Fonksiyonu “echo ()” için Yorum'da Bulun

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 Lütfen, en az 15 karakterli bir yorum belirtiniz.

 Lütfen,isminizi belirtiniz.
 Lütfen, kullanmakta olduğunuz bir e-mail adresi giriniz.
 Yukarıda ki alanı işaretlemeniz zorunludur.Aksi takdirde yorumunuz gönderilemeyecektir.


kızlar soruyor