İlginizi Çekebilir:Progressive Web App (PWA) Nedir? Ne İşe Yarar?


28 Eyl 2016

PHP Dersleri 6: Ekrana Mesaj Yazdırma Fonksiyonu “echo ()”

Merhabalar,

PHP Derslerimize kaldığımız yerden devam ediyoruz, bu ders yazımda sizlere PHP’de yazılan kodları ekran’a yazdırmayı anlatacağım. Daha önce ki derslerimizde değişkenleri anlatmıştık bu dersimde de oluşturduğumuz bir değişkeni nasıl ekrana yazdırırım ? sorusunun cevabını vereceğiz.

PHP echo () Nedir ?

Php ile yaptığımız projelerimizde ekrana herhangi bi türden yazı yazdırmak istediğimiz zaman echo() fonksiyonunu kullanırız. Kullanımı kolay ve akılda kalıcı olan bu fonksiyon sayesinde, yazılarımızı ekranda çıkartabilir ve değişkenlerin sonuçlarınızı yazdırabiliriz.Php’de program yazacaksanız echo() fonksiyonunu çok kullanacaksınız.

PHP’de echo() Kullanımı

<?php
$isim= "Hüseyin Körbalta";
?>

Yukarıdaki php kodunu index.php adında kayıt edelim ve çalıştırdığımız zaman Hüseyin Körbalta değerini taşıyan $isim adında bir adet değişken oluşturmuş olduk. Ama ekranda böyle bi yazı yok çünkü; biz sadece değişkene değer atadık ekranda göstermesi için herhangi bir komut yazmadık. Bu durumda echo() fonksiyonunu kullanarak ekranda yazımızı yazdırıyoruz.

<?php

$isim = "Hüseyin Körbalta"; 
echo "$isim"; 

?>

Yukarıdaki kodu çalıştırdığımız zaman kullandığınız web tarayıcısında ekrana “Hüseyin Körbalta” yazıldığını göreceksiniz.

Başka bir örnek yapalım:

<?php

$isim = "Hüseyin Körbalta"; 
echo "Bu sayfanın yazarı $isim;

?>

Yukarıdaki kodu çalıştırdığımız zaman ekranda “Bu sayfanın yazarı Hüseyin Körbalta” yazıldığını göreceksiniz. Bakınız Php ile değişkenin değerini alıyoruz. Zaten programlamanın temel mantığıda budur.

Peki, echo() fonksiyonunda ekrana mesaj yazdırırken html etiketlerini kullanabilir miyiz ?

Elbette, echo () fonksiyonunu kullanırken çift tırnak içerisinde html etiketlerimizi kullanabiliriz. Bununla ilgili bir örnek yapalım ve $isim değişkenimize atadığımız Hüseyin Körbalta yazısını ekrana kalın şekilde gösterelim.

<?php

$isim = "Hüseyin Körbalta"; 
echo "İsim değişkenini kalın yazalım, <strong>$isim</strong>";

?>

Bu şekilde html etiketlerini echo komutu içerisinde kullanabiliyoruz. Farkettiniz mi ? echo() komutunu kullanırken ekrana çıkmasını istediğimiz değerleri belirtmek için çift tırnak(” “) karakterlerini kullanıyoruz. Ama isterseniz tek tırnak (‘ ‘) karakterlerinide kullanabilirsiniz. Tabii ki tek tırnak karakterini kullanırsanız $isim adlı değişkenimizin değerini alamayacak ve ekrana $isim diye değişkenin kendisini ekrana yazdırmış olacağız. Kimi durumlarda tek tırnak olarak kullanılmaktadır.

<?php

$isim = "Hüseyin Körbalta"; 
echo '$isim';

?>

Bu kodu yazdırdığımız zaman karşımızı Hüseyin Körbalta değil de $isim yazısının geldiğini göreceksiniz. Çünkü Php “” (çift tırnak) içinde ki veriyi yorumlamaya çalışır ama ‘ ‘ (tek tırnak) içinde ki veriyi ise yorumlamadan ekrana yazdırır.

Eğer ekrana çıkartmak istediğiniz değer de değişken yok ise ‘ ‘ (tek tırnak) kullanınız, çünkü Php bunu yorumlamadan ekrana dökecek ve sunucunuzu pek fazla yormayacaksınız. Büyük projelerde önemle dikkat edilmelidir.

echo () fonksiyonu ile ya da komutu ile ilgili söylebileceklerim bu kadar. Genelikle php uygulamalarında echo kullanılıyor fakat bir başka fonksiyonumuz daha mevcut oda print () fonksiyonu. Bu iki fonksiyon aynı işlevi görselerde birbirlerinden ayıran önemli farkları vardır. Bir sonra ki yazımda print () fonksiyonunu anlatmaya çalışacağım.

Şimdilik hoşcakalın.


Bu Yazımı Beğendiysen Sosyal Medya Hesaplarında Paylaşarak Bana Destek Olabilirsin!
 Google Plusda Paylaş


 Yazar: Hüseyin Körbalta Hakkında

Blog yazarı, Arayüz geliştiricisi ve Arkaplan geliştiricisi olmak için çalışmalar yapıyor.

 Websitesi
Takip Et:

 Kimler Neler Demiş?

avatar
  Abone Ol  
Bildir