PHP Dersleri 7: Ekrana Mesaj Yazdırma Fonksiyonu “print ()”

PHP'de Ekrana Mesaj Yazdırma Fonksiyonu print()

PHP Dersleri 7: Ekrana Mesaj Yazdırma Fonksiyonu “print ()”

Merhabalar,

Daha önce ki php dersinde sizlere echo(); fonksiyonunu anlatmıştım. Bu yazımda ise print() adlı bir diğer ekrana mesaj yazdırma fonksiyonumuzu anlatacağım.

echo(); komutundan çok farklı bir özelliği olmayan print() fonksiyonu ekrana mesaj yazdırmak için kullanılır.Değişkenleri iki amaç için tanımlarız. Ya taşıdığı veriyi bir yerde kullanacağız yada ekrana yazdıracağımız zaman kullanırız. Ekrana yazdıracaksak echo ve print komutu kullanılır. İkiside aynı işlemi yapar yanlız echo komutu print komutundan hızlı çalıştığı için echo komutu kullanmanızı öneriyoruz.

echo() ve print() için bir örnek:

<?php

echo  "Hak gelince, batıl gider<br>";

print "Hak gelince, batıl gider";

?>

İkiside aynı işlemi görecektir. İki komutta ekrana aynı mesaj yazacaktır. Aralarında çok büyük farklar olmasada önemli diyeceğimiz farklılıkları mevcuttur.

echo () ve print() Arasında ki Farklar

echo ve print: ekrana çıktı almak / yazdırmak için kullanılan iki temel komuttur.

print() bir fonksiyon gibi çalışarak geriye değer döndürür. Bu değer boolean türünde true(1) şeklindedir. print() kodu sadece 1 değerini döndürür. Ama echo () komutu bir fonksiyon gibi çalışmaz sadece ekrana çıktısını verir işi orada biter. Bu durum echo() komutunun print() komutuna göre daha hızlı çalışmasını sağlar.

<?php

$sonuc = print "Selamun Aleyküm Dünya";

?>

Yukarıdaki kod ile ekrana Selamun Aleyküm Dünya yazdırdığımız gibi $sonucdeğişkenine 1 değerini atamış olduk. echo() komutu ile birden fazla ifadeyi virgülle birleştirebildiğimiz gibi nokta işareti ile de birleştirebiliriz.

print() komutu ile virgülle birleştirmeyi desteklemez.

Bu anlattıklarımı madde halinde yazarsak echo ve print fonksiyonları arasında ki farklar şu şekildedir;

  1. echo() komutu print() komutudan daha hızlı çalışır.
  2. print() komutu döngü bulunan değişkenleri ekrana yazdırmak için kullanılır.
  3. echo() komutunda değişkenler nokta işareti ile birleştirilebiliyorkan print () komutunda birleştirilmiyor.
  4. print() fonksiyonu genelde dizileri ekrana yazdırmada kullanılmaktadır.

Bir php dersle yazımın daha sonuna geldik. Kısa ve öz olarak echo() ve print() fonksiyonları anlattım. İkisi arasında çok büyük fark olmasada ve aynı görevi görselerde bir-iki tane yönden birbirinden ayrılmaktadırlar. Kullanacağınız ekrana mesaj yazdırma fonksiyonu yazdığınız php uygulamasına ve kodlarına göre seçmeyi özen gösterin. Eğer sadece değişken ve yazı yazdıracaksanız kullanacağınız fonksiyon echo() fonksiyonudur. Ekrana bir dizi yazılacaksa o zaman kullanacağınız komut print() komutudur. PHP’de Diziler konusuna ileri ki ders yazılarımızda anlatmaya çalışacağım.

Bir sonra ki yazımda görüşmek dileği ile hoşcakalın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir