PHP Dersleri 8: Sabitler

Selamlar,

PHP derslerimize kaldığımız yerden devam ediyoruz. Bu dersimizde php’de sabitleri göreceğiz.Daha önce php derslerimize göz atmak için buraya tıklayın.

PHP’de Sabitler

PHP sabitleri yapacağınız çalışmalarda adı üstünde değişken olmayacak, çalışma boyunca hiç değiştirilmeden sabit kalacak değerleri tanımlamak için kullanılır. Ayrıca sabitler sadece bir kez tanımlanıp bir daha değiştirilemediği için güvenlidir.

Sabitlerin tanımlanması define() fonksiyonu ile yapılır. İki tane değer verilerek uygulanır. Örnek;

<?php
define('site_urlsi', 'huseyinkorbalta.com');
// site_urlsi adında bir sabit oluşturduk ve değerini huseyinkorbalta.com yaptık
?>

Sabitler için kullanacağımız isimler değişkenlerde kullanabileceğimiz isimlerin özellikleri ile aynı. PHP’de değişkenler hakkında bilginiz bulunmuyorsa ya da ne dediğimi tam olarak anlayamadıysanız aşağıda ki php değişkenleri ile ilgili yazdığım ders yazılarını okumanız gerekiyor.

Değişkenler ile ilgili bilgi sahibi olduysanız eğer sabitleri anlatmaya devam ediyorum.Sabitleri kullanırken değişkenlerdeki gibi başına bir dolar ($) işareti koymamamız gerekiyor. Sabitler bir karakter eklenmeden direkt olarak yazılır ve kullanılır.

<?php
define('adisoyadi', 'Huseyin Korbalta');
echo adisoyadi;
?>

Ekranda Huseyin Korbalta yazısını yazdıracaktır. Eğer, echo () komutunun kullanımını bilmiyor ya da ne olduğunu anlamadıysanız yine php derslerimden biri olan  PHP Dersleri 6: Ekrana Mesaj Yazdırma Fonksiyonu “echo ()” adlı ders yazımı okumanızı tavsiye ederim.

Sabitleri nerede kullanabilirim?

Dosya dizinlerini kaydederken, veritabanı olmayan sitelerde kullanıcı adı ve şifreleri ya da veritabanı kullanılan sitelerde de veritabanı kullanıcı adı ve şifre gibi bilgilerini saklarken ve çalışma boyunca hep okuyacağımız ama hiç değiştirmeyeceğimiz nitelikte olan veriler için sabitleri kullanabiliriz.

Bir sabitin tanımlanıp tanımlanmadığına nasıl bakarız?

Bunun içinde defined() fonksiyonu kullanılır. Örnek;

<?php
define('siteadresi', 'huseyinkorbalta.com');
echo defined('siteadresi');
?>

Ekranda 1 yazar, bu 1 sonucu olumlu anlamına gelir. Olumsuz olduğunda ekranda bir şey yazmaz. (Bu fonksiyon if koşullarında kullanılır)

Eğer sabit daha önceden tanımlamışsanız ve onu yeniden tanımlamaya çalışırsanız yazdığınız kodlar hata verir. Bu yüzden oluşturacağınız sabit daha önce tanımlanmış mı diye kontrol etmeniz gerekir.

PHP’de Sabitler konusunda bu şekilde anlatmıştık oldum. Bir sonra ki ders yazımda görüşmek dileği ile hoşcakalın…

Bir önceki yazım olan WordPress'de Konu Başlıklarına Karakter Sınırı Koyma başlıklı yazımda wordpress başlık kaldırma, WordPress Başlıklara Karakter Sınırı Koyma ve WordPress'de Başlık Kısaltma hakkında bilgiler verilmektedir.