Gizlilik Politikam Güncellendi. Bkz:Gizlilik Politikası04 Oca 2019

Progressive Web App, internete erişimi olan kullanıcıların internet deneyimlerini iyileştirmek ve kolaylaştırmak için Google tarafından geliştirilen bir teknolojidir. Kısaca, PWA olarak adlandırılan bu yeni nesil teknoloji Google’nin daha önce kullanıma sunduğu AMP‘nin daha da gelişmiş hali diyebiliriz.

PWA Nedir?

PWA, Google tarafından geliştirilen, modern teknolojiler ile bir internet sitesinin mobil versiyonu herhangi bir programlamaya ihtiyaç duymadan ancak bir uygulama gibi kullanılmasını sağlayan, Javascript ve Service Worker tabanlı bir teknolojidir.

PWA Ne İşe Yarar?

Google, mobil cihaz kullanıcıların deneyimlerini iyileştirmek, onlara benzersiz bir mobil kullanım deneyim yaşatmak için birçok teknoloji geliştirmekte. Bunun ilk örneği AMP (Accelerated Mobile Pages) teknoloji olmuştur. Hızlandırılmış mobil sayfalar teknoloji sayesinde bir internet sitesi mobil cihazlarda çok daha hızlı çalışmasına, kullanıcının isteklerine çok daha hızlı cevap vermesiyle büyük bir yenilik getirmişti.

Google bununla kalmayıp, yapmış olduğu arama motoru ve Google Chrome tarayıcısı güncellemeleriyle internet sitelerine AMP kullanmaları gerektiği konusunda teşvikler ve fırsatlar sundu. AMP, kullanan internet siteleri AMP kullanmayan rakip sitelere oranla arama sonuçlarında daha iyi bir konumda yer alacaklarını duyuran Google, AMP teknolojisinin yayılmasını bu sayede sağlamış oldu. AMP hayatımıza kısa bir süre önce girmiş olmasına rağmen Google yine yerinde duramayıp, AMP teknolojisini bir adım ileriye götürerek PWA teknolojisini geliştirdi.

PWA Nasıl Kullanılıyor, Faydası Nedir?

Günümüzde kullanıcıların büyük çoğunluğu mobil cihaz kullanıcısı. Mobil cihaz kullanıcılarının sayısı bu kadar fazla olması, potansiyel müşterinin de bu pazarda yer alması demektir. Bu pazarda pay kapabilmek için mobil cihazlara uyumlu, kullanıcının deneyimini kolaylaştıracak mobil yazılımlar üretilmesi, kodlanması ve programlanması lazım.

Bir e-ticaret sitesi sahibi bir şirket olarak mobil cihazlar için uygulama yaptırmak oldukça masraflı bir süreç, sadece uygulamayı yaptırmak kalmayıp, bu uygulamanın güvenliğini, performansını ve içeriğini de güncel tutabilmek için bir geliştirici departmanı oluşturmanız bile gerekebilir. İşte tam bu noktada PWA devreye giriyor ve küçük çaplı e-ticaret sitelerinin üzerinde ki bu yükü ortadan kaldırıyor ve sizin yerinize mobil cihazlar için native dediğimiz bir nevi webview tarzında internet sitenizin bir uygulamasını oluşturuyor.

Kodlama Yapmadan, Mobil Uygulama

İnternet sitenize PWA için gerekli olan düzenlemeleri ve eklemeleri yaptığınızda sitenize mobil cihazlarıyla erişen kullanıcılar ekranlarında bir bildirim çıkmakta, bu bildirim de şu yazmakta; “Bu siteyi ana ekranınıza eklemek ister misiniz?

Kullanıcı bu soruya evet cevabını verdiği takdirde PWA teknoloji internet sitenizin mobil tasarımını bir mobil uygulamaya çevirecek ve kullanıcının kullanmış olduğu mobil cihaza sanki bir uygulamaymış gibi yükleyecek ve kullanıcı internet tarayıcısını açmadan bu uygulama sayesinde internet sitenize erişim sağlayabilecek. Örneğin benim kişisel blog sayfamı mobil cihazınızda açtığınızda ekranın en alt kısmında “Hüseyin Körbalta uygulamasını ana ekrana ekle” uyarı barı çıkmaktadır, bu bara kullanıcı tıkladığında blog sayfam bir mobil uygulama gibi kullanıcının cihazına yüklenecek ve kullanıcı bu uygulamayı kullanarak internet siteme erişim sağlayabilecek, internet tarayıcısı olmadan.

PWA’nın Faydaları Nedir?

Bunu uzun uzun yazmak yerine madde madde sıralayacak olursam;

  1. İnternet siteniz için ekstra bir mobil uygulama için ücret ödemenize ve mobil uygulama yaptırmanıza gerek yok. PWA, internet sitenizin bir kopyasını alarak, bir mobil uygulama gibi hazırlayıp, kullancınızın kullanımına sunmaktadır.
  2. Kullanıcılarınızın internet erişimi olmasa dahi, internet sitenizi kullanabilir ve işlem gerçekleştirebilir.
  3. PWA’nın temelinde gelen mobil bildirim özelliği ile kullanıcılarınızın mobil cihazlarına bildirim gönderebilir ve bunları sınırsız, ücretsiz şekilde gerçekleştirebilirsiniz.
  4. PWA sayesinde daha esnek ve yönetilebilen bir mobil arayüze sahip olursunuz.
  5. Uygulama güncelleme derdiniz yok, internet sitenizde yaptığınız her değişiklik aynı anda PWA ile oluşturduğunuz uygulamada da güncellenecektir.
  6. Kullanıcılarınız internet sitenizde değil, sitenize ait bir mobil uygulamayı kullandıkları için müşteri memnuniyeti ve geri dönüşü size artı olarak yansıyacaktır.

PWA kullanımı oldukça kolay ancak kurulumu, aktif etmesi biraz programlama bilgisi gerektirmektedir. Özel bir yazılım kullanıyorsanız geliştirici ekibinizle görüşmenizi tavsiye ederim, hazır bir yazılım kullanıyorsanız, örneğin WordPress, tek bir eklenti ile PWA yapısını internet sitenize kurabilirsiniz.

WordPress kullanıcıları için tavsiye ettiğim PWA eklentisi: PWA for WP


Bu Yazımı Beğendiysen Sosyal Medya Hesaplarında Paylaşarak Bana Destek Olabilirsin!
 Google Plusda Paylaş


 Yazar: Hüseyin Körbalta Hakkında

Blog yazarı, Arayüz geliştiricisi ve Arkaplan geliştiricisi olmak için çalışmalar yapıyor.

 Websitesi
Takip Et:

1
 Kimler Neler Demiş?

avatar
1 Yazıdaki Yorumlar
0 Yorumlar
1 Takipçi
 
En çok tepki verilen yorum.
En iyi yorum
  Abone Ol  
Bildir
Ali
Ziyaretçi
Ali

Çok Faydalı bir yazı, yakında Android programlama yapmaya bile gerek kalmayacak gibi. Google ekosistemi yavaş yavaş tüm interneti ele geçirecek 😀 Bilginin paylaşımına verdiğiniz destekten ötürü sizi kutluyorum hocam.