Popüler Aramalar:  TLS Nedir?  MyBB SSL Ayarları  MyBB 1.8 Linkleri Gizleme Eklentisi  Wordpress LiteSpeed Cache Ayarları  Wordpress Eklentisiz Breadcrumb  Yandex Webmaster
Progressive Web App (PWA) Nedir? Ne İşe Yarar?

Progressive Web App (PWA) Nedir? Ne İşe Yarar?

Progressive Web App, internete erişimi olan kullanıcıların internet deneyimlerini iyileştirmek ve kolaylaştırmak için Google tarafından geliştirilen bir teknolojidir. Kısaca, PWA olarak adlandırılan bu yeni nesil teknoloji Google’nin daha önce kullanıma sunduğu AMP‘nin daha da gelişmiş hali diyebiliriz.

PWA Nedir?

PWA, Google tarafından geliştirilen, modern teknolojiler ile bir internet sitesinin mobil versiyonu herhangi bir programlamaya ihtiyaç duymadan ancak bir uygulama gibi kullanılmasını sağlayan, Javascript ve Service Worker tabanlı bir teknolojidir.

PWA Ne İşe Yarar?

Google, mobil cihaz kullanıcıların deneyimlerini iyileştirmek, onlara benzersiz bir mobil kullanım deneyim yaşatmak için birçok teknoloji geliştirmekte. Bunun ilk örneği AMP (Accelerated Mobile Pages) teknoloji olmuştur. Hızlandırılmış mobil sayfalar teknoloji sayesinde bir internet sitesi mobil cihazlarda çok daha hızlı çalışmasına, kullanıcının isteklerine çok daha hızlı cevap vermesiyle büyük bir yenilik getirmişti.

Google bununla kalmayıp, yapmış olduğu arama motoru ve Google Chrome tarayıcısı güncellemeleriyle internet sitelerine AMP kullanmaları gerektiği konusunda teşvikler ve fırsatlar sundu. AMP, kullanan internet siteleri AMP kullanmayan rakip sitelere oranla arama sonuçlarında daha iyi bir konumda yer alacaklarını duyuran Google, AMP teknolojisinin yayılmasını bu sayede sağlamış oldu. AMP hayatımıza kısa bir süre önce girmiş olmasına rağmen Google yine yerinde duramayıp, AMP teknolojisini bir adım ileriye götürerek PWA teknolojisini geliştirdi.

PWA Nasıl Kullanılıyor, Faydası Nedir?

Günümüzde kullanıcıların büyük çoğunluğu mobil cihaz kullanıcısı. Mobil cihaz kullanıcılarının sayısı bu kadar fazla olması, potansiyel müşterinin de bu pazarda yer alması demektir. Bu pazarda pay kapabilmek için mobil cihazlara uyumlu, kullanıcının deneyimini kolaylaştıracak mobil yazılımlar üretilmesi, kodlanması ve programlanması lazım.

Bir e-ticaret sitesi sahibi bir şirket olarak mobil cihazlar için uygulama yaptırmak oldukça masraflı bir süreç, sadece uygulamayı yaptırmak kalmayıp, bu uygulamanın güvenliğini, performansını ve içeriğini de güncel tutabilmek için bir geliştirici departmanı oluşturmanız bile gerekebilir. İşte tam bu noktada PWA devreye giriyor ve küçük çaplı e-ticaret sitelerinin üzerinde ki bu yükü ortadan kaldırıyor ve sizin yerinize mobil cihazlar için native dediğimiz bir nevi webview tarzında internet sitenizin bir uygulamasını oluşturuyor.

Kodlama Yapmadan, Mobil Uygulama

İnternet sitenize PWA için gerekli olan düzenlemeleri ve eklemeleri yaptığınızda sitenize mobil cihazlarıyla erişen kullanıcılar ekranlarında bir bildirim çıkmakta, bu bildirim de şu yazmakta; “Bu siteyi ana ekranınıza eklemek ister misiniz?

Kullanıcı bu soruya evet cevabını verdiği takdirde PWA teknoloji internet sitenizin mobil tasarımını bir mobil uygulamaya çevirecek ve kullanıcının kullanmış olduğu mobil cihaza sanki bir uygulamaymış gibi yükleyecek ve kullanıcı internet tarayıcısını açmadan bu uygulama sayesinde internet sitenize erişim sağlayabilecek. Örneğin benim kişisel blog sayfamı mobil cihazınızda açtığınızda ekranın en alt kısmında “Hüseyin Körbalta uygulamasını ana ekrana ekle” uyarı barı çıkmaktadır, bu bara kullanıcı tıkladığında blog sayfam bir mobil uygulama gibi kullanıcının cihazına yüklenecek ve kullanıcı bu uygulamayı kullanarak internet siteme erişim sağlayabilecek, internet tarayıcısı olmadan.

PWA’nın Faydaları Nedir?

Bunu uzun uzun yazmak yerine madde madde sıralayacak olursam;

 1. İnternet siteniz için ekstra bir mobil uygulama için ücret ödemenize ve mobil uygulama yaptırmanıza gerek yok. PWA, internet sitenizin bir kopyasını alarak, bir mobil uygulama gibi hazırlayıp, kullancınızın kullanımına sunmaktadır.
 2. Kullanıcılarınızın internet erişimi olmasa dahi, internet sitenizi kullanabilir ve işlem gerçekleştirebilir.
 3. PWA’nın temelinde gelen mobil bildirim özelliği ile kullanıcılarınızın mobil cihazlarına bildirim gönderebilir ve bunları sınırsız, ücretsiz şekilde gerçekleştirebilirsiniz.
 4. PWA sayesinde daha esnek ve yönetilebilen bir mobil arayüze sahip olursunuz.
 5. Uygulama güncelleme derdiniz yok, internet sitenizde yaptığınız her değişiklik aynı anda PWA ile oluşturduğunuz uygulamada da güncellenecektir.
 6. Kullanıcılarınız internet sitenizde değil, sitenize ait bir mobil uygulamayı kullandıkları için müşteri memnuniyeti ve geri dönüşü size artı olarak yansıyacaktır.

PWA kullanımı oldukça kolay ancak kurulumu, aktif etmesi biraz programlama bilgisi gerektirmektedir. Özel bir yazılım kullanıyorsanız geliştirici ekibinizle görüşmenizi tavsiye ederim, hazır bir yazılım kullanıyorsanız, örneğin WordPress, tek bir eklenti ile PWA yapısını internet sitenize kurabilirsiniz.

WordPress kullanıcıları için tavsiye ettiğim PWA eklentisi: PWA for WP

 Yazı Bağlantısını Kopyala & Paylaş

Benzer Yazılar

 • XML Sitemap Nasıl Oluşturulur? Google’a Nasıl Eklenir?

  XML Sitemap Nasıl Oluşturulur? Google’a Nasıl Eklenir?

  Hiç bilmediğiniz bir yeri harita olmadan bulmanız oldukça zordur. Aynı durum siteniz içinde geçerli, Google'ın sitenizde ki tüm sayfaları bulabilmesi için bir site haritasına ihtiyaç duyar. Neyse ki, Google için bir XML site haritası oluşturmak, göndermek hızlı ve kolaydır. Aşağıda adım adım bir XML site haritası nasıl oluşturulur, Google'a nasıl…
 • VDS ve VPS Arasındaki Farklar Nelerdir?

  VDS ve VPS Arasındaki Farklar Nelerdir?

  Yaklaşık 5-6 ay önce kişisel blog sitemi bir cloud vps sunucuda barındırıyordum ancak doların bir hayli yükselmesiyle daha uygun fiyatlı bir sunucuya geçiş yapmam gerekti. 1-2 yıllık sunucu tecrübemden dolayı bu işlemleri rahatlıkla yapabildim ancak bu yazımda sanal sunucular hakkında bilgisi olmayan ya da tecrübesi olmayanlar için VPS (Virtual Private…
 • En Popüler 5 CSS Kütüphanesi 2019

  En Popüler 5 CSS Kütüphanesi 2019

  Web geliştiricileri olarak işimizi büyük ölçüde kolaylaştıran CSS kütüphaneleri mevcut. CSS3 teknolojisinin ortaya çıkmasıyla kazanılan kolaylıklar bu CSS kütüphanelerinin artmasını sağladı. Kütüphanelerin çeşidi ve sayısı artıkça arayüz ya da bir değiş ile ön yüz geliştiricilerin işi bir hayli kolaylaştı. Projelerinizi çok daha etkin ve kolay yönetebilmenizi, efekt verebilmenizi sağlayan bu…
 • Google Search Console’da Yeni Veriler ve Yapılar Eklendi

  Google Search Console’da Yeni Veriler ve Yapılar Eklendi

  Geçtiğimiz Mart ayının sonlarına doğru Google, internet sitesi sahiplerinin sıklıkla kullandığı Google Search Console uygulamasında bir takım iyileştirmelere ve yeniliklere gitmişti. Yapılan bu geliştirmeler ve yenilikler bir takım sorunları da beraberinde getirmişti. Bu sorunları ve yapılan değişiklikleri Google’ın Yeni Search Console Güncellemesi adlı blog yazımda anlatmıştım. Blog yazımda anlattığım sorunları…
Progressive Web App (PWA) Nedir? Ne İşe Yarar? için Yorum'da Bulun

Bu yazıya şimdiye kadar 1 Yorum yapılmıştır.

 • Yorum Sahibi
   Yanıtla
  Ali Ziyaretçi

  Çok Faydalı bir yazı, yakında Android programlama yapmaya bile gerek kalmayacak gibi. Google ekosistemi yavaş yavaş tüm interneti ele geçirecek 😀 Bilginin paylaşımına verdiğiniz destekten ötürü sizi kutluyorum hocam.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 Lütfen, en az 15 karakterli bir yorum belirtiniz.

 Lütfen,isminizi belirtiniz.
 Lütfen, kullanmakta olduğunuz bir e-mail adresi giriniz.
 Yukarıda ki alanı işaretlemeniz zorunludur.Aksi takdirde yorumunuz gönderilemeyecektir.


kızlar soruyor