İlginizi Çekebilir:Progressive Web App (PWA) Nedir? Ne İşe Yarar?


17 Eki 2016

Sabırlı Olmak Üzerine…

.Selamlar,

Bugün günlerden Pazar ve KPSS sınavına girecek olan abimin yanında sınava gittim, bu yazıyı yazmamın sebebi ise otobüste yaşadığımız bir olaydan dolayıdır. Yazının başlığını “Sabırlı olmak üzerine…” diye koydum bazılarına alakasız gibi gelebilir ama yaşadığım olayı özetlediğimde anlayacaksınız neden böyle bir başlık attığımı… Yaşadığım olayı özetlersem;

Sınav çıkışından sonra abimle otobüse bindik ve otobüsün en arka kısmında ayakta duruyoruz ve otobüs tıklım tıklım dolu haliyle sınav çıkışı neyse bir “bayan” arka taraftan otobüse bindi ve bir süre sonra inmek istedi, otobüs de ki duracak butonuna basmamızı söyledi gayet doğal bir istek gibi gelebilir size ancak daha önceden birkaç kişi o butona bastı ve tekrar basılmıyor o butona,otobüsün şoförü durağa gelince duracak ve bunu o  “bayan” arkadaşa anlatamadık ve otobüs durağına kadar dır dır etti, “basında dursun, basmazsanız durur mu?” diyor lan bastık işte ne uzatıyorsun değil mi ? Durağa gelinceye kadar kendi kendine konuşmaya devam etti “siz erkekler kadına saygı göstermiyorsunuz hepiniz böylesiniz”  diyerek durağa kadar devam etti böyle.

Ben ya sabır! diyerek sustum…

Bizim hemen yan tarafımızda ki bir abi kadına fena halde sinirlendi  ve yanında ki arkadaşına “şunu burada dövsek, kadına şiddet uyguluyoruz diye bizi şuçlarlar…Kafasını kaldırıma sürteceksin bunun” abinin bu sitemini “bayan” arkadaş duydu tabii, Allah’tan durağa geldikte olay fazla büyümeden kadının inmesiyle bitti. Otobüste ki herkes bir oh be çekti açıkcası…Bu yazıyı yazmamı sağlayan bu olay oldu ve anlatmasam içimde kalacaktı açıkcası.

Velhasılıkelam, konumuz “Sabırlı olmak üzerine…”

Sabır kelimesinin terim anlamı acı, ölüm, nefret, felaket, yoksulluk gibi koşullara dayanabilmektir. Sabrın sınırı her insana göre değişebilmektedir. Her insanı mutlu ve mutsuz eden zevklerin farklı olması bunda etkilidir. Sabır insanların hayatta önemli bir yol arkadaşı olup ani ve düşüncesiz kararları engellemenizde yardımcı olabilir bu sebeple nerede nasıl kontrol etmemiz gerektiğini bilmemiz önemlidir. Sabırlı olmak önümüzde yaşananlara tepki göstermemek değildir, daha çok sabırlı olmak sahip olduğunuz sakinlik ve soğukkanlılık ile ilgilidir.(Örn: Yukarıda anlattığım olayda ki “bayan”a öfkelenmek)

Her şeyin fazlasının zararlı olduğu gibi sabrında fazlası zararlıdır. Sabırı nerede ne zaman nasıl kullanacağımızı bilmemiz ve öğrenmeniz gerekir. Olmayacak veya hayal edilmeyecek şeylere uzun süre takılıp kalmak veya her gün onlar için sabretmek ancak ve ancak size zarar verir.

Son olarak…

O “bayan” arkadaş bu yazımı okur mu bilmem ama bugün şanslı günün idi. Bizim gibi sabırlı insanlara denk geldin de seni döverek otobüsten indirmedik. Bu şekilde davranmaya ve insanları yargılamaya,atarlı olmaya devam edersen birgün bizim gibi sabırlı olmayan birine denk gelebilirsin o durumda işler senin için iyi gitmeyebilir…

Neyse,kendinize iyi bakın dostlar,esen kalın.

esen-kalin


Bu Yazımı Beğendiysen Sosyal Medya Hesaplarında Paylaşarak Bana Destek Olabilirsin!
 Google Plusda Paylaş


 Yazar: Hüseyin Körbalta Hakkında

Blog yazarı, Arayüz geliştiricisi ve Arkaplan geliştiricisi olmak için çalışmalar yapıyor.

 Websitesi
Takip Et:

 Kimler Neler Demiş?

avatar
  Abone Ol  
Bildir