Popüler Aramalar:  TLS Nedir?  MyBB SSL Ayarları  MyBB 1.8 Linkleri Gizleme Eklentisi  Wordpress LiteSpeed Cache Ayarları  Wordpress Eklentisiz Breadcrumb  Yandex Webmaster
SEO İçin İlk Şart: Kaliteli İçerik Üretmek

SEO İçin İlk Şart: Kaliteli İçerik Üretmek

Sadece seo için değil, hayatın her alanında kaliteli içerik veya ürün üretmek gerekiyor. Şöyle düşünün; Bir markete giriyorsunuz ve bir ürün alıyorsunuz fakat o üründen istediğiniz şeyi elde edemediniz o zaman tekrar o markete gidip alışveriş yapar mısınız? Belki bir kere daha o marketten ürün almayı denersiniz ve yine aynı sonucu aldığınızda kesin olarak oradan alışveriş yapmayı kesersiniz.

İnternet dünyasında da durum bundan ibarettir. Bir internet sitesine girdiğinizde aradığınız, bulmak istediğiniz konu hakkında doğru bilgiyi bulmak, dinlemek, okumak veya izlemek istersiniz, girdiğiniz site size istediğiniz o bilgiyi veriyorsa o siteyi tekrar tekrar ziyaret edersiniz.

SEO İçin İlk Şart: Kaliteli İçerik Üretmek

İnternet sitesi sahipleri, kendinizi sitenizi ziyaret eden kullanıcı olarak düşünün ve sitenizde ne görmek istiyorsunuz, ne bulmak istiyorsunuz? Bunun cevabını verdiğinizde sitenizi ona göre düzenlemeniz, sitenizde ona göre kalite içerik üretmeniz gerekiyor.

Kaliteli İçerik Nedir?

Kaliteli içerik, sitenizi ziyaret eden kullanıcılara faydalı olan içeriktir. Sırf seo için içeriği gereksiz uzatmak, seo için uygun olsun diye yazı içerisinde birkaç tane anahtar kelimeyi kalın yapmak ve bir de konu içerisine görsel eklemek kaliteli içerik üretmek değildir.

Kaliteli içerikler tamamen özgün olur. Daha önce internet ortamında paylaşılmış bir içeriğin sadece kelimelerini değiştirerek özgün içerik üretilmez. İçeriğin özgün olduğu kadar içerik içerisinde kullanılan görsel,yazılı tüm materyallerinde özgün olması gerekir. Google veya diğer arama motorlarında görsel araması yapıp, karşınıza çıkan ilk görseli kullanmak hem etik değil hem de özgün değildir. O resmi kullanmayın demiyorum, o resmi alın ve kendinize göre düzenleyip, özgün hale getirin. (Görselin telif hakkı var ise telifini alıp, kullanabilirsiniz.)

Kaliteli içerik üretebilmek için uzman olduğunuz, hakkında bilgi sahibi olduğunuz konularda içerik üretmelisiniz. Hiçbir bilginizin olmadığı bir konuda kaliteli, özgün içerik üretmeyi beklemeyin / ya da içerik ürettiğinizi sanmayın.

Ya da bu durumu size ünlü gazeteci ve yazar olan Malcolm Gladwell tarafından üretilen teoriye göre, çalıştığınız veya içerik ürettiğiniz alanda pratik yapma süreniz 10 bin saate ulaştığında beyniniz o konuya bütün yönleriyle vâkıf hâle geliyor. Bu süreye ulaştığınızda veya aştığınızda yapmış olduğunuz pratik ve hazırlık size kaliteli ürün veya içerik üretme imkanı sağlıyor ve başarıya giden yolda sağlam bir adım atmanızı ön ayak oluyor.

Kaliteli İçeriğin Seo’ya Etkisi

Kaliteli ya da diğer bir değiş ile özgün içeriğin seo’ya çok büyük katkısı vardı. Seo’nun mihenk taşıdır diyebiliriz. Özgün,kalite içerik üretiminde bulunmak size arama motorlarından organik bir trafik akışının oluşmasını sağlar. Gelen bu organik trafik zamanla sizin arama motorlarında ki sıralamanız etkileyecek ve arama sonuçlarında daha üst sonuçlarda çıkmaya başlayacaksınız bu da yine sizin organik trafik akışınızın artmasına neden olacak böyle güzel bir kısır döngü de binlerce hatta milyonlarca kullanıcıya hitap eden bir internet sitesi sahibi olabilirsiniz.

Kaliteli / Özgün İçerik Nasıl Olmalıdır?

Kendi kişisel blog sayfamda ve diğer birkaç alt projemde deneyip, tecrübe ettiklerimi baz alarak kalite bir içerikte bulunması gereken özellikleri şu şekilde sıralayabiliriz;

 • İçerik yeteri kadar uzunlukta olmalıdır, gereksiz yere uzatılmamalıdır.
 • İçeriği net olarak anlatan bir ya da birden fazla görsel ile desteklenmelidir. Resimlerin alt, title (başlık) gibi bilgilerinin eksiksiz ve içerikle alakalı bir şekilde girilmelidir. Hatta resim adının bile yazıyla alakalı olarak seçilmelidir.
 • Gereksiz bilgilerden uzak, içerikte kullanıcının aradığı bilgiyi kolayca bulabilmelidir.
 • İçerik akıcı olmalıdır, kullanıcıyı sıkmamalıdır.
 • Kullanıcı içeriğinizi okuduktan sonra sosyal medya hesaplarında paylaşmak istemelidir.
 • Zaman içerisinde güncelliğini kaybetmeyen, değeri artan bir içerik olmalıdır.

Dikkat Çekici ve İçeriği Tam Anlamıyla Yansıtan Başlık Kullanılmalıdır.

Özgün ve kaliteli bir içerik konu başlığından belli olur. Dikkat çekici, içeriği tam anlamıyla yansıtan başlıklar kullanılmalıdır. Kullanıcı başlık ile içeriği alakasız olan siteleri bir daha ziyaret etmezler. Etkileyici başlık seçimleri kullanıcıların içeriğinizi okumaya iter ve bu doğrudan olarak kullanıcıların sitenizde geçirdiği süreyi artıracaktır bu da otomatik olarak bounce rate (hemen çıkma oranı) oranınızı düşürecektir.

Etkileyici başlık ya da dikkat çekici başlık konusunda bir örnek ile açıklamak gerekirse; “Uzayda İki Nötron Yıldızı” yerine “Uzayda İki Nötron Yıldızı Çarpışırsa Ne Olur?” başlığı daha etkileyici ve kullanıcın yazınızı okuması için daha teşvik edici olacaktır.

Özgün İçeriğin Görünen Yüzü: Görseller

İlgi çekici görseller en az yazı başlığı kadar önemlidir. Özellikle görsel kullanımının önemli olduğu internet sitelerinde başlık bazı durumlarda geri planda bile kalabilmektedir. Bu yüzden içerikleriniz de kullanacağınız görselleri çok iyi seçmeli ve içeriğinizi tam olarak anlatan görseller kullanmalısınız.

Alt Başlık Kullanımı = Akıcı Yazı

Kaliteli bir içerik nasıl olmalıdır? kısmında maddelerden bir tanesi de içeriğinizin akıcı olmasıydı. Bir içerik nasıl akıcı olur? Okurlarınızı sıkmadan, uzun paragraflar yerine parçalar halinde alt başlıklara bölerek içerik girişi yaparsanız kullanıcı sıkılmadan kısa kısa olan alt başlıkları okuyarak içeriğinizi akıcı bir şekilde okumuş olur.

Yazı Sonunda Kullanıcıyla Etkileşim

Özgün içerik üretmek yukarıda ki başlıklarda bahsettiğim hususlar kadar önemli olan bir konuda yazıyı nasıl bitirdiğinizdir. Yazı bitirirken kullanıcıya birebir konuşuyormuş gibi veya onu bir şeyler yapmasını sağlayacak, harekete geçirecek şekilde yazınızı bitirmeniz gerekiyor.

Buna yabancılar Call to Action diyorlar, yani okuyucuyla yazı sonunda etkileşim kur ve onu harekete geçir. Bu genelde sosyal medya hesaplarında içeriğin paylaşılması istenerek yapılmakta. (Bu yazıyı paylaşırsınız demi? 🙂

Bu adımlar yüzde yüz doğru diyemeyiz genel olarak yaptığım araştırmalar, okuduğum seo blogları ve kendi tecrübelerime dayanarak genel başlıklar halinde kaliteli içerik nasıl üretilir? sorusuna kendi perspektifimden sizlere aktarmaya çalıştım, umarım yardımcı olmuşumdur.

 Yazı Bağlantısını Kopyala & Paylaş

Benzer Yazılar

 • XML Sitemap Nasıl Oluşturulur? Google’a Nasıl Eklenir?

  XML Sitemap Nasıl Oluşturulur? Google’a Nasıl Eklenir?

  Hiç bilmediğiniz bir yeri harita olmadan bulmanız oldukça zordur. Aynı durum siteniz içinde geçerli, Google'ın sitenizde ki tüm sayfaları bulabilmesi için bir site haritasına ihtiyaç duyar. Neyse ki, Google için bir XML site haritası oluşturmak, göndermek hızlı ve kolaydır. Aşağıda adım adım bir XML site haritası nasıl oluşturulur, Google'a nasıl…
 • VDS ve VPS Arasındaki Farklar Nelerdir?

  VDS ve VPS Arasındaki Farklar Nelerdir?

  Yaklaşık 5-6 ay önce kişisel blog sitemi bir cloud vps sunucuda barındırıyordum ancak doların bir hayli yükselmesiyle daha uygun fiyatlı bir sunucuya geçiş yapmam gerekti. 1-2 yıllık sunucu tecrübemden dolayı bu işlemleri rahatlıkla yapabildim ancak bu yazımda sanal sunucular hakkında bilgisi olmayan ya da tecrübesi olmayanlar için VPS (Virtual Private…
 • En Popüler 5 CSS Kütüphanesi 2019

  En Popüler 5 CSS Kütüphanesi 2019

  Web geliştiricileri olarak işimizi büyük ölçüde kolaylaştıran CSS kütüphaneleri mevcut. CSS3 teknolojisinin ortaya çıkmasıyla kazanılan kolaylıklar bu CSS kütüphanelerinin artmasını sağladı. Kütüphanelerin çeşidi ve sayısı artıkça arayüz ya da bir değiş ile ön yüz geliştiricilerin işi bir hayli kolaylaştı. Projelerinizi çok daha etkin ve kolay yönetebilmenizi, efekt verebilmenizi sağlayan bu…
 • Bir İnternet Sitesi Nasıl Hızlanır? (Zaman Algısı)

  Bir İnternet Sitesi Nasıl Hızlanır? (Zaman Algısı)

  Geldiğimiz şu noktada her işimizi hızlı bir şekilde yapmaya çalışıyoruz, her şey hızlı olmak zorunda. Ben de dahil olmak üzere tüm geliştirici ve kullanıcı olarak düşünen herkes, hıza "iş" olarak odaklanıyoruz. Sonuçta hepimizi en iyi sonuçlara yönlendirilmeyi severiz, en hızlı şekilde sonuca ulaşmayı hedefleriz lakin izlenmesi gereken net bir yol…
SEO İçin İlk Şart: Kaliteli İçerik Üretmek için Yorum'da Bulun

Bu yazıya şimdiye kadar 1 Yorum yapılmıştır.

 • Yorum Sahibi
   Yanıtla
  Hatasız Kul Ziyaretçi

  Ne gerek var 500-600 milyon verip SEO yaptırmaya gidip makale yazın daha faydalı bencede 😀

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 Lütfen, en az 15 karakterli bir yorum belirtiniz.

 Lütfen,isminizi belirtiniz.
 Lütfen, kullanmakta olduğunuz bir e-mail adresi giriniz.
 Yukarıda ki alanı işaretlemeniz zorunludur.Aksi takdirde yorumunuz gönderilemeyecektir.


kızlar soruyor