Popüler Aramalar:  TLS Nedir?  MyBB SSL Ayarları  MyBB 1.8 Linkleri Gizleme Eklentisi  Wordpress LiteSpeed Cache Ayarları  Wordpress Eklentisiz Breadcrumb  Yandex Webmaster
Sinemada kurgunun önemi

Sinemada kurgunun önemi

Sinema ve eseri filmler son yıllarda en çok ilgi gören sanat dallarından biri haline geldi. Özellikle internetin ve akıllı cihazların yaygınlaşmasıyla birlikte dijital yayın platformlarının da etkisiyle herkesin evinde dilediği zaman dilediği filmi kolayca izleyebileceği bir altyapı mevcut. Hal böyle olunca da en çok etki yaratan ve yediden yetmişe en geniş izleyici kitlesine ulaşabilen günümüzün en popüler sanat dalı sinema haline geldi. Burada sinema derken elbette sadece film sektörünü kastetmiyoruz. Artık film ve dizi ikisi de birbirinden ayrıştırılamaz bir pozisyonda sanat eserleri olarak görülebilir. 

Dizi ve filmlerin çekiminde her birinin ayrı ayrı çok önemli işleri yerine getirdiği devasa ekipler çalışmaktadır. Oldukça zahmetli ve yorucu bir iştir. Sahada çalışmak o kadar yorucudur ki en ufak bir sahnenin çekimi için bile sabahtan akşama kadar uğraşılabilir. Hatta yeri gelir bazı sahnelerde o kadar zorlanılır ki aynı sahnenin çekimi günler sürebilir. Bu yüzden film veya dizi çekmek büyük bir sabır işidir. 

Sahadaki iş olarak görülebilecek çekimler bittikten sonra işin arka planı görüntülerin birleştirilmesi işlemidir. Ele alınan ham görüntüyü senaryoya uygun bir şekilde birleştirme işlemine kurgu denilmektedir. Kurgu terimi daha teknik bir anlam içeriyor gibi görünebilir. Ancak kurgu ile anlatılmak istenen şey görüntülerin montajından başka bir şey değildir. 

Biz de günümüzün en popüler sanat eserlerinin başında gelen sinema ve dizi sektöründe kurgunun öneminden bahsetmek istiyoruz. Hemen konuya girelim o halde. 

Kurgu nasıl ortaya çıktı?

Sinemanın tarihi elbette kameraların icadından sonra başlamıştır. Yani bir sanat olarak sinema, genel itibarıyla çok da eski bir tarihe sahip değildir. Ancak sanat dalları içerisinde belki de bu kadar kısa sürede bu kadar devrimsel bir sıçramayı yapan tek sanat dalı da sinemadır. 

Bugün, kurgu yapmak için her şey oldukça kolaydır. Ancak durumun geçmişte ne kadar zor olacağını tahmin edersiniz. 

Geçmişte şerit halindeki filmlere ham haliyle alınan görüntüler, olması istendiği şekliyle tek tek işlenerek kurgulanırdı. Bu da bir filmin kurgusunun zaman zaman bir yıla kadar uzaması gibi bir sonucu dahi vermesi anlamına geliyordu. 

Elbette bugün de çekilen bazı filmlerin kurgularının tamamlanması bu denli uzun bir süre alabiliyor. Ancak bugün kurgunun uzun sürmesinin sebebi filmlerde kullanılan bilgisayar tekniklerinin büyük çaplı olmasıyla alakalı bir durumdur. Burada büyük çaptan kastımız patlama sahneleri veya fantastik öğelerin yoğun olduğu filmlerin kurgularıdır. 

Günümüzde temel haliyle görüntülerin birleştirilmesi anlamında kurgu yapmak bilgisayar programları ile oldukça kolaydır. Nitekim iş öyle bir hal aldı ki görüntü düzenleme sistemleri, internet siteleri üzerinden dahi yapılabilir oldu. Bunlarla ilgili daha fazla bilgi linkten alınabilir. 

Ancak tabii ki internet sitesi üzerinden yapılabilecek görüntü düzenleme işlemleriyle profesyonel anlamda bir film düzenlenemez. 

Şimdilik bunları bir kenara koyarak geçmişe dönelim ve kurgunun tarihinden bahsedelim. 

Sinemanın ilk başladığı yıllarda kurguyu ilk uygulayan yönetmen Amerikalı isim David Wark Griffith olmuştur. 1908 – 1912 arası geçen 4 yılda bugün bile ulaşılması çok güç bir şekilde 400 kısa film çeken Griffith, çektiği bu filmlerde paralel hikaye anlatımı sağlamak gibi amaçlarla kurgulama işlemleri yapmıştır. 

Sinema için ise ilk defa montaj kelimesini Lev Kuleşov kullanmıştır. Hatta sinemada montajın etkisi üzerine çok meşhur bir deney yapmıştır. Kuleşov tarafından o dönem yapılan bu deney, Kuleşov etkisi olarak hala anılmaktadır. 

Kuleşov bu deneyinde birbiriyle alakası olmayan görüntüleri birleştirerek izlemiş ve bu görüntülerin arka arkaya gelmesinin birbirlerinin anlamları dışında tamamen farklı bir üçüncü anlam ortaya çıkardığını görmüştür. 

Kuleşov’un açtığı bu yoldan ilerleyenler kurguyu gün geçtikçe daha ileri noktalara taşıdılar. Bugün çekilen filmlerin her birinde farklı kurgu teknikleri uygulanmıştır. Dünyaca ünlü yönetmenlerin bir çoğunun da kendine has bir kurgu teknikleri vardır. Zira kurgu bir yerde hikayeyi anlatma şekli ile doğrudan ilgili bir kavramdır. 

Kurgu teknikleriyle kendi tarzını oluşturmuş dünyaca ünlü yönetmenler

Filmin görüntülerinin seyirciye sunulma şekli olarak da belirtebileceğimiz kurgu, o kadar önemli bir unsurdur ki sinemada bir filmin kurgusuyla hangi yönetmenin filmi olduğu kolayca anlaşılabilmektedir. 

Bu başlık altında da kendine has kurgu teknikleri geliştirmiş 3 yönetmenden bahsetmek istedik. 

Bahsedeceğimiz yönetmenlerin ilki Alejandro González Iñárritu. Sinemada kurgunun öneminden bahsettiğimiz yazı için akla gelen ilk yönetmen olması tabii ki tesadüf değil. 

Iñárritu özellikle 2014 yılında çektiği Birdman, 2015 yılında en iyi yönetmen de dahil olmak üzere 3 farklı Oscar almayı başarmış ve dünya sinema tarihine tarzıyla geçmiş bir filmdir. Iñárritu’nun tarzı genel olarak seyircisine kafa yorduracak tarzda bir kurgu yapmaktır. Yönetmenin kullandığı kurgu tarzı baş döndürücü düzeyde. Filme kurgusu o kadar iyi yedirilmiş ki seyircinin filmi izlerken takip etmesi dahi zorlaşabiliyor. Ancak düğümlerin çözüldüğü noktada her şey bir sonuca varıyor diyebiliriz. 

Iñárritu’nun en sevdiği kurgu yöntemleri olarak düz, atlamalı, eşlemeli, çapraz ve uzun – kısa montaj yöntemleri sayılabilir. 

İkinci yönetmenimiz Martin Scorsese. Martin Scorsese’nin filmlerindeki en nevi şahsına münhasır dokunuşu hikayeyi farklı yerlerinden başlatma eğilimi denebilir. Bu tekniği Godfellas ve Casino filmlerinde çok bariz bir şekilde görebiliyoruz. Ayrıca Scorsese’nin bir diğer kurgu yöntemi de hikayeyi çok hızlı bir şekilde ilerletmektir. Bu noktada kendi ayrı dokunuşlarını sunan Scorsese, sinemanın her yönüyle en kült yönetmenlerinden biridir. 

Kurgu noktasında örnek vermek istediğimiz son isim ise Quentin Tarantino olacak. Çektiği her filmde alışılmışın dışındaki tarzıyla hep çok konuşulan bir isim olmayı başaran Tarantino’nun kurguda kullandığı yöntemlerin en büyük mimarı ise her işinde kurguda çalıştığı en yakın arkadaşlarından biri olan Sally Menke. 2009 yılında Menke vefat edene kadar Tarantino ile muazzam uyumu biz sinemaseverlere büyük bir keyif yaşattı diyebiliriz.

 Yazı Bağlantısını Kopyala & Paylaş

Benzer Yazılar

 • ErkeklerSoruyor’da teknoloji kategorisinde sorulmuş en çok ilgi çeken sorular

  ErkeklerSoruyor’da teknoloji kategorisinde sorulmuş en çok ilgi çeken sorular

  Kısa bir süre önce kurulan ve yayın hayatına başlayan, erkeklerin sosyal medya sitesi olarak tabir edebileceğimiz ErkeklerSoruyor’un en çok ilgi çeken kategorilerinden birisi de teknoloji kategorisi.  Sitenin binlerce üyesi, teknoloji kategorisinde akıllarına gelen konularda diğer üyelere bilgilerini danışıyorlar. Site üyeleri de birbirlerine yardımcı olabildikleri ölçüde bilgilerini gösteriyorlar.  ErkeklerSoruyor’un https://www.erkeklersoruyor.com/teknoloji linkindeki…
 • Sanal Sunucu Nedir? Nasıl Satın Alınır?

  Sanal Sunucu Nedir? Nasıl Satın Alınır?

  Hosting sektörünün son zamanlarda vazgeçilmez teknolojilerinden biri olan sanal sunucu teknolojisi birçok kişi tarafından tercih edilmektedir. Bu sunucu modellerinin çok fazla tercih edilmesinin en önemli sebebi kullanıcının isteklerine anlık olarak yanıt vererek istenen noktadan sınırsız bağlantı avantajı sağlıyor olmasıdır diyebiliriz.  Sanal Sunucu Nedir? Nasıl Satın Alınır? Herhangi bir kullanıcının kiralamış…
 • Ücretsiz E-Ticaret Sitesi Nasıl Kurulur?

  Ücretsiz E-Ticaret Sitesi Nasıl Kurulur?

  Ücretsiz E-Ticaret Sitesi Kurarak Önde Başlayın  Günümüzde online alışverişlere olan ilginin artmasıyla birlikte, şirketler ve firmalar için e-ticaret sitesi kurmak bir nevi zorunlu hale gelmiştir. Potansiyel müşterilere daha çabuk ve kolay şekilde ulaşabilmeyi sağlayan bu siteler, standart özelliklere sahip olduğunda son derece avantajlı hale dönüşecektir. Bu işe yeni başlayanlar için…
 • Kirada Oturmak Mı, Ev Satın Almak Mı Daha Mantıklı?

  Kirada Oturmak Mı, Ev Satın Almak Mı Daha Mantıklı?

  Günümüzde tüketim alışkanlıklarının değişmesi ve özellikle yeni nesil akran kültürü içerisinde ev satın almanın eskisi kadar önemli bir anlam ifade etmemesi, uzun süreçli bireysel emlak konut planlamaları açısından oldukça önemli bir soruyu belirgin hale getirmiştir. Hem yeni evlenen çiftler hem de bir alternatif yaratabilecek maddi yeterliliğe sahip olan üniversite öğrencileri,…
Sinemada kurgunun önemi için Yorum'da Bulun

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 Lütfen, en az 15 karakterli bir yorum belirtiniz.

 Lütfen,isminizi belirtiniz.
 Lütfen, kullanmakta olduğunuz bir e-mail adresi giriniz.
 Yukarıda ki alanı işaretlemeniz zorunludur.Aksi takdirde yorumunuz gönderilemeyecektir.


kızlar soruyor