Popüler Aramalar:  TLS Nedir?  MyBB SSL Ayarları  MyBB 1.8 Linkleri Gizleme Eklentisi  Wordpress LiteSpeed Cache Ayarları  Wordpress Eklentisiz Breadcrumb  Yandex Webmaster
Site İçi Linkleme Nedir ? SEO’da Önemi Nedir ?

Site İçi Linkleme Nedir ? SEO’da Önemi Nedir ?

Arama sonuçlarında daha iyi bir konum elde etmek ve yüksek ziyaretçi sayılarına ulaşabilmek adına bir çok çalışma yapılıyor. Dünya’nın en büyük arama motoru olan Google için yapılan bu çalışmalar bir çok yöntemin bir araya gelerek yapılmasıyla oluşuyor. Genel adı “SEO” olan bu yapının içerisinde yüzlerce başlık altında çok farklı yöntemler kullanılıyor. İngilizce’de Search Engine Optimization olarak geçen bu genel kavram bir internet sitesi sahibin muhakkak duyduğu ve denk geldiği bir kavramdır.

Türkçeye de arama motoru optimizasyonu olarak çevrilmektedir. Bugünkü yazım da ise bu SEO kavramının bir adımı olan site içi linklemenin ne olduğunu, nasıl yapılacağını, seo açısından yeri ve öneminin ne olduğunu tecrübelerime dayanarak aktarmaya çalışacağım.

Site İçi Linkleme Nedir ?

Site İçi Linkleme Nedir ?
Site İçi Linkleme Nedir ?

Site içi linkleme, sitenizin iç bağlantılarına verilen bir seo kavramıdır. Örneğin Google kelimesine kişisel blog sayfamda olan kategorisine bir bağlantı verdim. Siz bu yazıyı okuduğunuzda bu linkle tıklayacaksınız böylelikle o sayfayı da güçlendirmiş, kullanıcıların ziyaret etmesini sağlamış oldum. Bu tarz site içerisinde çeşitli sayfalara,yazılara verilen bağlantılara site içi linkleme denir.

Site İçi Linklemenin SEO’da Önemi Nedir ?

Yukarıda ki başlıkta birer örnek ile site içi linklemenin ne olduğunu anlatmaya çalıştım. Çok fazla teknik detaya girmedim, en basit haliyle anlattım durumu. Site içe linkleme işini çoğu internet sitesi sahibi yeterli düzeyde gerçekleştirmiyor veya hiç yapmıyorlar dahası linkleme işini abartanlar bile mevcut. Her zaman olduğu gibi site içi linklemede de az olsun öz olsun prensibi geçerli.

Site İçi Linkleme
Site İçi Linkleme – SEO

SEO çalışması yapılırken en önemli temel yapı taşlarından birisidir. Seo çalışmasını bir ev inşaatı gibi düşünmenizi istiyorum, her bir adım evin bir parçasını oluşturuyor. İşte site içi linkleme kavramı da yapılan bu ev inşaatının çimentosu diyebiliriz. Seo çalışması yapılırken bu adım hiçbir zaman unutulmamalı ve düzenli bir şekilde gerçekleştirilmelidir. Site içi linkleme yapıldığı vakit kullanıcıların sitenizde dolaşması daha fazla artmakta, daha fazla içeriğiniz okunmakta ve fazla ziyaretçi alan alt ve ana sayfalarınız arama sonuçlarında daha iyi konumlara gelebilmektedir.

Örneğin şuan ki okuduğunu bu blog yazısında çeşitli kelimelere alt sayfalarımla ilgili olduğu için bağlantılar verdim, bu bağlantılara tıklayan kullanıcılar o bağlantıda ki içeriği de görüntüleyecekler haliyle ilgisini çekecek bir yazı bulduklarında ise onu okumaya başlayacaklar böylelikle sitede durdukları zaman ise artmış oldu. Google başta olmak üzere diğer arama motorları kullanıcılar tarafından ziyaret edilen ve uzun süre vakit geçirilen sayfaları arama sonuçlarında üst sıralara çıkartıyorlar, böylelikle site içi linklemenin seo açısından öneminin ne olduğunu anlamış oluyoruz.

Madde madde site içi linklemenin seo açısından öneminin ne olduğunu sıralayacak olursam, bunlar;

 • Bağlantı verilen alt sayfalarınız arama motorlarında güçlü bir pozisyona geçebilir.
 • Bağlantı verdiğiniz site içi linklemeler sayesinde kullanıcılarınıza çok farklı içeriklerinize ulaşmalarını sağlayabilirsiniz böylelikle belli bir kullanıcıyı sitenizde tutmanızı sağlar.
 • Yapmış olduğunuz site içi linklemeler sitede gezinme süresini artıracağı için sitede gezinme oranınızı büyük ölçüde artıracaktır.
 • Sitede gezinme oranı arttığı için başta Google olmak üzere diğer arama motorlarında arama sonuçlarında daha iyi bir konum elde edebilirsiniz.
 • Yapılan site içi linkleme uzun vaade hem ana alan adını hem alt sayfalarının sayfa değerlerini, alan adının otoritesini artıracaktır, böylelikle indexleme hızınız artmış olacak.

Site İçi Linkleme Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Uzun uzun anlatmayacağım, madde madde kısaca özetleyeceğim sizler için. Site içi linkleme yapılırken, tecrübelerime dayanarak dikkat edilmesi gereken noktalar şunlar;

 • Yazı içerisinde alakasız kelimelere ve alakasız sayfalara bağlantılar verilmemeli.
 • Verilen site içi bağlantılar odaklanılan anahtar kelime üzerinden olmamalıdır. Yani, sitenizi ana anahtar kelimesi için çalışmalar yapıyorsanız site içi bağlantılar verirken ana alan adınızın otoritesini bozduğunu düşündüğüm için anahtar kelime ile bağlantılar vermeyin.
 • Site içi bağlantı vereceğiniz kelimeleri özenle seçin. Hem arama motoru gibi hem kullanıcı gibi düşünüp o şekilde bağlantı verin.
 • Sitenizde ki bir yazı içerisinden site içi bir bağlantı veriyorsanız bunu yazının başında yapmayın, en az 1,5 paragraf sonra linklemeler yapın. Diğer türlü yazının en başından itibaren her bulduğunuz kelimeye link verirseniz hem kullanıcı gözünde değer kaybedersiniz hem de arama motorları gözünde spam site olarak değerlendirirsiniz. Bunu genelikle şu boktan haber siteleri yapmaktadır, bilen bilir ne demek istediğimi.
 • Bir blog yazısında site içi linkleme en fazla 8 tane olmalıdır. Yabancı bir çok blog sayfasında okuduğum kadarıyla 8’den fazla bağlantı verilmesi ana bağlantı noktasının otoritesini düşürmekte. Yani, A adlı yazıdan B yazısına 8’den fazla bağlantı verdiğinizde A yazısının otoritesi arama motorlarınca düşük olarak nitelendiriliyor.
 • Site içi linklemeleri peş peşe yapmayın. Belli aralıklarda ve sadece linke tıklanma oranı yüksek olabilecek, etkileşim sağlanabilecek noktalara linklemeler yapılması gerekiyor, aksi takdirde yapılan linklemeler başarısız olacak hiçbir faydası olmayacaktır.

Çok fazla anlatılacak kısım var ancak genel olarak çerçevesini şu şekilde çizebilirim. Site içi linkleme yapın, site içi linkleme yaparken bokunu çıkarmayın. Az ve öz, kaliteli linklemeler yaparak kullanıcılarınızla etkileşiminizi daha verimli hale getirin.

 Yazı Bağlantısını Kopyala & Paylaş

Benzer Yazılar

 • XML Sitemap Nasıl Oluşturulur? Google’a Nasıl Eklenir?

  XML Sitemap Nasıl Oluşturulur? Google’a Nasıl Eklenir?

  Hiç bilmediğiniz bir yeri harita olmadan bulmanız oldukça zordur. Aynı durum siteniz içinde geçerli, Google'ın sitenizde ki tüm sayfaları bulabilmesi için bir site haritasına ihtiyaç duyar. Neyse ki, Google için bir XML site haritası oluşturmak, göndermek hızlı ve kolaydır. Aşağıda adım adım bir XML site haritası nasıl oluşturulur, Google'a nasıl…
 • Google Search Console’da Yeni Veriler ve Yapılar Eklendi

  Google Search Console’da Yeni Veriler ve Yapılar Eklendi

  Geçtiğimiz Mart ayının sonlarına doğru Google, internet sitesi sahiplerinin sıklıkla kullandığı Google Search Console uygulamasında bir takım iyileştirmelere ve yeniliklere gitmişti. Yapılan bu geliştirmeler ve yenilikler bir takım sorunları da beraberinde getirmişti. Bu sorunları ve yapılan değişiklikleri Google’ın Yeni Search Console Güncellemesi adlı blog yazımda anlatmıştım. Blog yazımda anlattığım sorunları…
 • Google’ın Yeni Search Console Güncellemesi

  Google’ın Yeni Search Console Güncellemesi

  Geçtiğimiz yıl Google, site yöneticilerini yakından ilgilendiren bir güncelleme gerçekleştirdi. Ücretsiz olarak internet sitesi sahiplerinin kullanmakta olduğu Google Search Console servisi diğer Google servisleri gibi bir takım arayüz güncellemeleri almıştı. Beta olarak kullanıma sunulan bu yeni search console güncellemesi eski search console'un yerini alması planlandı. Artık resmi olarak tüm internet…
 • Domain Authority Nedir? Nasıl Yükseltilir?

  Domain Authority Nedir? Nasıl Yükseltilir?

  Her internet sitesi sahibi hiç olmazsa en az bir kez karşısına bu tarz bir seo terimi çıkabiliyor. İnternet sitelerinin arama sonuçlarında belli bir kural çerçevesinde sıralamasına biz seo diyoruz. Türkçesi "Arama Motoru Optimizasyonu" anlamına gelmektedir. Biz seo yaparken bir takım aşamalar gerçekleştiriyoruz, seo için gerçekleştirdiğimiz bu aşamaların sonrasında sitemiz bir…
Site İçi Linkleme Nedir ? SEO’da Önemi Nedir ? için Yorum'da Bulun

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 Lütfen, en az 15 karakterli bir yorum belirtiniz.

 Lütfen,isminizi belirtiniz.
 Lütfen, kullanmakta olduğunuz bir e-mail adresi giriniz.
 Yukarıda ki alanı işaretlemeniz zorunludur.Aksi takdirde yorumunuz gönderilemeyecektir.


kızlar soruyor