Popüler Aramalar:  TLS Nedir?  MyBB SSL Ayarları  MyBB 1.8 Linkleri Gizleme Eklentisi  Wordpress LiteSpeed Cache Ayarları  Wordpress Eklentisiz Breadcrumb  Yandex Webmaster
Sosyal Medya’da Sadece Sayılardan İbaretiz!

Sosyal Medya’da Sadece Sayılardan İbaretiz!

Çağımızın en büyük icatlarından biridir sosyal medya. İnternet’ten haberi olan herkes sosyal medyayı biliyor, kullanıyor ve neredeyse bütün gününü sosyal medya’da geçirebiliyor. Herkes beğenilme çabası içerisine girmiş, kendi yüzünü otuz farklı açıdan çekip, filtreler ekleyip,doğru açıyı aramak ve bu uğurda hayatını kaybedenler bile var.

Yapılan her şey sadece sayılardan ibaret! Ölümüne sebep olabilecek o selfie için veya video için aldığı sayı! İnsan hayatının değerini ne yazık ki sosyal medya sayılarla eşdeğer hale getirdi. 1 milyon beğeni alsan ne olacak, hayatını kaybettikten sonra ya da sakat kaldıktan sonra?

İnsan Hayatı Değersiz Oldu!

Biliyor musunuz son iki yılda selfie (öz çekim) yaparken hayatını kaybeden insanların sayısını? Martin Parr‘ın blog yazısında bahsettiği gibi sadece Hindistan’da 68 insan geçtiğimiz son iki yılda selfie çekerken hayatını kaybetti. Sadece selfie çekmek değil sosyal medya üzerinde trend olmuş hareketleri yapabilmek için sakat kalmayı ve hatta ölümü bile göze alabiliyorlar.

Çok değil yakın tarihte trend olmuş akım olan hareket halinde ki arabadan inip, dans etme akımı yüzünden kayıtlara 23‘den fazla trafik kazası ve bazı durumlarda da ölümlü kazaların olduğu geçti.

Sosyal Medya’da Sadece Sayılardan İbaretiz!

Evet, ne yazık ki böyle. Sadece sayılardan, rakamlardan oluşuyoruz. Sosyal medya üzerinde paylaştığımı bir fotoğraf, video vs beğeni alamayınca üzülen bir insan yığını olmaya başladık. Hatta öyle ki beğeni alamadığı için depresyona girenler bile oluyor. Paylaştığı fotoğrafta güzel gözükebilmek, yakışıklı olabilmek adına kimyasal ilaçlar kullananlar bile mevcut, bu ilaçlardan dolayı neredeyse hayatını kaybetme noktasına gelen binlerce insan.

İşin asosyal tarafına hiç girmiyorum bile. İnsanlar artık duyarsız olmaya başladılar, bir #hashtag ile bir fark yarattığını düşünmeye başladılar ve hiçbir eylem göstermiyorlar (İstisnalar hariç). Bilim kurgu filmlerinde izlediğim o ruhsuz robotlar var ya aslında gerçek dünya’da yanımızdalar, içimizde yaşıyorlar.

Sosyal mi? Asosyal mi?

Sosyal medya diyoruz değil mi? Adı üstüne “Sosyal” medya. Bu “Sosyal” medya araçları bizleri daha sosyal yapması gerekmiyor mu? Çıkış amaçları insanları birbiriyle kaynaştırmak, tanıştırmak daha kolay iletişim kurmalarını ve önemli, değerli anlarını birbirleriyle paylaşmalarını sağlamak değil mi? Peki, gerçekten öyle mi? Yazımın başından, bu noktasına kadar bahsettiğim şey hep “sayılar” oldu. Sosyal medya’da  “Sosyal” olduğunu kanıtlamak ya da asosyal olmadığını kanıtlamak istediği için hayatını kaybeden insanların sayılarını. Ya da kendini beğendirme, beğenilme duygusunu tatmin etmek için hayatını kaybeden insanların sayısını.

Sosyal Medya'da Sadece Sayılardan İbaretiz!
Sosyal Medya’da Sadece Sayılardan İbaretiz!

Sosyal Medyanın kullanılmasına karşı değilim ancak ne amaçla kullandığınız önemli. Arkadaşlarınızla güzel bir gün geçirdiniz ve bunu ölümsüzleştirmek için fotoğraf çekindiniz bunu paylaşın. Ama sırf beğeni alayım diye şekilden şekile, sırf daha farklı olayım diye ölmeyi bile umursayıp tehlikeli yerlerde fotoğraflar, videolar çekmeye gerek var mı? Sırf bir akıma dahil olmak, beğeni almak için hayatınızı riske atmaya değer mi?

Sosyal Medya Bizleri Hissizleştirdi!

Gündemde ki birçok sorunun, olayın temelinde bu yatıyor aslında “Hissizlik”. Sosyal medya bizim insani duygularımız yok etmeye başladı farkında mısınız? Bugün TV’de bir haber izledim, bir trafik kazası olmuş, insanlar yerlerde can çekişiyor, acı içinde kıvranıyor peki bizim insanımız ne yapıyor? Tahmin ettiniz öyle değil mi ne yaptıklarını? Sırf sosyal medya’da beğeni alabilmek, “bak ben şahit oldum bu kazaya” diyebilmek adına cep telefonlarıyla fotoğraf, video, canlı yayın yapıyorlardı.

Hiçbiri yaralıların durumuna bakmaya yeltenmedi bile. Diyeceksiniz ki ambülans, polis vs gelecektir diye müdahale etmemişler ne yazık ki polis ve ambülans o kadar hızlı gelemeyebiliyor çoğu zaman, telefonunuza sarılmak yerine yapabildiğiniz kadar o insanlara yardım etmeniz gerekiyordu. Aynı durumda siz olsanız, sizin canınızı bir insanın mı kurtarmasını istersiniz yoksa bir beğeni butonunun mu?

Sosyal medyayı “başkaları” için değil, kendimiz için kullanmaya başladığımızda toplumda ki basit birçok sorunda ortadan kalkmış olacak.

 Yazı Bağlantısını Kopyala & Paylaş

Benzer Yazılar

 • Mount and Blade 2: Bannerlord’un Çıkış Tarihi Açıklandı!

  Mount and Blade 2: Bannerlord’un Çıkış Tarihi Açıklandı!

  Mount and Blade 2: Bannerlord'un çıkış tarihi artık kesinleşti. Oyunun 2019 yılı içerisinde çıkacağını tahmin ediyordum ancak tahminimden bir yıl sonrasında çıkacak oyun. Gamescom 2019'da TaleWorlds'un yapmış olduğu resmi açıklama sonucunda oyunun çıkış tarihi net olarak oyuncular ile paylaşıldı. Çok uzun zamandır geliştirilmekte olan Mount and Blade 2: Bannerlord nihayet…
 • Toplumsal Hezeyan – 31 Mart 2019 Yerel Seçimleri

  Toplumsal Hezeyan – 31 Mart 2019 Yerel Seçimleri

  31 Mart 2019 yerel seçimlerine sayılı günler kaldı ve bu yerel seçim diğer yerel seçimlerinden çok farklı bir seçim oluyor. Bu seçimde il, ilçe belediye başkanları, mahalle muhtarları ve il meclis üyeleri seçilecek. Her genel seçimden sonra yaptığımız gibi normal bir seçim aslında ama hükumet partisi öyle bir seçim atmosferi,…
 • Visual Studio Code İçin Kullandığım Eklentiler ve Ayarlar

  Visual Studio Code İçin Kullandığım Eklentiler ve Ayarlar

  İster arayüz geliştiricisi olun ister arkaplan geliştiricisi. Her ne olursanız olun bir kod düzenleme editörüne ihtiyaç duyuyorsunuz. Şuana kadar Notepad++, Sublime Text gibi editörler kullandım ancak yaklaşık 1,5 yıldır Microsoft tarafından geliştirilen ücretsiz kod düzenleme editörü olan Visual Studio Code programını kullanmaktayım. Gerek büyük,karmaşık tüm projeler de oldukça stabil ve…
 • 2080 Yılına Bir Mektup

  2080 Yılına Bir Mektup

  Selam dostum, "Dostum" dedim çünkü; 2080 yılına yazdığım bu mektubu bir erkek mi? bir kadın mı? yoksa bir robot mu? okuyacağını bilemediğim için en genel bir hitap şekli ile mektubuma başlamak istedim. Bu mektubu 2019 yılında kaleme aldım, neden kaleme aldığıma dair en ufak fikrim yok belki Dünya'da en güçlü…
Sosyal Medya’da Sadece Sayılardan İbaretiz! için Yorum'da Bulun

Bu yazıya şimdiye kadar 8 Yorum yapılmıştır.

 • Yorum Sahibi
   Yanıtla
  Berkin AKTAŞ Ziyaretçi

  Videodaki ablamıza çok acıdım. Yazık oldu gerçekten 🙁 Ayrıca yazı içeriğiniz bir çok insana umarım örnek olur ve düzelmesine sebebiyet verir.

  • Yorum Sahibi
    Yanıtla
   Hüseyin Körbalta Yazar 

   O videoda ki kız şuan bildiğim kadarı ile hastanede yaşam mücadelesi veriyor. Daha dün gözümün önünde selfie çekinirken motorsiklet çarpıp ölecek insanlar vardı. Motorsikletçi dikkatli olmasa hayatını kaybedeceklerdi ya da sakat kalacaklardı. Dediğiniz gibi umarım yazım bir insanın düşüncelerini değiştirebilir, bir insan toplumu düzeltebilir. Değerli yorumun için tekrar teşekkür ederim.

 • Yorum Sahibi
   Yanıtla
  Ufuk GÜNEŞ Ziyaretçi

  Yazını sonuna kadar okudum ve her yazdığın cümlenin altına imzamı atarım. İnsanların beğenildiğini hissetme çabasından dolayı insanlar ciddi derece mallaştılar. Teknoloji hayatımızı kolaylaştırmanın yanı sıra beynimizi de dondurmaya, uyuşuk hale getirmeye başladı. Bilinçli bir şekilde teknolojiyi kullanmak gerek, umarım sen ve senin gibi blog yazarları bu konuda yazılar yazarak toplum bilincini biraz düzeltebilirler.

  • Yorum Sahibi
    Yanıtla
   Hüseyin Körbalta Yazar 

   Değerli yorumun için teşekkür ederim. Kendimi deşarj etmek için yazdığım bir yazı umarım bi’ farkındalık oluşturmuştur.

 • Yorum Sahibi
   Yanıtla
  Yalnızkurt Ziyaretçi

  Özellikle instagramda öyle saçma fotoğraflar, videolar paylaşıyorlar ki başkası adına utanma durumu yaşıyorsun, cringe geçiriyorsun gördükçe.

  • Yorum Sahibi
    Yanıtla
   Hüseyin Körbalta Yazar 

   O cringe durumunu ben çok yaşıyorum, o yüzden çok fazla instagramda takılmıyorum, hatta hiç kullanmıyorum diyebilirim. Kendi yüzünün 35 farklı açıdan çekip paylaşan birini gördükten sonra kesin kararımı verdim diyebilirim.

 • Yorum Sahibi
   Yanıtla
  Erol Apaydın Ziyaretçi

  Artık insanlarda mahremiyette kalmadı. Sırf takipçi kasabilmek için her şeyi yapar hale geldik.

 • Yorum Sahibi
   Yanıtla
  Hatasız Kul Ziyaretçi

  Vay be siz böyle diyince bi durup düşünesim geldi cidden insanlık nereye gidiyor?

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 Lütfen, en az 15 karakterli bir yorum belirtiniz.

 Lütfen,isminizi belirtiniz.
 Lütfen, kullanmakta olduğunuz bir e-mail adresi giriniz.
 Yukarıda ki alanı işaretlemeniz zorunludur.Aksi takdirde yorumunuz gönderilemeyecektir.


kızlar soruyor