İlginizi Çekebilir:Progressive Web App (PWA) Nedir? Ne İşe Yarar?


02 Ağu 2018

Çağımızın en büyük icatlarından biridir sosyal medya. İnternet’ten haberi olan herkes sosyal medyayı biliyor, kullanıyor ve neredeyse bütün gününü sosyal medya’da geçirebiliyor. Herkes beğenilme çabası içerisine girmiş, kendi yüzünü otuz farklı açıdan çekip, filtreler ekleyip,doğru açıyı aramak ve bu uğurda hayatını kaybedenler bile var. Yapılan her şey sadece sayılardan ibaret! Ölümüne sebep olabilecek o selfie için veya video için aldığı sayı! İnsan hayatının değerini ne yazık ki sosyal medya sayılarla eşdeğer hale getirdi. 1 milyon beğeni alsan ne olacak, hayatını kaybettikten sonra ya da sakat kaldıktan sonra?

İnsan Hayatı Değersiz Oldu!

Biliyor musunuz son iki yılda selfie (öz çekim) yaparken hayatını kaybeden insanların sayısını? Martin Parr‘ın blog yazısında bahsettiği gibi sadece Hindistan’da 68 insan geçtiğimiz son iki yılda selfie çekerken hayatını kaybetti. Sadece selfie çekmek değil sosyal medya üzerinde trend olmuş hareketleri yapabilmek için sakat kalmayı ve hatta ölümü bile göze alabiliyorlar.

Çok değil yakın tarihte trend olmuş akım olan hareket halinde ki arabadan inip, dans etme akımı yüzünden kayıtlara 23‘den fazla trafik kazası ve bazı durumlarda da ölümlü kazaların olduğu geçti.

Sosyal Medya’da Sadece Sayılardan İbaretiz!

Evet, ne yazık ki böyle. Sadece sayılardan, rakamlardan oluşuyoruz. Sosyal medya üzerinde paylaştığımı bir fotoğraf, video vs beğeni alamayınca üzülen bir insan yığını olmaya başladık. Hatta öyle ki beğeni alamadığı için depresyona girenler bile oluyor. Paylaştığı fotoğrafta güzel gözükebilmek, yakışıklı olabilmek adına kimyasal ilaçlar kullananlar bile mevcut, bu ilaçlardan dolayı neredeyse hayatını kaybetme noktasına gelen binlerce insan.

İşin asosyal tarafına hiç girmiyorum bile. İnsanlar artık duyarsız olmaya başladılar, bir #hashtag ile bir fark yarattığını düşünmeye başladılar ve hiçbir eylem göstermiyorlar (İstisnalar hariç). Bilim kurgu filmlerinde izlediğim o ruhsuz robotlar var ya aslında gerçek dünya’da yanımızdalar, içimizde yaşıyorlar.

Sosyal mi? Asosyal mi?

Sosyal medya diyoruz değil mi? Adı üstüne “Sosyal” medya. Bu “Sosyal” medya araçları bizleri daha sosyal yapması gerekmiyor mu? Çıkış amaçları insanları birbiriyle kaynaştırmak, tanıştırmak daha kolay iletişim kurmalarını ve önemli, değerli anlarını birbirleriyle paylaşmalarını sağlamak değil mi? Peki, gerçekten öyle mi? Yazımın başından, bu noktasına kadar bahsettiğim şey hep “sayılar” oldu. Sosyal medya’da  “Sosyal” olduğunu kanıtlamak ya da asosyal olmadığını kanıtlamak istediği için hayatını kaybeden insanların sayılarını. Ya da kendini beğendirme, beğenilme duygusunu tatmin etmek için hayatını kaybeden insanların sayısını.

Sosyal Medya'da Sadece Sayılardan İbaretiz!
Sosyal Medya’da Sadece Sayılardan İbaretiz!

Sosyal Medyanın kullanılmasına karşı değilim ancak ne amaçla kullandığınız önemli. Arkadaşlarınızla güzel bir gün geçirdiniz ve bunu ölümsüzleştirmek için fotoğraf çekindiniz bunu paylaşın. Ama sırf beğeni alayım diye şekilden şekile, sırf daha farklı olayım diye ölmeyi bile umursayıp tehlikeli yerlerde fotoğraflar, videolar çekmeye gerek var mı? Sırf bir akıma dahil olmak, beğeni almak için hayatınızı riske atmaya değer mi?

Sosyal Medya Bizleri Hissizleştirdi!

Gündemde ki birçok sorunun, olayın temelinde bu yatıyor aslında “Hissizlik”. Sosyal medya bizim insani duygularımız yok etmeye başladı farkında mısınız? Bugün TV’de bir haber izledim, bir trafik kazası olmuş, insanlar yerlerde can çekişiyor, acı içinde kıvranıyor peki bizim insanımız ne yapıyor? Tahmin ettiniz öyle değil mi ne yaptıklarını? Sırf sosyal medya’da beğeni alabilmek, “bak ben şahit oldum bu kazaya” diyebilmek adına cep telefonlarıyla fotoğraf, video, canlı yayın yapıyorlardı.

Hiçbiri yaralıların durumuna bakmaya yeltenmedi bile. Diyeceksiniz ki ambülans, polis vs gelecektir diye müdahale etmemişler ne yazık ki polis ve ambülans o kadar hızlı gelemeyebiliyor çoğu zaman, telefonunuza sarılmak yerine yapabildiğiniz kadar o insanlara yardım etmeniz gerekiyordu. Aynı durumda siz olsanız, sizin canınızı bir insanın mı kurtarmasını istersiniz yoksa bir beğeni butonunun mu?

Sosyal medyayı “başkaları” için değil, kendimiz için kullanmaya başladığımızda toplumda ki basit birçok sorunda ortadan kalkmış olacak.


Bu Yazımı Beğendiysen Sosyal Medya Hesaplarında Paylaşarak Bana Destek Olabilirsin!
 Google Plusda Paylaş


 Yazar: Hüseyin Körbalta Hakkında

Blog yazarı, Arayüz geliştiricisi ve Arkaplan geliştiricisi olmak için çalışmalar yapıyor.

 Websitesi
Takip Et:

8
 Kimler Neler Demiş?

avatar
5 Yazıdaki Yorumlar
3 Yorumlar
6 Takipçi
 
En çok tepki verilen yorum.
En iyi yorum
  Abone Ol  
Bildir
Berkin AKTAŞ
Ziyaretçi

Videodaki ablamıza çok acıdım. Yazık oldu gerçekten 🙁 Ayrıca yazı içeriğiniz bir çok insana umarım örnek olur ve düzelmesine sebebiyet verir.

Ufuk GÜNEŞ
Ziyaretçi

Yazını sonuna kadar okudum ve her yazdığın cümlenin altına imzamı atarım. İnsanların beğenildiğini hissetme çabasından dolayı insanlar ciddi derece mallaştılar. Teknoloji hayatımızı kolaylaştırmanın yanı sıra beynimizi de dondurmaya, uyuşuk hale getirmeye başladı. Bilinçli bir şekilde teknolojiyi kullanmak gerek, umarım sen ve senin gibi blog yazarları bu konuda yazılar yazarak toplum bilincini biraz düzeltebilirler.

Yalnızkurt
Ziyaretçi
Yalnızkurt

Özellikle instagramda öyle saçma fotoğraflar, videolar paylaşıyorlar ki başkası adına utanma durumu yaşıyorsun, cringe geçiriyorsun gördükçe.

Erol Apaydın
Ziyaretçi

Artık insanlarda mahremiyette kalmadı. Sırf takipçi kasabilmek için her şeyi yapar hale geldik.

Hatasız Kul
Ziyaretçi
Hatasız Kul

Vay be siz böyle diyince bi durup düşünesim geldi cidden insanlık nereye gidiyor?