Popüler Aramalar:  TLS Nedir?  MyBB SSL Ayarları  MyBB 1.8 Linkleri Gizleme Eklentisi  Wordpress LiteSpeed Cache Ayarları  Wordpress Eklentisiz Breadcrumb  Yandex Webmaster
Sürekli Proje Üretip Bu Projeden Vazgeçme Nedenleri

Sürekli Proje Üretip Bu Projeden Vazgeçme Nedenleri

Merhaba,

Güzel bir projem var kesin tutar diye düşünüp daha sonra vazgeçenlerden misin ? Ya da hergün proje üretip hiçbirine başlamayanlardan mısın ? Gel güzel kardeşim seni anlattım bu yazımda, korkma yalnız değilsin bende varım bu proje üretip vazgeçenler arasında 🙂

Peki, neden böyle oluyor ? Yani, ne oluyorda biz ürettiğimiz bu projelerden vazgeçiyoruz ? Bu yazımda bu soruma ve genel anlamda ürettiğimiz projelerden vazgeçme nedenlerimizi başlıklar altında açıklamaya çalışacağım, ne kadar başarılı olurum orası ayrı birşey bu yazıyı yazmaktan bile vazgeçmiş olabilirim 😀

Vazgeçmedim devam ediyorum…

İnternetin hızla yaygınlaşması, hazır scriptler ile kolaylıkla bir web sitesi kurulabilmesi ve bu hazır scriptler ile yapılabileceklerin kapsamının her geçen gün artması, birde internette bir sürü para kazanan kişinin olduğunu zannetmek sürekli projeler üretilmesine neden oluyor. Fakat söz konusu projeler ile kısa süre ilgilenip, beklenen geri dönüşler kısa sürede alınmadığında hemen harcanan bütün emek çöpe atılarak vazgeçiliyor. Gelin hep birlikte bu vazgeçme nedenlerimizi başlıklar altında toplayarak anlatmaya çalışalım.

Kısa Sürede Para Kazanılacağını Sanmak

Herkesin amacı rahat ve hızlı bir şekilde para kazanmak. İnternette bir proje yapmakta bu amaca ulaşmayı sağlayacak yol olarak görülür. “Bir internet sitesi kurarım. Bütün gün bilgisayar başında oturduğum yerden web sitesiyle uğraşır, rahat bir şekilde para kazanırım” hayali kurulur. Fakat bu çoğu zaman düşünüldüğü kadar kolay olmaz.

Kısa sürede para kazanılacağı zannedilen bir proje, haftalarca, aylarca ilgilenildikten sonra para getirmediği görüldüğünde, o ana kadar harcanan emek ve proje çöpe gider.

Başarılı Projelere Aldanmak

Bir çok kişi internette dolaşırken başarılı projeler görür. Söz konusu projeye bakan kişi “bende aynısını hatta daha iyisini yapabilirim” şeklinde düşünüp bir hışımla projeyi hayata geçirir.

Başarılı projelere bakarak hayata geçirilen projeler genel olarak üzerinde fazla düşünülmeyen projelerdir. Dolayısıyla gereklilikleri üzerinde fazla durulmadan ve gerekliliklerinin farkına varılmadan hayata geçirilir. Gereklilikleri ise proje hayata geçirildikten sonra farkına varılır ve söz konusu gerekliliklerin karşılanamaması nedeniyle projeden vazgeçilir.

Zaman Yetersizliği

Belli bir dönemde yapılabilecek hiç bir iş yoktur ve kendisiyle uğraşılacak bir proje akla gelir. Bu tarz vakit boşlukları ağırlıklı olarak okul tatilleri ya da iş hayatından arta kalan boş vakitlerdir.

zaman-yetersizligi
zaman-yetersizligi

Fakat bir projeye harcanması gereken zaman bir kaç hafta, ay ya da günde bir kaç saatten daha fazladır. Dolayısıyla söz konusu okul tatili bittikten veya iş hayatındaki işler yoğunlaştıktan sonra projeye ihtiyaç duyulan zaman ayrılamaz. Kendisine vakit ayrılamayan projelerde netice olarak son bulur.

Maddi Yetersizlik

param-yok-paramMaddi yetersizlik iki şekilde baş gösterir. Birincisi projenin ihtiyaç duyduğu maddiyatın karşılanamaması, ikincisi proje sahibinin ihtiyaç duyduğu maddiyatın karşılanamamasıdır.

Bazı projeler devam etmek ya da büyümek için az çok bir maddiyata ihtiyaç duyabilir. İhtiyaç duyulan bu maddiyatın karşılanamaması projenin son bulmasına neden olur.

Proje sahibinin maddi ihtiyaçlarını karşılayamaması da, projeye harcaması gereken zamanı, bir işe girip o iş için harcamasına neden olur. Dolayısıyla zaman yetersizliği maddesinde olduğu üzere proje zamanla çöpe gider.

İnanç ve Heves Kaybı

İnanç ve heves kaybının ana nedeni projenin büyük beklentiler ile hayata geçirilmesidir. İlk maddede belirttiğimiz kısa sürede çok para kazanmak, kısa sürede ciddi ziyaretçilere ve takipçilere sahip olmak ya da projenin zorluğunun proje hayata geçirildikten sonra görülmesi ciddi beklentiler arasında gelir.

Genel olarak bir hışımla, düşünülmeden, büyük beklentiler içine girilerek hayata geçirilen projeler çoğu zaman beklentileri karşılamaz. Beklentilerin karşılanmaması heves ve inanç kaybına neden olarak projenin sona erdirilmesine neden olur.

SONUÇ

Netice olarak bir projeyi hayata geçirirken burada yer verdiğimiz maddeleri dikkate almakta fayda var. Yani hayata geçirmeyi planladığınız projeden kısa sürede para kazanma beklentisi, projenin gereksinimlerinin farkına varılması, projeyle uzun süre ilgilenebilmesi, maddi gereksinimler, projeyi gerçekten severek ve vazgeçmeyerek yapılacak olması, projenin çöpe gidip gitmemesi konusunda önemli rol oynuyor

 Yazı Bağlantısını Kopyala & Paylaş

Benzer Yazılar

 • Google Adsense Mobil Uygulama Desteğini Sonlandırıyor!

  Google Adsense Mobil Uygulama Desteğini Sonlandırıyor!

  İnternet sitelerinde kullanılan teknolojiler gün geçtikçe daha da güçlenmesinden dolayı cep telefonları için oluşturulan mobil uygulamalara olan ihtiyaç azalıyor. Son olarak Google, Adsense hizmeti için mobil kullanıcılarının kullanımına sunduğu Google Adsense Mobil uygulamasını rafa kaldırıyor. Google Adsense Mobil Uygulamasını Kaldırıyor Google, her alanda olduğu gibi Adsense içinde bir takım geliştirmeler…
 • Mobil Sayfa Hızının Google Sıralamasında ki Etkisi Nedir?

  Mobil Sayfa Hızının Google Sıralamasında ki Etkisi Nedir?

  Günümüzde mobil cihaz kullanımı oldukça artmış durumda ve artık mobil cihazlar hayatın vazgeçilmezi haline geldi.Durum böyle olunca mobil sektörü daha da bir önem arz eder hale geldi. Birçok girişim artık mobil sektöre yönelik gerçekleştiriliyor, mobile yönelik araçlar, yatırımlar yapılmaya başlandı. Özellikle İnternet sitesi sahipleri için sitelerinin mobil cihazlar ile uyumlu…
 • Çerez Politikası Nedir? Neden Gereklidir?

  Çerez Politikası Nedir? Neden Gereklidir?

  Son günlerde İnternet sitelerine vermiş olduğumuz kişisel bilgilerimiz konusunda bir takım bilgiler, uyarılar ve öneriler paylaşılıyor. Özellikle sosyal medya kullanımının giderek arttığı bir dönemde bilgi güvenliği konusu, bilişim dünyasının en önemli konusu haline geldi. Facebook'u Silelim mi yani? Sosyal medya devi Facebook'un kullanıcılarının kişisel bilgilerini izinsiz bir şekilde bir analiz…
 • İnternet Tarayıcınız Ne Kadar Güvenli ?

  İnternet Tarayıcınız Ne Kadar Güvenli ?

  Çağımızın en yaygın terimi olan "Güvenli İnternet" terimini artık bilmeyenimiz yoktur. İnternetin devleri tarafından başlatılan bu akım beraberinde birçok soruyu getirdi. İnternet sitelerini güvenli hale getirerek internet dünyasını daha da güvenli kılmayı amaçlayan bu akım gerek kullanıcılar için gerek içerik üreticiler için birçok şeyi sorgulamaya itti. Güvenli internet ortamını oluşturmaya…
Sürekli Proje Üretip Bu Projeden Vazgeçme Nedenleri için Yorum'da Bulun

Bu yazıya şimdiye kadar 2 Yorum yapılmıştır.

 • Yorum Sahibi
   Yanıtla
  Doğukan Yılmaz Ziyaretçi

  Bir girişimcinin ana kuralı: sabırlı ve atılgan ol. Bir çok iş adamının röportajlarında okuyoruz, kimisi girişiminin bir iş olması için 6 ay beklerken, kimisi 6 yıl bekliyor. Açıkçası 6 yıl sürünen o başarılı insanları buradan tebrik etmek isterim. 😀 Neyse, yapmamız gereken bizi vazgeçirmeyecek ufak heyecanlara da yer vermek. Bazen canımız bırakmak istiyor o projeyi, bazen bırakmak istemiyor ama bir şey yapmakta istemiyor. Israr edip kendimizi kötü hissetmek yerine bir süreliğine o işten uzaklaşmak daha sonra kuvvetli bir bağ ile ona tekrardan sarılmamızı sağlıyor.

  Ne demekmiş o zaman: beyninizi kitleyip kendinizi fazla yormayın.

  Blogumu açalı 2 ya da 3 ay oldu. Durmadan bir şeyler yazıyor ve durmadan okuyorum. Okuyan birileri var orada görüyorum ancak o günlük 50-60 kişiden 3-5 tanesi dakikalarını ayırıyor. Benim pes etmeyip heyecanımı korumamı sağlayan da onlar. Bir kaç gün önce onları da göremiyordum ve iyice bıkmıştım.

  Teşekkürler o halde blog okuyucuları.. 😀
  Neyse, güzel tespit. Bu arada bloguma da beklerim 🙂

  İyi bloglar,

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 Lütfen, en az 15 karakterli bir yorum belirtiniz.

 Lütfen,isminizi belirtiniz.
 Lütfen, kullanmakta olduğunuz bir e-mail adresi giriniz.
 Yukarıda ki alanı işaretlemeniz zorunludur.Aksi takdirde yorumunuz gönderilemeyecektir.


kızlar soruyor