İlginizi Çekebilir:Progressive Web App (PWA) Nedir? Ne İşe Yarar?


18 Eyl 2016

Merhaba,

Güzel bir projem var kesin tutar diye düşünüp daha sonra vazgeçenlerden misin ? Ya da hergün proje üretip hiçbirine başlamayanlardan mısın ? Gel güzel kardeşim seni anlattım bu yazımda, korkma yalnız değilsin bende varım bu proje üretip vazgeçenler arasında 🙂

Peki, neden böyle oluyor ? Yani, ne oluyorda biz ürettiğimiz bu projelerden vazgeçiyoruz ? Bu yazımda bu soruma ve genel anlamda ürettiğimiz projelerden vazgeçme nedenlerimizi başlıklar altında açıklamaya çalışacağım, ne kadar başarılı olurum orası ayrı birşey bu yazıyı yazmaktan bile vazgeçmiş olabilirim 😀

Vazgeçmedim devam ediyorum…

İnternetin hızla yaygınlaşması, hazır scriptler ile kolaylıkla bir web sitesi kurulabilmesi ve bu hazır scriptler ile yapılabileceklerin kapsamının her geçen gün artması, birde internette bir sürü para kazanan kişinin olduğunu zannetmek sürekli projeler üretilmesine neden oluyor. Fakat söz konusu projeler ile kısa süre ilgilenip, beklenen geri dönüşler kısa sürede alınmadığında hemen harcanan bütün emek çöpe atılarak vazgeçiliyor. Gelin hep birlikte bu vazgeçme nedenlerimizi başlıklar altında toplayarak anlatmaya çalışalım.

Kısa Sürede Para Kazanılacağını Sanmak

Herkesin amacı rahat ve hızlı bir şekilde para kazanmak. İnternette bir proje yapmakta bu amaca ulaşmayı sağlayacak yol olarak görülür. “Bir internet sitesi kurarım. Bütün gün bilgisayar başında oturduğum yerden web sitesiyle uğraşır, rahat bir şekilde para kazanırım” hayali kurulur. Fakat bu çoğu zaman düşünüldüğü kadar kolay olmaz.

Kısa sürede para kazanılacağı zannedilen bir proje, haftalarca, aylarca ilgilenildikten sonra para getirmediği görüldüğünde, o ana kadar harcanan emek ve proje çöpe gider.

Başarılı Projelere Aldanmak

Bir çok kişi internette dolaşırken başarılı projeler görür. Söz konusu projeye bakan kişi “bende aynısını hatta daha iyisini yapabilirim” şeklinde düşünüp bir hışımla projeyi hayata geçirir.

Başarılı projelere bakarak hayata geçirilen projeler genel olarak üzerinde fazla düşünülmeyen projelerdir. Dolayısıyla gereklilikleri üzerinde fazla durulmadan ve gerekliliklerinin farkına varılmadan hayata geçirilir. Gereklilikleri ise proje hayata geçirildikten sonra farkına varılır ve söz konusu gerekliliklerin karşılanamaması nedeniyle projeden vazgeçilir.

Zaman Yetersizliği

Belli bir dönemde yapılabilecek hiç bir iş yoktur ve kendisiyle uğraşılacak bir proje akla gelir. Bu tarz vakit boşlukları ağırlıklı olarak okul tatilleri ya da iş hayatından arta kalan boş vakitlerdir.

zaman-yetersizligi
zaman-yetersizligi

Fakat bir projeye harcanması gereken zaman bir kaç hafta, ay ya da günde bir kaç saatten daha fazladır. Dolayısıyla söz konusu okul tatili bittikten veya iş hayatındaki işler yoğunlaştıktan sonra projeye ihtiyaç duyulan zaman ayrılamaz. Kendisine vakit ayrılamayan projelerde netice olarak son bulur.

Maddi Yetersizlik

param-yok-paramMaddi yetersizlik iki şekilde baş gösterir. Birincisi projenin ihtiyaç duyduğu maddiyatın karşılanamaması, ikincisi proje sahibinin ihtiyaç duyduğu maddiyatın karşılanamamasıdır.

Bazı projeler devam etmek ya da büyümek için az çok bir maddiyata ihtiyaç duyabilir. İhtiyaç duyulan bu maddiyatın karşılanamaması projenin son bulmasına neden olur.

Proje sahibinin maddi ihtiyaçlarını karşılayamaması da, projeye harcaması gereken zamanı, bir işe girip o iş için harcamasına neden olur. Dolayısıyla zaman yetersizliği maddesinde olduğu üzere proje zamanla çöpe gider.

İnanç ve Heves Kaybı

İnanç ve heves kaybının ana nedeni projenin büyük beklentiler ile hayata geçirilmesidir. İlk maddede belirttiğimiz kısa sürede çok para kazanmak, kısa sürede ciddi ziyaretçilere ve takipçilere sahip olmak ya da projenin zorluğunun proje hayata geçirildikten sonra görülmesi ciddi beklentiler arasında gelir.

Genel olarak bir hışımla, düşünülmeden, büyük beklentiler içine girilerek hayata geçirilen projeler çoğu zaman beklentileri karşılamaz. Beklentilerin karşılanmaması heves ve inanç kaybına neden olarak projenin sona erdirilmesine neden olur.

SONUÇ

Netice olarak bir projeyi hayata geçirirken burada yer verdiğimiz maddeleri dikkate almakta fayda var. Yani hayata geçirmeyi planladığınız projeden kısa sürede para kazanma beklentisi, projenin gereksinimlerinin farkına varılması, projeyle uzun süre ilgilenebilmesi, maddi gereksinimler, projeyi gerçekten severek ve vazgeçmeyerek yapılacak olması, projenin çöpe gidip gitmemesi konusunda önemli rol oynuyor


Bu Yazımı Beğendiysen Sosyal Medya Hesaplarında Paylaşarak Bana Destek Olabilirsin!
 Google Plusda Paylaş


 Yazar: Hüseyin Körbalta Hakkında

Blog yazarı, Arayüz geliştiricisi ve Arkaplan geliştiricisi olmak için çalışmalar yapıyor.

 Websitesi
Takip Et:

2
 Kimler Neler Demiş?

avatar
1 Yazıdaki Yorumlar
0 Yorumlar
0 Takipçi
 
En çok tepki verilen yorum.
En iyi yorum
  Abone Ol  
Bildir
Doğukan Yılmaz
Ziyaretçi
Doğukan Yılmaz

Bir girişimcinin ana kuralı: sabırlı ve atılgan ol. Bir çok iş adamının röportajlarında okuyoruz, kimisi girişiminin bir iş olması için 6 ay beklerken, kimisi 6 yıl bekliyor. Açıkçası 6 yıl sürünen o başarılı insanları buradan tebrik etmek isterim. 😀 Neyse, yapmamız gereken bizi vazgeçirmeyecek ufak heyecanlara da yer vermek. Bazen canımız bırakmak istiyor o projeyi, bazen bırakmak istemiyor ama bir şey yapmakta istemiyor. Israr edip kendimizi kötü hissetmek yerine bir süreliğine o işten uzaklaşmak daha sonra kuvvetli bir bağ ile ona tekrardan sarılmamızı sağlıyor. Ne demekmiş o zaman: beyninizi kitleyip kendinizi fazla yormayın. Blogumu açalı 2 ya da 3 ay… Devamını oku »