Gizlilik Politikam Güncellendi. Bkz:Gizlilik Politikası23 Ağu 2017

Benim gibi sürekli sitenizin tasarımı ile ilgili kurcalamalar yapıyorsanız bu soru aklınıza gelmiştir. Sürekli tasarımımı değiştiriyorum fakat bunun seo’ya etkisi var mı ? var ise olumlu mu olumsuz mu ? bu sorulara kendi tecrübelerime dayanarak aktarmaya çalışacağım.

Eğer benim gibi tasarım konusunda sadeliğe önem veriyorsanız ama birazda ilgi çekici olsun diyorsanız tema veyahut tasarım konusunda oldukça seçicisiniz demektir. Ben kişisel blog siteleri için ücretsiz bir wordpress teması bulamadım henüz. Yani, var olan kişisel blog temaları o kadar iyi değil ve güncelliğini kaybetmiş vaziyetteler ve birçoğu wordpress’in yeni sürümüyle uyumlu değil. Uyumlu hale getirebilmek için de baya uğraşmanız gerekiyor. Hal böyle olunca siteniz için en uygun ve sizin içinize sinen bir tasarım bulmak zorlaşıyor ve içinize sinecek o tasarımı bulmak için de sürekli tasarım değiştiriyorsunuz.

Aktif olarak kullandığınız ve insanların gelip gittiği bir sitede sürekli tasarımda düzenlemeler yapmak veya komple değiştirmek bir takım olumlu ve olumsuz sonuçlar doğurmakta. Bu yazımda kendi tecrübelerime dayanarak bu olumlu ve olumsuz sonuçları aktarmaya çalışacağım.

Tasarım Değiştirmenin SEO ve Kullanıcılar İçin Olumlu Etkileri Nelerdir ?

Olumlu etkileri madde madde sıralayacak olursam;

 1. Daha önce kullandığınız temanın yavaşsa ve geçtiğiniz yeni tasarım ona oranla daha hızlı ise hem kullanıcı bazlı hem de arama motorları bazında sitenize olumlu etki yapacaktır.
 2. Daha önce ki temanızın tasarımı sitenizin kullanımını zorlaştırıyorsa, yeni tasarımınızda daha kolay kullanım sunuyorsanız size olumlu etki yapacaktır.
 3. Bir önce ki temanız mobil cihazlar için uyumlu olmayabilir bu yüzden mobil cihazları kullanarak sitenizi kullanan kişileri kaybediyordunuz ama yeni geçtiğiniz tema mobil cihazlara uyumlu ve mobil’de daha hızlı gezinme sağlıyorsa hem arama motorlarını kazandınız hem de mobil kullanıcıları kazandınız demektir.
 4. Sizin için eski temanızın ya da tasarımınızın yönetimi oldukça zor geliyor olabilir. Yani, mesela tasarımınızın bir yerinde değişiklik yapacaksınız ve bunu yapmak için o dosyadan o dosyaya atan ve karmaşık kodlamaya sahip bir temadan daha basit ve anlaşılır kodlama sahip bir temaya geçiş yapmak sizin için olumlu etki yaratacaktır.
 5. Son olarak önceki tasarımınız kötüdür, yeni tasarım göze hitap eden güzel tasarımdır bu da size kullanıcı tarafından olumlu bir geri dönüş yaşatacaktır.

Tasarım Değiştirmenin SEO ve Kullanıcılar İçin Olumsuz Etkileri Nelerdir ?

Sıra geldi sürekli tasarım değiştirmenin olumsuz etkilerinden bahsetmeye. Yine madde madde özetlemek gerekirse;

 1. Yeni geçiş yaptığınız tasarım bir önce ki tasarımınızdan çok daha yavaş olabilir.Bu da hem seo açısından hem de kullanıcılarınız açısında olumsuz etki yaratacaktır.
 2. Daha önce ki tasarımınızda yapmış olduğunuz özel modifikasyonlar, eklentiler,düzenlemeler vb şeyleri yeni tasarımınıza aktarırken sorunlar yaşayabilirsiniz.
 3. Yeni tasarımınız sitenizi tamamen kullanılamaz hale getirebilir. Siteniz bir anda erişime kapanabilir, sunucunuzda tasarımınızın ihtiyacı olan modül olmadığı için çalışmayabilir.Tasarımı değiştirmeden önce yedekte almadıysanız geriye dönüş yapamayacağınızdan dolayı yukarıda ki gif’te ki tepkiyi vermeniz kaçınılmaz bir şeydir.
 4. Yeni tasarımınıza geçtiğinizde size göre bir sorun gözükmeyebilir ancak yeni tasarımınızın kodlamasından kaynaklı hatalar, eksiklerden dolayı seo açısından olumsuz etkiler yaratacaktır. Temanızı tasarlayan kişi noindex meta tagını header’da unuttuğunu düşünün ? ve siteniz bu etiketten dolayı indexlenmeyecektir. Siz de sorunu aramaya çalışırken çorba olmuş kodlar arasında sorunu bulamayacaksınız ki bu durum size hem zaman kaybı yaşatacak hem de seo açısından sizi zor duruma sokacaktır.
 5. 4.madde’de bahsettiğim olan binbir türlü farklı sorun oluşabilir. Geçiş yaptığınız yeni tasarım kullanıcı tarafından güzel olabilir ama arama motorları için o kadar da güzel olmayabilir.

Tasarım Değiştirirken Nelere Dikkat Etmeliyiz ?

Yine madde madde özetlemek gerekirse;

 1. Tasarımın öncelikle sizin kendinizin içine sinmesi lazım. Tasarım içinize sindiyse diğer noktalara dikkat etmeniz gerekiyor. Bunlar;
  1. Sizin içinize sinmiş olabilir ancak kullanıcılarınız için aynı şey söz konusu olmayabilir. Bu durumda tasarımınız için tarafsız birilerine düşüncelerini sormanız ve onlara gelecek geri dönüşe bakarak tasarımı değiştirmelisiniz.
  2. Bir önce ki tasarımınızda eksik gördüğünüz noktalar var ise onları tespit etmeniz gerekiyor ve bu eksiklerin yeni temada giderip gideremeyeceğinizi kontrol etmeniz gerekiyor.Aksi durumda ha yeni tasarım ha eski tasarım sonuçta eksikler yine aynı eksikler olacaktır.
 2. Seçtiğiniz tasarımın modern web teknolojilerine uyumlu olması ya da en azından uyumlu hale getirebileceğiniz düzeyde olması lazım.
 3. CSS, JavaScript gibi dosyaların oldukça temiz kodlanmış ve olabildiğince en düşük boyuta düşürülmüş olması gerekiyor. Temanızın hızlı çalışması, sunucunuza gelen isteklere hızlı tepki vermesi hem seo açısından önemli bir kriter hem de kullanıcı açısından. Unutmadan bir kullanıcı internet sitesine bağlanırken 8 saniye beklemektedir. Eğer tasarımınızdan dolayı bu süre uzar ise kullanıcı kaybı yaşarsınız.
 4. Seçeceğiniz tasarımın site kategorinize uygun renklere ve tasarıma sahip olmasına dikkat edin. Örneğin moda sitesine sahipsiniz ancak siz tutupda futbol sitesine olabilecek bir temayı sitenizde kullanırsanız hem seo açısından olumsuz olacağı gibi daha çok kullanıcı taraflı olumsuz etkilere maruz kalacaksınız.
 5. Seçtiğiniz tasarımın kolay yönetilebilir ve özelleştirebilir olmasına dikkat edin.

Sonuç olarak, sürekli tema değiştirmenin size daha çok olumsuz etkisi olacaktır. Değiştirdiğiniz tasarımın bir önce ki tasarımdan iyi olması size seo açısından iyi geleceği anlamına gelmeyebilir. Bu yüzden sürekli tasarım değiştirmek yerine sabit, stabil bir tema seçip o temayı uzun süre kullanmak ve temayı değiştirmeden tasarım üzerinde ufak değişiklikler yaparak kullanmak hem seo açısından olumlu etki yaratacaktır hem de kullanıcılarınız alışık oldukları tasarım değişmediği için site kullanımında sorun yaşamayacaklardır.


Bu Yazımı Beğendiysen Sosyal Medya Hesaplarında Paylaşarak Bana Destek Olabilirsin!
 Google Plusda Paylaş


 Yazar: Hüseyin Körbalta Hakkında

Blog yazarı, Arayüz geliştiricisi ve Arkaplan geliştiricisi olmak için çalışmalar yapıyor.

 Websitesi
Takip Et:

 Kimler Neler Demiş?

avatar
  Abone Ol  
Bildir