Gizlilik Politikam Güncellendi. Bkz:Gizlilik Politikası10 Oca 2017

Selamlar,

Kişisel blog sitemde kullandığım ve kullanmanızı tavsiye ettiğim 5 eklentiyi sizlere anlatacağım ve ne amaçla ya da ne özelliği için kullandığımı açıklayacağım.Biliyorsunuz WordPress oldukça zengin bir eklenti arşivine sahip, yapacağınız her işlem için bir eklenti bulabiliyorsunuz wordpress’de. Bu yüzden açıkcası en fazla eklentisi bulunan cms sistemi diyebiliriz.

Bu kadar geniş bir eklentiye sahip olmasının sebebi ise açık kaynak kodlu ve ücretsiz olmasıdır. Eklenti geliştiricileri bazen geliştirdikleri eklentileri ücretli olarak satabiliyorlar. Benim bahsedeceğim eklentilerin birçoğu ücretsiz, birçoğunda hem ücretli hem ücretsiz seçenekleri olan eklentilerdir. Sırayla tek tek bu eklentileri paylaşayım…

Tavsiye Ettiğim 5 WordPress Eklentisi

 

1- Akismet (Spam bot ve Spam Yorum Engelleyicisi)

WordPress Spam Yorum Engelleme Eklentisi – Akismet

WordPress kurulumunda default olarak gelen hem ücretli hem ücretsiz bir spam yorum engelleme eklentisidir. WordPress kullanan birçok webmaster bu eklenti kesinlikle kullanmaktadır, kullanmayan pek yoktur diyebilirim. Eğer, siz kullanmıyorsanız biran önce bu eklentiyi blog sitenize kurunuz ve aktif ediniz.Eklentiyi indirmek için buraya tıklayabilirsiniz.

 

2- Contact Form 7

WordPress İletişim Formu Eklentisi – Contact Form 7

Biz blog sahipleri için okurlarımızın düşüncelerini bilmek, onların fikirlerini almak çok değerlidir. Bizimle iletişime geçmek isteyenler için eğer kullandığınız wordpress temasında bir iletişim formu yok ise bu eklenti sizin ihtiyacınızı karşılayacaktır. Benim kullandığım temamda ne yazık ki iletişim formu bulunmuyordu ve bu yüzden bu eklentiyi kullanma gereği duydum. Gerçi iletişim formu olsa bile temamda yine bu eklentiyi kuruyorum, standart haline gelmiş benim için 🙂  Kullanımı ve kurulumu oldukça basit bir eklentidir. Eklentiyi buraya tıklayarak indirebilirsiniz.

3- Yoast SEO

WordPress Seo Eklentisi “Yoast Seo”

Seo eklentisi olmayan bir wordpress sitesi olamaz. Yoast SEO benim en başarılı bulduğum bir wordpress seo eklentisidir. Alternatifi olarak All in One Seo  adlı eklentiyide kullanabilirsiniz ancak benim size tavsiyem Yoast Seo’dur. Bu eklentiyi tercih etmemin sebebi ise oldukça basit,anlaşılır bir arayüze sahip olması ve gerçekten sağlam bir seo desteği sunmaktadır size. All in One Seo eklentisini tercih edenler ve ayarlarını nasıl yapacağını bilmeyenler için All in One Seo Ayarları adlı yazımda eklenti ayarlarını yapılandırmayı anlatmıştım.

Ayrıca eklenti benim temamla %100 uyumlu olduğu için tercih etmemi daha da kesinleştirdi diyebilirim. Kullanın eminim seveceksiniz bu eklentiyi 🙂 Ha unutmadan, buraya tıklayarak eklentiyi indirebilirsiniz.

4- WP Fastest Cache

WordPress Site Hızlandırma Eklentisi “WP Fastest Cache”

Her websitesi için hız herşeydir. Hızlı olmayan bir sitede kimse gezinmek ya da aradığını bulmak istemez. Bu yüzden birçok website sahibi sitesini hızlı çalışması, hızlı açılması ve kullanıcılarının isteklerine hızlı cevap vermek için uğraşırlar. WordPress’de bunu yapabilmek için birçok eklenti mevcut fakat benim size tavsiyem WP Fastest Cache olacak. Kullanımı kolay ve oldukça etkili bir cacheleme (önbellekleme) eklentisi diyebiliriz.

Sitenizi hızlandırmak için tek bu eklenti yeterli olmuyor. Sitenizin hızını etkileyen onlarca sebep var. Bunları ayrı bir yazıda paylaşırım ama bu eklentiyle sitenizin hızında gözde görülür bir hızlanma farkedeceksiniz. Eklentiyi buraya tıklayarak indirebilirsiniz.

5-Lockdown WP Admin

Bir sitenin güvenliği herşeyden önce gelir. WordPress oldukça güvenli bir sistem ancak sonuçta insan yapımı olmasından dolayı açıkları, hatalı yerleri yok değil. WordPress’de en önemli yer site yönetim panelinin olduğu yerdir. Hackerlar wordpress altyapısını kullanan sitelerde sürekli olarak admin paneline giriş yapmak için saldırılar düzenlerler.

Yönetim paneliniz eğer standart yani default olarak wordpress kurulumunda gelen yapı ise ve dahi kullanıcı adınız ve şifreniz tahmin edilebilir, basitse çok rahat bir şekilde yönetim paneline erişim sağlayabilirler. Peki, bu eklenti ne işe yarıyor ? Bu eklenti standart olan yönetim panelinizin yolunu basit olarak değiştirmenizi sağlıyor. Default olarak siteadresiniz.com/wp-admin/ olan yönetim paneli sayfanızı farklı birşey yapabilirsiniz örneğin /burasibenimpanelim/ attım şuan bunu 😀 Kendinize göre birşey yapabilirsiniz. Esktra olarak normal admin hesabınız dışında bir tane daha hesap oluşturabilir ve iki kez giriş yaparak admin panelinize girişleri engelleyebilirsiniz.  Eklentiyi buraya tıklayarak indirebilirsiniz.

Her wodpress kurulumunda kullandığım ve Tavsiye Ettiğim 5 WordPress Eklentisi ni sizlerle paylaştım. Birçoğunuz bu eklentileri biliyordur ama içinizden bilmeyen ya da ne işe yaradığını anlamayanlar için paylaşmak istedim. Toplamda şuan kişisel blog‘umda 11 tane eklenti kullanmaktayım. Her zaman dediğim gibi fazla eklenti sistemi hantallaştırır. Her boka eklenti kullanmayın!


Bu Yazımı Beğendiysen Sosyal Medya Hesaplarında Paylaşarak Bana Destek Olabilirsin!
 Google Plusda Paylaş


 Yazar: Hüseyin Körbalta Hakkında

Blog yazarı, Arayüz geliştiricisi ve Arkaplan geliştiricisi olmak için çalışmalar yapıyor.

 Websitesi
Takip Et:

2
 Kimler Neler Demiş?

avatar
1 Yazıdaki Yorumlar
1 Yorumlar
0 Takipçi
 
En çok tepki verilen yorum.
En iyi yorum
  Abone Ol  
Bildir
Ali Bağlı
Ziyaretçi
Ali Bağlı

Teşekkürler.Son eklenti olan Lockdown WP Admin süperdi. Aceba kasma sorunu olur mu diye merak ediyorum.