Popüler Aramalar:  TLS Nedir?  MyBB SSL Ayarları  MyBB 1.8 Linkleri Gizleme Eklentisi  Wordpress LiteSpeed Cache Ayarları  Wordpress Eklentisiz Breadcrumb  Yandex Webmaster
Tavsiye Ettiğim 5 WordPress Eklentisi

Tavsiye Ettiğim 5 WordPress Eklentisi

Selamlar,

Kişisel blog sitemde kullandığım ve kullanmanızı tavsiye ettiğim 5 eklentiyi sizlere anlatacağım ve ne amaçla ya da ne özelliği için kullandığımı açıklayacağım.Biliyorsunuz WordPress oldukça zengin bir eklenti arşivine sahip, yapacağınız her işlem için bir eklenti bulabiliyorsunuz wordpress’de. Bu yüzden açıkcası en fazla eklentisi bulunan cms sistemi diyebiliriz.

Bu kadar geniş bir eklentiye sahip olmasının sebebi ise açık kaynak kodlu ve ücretsiz olmasıdır. Eklenti geliştiricileri bazen geliştirdikleri eklentileri ücretli olarak satabiliyorlar. Benim bahsedeceğim eklentilerin birçoğu ücretsiz, birçoğunda hem ücretli hem ücretsiz seçenekleri olan eklentilerdir. Sırayla tek tek bu eklentileri paylaşayım…

Tavsiye Ettiğim 5 WordPress Eklentisi

 

1- Akismet (Spam bot ve Spam Yorum Engelleyicisi)

WordPress Spam Yorum Engelleme Eklentisi – Akismet

WordPress kurulumunda default olarak gelen hem ücretli hem ücretsiz bir spam yorum engelleme eklentisidir. WordPress kullanan birçok webmaster bu eklenti kesinlikle kullanmaktadır, kullanmayan pek yoktur diyebilirim. Eğer, siz kullanmıyorsanız biran önce bu eklentiyi blog sitenize kurunuz ve aktif ediniz.Eklentiyi indirmek için buraya tıklayabilirsiniz.

 

2- Contact Form 7

WordPress İletişim Formu Eklentisi – Contact Form 7

Biz blog sahipleri için okurlarımızın düşüncelerini bilmek, onların fikirlerini almak çok değerlidir. Bizimle iletişime geçmek isteyenler için eğer kullandığınız wordpress temasında bir iletişim formu yok ise bu eklenti sizin ihtiyacınızı karşılayacaktır. Benim kullandığım temamda ne yazık ki iletişim formu bulunmuyordu ve bu yüzden bu eklentiyi kullanma gereği duydum. Gerçi iletişim formu olsa bile temamda yine bu eklentiyi kuruyorum, standart haline gelmiş benim için 🙂  Kullanımı ve kurulumu oldukça basit bir eklentidir. Eklentiyi buraya tıklayarak indirebilirsiniz.

3- Yoast SEO

WordPress Seo Eklentisi “Yoast Seo”

Seo eklentisi olmayan bir wordpress sitesi olamaz. Yoast SEO benim en başarılı bulduğum bir wordpress seo eklentisidir. Alternatifi olarak All in One Seo  adlı eklentiyide kullanabilirsiniz ancak benim size tavsiyem Yoast Seo’dur. Bu eklentiyi tercih etmemin sebebi ise oldukça basit,anlaşılır bir arayüze sahip olması ve gerçekten sağlam bir seo desteği sunmaktadır size. All in One Seo eklentisini tercih edenler ve ayarlarını nasıl yapacağını bilmeyenler için All in One Seo Ayarları adlı yazımda eklenti ayarlarını yapılandırmayı anlatmıştım.

Ayrıca eklenti benim temamla %100 uyumlu olduğu için tercih etmemi daha da kesinleştirdi diyebilirim. Kullanın eminim seveceksiniz bu eklentiyi 🙂 Ha unutmadan, buraya tıklayarak eklentiyi indirebilirsiniz.

4- WP Fastest Cache

WordPress Site Hızlandırma Eklentisi “WP Fastest Cache”

Her websitesi için hız herşeydir. Hızlı olmayan bir sitede kimse gezinmek ya da aradığını bulmak istemez. Bu yüzden birçok website sahibi sitesini hızlı çalışması, hızlı açılması ve kullanıcılarının isteklerine hızlı cevap vermek için uğraşırlar. WordPress’de bunu yapabilmek için birçok eklenti mevcut fakat benim size tavsiyem WP Fastest Cache olacak. Kullanımı kolay ve oldukça etkili bir cacheleme (önbellekleme) eklentisi diyebiliriz.

Sitenizi hızlandırmak için tek bu eklenti yeterli olmuyor. Sitenizin hızını etkileyen onlarca sebep var. Bunları ayrı bir yazıda paylaşırım ama bu eklentiyle sitenizin hızında gözde görülür bir hızlanma farkedeceksiniz. Eklentiyi buraya tıklayarak indirebilirsiniz.

5-Lockdown WP Admin

Bir sitenin güvenliği herşeyden önce gelir. WordPress oldukça güvenli bir sistem ancak sonuçta insan yapımı olmasından dolayı açıkları, hatalı yerleri yok değil. WordPress’de en önemli yer site yönetim panelinin olduğu yerdir. Hackerlar wordpress altyapısını kullanan sitelerde sürekli olarak admin paneline giriş yapmak için saldırılar düzenlerler.

Yönetim paneliniz eğer standart yani default olarak wordpress kurulumunda gelen yapı ise ve dahi kullanıcı adınız ve şifreniz tahmin edilebilir, basitse çok rahat bir şekilde yönetim paneline erişim sağlayabilirler. Peki, bu eklenti ne işe yarıyor ? Bu eklenti standart olan yönetim panelinizin yolunu basit olarak değiştirmenizi sağlıyor. Default olarak siteadresiniz.com/wp-admin/ olan yönetim paneli sayfanızı farklı birşey yapabilirsiniz örneğin /burasibenimpanelim/ attım şuan bunu 😀 Kendinize göre birşey yapabilirsiniz. Esktra olarak normal admin hesabınız dışında bir tane daha hesap oluşturabilir ve iki kez giriş yaparak admin panelinize girişleri engelleyebilirsiniz.  Eklentiyi buraya tıklayarak indirebilirsiniz.

Her wodpress kurulumunda kullandığım ve Tavsiye Ettiğim 5 WordPress Eklentisi ni sizlerle paylaştım. Birçoğunuz bu eklentileri biliyordur ama içinizden bilmeyen ya da ne işe yaradığını anlamayanlar için paylaşmak istedim. Toplamda şuan kişisel blog‘umda 11 tane eklenti kullanmaktayım. Her zaman dediğim gibi fazla eklenti sistemi hantallaştırır. Her boka eklenti kullanmayın!

 Yazı Bağlantısını Kopyala & Paylaş

Benzer Yazılar

 • WordPress’de QUIC Cloud Nasıl Aktif Edilir?

  WordPress’de QUIC Cloud Nasıl Aktif Edilir?

  2 hafta önce kişisel blog sayfamı Quic.cloud altyapısına geçiş yaptırdım. Bu geçiş sürecinde yaşadığım Türkçe kaynak sıkıntısı, güncel olmayan bilgilerden dolayı bu konu ile ilgili bir kaynak oluşturmaya karar verdim. Blog sayfamı Quıc altyapısına geçirmeye karar verme sebebim; kullanmış olduğum ücretsiz CDN servisinin artık ücretsiz olmamasıydı. Tek neden bu değil…
 • WordPress İçin İki Adımlı Kimlik Doğrulama Nasıl Kurulur? Google Authenticator Ayarları Nasıl Yapılır?

  WordPress İçin İki Adımlı Kimlik Doğrulama Nasıl Kurulur? Google Authenticator Ayarları Nasıl Yapılır?

  Wordpress'in admin paneline veya kullanıcı hesaplarına giriş kısmı kişisel bilgilerinize, değerli içeriğinize ve işiniz için değerli olan birçok şeye giriş noktasıdır. Bizim için bu kadar önemli olan bir alanın saldırganlar tarafından da ele geçirilmek istenmesi kadar doğal bir şey yoktur. Bunun için zorlayarak giriş yapma adını verdiğimiz brute force (kaba…
 • WordPress’te Favicon Nasıl Eklenir?

  WordPress’te Favicon Nasıl Eklenir?

  Favicon internet sitenizin web tarayıcısında ki sayfa başlığında görüntülenen küçük bir ikondur. Favicon, tarayıcıların geçmişinde, yer imleri sekmesinde ve internet sitenizin görsel bir kimliğe ihtiyaç duyduğu her yerde gözükmektedir, kullanılmaktadır. Wordpress'te Favicon Nasıl Eklenir? Oldukça basit ve küçük bir detaydır favicon, çoğu zaman unutulur ancak unutulmaması gereken bir özelliktir. Sitenizin…
 • WordPress’te Birden Fazla Yazı Kısaltma Fonksiyonu Nasıl Yapılır?

  WordPress’te Birden Fazla Yazı Kısaltma Fonksiyonu Nasıl Yapılır?

  Wordpress'te varsayılan olarak blog yazıları 55 kelime kısaltılmakta. Wordpress'in yazı uzunluğu filtreleme fonksiyonu kullanılarak bu varsayılan değeri değiştirebiliyoruz ve bu değiştirdiğimiz de sadece bir yerde kullanabiliyoruz, peki ya birden fazla alanda farklı kelime uzunlukları kullanmak istiyorsak? Birden fazla yazı türüne sahip bir internet sitesi geliştiriyorsanız, her farklı alan için farklı…
Tavsiye Ettiğim 5 WordPress Eklentisi için Yorum'da Bulun

Bu yazıya şimdiye kadar 2 Yorum yapılmıştır.

 • Yorum Sahibi
   Yanıtla
  Ali Bağlı Ziyaretçi

  Teşekkürler.Son eklenti olan Lockdown WP Admin süperdi. Aceba kasma sorunu olur mu diye merak ediyorum.

  • Yorum Sahibi
    Yanıtla
   Hüseyin Körbalta Yazar 

   Hayır herhangi bir kasma yapmamakta eklenti.Açıkcası sitenizin barındığı sunucu önemli eğer kötü bir sunucu ise her eklenti kasma yapacaktır.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 Lütfen, en az 15 karakterli bir yorum belirtiniz.

 Lütfen,isminizi belirtiniz.
 Lütfen, kullanmakta olduğunuz bir e-mail adresi giriniz.
 Yukarıda ki alanı işaretlemeniz zorunludur.Aksi takdirde yorumunuz gönderilemeyecektir.


kızlar soruyor