İlginizi Çekebilir:Progressive Web App (PWA) Nedir? Ne İşe Yarar?


04 Eki 2018

Türk dizisi dendiği zaman akla direkt olarak drama, aşk, entrika üçlüsünün kullanıldığı,  ithal etseler daha iyi olurdu dediğimiz basit, öngörülebilir senaryolara sahip hiç bitmeyen diziler serisi akıla geliyor.

Yiğidi öldür hakkını yeme, güzel dizilerimiz yok değil var fakat o diziler yıllar öncesinde kaldı. Suskunlar’dan tutunda Ezel dizisine kadar güzel dizilerimiz olmadı değil. Daha da geriye gitmek gerekirse bilmem hatırlar mısınız Ekmek Teknesi? Bu dizilerin çoğu orijinal yapımdı, bizden, günlük hayattan yaratılma karakterler, hikayeye sahiptiler bu yüzden bu dizileri hiç unutmadık lakin şuan Türk televizyon kanallarında yayınlanan dizilerin çoğu araklama senaryolardan ibaret. Bir olaydan sonra tüm dizinin gidişatını tahmin edebiliyorsunuz. (O kadar saçma, basit, anlaşılabilir, boktan senaryolar.)

Daha önce ki bir blog yazımda bu konudan uzun uzun sitem etmiştim gerçi, tekrar edesim geldi ama bir umut doğdu içime düzelecek gibi duruyor.

Her zaman neden bizde bir korku – gerilim veyahut gizemli olayların olduğu (entrikalardan bahsetmiyorum) bir sağlam ve kısa süresi olan bir dizi olmadığını sorguladım. Hatta bunun ötesine geçip neden bi bilim kurgu dizimiz yok diye… Neden abi, neden yok? Oyuncu mu yok, senaryo mu yok, imkan mı yok? Hepsi var. Bizim Türk oyuncularda yetenek var, oyunculuk var haklarını yememek lazım ama önlerine gelen bombok senaryolu dizilerden dolayı yeteneklerini heba ediyorlar, yine kızdım bu duruma, uzatmanın alemi yok

Türk Bilim Kurgu Dizisi: The Protector – Muhafız

Gel gelelim asıl konumuz olan The Protector – Muhafız ya da Netflix‘teki adı ile Hakan: Muhafız dizisine.

Türk Bilim Kurgu Dizisi: The Protector - Muhafız
The Protector – Hakan: Muhafız – Çağatay Ulusoy

Netflix’in Türkiye’ye gelmesiyle beraber dizi sektörümüz biraz kendine çeki düzen verdi diyebilirim fakat yeterli düzeyde değil. Çok iyi yapımlar oldu bu sayede örneğin Fi dizisi. Yani, bizim dizi senaristleri veya dizi yapımcıları isteseler uluslararası düzeyde dizi yapabilecekler ama işin kolayına kaçıp, basit pembe diziler yapıyorlar. Netflix’in gelmesiyle beraber bu durumun değişeceğini düşünmüştüm ve yavaş yavaş değişiyor.

Netflix tarafından yapımı ve yayınlanmasını üstlenilen ilk Türk bilim kurgu dizisi olacak olan The Protector için ilk fragman geçtiğimiz 1 Ekim 2018 tarihinde yayınlandı. Fragman demesek daha doğru olur 39 saniyelik bir ön teaser gibi bir şey yayınladılar ama gördüğümüz o 39 saniyelik fragmanda üzerinde ciddi uğraşılmış bir Türk bilim kurgu dizisi olacağı kesin.

Umarım 3 bölüm sonra klasik Türk drama ve aşk dizilerine dönüşmez…

Yayınlanan bu video bi’ fragmandan çok bir teaser gibi olmuş, yani ufak bir önizleme sundular bize ancak bu bile yeterli benim için. Dizinin konusu ve oyuncuları beni heyecanlandırmadı ne yazık ki başrolünde Çağatay Ulusoy var ne kadar iyi bir oyunculuk sergileyebilecek dizi yayınlanınca göreceğiz artık. Umarım hakkını verir. Kısaca dizi hakkında bilgi vermek gerekirse;

The Protector  – Hakan: Muhafız Dizisinin Konusu

Tılsımlı bir yadigâr tarafından kendisine mistik güçler verilen genç bir adam, karanlık güçlerle savaşmak ve geçmişindeki bir gizemi çözmek üzere bir yolculuğa çıkar.

The Protector – Hakan: Muhafız Dizisinin Oyuncuları

Dizi Türü: Dram – Bilim Kurgu – Macera – Gizem

Türk Bilim Kurgu Dizisi: The Protector - Muhafız
The Protector – Hakan: Muhafız

Dizinin başrollerinde Çağatay UlusoyAyça Ayşin Turan, Hazar Ergüçlü, Okan Yalabık, ve Mehmet Kurtuluş yer alıyor. Dizinin senaryosunu Binnur Karaevli, Emre Ozpirincci ve Yasemin Yilmaz üstleniyor.

Dizinin kadrosu böyle, beni heyecanlandıran bir oyuncu var oda Okan Yalabık, Masum dizisinde oynadığı karakter ile baya dikkatimi çekmişti benim, oldukça yetenekli bir oyuncu. Yine söylemeden edemeyeceğim; bizim Türk sanatçıların hepsi yetenekli (-bazıları hariç) ancak önlerine konan senaryolardan dolayı o yetenek sıçramasını yapamıyorlar.

Netflix gibi, BluTV gibi böyle internet ortamında yayın yapan platformlar sayesinde daha özgür ve özgün diziler ile bence oyunculuk yeteneklerini tam anlamıyla gösterme fırsatı yakaladılar.

Türk Bilim Kurgu Dizisi: The Protector - Muhafız
The Protector – Muhafız

The Protector – Muhafız dizisi bende merak uyandırdı diyebilirim, umarım senaristler 3 bölüm sonra diziyi aşk – entrika – drama kısır döngüsüne sokmazsa elde tutulur, izlenebilir bir Türk bilim kurgu dizisine nihayet kavuşmuş oluruz.


Bu Yazımı Beğendiysen Sosyal Medya Hesaplarında Paylaşarak Bana Destek Olabilirsin!
 Google Plusda Paylaş


 Yazar: Hüseyin Körbalta Hakkında

Blog yazarı, Arayüz geliştiricisi ve Arkaplan geliştiricisi olmak için çalışmalar yapıyor.

 Websitesi
Takip Et:

 Kimler Neler Demiş?

avatar
  Abone Ol  
Bildir