İlginizi Çekebilir:Progressive Web App (PWA) Nedir? Ne İşe Yarar?


11 Eki 2016

TİB Tarafından GitHub’a Erişim Engellendi

Merhabalar,

2 gün önce github hesabımda bir takım değişiklikler yapmak istemiştim ancak bir türlü github hesabıma ulaşamadım. Github taraflı bir teknik arızanın olduğunu düşündüm ancak ZenMate VPN kullanarak deneyim dedim ve sorunsuz bir şekilde github sayfama erişebildim.

Bunun üzerine detaylı bir araştırma yapatım ve tabii ki de TİB sayfasından kontrol ettiğimde erişim engelli olduğunu gördüm.

GitHub’a Erişim Engellendi

Genel olarak internet’te yer alan haberlere göre Github’a Erişim Engeli olmasının sebebi Berat Albayrak’ın e-posta hesaplarını hackleyen RedHack’in sızdırdığı mailleri Github’a yüklendiği gerekçesiyle GitHub’a Erişim Engellendi . Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’ın e-posta hesaplarını hackleyen RedHack’in sızdırdığı mailleri yüklediği gerekçesiyle Dropbox ve Google Drive’ın Türkiye’de engellenmesinin ardından çoğunlukla yazılımcıların kullandığı dosya yükleme ve uygulama paylaşım platformu GitHub’a Erişim Engellendi .

Redhack’in, Berat Albayrak’ın mail hesaplarındaki 20 GB veriyi yayınlarken kullandığı gerekçesiyle şu zamana kadar Dropbox, Google Drive ve OneDrive engellenirken, Bilgi Teknolojileri ve İletişimi Kurumu’nun son kararı GitHub’a yönelik oldu.

github-erisim-engellendi
GitHub’a Erişim Engellendi

Siteye girmek isteyen kullanıcılar, bugün alınan kararla ‘idari tedbir’ uygulandığına ilişkin uyarıyla karşılaşıyor.Github’a Erişim Engeli konulmasının ardından Türkiye’de birçok yazılımcı bu duruma Twitter üzerinden tepki gösterdi. İşte o tweetler’den birkaçı.

Github'a TİB Tarafından Erişim Engeli Konuldu.
GitHub’a Erişim Engellendi
github-engellendi-2
GitHub’a Erişim Engellendi

NE OLMUŞTU?

Bakan Albayrak’ın elektronik posta hesapları hacker grubu RedHack tarafından ele geçirilmişti. Grup 23 Eylül’de, Alp Altınörs ve Aslı Erdoğan başta olmak üzere solcu muhalifler 27 Eylül’e kadar serbest bırakılmazsa Albayrak’ın hesaplarındaki mailleri yayınlamaya başlayacağını duyurmuştu. Grup, sürenin dolması ardından dediğini yapmıştı.

YALÇINDAĞ İSTİFA ETMİŞTİ

RedHack Doğan medyanın tepe yöneticisi Mehmet Ali Yalçındağ tarafından gönderilip Albayrak’a da iletildiğini belirttiği bazı mailleri ifşa etmiş, Yalçındağ ise söz konusu maillerin kendisine ait olmadığını öne sürmüştü.

Bu açıklamadan kısa bir süre sonra Yalçındağ, Doğan yayın başkanlığı görevinden ayrılma kararı aldığını yazılı açıklamayla duyurmuştu.

‘Bazı çevrelerin kendisini hedef göstererek şahsını ve Doğan grubunu yıpratma çabası içine girdiğini’ öne süren Yalçındağ, sızıntı için,“Bu çirkin bir sahtekarlıktır” ifadesini kullanmıştı.

RedHack, son olarak İMC TV ve Hayatın Sesi TV’nin kapılarını mühürleyen Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’nun (RTÜK) internet sitesini çökertmişti.


Bu Yazımı Beğendiysen Sosyal Medya Hesaplarında Paylaşarak Bana Destek Olabilirsin!
 Google Plusda Paylaş


 Yazar: Hüseyin Körbalta Hakkında

Blog yazarı, Arayüz geliştiricisi ve Arkaplan geliştiricisi olmak için çalışmalar yapıyor.

 Websitesi
Takip Et:

 Kimler Neler Demiş?

avatar
  Abone Ol  
Bildir