Popüler Aramalar:  TLS Nedir?  MyBB SSL Ayarları  MyBB 1.8 Linkleri Gizleme Eklentisi  Wordpress LiteSpeed Cache Ayarları  Wordpress Eklentisiz Breadcrumb  Yandex Webmaster
TİB Tarafından GitHub’a Erişim Engellendi

TİB Tarafından GitHub’a Erişim Engellendi

TİB Tarafından GitHub’a Erişim Engellendi

Merhabalar,

2 gün önce github hesabımda bir takım değişiklikler yapmak istemiştim ancak bir türlü github hesabıma ulaşamadım. Github taraflı bir teknik arızanın olduğunu düşündüm ancak ZenMate VPN kullanarak deneyim dedim ve sorunsuz bir şekilde github sayfama erişebildim.

Bunun üzerine detaylı bir araştırma yapatım ve tabii ki de TİB sayfasından kontrol ettiğimde erişim engelli olduğunu gördüm.

GitHub’a Erişim Engellendi

Genel olarak internet’te yer alan haberlere göre Github’a Erişim Engeli olmasının sebebi Berat Albayrak’ın e-posta hesaplarını hackleyen RedHack’in sızdırdığı mailleri Github’a yüklendiği gerekçesiyle GitHub’a Erişim Engellendi . Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’ın e-posta hesaplarını hackleyen RedHack’in sızdırdığı mailleri yüklediği gerekçesiyle Dropbox ve Google Drive’ın Türkiye’de engellenmesinin ardından çoğunlukla yazılımcıların kullandığı dosya yükleme ve uygulama paylaşım platformu GitHub’a Erişim Engellendi .

Redhack’in, Berat Albayrak’ın mail hesaplarındaki 20 GB veriyi yayınlarken kullandığı gerekçesiyle şu zamana kadar Dropbox, Google Drive ve OneDrive engellenirken, Bilgi Teknolojileri ve İletişimi Kurumu’nun son kararı GitHub’a yönelik oldu.

github-erisim-engellendi
GitHub’a Erişim Engellendi

Siteye girmek isteyen kullanıcılar, bugün alınan kararla ‘idari tedbir’ uygulandığına ilişkin uyarıyla karşılaşıyor.Github’a Erişim Engeli konulmasının ardından Türkiye’de birçok yazılımcı bu duruma Twitter üzerinden tepki gösterdi. İşte o tweetler’den birkaçı.

Github'a TİB Tarafından Erişim Engeli Konuldu.
GitHub’a Erişim Engellendi
github-engellendi-2
GitHub’a Erişim Engellendi

NE OLMUŞTU?

Bakan Albayrak’ın elektronik posta hesapları hacker grubu RedHack tarafından ele geçirilmişti. Grup 23 Eylül’de, Alp Altınörs ve Aslı Erdoğan başta olmak üzere solcu muhalifler 27 Eylül’e kadar serbest bırakılmazsa Albayrak’ın hesaplarındaki mailleri yayınlamaya başlayacağını duyurmuştu. Grup, sürenin dolması ardından dediğini yapmıştı.

YALÇINDAĞ İSTİFA ETMİŞTİ

RedHack Doğan medyanın tepe yöneticisi Mehmet Ali Yalçındağ tarafından gönderilip Albayrak’a da iletildiğini belirttiği bazı mailleri ifşa etmiş, Yalçındağ ise söz konusu maillerin kendisine ait olmadığını öne sürmüştü.

Bu açıklamadan kısa bir süre sonra Yalçındağ, Doğan yayın başkanlığı görevinden ayrılma kararı aldığını yazılı açıklamayla duyurmuştu.

‘Bazı çevrelerin kendisini hedef göstererek şahsını ve Doğan grubunu yıpratma çabası içine girdiğini’ öne süren Yalçındağ, sızıntı için,“Bu çirkin bir sahtekarlıktır” ifadesini kullanmıştı.

RedHack, son olarak İMC TV ve Hayatın Sesi TV’nin kapılarını mühürleyen Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’nun (RTÜK) internet sitesini çökertmişti.

 Yazı Bağlantısını Kopyala & Paylaş

Benzer Yazılar

 • Google Search Console’da Yeni Veriler ve Yapılar Eklendi

  Google Search Console’da Yeni Veriler ve Yapılar Eklendi

  Geçtiğimiz Mart ayının sonlarına doğru Google, internet sitesi sahiplerinin sıklıkla kullandığı Google Search Console uygulamasında bir takım iyileştirmelere ve yeniliklere gitmişti. Yapılan bu geliştirmeler ve yenilikler bir takım sorunları da beraberinde getirmişti. Bu sorunları ve yapılan değişiklikleri Google’ın Yeni Search Console Güncellemesi adlı blog yazımda anlatmıştım. Blog yazımda anlattığım sorunları…
 • Cloudflare Accelerated Mobile Links Desteğini Bitiriyor!

  Cloudflare Accelerated Mobile Links Desteğini Bitiriyor!

  Cloudflare ücretsiz olarak kullanıcılarının kullanımına sunduğu Accelerated Mobile Links özelliğine verdiği geliştirme desteğini 30 Nisan 2019'da bitireceğini duyurdu. Dünya'nın en çok tercih edilen güvenlik ve CDN hizmeti olan Cloudflare, Google'ın geliştirmekte olduğu AMP teknolojisine AML adında ki teknolojisiyle destek sağlıyordu. Cloudflare üzerinden sitesini yayınlayan kullanıcılar AMP sayfalarının daha hızlı ve…
 • Toplumsal Hezeyan – 31 Mart 2019 Yerel Seçimleri

  Toplumsal Hezeyan – 31 Mart 2019 Yerel Seçimleri

  31 Mart 2019 yerel seçimlerine sayılı günler kaldı ve bu yerel seçim diğer yerel seçimlerinden çok farklı bir seçim oluyor. Bu seçimde il, ilçe belediye başkanları, mahalle muhtarları ve il meclis üyeleri seçilecek. Her genel seçimden sonra yaptığımız gibi normal bir seçim aslında ama hükumet partisi öyle bir seçim atmosferi,…
 • Progressive Web App (PWA) Nedir? Ne İşe Yarar?

  Progressive Web App (PWA) Nedir? Ne İşe Yarar?

  Progressive Web App, internete erişimi olan kullanıcıların internet deneyimlerini iyileştirmek ve kolaylaştırmak için Google tarafından geliştirilen bir teknolojidir. Kısaca, PWA olarak adlandırılan bu yeni nesil teknoloji Google'nin daha önce kullanıma sunduğu AMP'nin daha da gelişmiş hali diyebiliriz. PWA Nedir? PWA, Google tarafından geliştirilen, modern teknolojiler ile bir internet sitesinin mobil…
TİB Tarafından GitHub’a Erişim Engellendi için Yorum'da Bulun

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 Lütfen, en az 15 karakterli bir yorum belirtiniz.

 Lütfen,isminizi belirtiniz.
 Lütfen, kullanmakta olduğunuz bir e-mail adresi giriniz.
 Yukarıda ki alanı işaretlemeniz zorunludur.Aksi takdirde yorumunuz gönderilemeyecektir.


kızlar soruyor