Popüler Aramalar:  TLS Nedir?  MyBB SSL Ayarları  MyBB 1.8 Linkleri Gizleme Eklentisi  Wordpress LiteSpeed Cache Ayarları  Wordpress Eklentisiz Breadcrumb  Yandex Webmaster
Toplumsal Hezeyan – 31 Mart 2019 Yerel Seçimleri

Toplumsal Hezeyan – 31 Mart 2019 Yerel Seçimleri

31 Mart 2019 yerel seçimlerine sayılı günler kaldı ve bu yerel seçim diğer yerel seçimlerinden çok farklı bir seçim oluyor. Bu seçimde il, ilçe belediye başkanları, mahalle muhtarları ve il meclis üyeleri seçilecek.

Her genel seçimden sonra yaptığımız gibi normal bir seçim aslında ama hükumet partisi öyle bir seçim atmosferi, havası yarattı ki onların adayları seçilmediği takdirde ülke kaosa, savaşa sürüklenecekmiş gibi bir izlenim yaratma gayreti içerisine girdiler. 2017 yılının sonu ve 2018 yılı ekonomik olarak ülkemizin çok zorlu geçtiği yıllar ve hükumetin uygulamış olduğu yanlış dış ve iç siyaset neticesinde 2019 yılı oldukça zorlu bir ekonomi bizleri bekliyor.

Yerel seçimlere 4 parti ittifaklar halinde giriyor, bunlar; AKP, MHP‘nin oluşturduğu Cumhur İttifakı diğeri ise CHP ve İyi Parti‘nin oluşturduğu Millet İttifakı. Yeni getirilen hükumet sisteminin yarattığı bir tablodur bu hiçbir parti tek başına seçime giremiyor, tek başına salt çoğunluğu oluşturamıyor ülkede bundan dolayı ittifaklar kaçınılmaz oldu. Koalisyon aslında hükumet partisi bunu “ittifak” olarak adlandırsa aslında koasliyonlar kuruluyor. Çünkü; iktidar partisi yeni hükumet sistemini anlatırken koalisyonlar bitiyor, koasliyonlar devri kapatıyoruz bu sistemle dedikleri için kurdukları “ittifaklara” koasliyon dememeye özen gösteriyorlar.

Seçime mi gidiyoruz, harbe mi?

Bu bi’ yerel seçim. Hükumeti belirleyen, Cumhurbaşkan’ını belirleyen bir seçim değil sadece yerel yönetimlerde belediye başkanları ve muhtarları belirleyecek olan bir yerel seçim. Ancak, AKP ve MHP bu seçimi bir “beka” sorunu olarak aksettiriyorlar -ki seçimde kaybederler ise ülkenin elden gideceğini, ülkenin bölüneceğini “imá” ediyorlar.

Sanki harbe gidiyoruz…

Seçime değil de harbe gider gibi bir hava var, bunun en büyük sebebi ne yazık ki Cumhurbaşkanı Erdogan! Öyle bir toplumu ayrıştırıyor ki herkesi terorist,ülkeye ihanet eden kişiler,topluluklar olarak yaftalıyor, adlandırıyor. Kendisi gibi düşünmeyen, kendisine ters gelen her şeyi bu şekilde toplum nazarında kötülüyor. Yıllardır yürüttüğü bir politika ve bu zamana kadar da onu iktidar’da tutan bu; “gerginlik”, “ayrışma” ve ne yazık ki “bölme”. Erdoğan, yıllardır bunu çok iyi yapıyor, toplumun yumuşak yerine öyle bir bastırıyor ki kardeş olan bireyler bir anda birbirlerine karşı düşman kesilebiliyorlar ve bundan kendine oy devşirebiliyor.

CHP ve İYİ Parti’nin kurduğu Millet İttifakı’na HDP’yi de dahil ediyor, Cumhurbaşkanı Erdoğan. HDP’nin terör örgütü PKK ile olan yakınlığından dem vurarak Millet İttifakını kara propaganda güderek, toplumu bu ittifaka karşı ayrıştırıyor, düşmanlaştırıyor. CHP ve İYİ Parti’nin HDP ile ortak olduğunu dolayısıyla PKK ile bir olduğunu “ima” ediyor, Erdoğan.

Eğer, Teröristler ise neden gereği yapılmıyor?

Millet İttifakı’nı teröristlerle iş birliği yapmakla suçluyor Cumhur İttifakı ancak bu yaptığı anayasal olarak suç olmasına rağmen yapmaya devam ediyor. Çünkü; adalet ve mahkemeler Erdoğan’nın kontrolünde, istediği gibi hakaret edebilir, iftira atabilir lakin kimse ona karışamaz, adalet mekanizmaları onun için çalışmaz. Bunun farkında olduğu için çok rahat bir şekilde yalan ve iftira atabiliyor Cumhur İttifakı diğer ittifaka.

Terörist ise bunlar neden gereğini yapmıyorsunuz? Bütün yargı ve polisler sizin kontrolünüzde istediğiniz an birilerine dava açabiliyor, göz altına alabiliyorsunuz da neden teröristlerle iş birliği yapıyorlar dediğiniz siyasetçilere bunu yapmıyorsunuz? Bu sorunun cevabı oldukça basit, çünkü; öyle bir şey yok. Yaptıkları şey tamamen “siyaseten”, toplum içerisinde biz buna “çamur at, izi kalsın” diyoruz.

Geçmişi hatırlamayan, geleceğini inşa edemez!

Herkes terörist oldu, belki de bu yazıyı yazdığım için ben bile Cumhurbaşkanının, Cumhur İttifakı’nın gözünde terörist ilan edilmiş olabilirim. Hatta “vatan haini” bile.

Şimdi, Millet İttifak’ına HDP ile iş tutuyorsunuz, PKK ile yan yanasınız diye çamur atıyorlar öyle değil mi? Hadi biraz geçmişe gidelim, çok değil bundan 4-5 yıl öncesine “Açılım Sürecine”, “Habur sınır kapısına”, “akil insanlara” , “oslo görüşmelerine”.

Çözüm süreci” adı altında HDP ile görüşen AKP değil miydi? Habur sınır kapısında peşmergeleri ve Pkk sempatizyanlarını davul zurna ile karşılayanlar AKP, yani Erdoğan değil miydi? Nevruz kutlamalarında Öcalanın mektubu okunur iken alkışlayanlar AKP’liler değil miydi?

Şimdi söylenenlere bakınca aklıma şu geliyor o zaman sizde “terorist” ve “vatan hainisiniz” AKP’liler.

O kadar basite indirgendi ki bu durum “vatan haini”, “terörist” kelimelerinin ağırlığı kalmadı, hükumet bu kelimelerden “oy devşirmek” için sakız ettiğinden beri bu kelimeler toplumda bir anlam ifade eden kelimeler olmaktan çıktı. Önceden birisine vatan haini dendiğinde o adam toplumdan dışlanırdı, toplumun içinde gezemezdi. Şimdi ise gerçekten vatan haini olan birisine vatan haini dendiğinde adamı etkilemiyor bile.

Ekonomi, Tarım ve Dış Politika

Ekonomi bakanı Berat Albayrak’ı dinlediğiniz de ülke güllük gülistanlık, devletin kasasında ki para o kadar çok ki uzaya merdiven bile dayayabileceğinizi düşünüyorsunuz. Öyle bir anlatıyor ki sanırsın ülkece süt banyosu yapıyoruz, herkes cebinde balya balya parayla, evlerinde külçe külçe altınla yaşıyor sanarsınız. Bu yerel seçimlerde en büyük etken ekonomi olacak hiç şüphesiz. Vicdanı olan, aklı olan, düşünebilen her birey ekonomin iyi olmadığını bilmekte.

Tarım, bahsetmek bile istemiyorum. Coğrafya derslerinde Türkiye’yi bize tarım ülkesi diye anlatıyorlardı hocalarımız acaba halen böyle mi anlatıyorlar yoksa ithal tarımcı ülke mi diyorlar? Hükumet yapabilse ülkede yaşayan insanları bile ithal edecek, o derece ithal bağımlısı “müptelası” olmuşlar.

Eyy dış politika sen kimsin ya? Sen kimsin ya? ile başlayan bir dış politika daha sonra şimşek hızın u dönüşlerin olduğu bir dış politikaya sahibiz. Amerika artık gizliden gizliye değil göstere göstere sana düşman olduğunu, sana karşı olduğunu yaptığı eylemler ile “masa altından sopa” gösterek belli ediyor.

Ve dünya liderimizin diyebildiği tek şey; “Trump bizi üzdü.” Çok değil birkaç ay öncesine kadar ABD başkanı Donald Trump ülkeni, evet senin ülkeni ekonomik olarak batırmak ile tehdit etti ve yine senin Cumhurbaşkanın üzdü bizi dedi la. Meydanlarda, mitingler de eyy trump, trump sonra resmi açıklamada bizi üzdü. İşte on dört, on beş yıllık AKP hükumetinin dış politikada Türkiye getirdiği konum budur.

Düşün, sorgula ve oyunu ver!

2019 Mart Yerel Seçimlerinde düşünmeden, sorgulamadan oyunuzu vermeyin, hiçbir partiye. AKP’nin yaptığı hataları, yüzsüzlükleri ve iki yüzlülükleri artık görmemezlikten gelmeyin. Aklınız ile düşünün, vicdanınız ile oy verin.

 Yazı Bağlantısını Kopyala & Paylaş

Benzer Yazılar

 • Mount and Blade 2: Bannerlord’un Çıkış Tarihi Açıklandı!

  Mount and Blade 2: Bannerlord’un Çıkış Tarihi Açıklandı!

  Mount and Blade 2: Bannerlord'un çıkış tarihi artık kesinleşti. Oyunun 2019 yılı içerisinde çıkacağını tahmin ediyordum ancak tahminimden bir yıl sonrasında çıkacak oyun. Gamescom 2019'da TaleWorlds'un yapmış olduğu resmi açıklama sonucunda oyunun çıkış tarihi net olarak oyuncular ile paylaşıldı. Çok uzun zamandır geliştirilmekte olan Mount and Blade 2: Bannerlord nihayet…
 • Google Search Console’da Yeni Veriler ve Yapılar Eklendi

  Google Search Console’da Yeni Veriler ve Yapılar Eklendi

  Geçtiğimiz Mart ayının sonlarına doğru Google, internet sitesi sahiplerinin sıklıkla kullandığı Google Search Console uygulamasında bir takım iyileştirmelere ve yeniliklere gitmişti. Yapılan bu geliştirmeler ve yenilikler bir takım sorunları da beraberinde getirmişti. Bu sorunları ve yapılan değişiklikleri Google’ın Yeni Search Console Güncellemesi adlı blog yazımda anlatmıştım. Blog yazımda anlattığım sorunları…
 • Cloudflare Accelerated Mobile Links Desteğini Bitiriyor!

  Cloudflare Accelerated Mobile Links Desteğini Bitiriyor!

  Cloudflare ücretsiz olarak kullanıcılarının kullanımına sunduğu Accelerated Mobile Links özelliğine verdiği geliştirme desteğini 30 Nisan 2019'da bitireceğini duyurdu. Dünya'nın en çok tercih edilen güvenlik ve CDN hizmeti olan Cloudflare, Google'ın geliştirmekte olduğu AMP teknolojisine AML adında ki teknolojisiyle destek sağlıyordu. Cloudflare üzerinden sitesini yayınlayan kullanıcılar AMP sayfalarının daha hızlı ve…
 • Visual Studio Code İçin Kullandığım Eklentiler ve Ayarlar

  Visual Studio Code İçin Kullandığım Eklentiler ve Ayarlar

  İster arayüz geliştiricisi olun ister arkaplan geliştiricisi. Her ne olursanız olun bir kod düzenleme editörüne ihtiyaç duyuyorsunuz. Şuana kadar Notepad++, Sublime Text gibi editörler kullandım ancak yaklaşık 1,5 yıldır Microsoft tarafından geliştirilen ücretsiz kod düzenleme editörü olan Visual Studio Code programını kullanmaktayım. Gerek büyük,karmaşık tüm projeler de oldukça stabil ve…
Toplumsal Hezeyan – 31 Mart 2019 Yerel Seçimleri için Yorum'da Bulun

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 Lütfen, en az 15 karakterli bir yorum belirtiniz.

 Lütfen,isminizi belirtiniz.
 Lütfen, kullanmakta olduğunuz bir e-mail adresi giriniz.
 Yukarıda ki alanı işaretlemeniz zorunludur.Aksi takdirde yorumunuz gönderilemeyecektir.


kızlar soruyor