Gizlilik Politikam Güncellendi. Bkz:Gizlilik Politikası27 Mar 2018

Uzun bir zamandır bu konu hakkında yazmak istiyordum ancak vakit bulamamıştım, artık içimde kalmaması lazım. Artık Türk dizi kültürünün gelişmesi ve güncellenmesi lazım.

Bugün bilgisayar da yapmam gereken işlerimi bitirdikten sonra bütün gün televizyon izleyeceğim, televizyonu açtım birinci kanaldan en son kanala kadar tek tek gezdim. Ve her kanalda kadın programı gördüm, cia gibi cinayet araştırması yapan mı var dersiniz, online pezevenklik yapan mı dersiniz, doktor değil ama doktor gibi reçete vereni mi ararsınız ne ararsanız vardı ama dikkate değer elde tutulur, şöyle saatlerce izleyip, eğlenebileceğiniz bir program,film bulamadım amk

Türk Televizyon Sektörü Online Pezevenklik Sektörüne Dönüşmüş

Türk Dizi Kültürü Ne Zaman Güncellenecek?
Bu kadarı da fazla değil mi?

Ne yazık ki 20 kanaldan 20’sinde de kadın programı var lan. Gencinden yaşlısına kadar herkes eş bulma derdine düşmüş ve bu iş sokakta yapılan pezevenkliğin televizyona taşınmış hali resmen. Ya şunu diyeni gördüm; “Kızımı, evi,arsası,arabası, havuzlu evi olan bir erkeğe vereceğim.” Ulan sanki bakkalda ekmek satıyor pezevenk, kızın lan o evladın amk ve işin en utanç verici kısmı kızın da buna ses çıkarmıyor olması. Yetmiyor işin ucunda baba da var.

Ve bu programlar rating rekorları kırıyorlar, milyonlarca kişi tarafından izleniyor,sponsor buluyorlar. Sadece gündüz kuşağında olsa yine iyi bunun akşamı da varmış amk, akşamda devam ediyorlar. Haliyle bu durum dizi sektörünü de etkiliyor…

Yazık, çok yazık…

Türk Dizi Kültürü Ne Zaman Güncellenecek?

Gelelim asıl meseleye, ne yazık ki yukarıda anlattığım durum dizi sektörünü de etkiliyor. Yıllardır dram, aşk,entrika üçgeninden öteye gidemeyen diziler çekip duruyoruz. Bir noktadan sonra artık dizinin bir sonraki bölümünü merak dahi etmeyip, on bölüm sonra ne olacağını tahmin edebilir hale geliyorsunuz. O kadar saçma, o kadar aptalca senaryolar, basit cümleler, klişe laflar, edebiyat yapalım derken sıçıp sıvanan romantik sahneler. Boş boş birbirine bakan, rol kesemeyen oyuncular.

Türk Dizi Kültürü Ne Zaman Güncellenecek?
Kafam patladı resmen!

Yeter amk yeter da…

Dram dizisi olmasın demiyoruz ki amk her yapılan dizi birkaç bölüm güzel gidiyor sonra hop drama, aşka, entrika üçgeni bağlanıyor ve sonsuz bir döngüye girip aynı olaylar, farklı mekanlarda, farklı kişiler etrafında gelişip duruyor. Hele bir günlük dizi var Star’da yayınlanıyor “Beni Affet” diye 1200 bilmem kaç bölüm olmuş amk, dizin senaryosu bombok, bi’ bok yok lan.

Türk Dizi Kültürü Ne Zaman Güncellenecek?
Sinirlenmedim, sakinim!

Böyle boktan bir sektörün içerisinde iyi bir kaç tane yapım çıkmıyor değil ancak neye fayda? Sırf dram,aşk,entrika dizileri kadar rating alamadığı için en fazla 2 sezon sonunda iptal oluyor güzelim diziler. Yetmedi son dönemlerde toplumun milli duygularını sömürmek için yapılan diziler var, neyse oraya girersek ipin ucu kaçabilir…

Dizi Sektörü Kendini Ne Zaman Yenileyecek?

En merak ettiğim husus bu. Yabancı dizi sektöründe rekorlar kıran diziler yapılıyor iken, ödüllerden ödüle koşan senaryosuyla, oyuncularıyla, karakter kurgusu ile ödüle doyamayan diziler üretirken yabancı dizi sektörü, ne yazık ki bizim sektör aynı yerde saymaya devam ediyor.

Televizyonu açtığım da kadın programı, aşk üçgeni içerisinde loopa girmiş Türk dizisi yerine bilim-kurgu, aksiyon, macera tarzında bir Türk dizisi ne zaman göreceğiz? Asker, aşk,entrika, mafya,savaş konusu olmayan, gerçekten orijinal bir senaryoya sahip bilim-kurgu ya da korku,dram dizisi.

Bir babayiğit çıkıp, piyasanın içinden geçemiyor abi, düzenimiz bozulmasın, rahatımız kaçmasın ali riza bey kafasında aynı mentalite de dizi üretmeye devam… Bilim kurguyu geçtim o bize şuan için lüks gelir de abi hayat dersi veren bir dram dizisi de mi yapamıyoruz ya?

Hatırlayanlar bilir “Ekmek Teknesi” diye bir dizimiz vardı. İçerisinde aşk’da olan, entrika da olan ama bunları boş teneke gibi değil de dolu dolu sunan bir diziydi. Resmen bir şeyler öğreniyor’dun, hayatının gidişatına başka bir şekilde bakıyordun, belki de kimimiz hayatını değiştirdi dizide ki anlatılan olguları görünce, ne yazık ki şuan televizyonda yayınlanan diziler tamamı bomboş, boş sahneler, boş diyaloglar, boş sadece boş dakikalar izliyoruz…

Son umut…

Sektör yavaştan bu dediklerimin farkına varıyor gibi oldukça yavaş anlıyorlar bunu. Umarım senaristler, yapımcılar bu döngüden çıkıp, Dünya’yı gözlemlemeye,deneyimlemeye başlarlar ve buna uygun diziler, filmler üretirlerde artık bizim bir dizimiz var be diyelim, efsane dizimizdir bu diyebilelim yabancılara karşı.

Türk Dizi Kültürü Ne Zaman Güncellenecek?
Son

Bu Yazımı Beğendiysen Sosyal Medya Hesaplarında Paylaşarak Bana Destek Olabilirsin!
 Google Plusda Paylaş


 Yazar: Hüseyin Körbalta Hakkında

Blog yazarı, Arayüz geliştiricisi ve Arkaplan geliştiricisi olmak için çalışmalar yapıyor.

 Websitesi
Takip Et:

 Kimler Neler Demiş?

avatar
  Abone Ol  
Bildir