Ubuntu 16.04 Sunucuya Nginx Reverse Proxy Kurulumu

Ubuntu 16.04 Sunucuya Nginx Reverse Proxy Kurulumu
Bu Yazıyı Değerlendir

Ubuntu 16.04 Sunucuya Nginx Reverse Proxy Kurulumu

Merhaba,

Ubuntu 16.04 işletim sistemine sahip sanal sunucumuza Nginx Reverse Proxy kurulumunu anlatacağım. Apache ve  Nginx ücretsiz ve açık kaynak kodlu web server işlemcileridir. Nginx, Apache’ye oranla daha hızlı,az veri kullanır ve kullanımı kolay bir yapıya sahiptir. Apache ise çok fazla sistem verisi kullanır ve kullanımı karmaşıktır. Bu yüzden bu yazımızda sizlere Apache’yi arkaplanda çalıştırıp, ön planda ise Nginx’i çalıştıracağız.

Nginx ön planda çalışırken birçok işlemi rahatlıkla yerine getirmektedir. Aynı zamanda birçok php uygulamalarınızıda rahatlıkla kullanabiliyorsunuz. Nginx sunucularda en sık rastlanan sorun .htaccess ve Apache modüllerini kullanamamanızdır. İşte Reverse Proxy bu noktada devreye giren bir işlemdir. Apache arkaplanda sizin istediğiniz modülleri çalıştırıyorken ön tarafta da Nginx statik dosyalarınızı sunmaya devam ediyor, bütün bunları yaparken’de performans kaybetmiyor hatta sunucunuz daha stabil ve hızlı çalışıyor.

APACHE 2 VE NGİNX KURULUM AŞAMASI

Bu kurulum rehberi sıfırdan kurulmuş,temiz, daha önce üzerinde panel kurulumu ya da web server kurulumu gerçekleştirilmemiş Ubuntu 16.04 sürümlü bir sunucuda denenmiştir. Kuruluma başlamadan önce sunucunuzda eğer daha önce bir kurulum yaptıysanız sunucunuzu sıfırlayıp, temiz bir Ubuntu 16.04  kurun.

İlk önce varolan Ubuntu ve Apache’nin güncellemesini gerçekleştireceğiz. Bu sayede en son güvenlik ve bug/hata güncellemelerini sunucumuza yüklemiş ve stabil bir işletim sistemine sahip olacağız.

Konsol ekranına aşağıda ki komutu girin ve devam edin.

Şimdi standart Apache 2 kurulum dosyalarını sunucumuza yükleyelim.

Bu işlem bittikten sonra şimdi Apache’nin Tweak ayarlarından port ayarlarını yapılandırmamız gerekiyor. Apache’yi Nginx’in arkasında çalıştıracağımız için apachenin dinleme portunu değiştireceğiz ve böylelikle Apache’miz Nginx işlemcisinin arkasında çalışmaya başlayacak.

Konsol ekranına yazın:

Açılan sayfada aşağıda ki satırı bulun:

Bununla değiştirin:

Bu işlemi yaptıktan sonra dosyayı kaydedin ve çıkın.

Şimdi ise PHP modüllerini aktif etmemiz gerekiyor.

Aşağıda ki komutu konsol’a yazınız:

Bu satırı bulun:

Daha sonra index.php’den önce ekleyin:

Dosyayı kaydedip, çıkın.

Daha sonra php modülünü test etmek için bir adet index.php dosyası oluşturun ve ana dizine atınız. Dosyanın içine aşağıda ki kodları ekleyin.

Daha sonra aşağıda ki komutu konsol ekranınıza girin ve ana dizine index.php dosyasını çağırıyoruz.

Bu işlemi yaptıktan sonra kaydedip, çıkın. Daha sonra sayfanın çalışıp, çalışmadığına bakmak için test edin. http://sunucunun_ip_adresi:8080/ yazarak sayfanın çalışıp, çalışmadığını görünüz.

Apache’yle ilgili gerekli düzenlemeleri yaptık. Şimdi ise sunucumuza Nginx’i kurmaya. Aşağıda ki komutu konsol ekranızda girerek Nginx’in kurulumunu başlatın.

Nginx kurulumu bittikten sonra, sunucumuzun performansını artırmak adına aşağıda ki işlemi gerçekleştirin. Kodları konsol ekranına yazıp devam edin.

Daha sonra aşağıda ki kodları gzip_types kısmından sonra ki satıra ekleyin.

Kaydedin ve çıkın. Daha sonra php uygulamalarımızı nginx üzerinden apache bildirmek için aşağıda ki adımları yapınız.

Konsol ekranına bu komutu giriniz:

Açılan sayfada bul:

Bununla komple Değiştir:

Bu işlemi yaptıktan sonra kodların hemen altına aşağıda ki kodları ekleyin:

Yukarıda ki kodlardan sonra aşağıda ki kodlarıda ekleyiniz:

Daha sonra dosyayı kaydedip, çıkın.

Evet herşey bitti. Apache ve nginx servislerini restart yapıp, yeniden başlatın sunucunuzu ve sunucunuz kullanıma hazır olacaktır.Bütün bunları yaptıktan sonra http://İP-Adresiniz ile giriş yaptığınızda ana dizine attığımız index.php dosyası aktif olacak ve PHP bilgilerinizi görüntülüyor olacaksınız.

Kolay gelsin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir