Popüler Aramalar:  TLS Nedir?  MyBB SSL Ayarları  MyBB 1.8 Linkleri Gizleme Eklentisi  Wordpress LiteSpeed Cache Ayarları  Wordpress Eklentisiz Breadcrumb  Yandex Webmaster
Ücretsiz 10 GB CDN Hizmeti + WP Fastest Cache CDN Ayarları

Ücretsiz 10 GB CDN Hizmeti + WP Fastest Cache CDN Ayarları

Günümüzde artık birçok işlerimizi internet üzerinden yapıyor ve bu işlerimizi yaparken internetimizin hızlı olmasını istiyoruz. Aynı zamanda girdiğimiz internet sitelerininde hızlı açılmasını,ulaşmak istediğimiz şeye hızlıca ulaşmak istiyoruz. Böyle bir durumda biz internet sahipleri sitelerimizi hızlandırmak için birçok yol deniyor ve uyguluyoruz. Bu yazımda bahsettiğim bu yollardan bir tanesi olan CDN‘den bahsedeceğim. Daha önce bununla ilgili bir yazı yayınlamıştım, cdn hakkında en ufak fikri olmayan var ise o yazımı okuyarak gerekli bilgiye sahip olabilirler. Bkz: CDN Nedir ? En İyi CDN Servisleri

Son dönemlerde oldukça fazla kullanılmaya başlayan ve artık bir internet sitesinin olmazsa olmazı haline gelmeye başlayan CDN (Content Delivery Network) neden bu kadar önemli ? Yapılan bir araştırmaya göre bir internet sitesine ulaşmaya çalışan kullanıcıların %80’nin 3 saniyeden uzun sürede açılan internet sitelerini hızlıca terk ederek rakip sitelere gittiğini biliyor muydunuz ? Bir internet sitesi sahibiyseniz, bir kullanıcının değerini ve önemini herkesten çok daha iyi biliyorsunuzdur. Hele ki bu işi e-ticaret boyutunda düşünürsek bir müşteri kaybı, bir ürünü satamamak demektir. Hal böyle olunca hızlı açılan siteler oluşturmak gerekiyor. Bir sitenin hızını etkileyen yüzlerce faktör mevcut. Tek tek size bu faktörleri anlatacak değilim ancak bu faktörlerden bir tanesi için çözüm olacak cdn hizmetini anlatacağım.

CDN (Content Delivery Network)

Sitenizde çok fazla css,javascript (js), resim (jpg,png,gif) ve medya dosyaları (mp3,mp4) gibi statik dosyalar kullanıyorsanız eğer bu dosyaların site açılışında tek tek yüklendiğini biliyorsunuzdur. Sitenizde çok fazla resim dosyası ve boyutu oldukça büyük olan css ve javascript dosyalarının yüklenmesi oldukça uzun sürmekte ve sitenizi barındırdığınız sunucuya da ekstra bir yük bindirecektir.

Lokasyon farkını düşünürseniz sitenizin barındırdığını sunucuya en uzak lokasyonda ki kullanıcınız sitenize oldukça yavaş bağlanacaktır. Ne demek istiyorum ?

Siteniz Türkiye’de bulunan bir sunucuda barınıyor o sunucudan sitenizi yayınlıyorsunuz. Ancak sitenize giren kullanıcıların %90’ını diyelim Çin’den sitenize ulaşmaya çalışıyor. Arada ki bu lokasyon farkı yeterince sitenize erişimi yavaşlatırken birde üstüne resim,video, css,javascript dosyalarınızın optimize edilmemiş, çok büyük boyutlara sahip olduğunu düşünürseniz eğer siteniz epey bi yavaş açılacak demektir ve sitenize o kullanıcı ulaşamayacak ve hemen başka bir siteye yönlenecektir.

İşte bu nokta da devreye CDN giriyor. CDN’nin mantığı şudur. Sunucunuz Türkiye’de, sitenizi bir cdn sunucusuna bağlayıp statik içeriklerinizi bu cdn sunucusu üzerinden sunmaya başladığınız takdirde sitenizin barındığı sunucunun üzerinde ki yük hafifleyecek ve yüzlerce lokasyona dağılan içerikleriniz daha rahat yüklenir hale gelecek. Ne demek istiyorum ? Yine yukarda ki verdiğim örnek üzerinden gidelim.

Sunucunuz Türkiye’de. Müşterileriniz Çin’den. CDN hizmeti kullandınız, cdn hizmeti aldığınız yer dünyanın yüzlerce farklı noktasında ki sunucularına eş zamanlı olarak sitenizin statik içeriklerini paylaşıyor. Çin’e en yakın yer Hindistan diyelim ve Çin’den bağlanan müşterini tee türkiye’de ki sunucunuza istek yapmak yerine Hindistan’da ki cdn sunucusundan sitenizin statik içeriklerini alacaktır ve haliyle site içeriğiniz hızlı bir şekilde kullanıcınıza ulaştırılmış olacak.

Ücretsiz 10 GB CDN Hizmeti

Yukarıda bahsettiğim örneği iyi anladığınızı zannediyorum ki oldukça basit bir işleyiş mantığı var ortada. Ancak bu kadar fazla lokasyon da hizmet vermek haliyle ücretli olacaktır. Daha önce ki yazımda ücretli ve ücretsiz cdn servislerinden bahsetmiştim. Yazının başında ilgili yazıya ait bağlantıyı bulabilirsiniz. CDN hizmetini sağlayan bu firmalar 30 günlük bir deneme süresini size ücretsiz sunuyorlar ancak 30 günün sonunda size belli bir ücret karşılığında bu hizmeti sağlıyorlar. Bu yazımda size tamamen yerli bir girişim olan ücretsiz 10 Gb cdn hizmeti sağlayan CDN Hizmeti adlı firmayı önereceğim. Şahsen şuan kendim de kullanmaktayım.

Bu firma arkadaşlar başta İstanbul ve Ankara olmak üzere +30 ayrı noktadan size cdn hizmeti sağlıyor. Aşağıda ki resimde gördüğünüz tüm lokasyonlarda ücretsiz olarak yıllık 10 GB bant genişliği sağlayarak bu hizmeti tamamen Türkçe ve ücretsiz olarak alabilirsiniz.

Peki, bu hizmeti nasıl alabilirim ? Buraya tıklayarak ilgili siteye üye oluyorsunuz. Sağ üst köşede kırmızı renkte olan “Hesap Oluştur” adlı butona tıklayıp, gerekli bilgileri doldurup sisteme üye oluyorsunuz.

Üye olma işlemi bittikten sonra sol tarafta yer alan menülerden “CDN Yönetimi” linkine tıklayın. Açılan sayfa da “Yeni CDN Kaynağı Ekle” butonuna tıklayın. Karşınıza popup şeklinde aşağıda ki benzer bir pencere açılacaktır.

Bu aşama da eğer sitenizde SSL kullanıyorsanız yani https:// protokolünü kullanıyorsanız şayet yukarda ki HTTP ve HTTPS seçeneklerinden birini seçin. Eğer, ssl kullanmıyorsanız default olarak seçili gelen HTTP seçili kalabilir. Bu adımı da sitenize göre seçtikten sonra hemen alt kısımda bir textboxt bulacaksınız zaten tamamen Türkçe bir arayüze sahip olduğu için ne yapmanız gerektiğini az çok bilebilirsiniz. Domain yazan kısma site adresinizi yazıyorsunuz. Domain isminizi yazarken başında http:// ibaresini kullanmayın normal olarak siteadi.com şeklinde girin.

CDN Servisini Kendi Alan Adımız Üzerinden Sağlamak (CNAMES)

Bir üsteki adımı da tamamladıktan sonra başarılı bir şekilde cdn hizmetiniz 5 dakika içerisinde aktif olacaktır. Daha sonra size bir cdn url ‘si verecek. Bunun gibi 1089087805.rsc.cdn77.org 

Bu sizin cdn servisinizin url bağlantısıdır. Bu bağlantı üzerinden sitenizi eşzamanlı olarak yayınlayacak servis. Bu url adresi gördüğünüz gibi oldukça zor ve kötü duruyor değil mi ? Daha akılda kalıcı daha iyi görünen bir şekilde kendi alan adımız üzerinden kullansak nasıl olurdu ? iyi olurdu değil mi ?

Örneğin bunun gibi: https://cdn.huseyinkorbalta.com

Bunu yapabilmek için ise CNAME ayarlarımızı yapılandırmamız gerekiyor. CDN kaynağımızı oluşturduğumuza karşımıza aşağıda ki bir yönetim kısmı gelecektir. Bu kısımda resimde gösterdiğim şekilde “Cnames” kısmına tıklıyor daha sonra Cname Ekle adlı mavi butona tıklayarak cname kaynağımızı sisteme ekliyoruz.

Butona tıkladıktan sonra popup olarak karşınıza cname bilginizi yazacağınız alan gelecek. Oraya cdn ya da artık size ne yapmak istiyorsanız onu yazıp cname ekle diyerek cname kaydınızı sisteme eklemiş oluyorsunuz.

Bu adımı da tamamladıktan sonra her şey bitiyor mu ? hayır. Alan adınızın DNS kayıtlarına bir kayıt daha eklememiz gerekiyor. Alan adınızın dns ayarlarını düzenlemeyi açın ve aşağıda kine benzer şekilde yapılandırın.

Yeni Bir DNS Kaydı Ekle dedikten sonra artık alan adınızı nerede nasıl yönetiyorsanız o panele göre yapın.

Kayıt ya da Domain Name kısmına kullanmak istediğiniz cname adını yazın benim kisi cdn idi.

Tür kısmı bulunur o kısımda CNAME seçeneğini seçiyorsunuz.

IP veya Değer kısmına ise yukarıda bahsettiğim 10189087805.rsc.cdn77.org bu tarz bir bağlantı verilmişti size bu kısıma da bu bağlantınızı yazıyorsunuz. Daha sonra dns kaydınızı ekleyerek işlemi tamamlamış oluyorsunuz.

DNS kaydınızı eklemeniz ve etkinleşmesi 24 saati bulabilir bilginize.

WP Fastest Cache CDN Ayarlarının Yapılandırılması

Geldik işin en basit yöntemine. Bu cdn hizmetini nasıl WordPress’de aktif hale getireceğiz ve sitemizde kullanacağız. Ben bunu WP Fastest Cache eklentisi üzerinden anlatacağım, kullandığınız eklentiye göre bu anlatım farklılık gösterebilir.

1- WP Fastest Cache eklentisi ayarlarına giriş yapın ve CDN sekmesine tıklayın.

2- Ayarların bulunduğu kısımda Other CDN Providers seçeneğine tıklayın.

3- Karşınıza popup penceresi açılacak ve yukarıda ki resimde gördüğünüz ayar bölümü gelecektir.

Burada CDN URL yazan kısım sizin cdn bağlantınızın adresidir. Yani, 10189087805.rsc.cdn77.org daha önce bahsettiğim bu bağlantıyı yazacaksınız. Ancak, eğer CNAME kaydı adımını yaptıysanız eğer buraya resimde de gördüğünüz gibi cname kaydında ne kullandıysanız onu yazmanız gerekecek. Örnek: cdn.siteadiniz.com gibi.

Eğer, cname adımını yapmamışsanız bu kısıma size verilen bağlantıyı girmeniz yeterli olacaktır. Unutmadan, bağlantının başında mutlaka kullandığınız protokol kodu olmalıdır. Yani, http:// ya da https:// şeklinde.

4- Origin URL bu adıma sitenizin adresini yazıyorsunuz yine başında http:// veya https:// olarak belirtmeniz gerekiyor.

5- Daha sonra NEXT butonuna tıklıyorsunuz. Sonra karşınıza File Types diye seçenekler çıkıyor. Burada sitenizde ki dosyaların türlerini seçiyorsunuz. Hangi tür dosyaların cdn ile sunulmasını istiyorsanız onları seçin ve Next deyin. Daha sonra Specify Sources kısmı gelecek o kısımda birşey yapmanıza gerek yok direkt next diyerek devam edin. Daha sonra FİNİSH adlı yeşil butona tıklayarak WP Fastest Cache eklentisinin CDN ayarlarını yapılandırmış oldunuz. Yaklaşık 2-3 dakika içerisinde belirttiğiniz dosya türlerinin url bağlantıları değişecek ve CDN servisi üzerinden yayınlanıyor olacaktır.

Kolay gelsin, herhangi bir soru/sorunda lütfen yorum yazmayı unutmayın.

 Yazı Bağlantısını Kopyala & Paylaş

Benzer Yazılar

 • Visual Studio Code İçin Kullandığım Eklentiler ve Ayarlar

  Visual Studio Code İçin Kullandığım Eklentiler ve Ayarlar

  İster arayüz geliştiricisi olun ister arkaplan geliştiricisi. Her ne olursanız olun bir kod düzenleme editörüne ihtiyaç duyuyorsunuz. Şuana kadar Notepad++, Sublime Text gibi editörler kullandım ancak yaklaşık 1,5 yıldır Microsoft tarafından geliştirilen ücretsiz kod düzenleme editörü olan Visual Studio Code programını kullanmaktayım. Gerek büyük,karmaşık tüm projeler de oldukça stabil ve…
 • WordPress Eklentisiz Yazı İçi Reklam Alanı Nasıl Oluşturulur?

  WordPress Eklentisiz Yazı İçi Reklam Alanı Nasıl Oluşturulur?

  Wordpress dünyanın en geniş eklenti kütüphanesine sahip yazılımıdır. Hemen hemen her şey için bir eklentisi mevcut, fakat Wordpress her ne kadar eklenti açısından zengin olsa da her şeyi eklentiyle yapmak sitenizin yayın yaptığı hosting ya da sunucuyu bir süre sonra yormaya başlayacaktır. Bende size bu blog yazımda eklenti kullanmadan yazı…
 • Debian 9’a MariaDB Nasıl Kurulur?

  Debian 9’a MariaDB Nasıl Kurulur?

  Bu blog yazımda dünyanın en çok tercih edilen, ücretsiz ve açık kaynak kodlu oldukça stabil, hızlı ve çeşitli modüller ile desteklenebilen veri tabanı sunucusu olan MariaDB'yi Debian 9 işletim sistemine nasıl kuracağınızı göstereceğim. MariaDB, oldukça hızlı, kararlı ve ölçeklenebilir bir MySQL veritabanı sunucusunun geliştirilmiş,eskiye dönük yazılımlarla tam uyumlu çalışabilen, drop-in…
 • WordPress’te Önceki ve Sonraki Yazı Linkleri Nasıl Eklenir?

  WordPress’te Önceki ve Sonraki Yazı Linkleri Nasıl Eklenir?

  Yakın bir zamanda kişisel blog sitem için yeni bir tema tasarlayıp, kodladım. Bir önce ki temamı da kendim tasarlayıp, kodlamıştım ancak Wordpress'in 5.0 sürümü yayınlandıktan sonra yeni görsel editör olan Guttenberg'i kullanmaya başladım. Guttenberg editörüne gelen ara güncellemeler ile eski temam da uyumsuzluklar oluşmaya başladı örneğin yazdığım yazılar sayfa dışına…
Ücretsiz 10 GB CDN Hizmeti + WP Fastest Cache CDN Ayarları için Yorum'da Bulun

Bu yazıya şimdiye kadar 2 Yorum yapılmıştır.

 • Yorum Sahibi
   Yanıtla
  burakcengizkurt Ziyaretçi

  Ücretsiz olarak sanırım 1 yıl boyunca veriyorlar ondan sonra ücreti ne kadar olur cdn hizmetinin, bilgi verebilir misin bu konu hakkında ?

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 Lütfen, en az 15 karakterli bir yorum belirtiniz.

 Lütfen,isminizi belirtiniz.
 Lütfen, kullanmakta olduğunuz bir e-mail adresi giriniz.
 Yukarıda ki alanı işaretlemeniz zorunludur.Aksi takdirde yorumunuz gönderilemeyecektir.